Српско писмо

Српско писмо је

  • Ћирилица

  • Ћирилица и латиница

  • Латиница

  • Ћирилица

  • Ћирилица и латиница

  • Латиница


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Salvantis:
Kad vec postavljas to pitanje, red je da i odgovorim ( a vec su mi neki zamerali).

Prvo zbog cega bismo se odrekli pisma kojim pise najveci deo planete, i prepustili ga hrvatima? Samim priznanjem da je samo cirilica nasa, automatski pravimo ogromnu gresku, izbacujuci ogromnu vecinu ljudi iz nacionalnog korpusa, i gurajuci ih od sebe.
Vec smo pravili tu gresku dosta puta, ne bi trebali da je ponavljamo.
Tom logikom moze se reci da je samo ekavica srpska; sto opet logicki znaci da svi oni Srbi koji govore drugim dijalektom uopste nisu Srbi nego nesto drugo. Lose i opasno po naciju. Jako opasno.
Drugo to sto imamo oba pisma je veliki kvalitet, i nesto na cemu mogu samo da nam zavide. Zasto odbacivati nesto sto jeste deo nase kulture?
Trece, ja licno cirilicu upotrebljavam pri pisanju, ali na kompjuteru oduvek upotrebljavam latinicu. Stvar navike valjda, komp imam godinama (bogami maltene decenijama) navikao sam da koristim engleske termine, i latinicno pismo, pogotovo na netu. A ne volim da se menjam, pogotovo ka za to nema nikakve prave potrebe.

Ћирилица је најсавршеније писмо на свету, тако да је то много веће богатство.
Ми смо једини народ да има 2 писма у језику. То је симбол подела. Подељени смо сувише, на партизане и четнике, Звезду и Партизан, демократе и националисте...
Само слога Србина спасава је на ћирилици.
Што се тиче Срба преко Дрине, не брини за њих, они су много више усвојили ћирилицу од нас. Ијекавицу и екавицу не мешај, то је нешто друго. Одлика Хрвата је поред латинице, чакавски и кајкавски изговор.
 
Salvantis:
E tek mi sad onaj nece verovati da sam patriota ;)
to sto je neko patriota ne znaci da ne treba da razmislja.i patriota ce ceniti sirinu svog jezika,a ne pokusavati da ga u ovom slucaju osakati za jedno pismo.

cirilica i latinica su bogatstvo srpskog jezika a ostale price su puko izivljanje i inacenje.

uostalom kao sto su hrvati iz mrznje izbacili cirilicu iz upotrebe,tako bi srbi iz identicne mrznje da izbace latinicu...sto neki gore postovi i dokazuju...a od viska znanja glava ne boli,moze samo od manjka...
 
СВОБОДА 4.376:
1. Ако је њихов само латиница онда је наша само ћирилица.
У једном смислу, како рекох, та логика је у реду.
Међутим, пошто је ствар отишла толико далеко, да је и код Срба прилично распрострањена латиница, да има много, рецимо, књижевности српске штампане латиницом, ми се латинице не можемо одрећи.
2.Латиницу не треба богзна како забрањивати. Треба само удвостручити порез за радње на латиници.
Не треба је уопште забрањивати. Из претходно написаног је јасно да то није ни могуће, а и контрапродуктивно је.

Него, за убудуће, постоје много организованије, а финије методе њеног потискивања, то јест стављања на праву меру.

Само, опет кажем, не видим неку праву вољу, нити акције у том правцу. А то је најбитније.

Једноставно, на жалост, за очување ћирилице постоји недовољна брига, и свест.
 
Ма уопште се не треба латинице одрицати, само треба повести већу бригу тј. стратегију о спречавању потискивања ћирилице. А та стратегија се налази у Министарству просвете - али под условом да министар није масон Фуксановић.......
 
СВОБОДА 4.376:
Ћирилица је најсавршеније писмо на свету, тако да је то много веће богатство.
Ми смо једини народ да има 2 писма у језику. То је симбол подела. Подељени смо сувише, на партизане и четнике, Звезду и Партизан, демократе и националисте...
Само слога Србина спасава је на ћирилици.
Што се тиче Срба преко Дрине, не брини за њих, они су много више усвојили ћирилицу од нас. Ијекавицу и екавицу не мешај, то је нешто друго. Одлика Хрвата је поред латинице, чакавски и кајкавски изговор.

Hm.. imash li ti neki PISANI DOKUMENT o tome da je CIRILICA "najsavrshenije pismo"..
ili se drzish GUSALA ?
Cini mi se da se drzish GUSALA.
 
pumps:
Hm.. imash li ti neki PISANI DOKUMENT o tome da je CIRILICA "najsavrshenije pismo"..
ili se drzish GUSALA ?
Cini mi se da se drzish GUSALA.

То да је ћирилица најсавршеније писмо ОБЈАВИЛИ СУ СВЕТСКИ НАУЧНИЦИ који проучавају ту материју.

п.с. А чега се ти држиш, јадан не био........ :roll: :roll: :roll: (дршке од стомака?)
 
Norma Kampl:
У једном смислу, како рекох, та логика је у реду.
Међутим, пошто је ствар отишла толико далеко, да је и код Срба прилично распрострањена латиница, да има много, рецимо, књижевности српске штампане латиницом, ми се латинице не можемо одрећи.

Не треба је уопште забрањивати. Из претходно написаног је јасно да то није ни могуће, а и контрапродуктивно је.

Него, за убудуће, постоје много организованије, а финије методе њеног потискивања, то јест стављања на праву меру.

Само, опет кажем, не видим неку праву вољу, нити акције у том правцу. А то је најбитније.

Једноставно, на жалост, за очување ћирилице постоји недовољна брига, и свест.

Ок не треба бацати књиге написане латиницом, треба се постарати да се од сада штампају само ћирилицом.
Глупост је рецимо што се код регистарских ознака користи латиница. Неком Французу је свеједно да ли напишемо ЧА латиницом или ћирилицом. Треба да буде CH.
 
eremita:
То да је ћирилица најсавршеније писмо ОБЈАВИЛИ СУ СВЕТСКИ НАУЧНИЦИ који проучавају ту материју.

п.с. А чега се ти држиш, јадан не био........ :roll: :roll: :roll: (дршке од стомака?)
Ja se drzim devize
"[font=Arial, Helvetica, sans-serif]Bolje zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi"[/font]
 
pumps:
Ma sto da ti kazem...
Ja TVRDIM da je latinica Srpsko pismo, ali ...sto da radimo kada GUSLE ( cula rekla kazala....MITOVI i LEGENDE ) dominiraju mozgovima !

Можда си у праву. Сад нам то лепо докажи. Наведи српски документ написан латиницом, а који је старији од Мирослављевог јеванђеља.
 
pumps:
Ma sto da ti kazem...
Ja TVRDIM da je latinica Srpsko pismo, ali ...sto da radimo kada GUSLE ( cula rekla kazala....MITOVI i LEGENDE ) dominiraju mozgovima !

latinica je moderno pismo i koristi ju velik broj država (koje će potisnuti sva ostala pisma)

isto kao što jeengleski jezik svjetski jezik, a srpski, hrvatski, albanski su jezici koji nestaju

to ti je GLOBALIZACIJA

i htjeli vi to priznati ili ne tako će to biti...
 
tokyo:
latinica je moderno pismo i koristi ju velik broj država (koje će potisnuti sva ostala pisma)

isto kao što jeengleski jezik svjetski jezik, a srpski, hrvatski, albanski su jezici koji nestaju

to ti je GLOBALIZACIJA

i htjeli vi to priznati ili ne tako će to biti...

Шипак.
Америка и Енглеска биће земља кинеска.

Немој мислити да ми је ово драго, клинци ће нам учити 7000 знакова, али то је неминовност.
 
tokyo:

Kako се на хрватском каже, ти си шпијун обавештајне агенције министарства унутрашњих послова републике Хрватске?
 

Back
Top