Srpski lekari u Nemačkoj

Nekoliko lekara je otislo ovih dana za Nemacku na nivou A1-A2 znanja jezika(-to je nesto novo sto su uveli Nemci za prijem nasih lekara kako bi se ovaj proces sto vise ubrzao tako da ne moras ovde da polozis B2 vec mozes i tamo). Preko njihovih agencija im je obezbedjen smestaj, hrana i intezivno ucenje jezika gde bi trebalo da za nekih 3-4 meseca(ako si na nivou A1-A2) poloze tamo B2 nivo i pocnu da rade.Da li neko zna nesto o tome,kako doci do tih agencija.
Uh! Ja se sa ovim ne bih salila. Dobro proveriti o cemu se tu radi. Sta se desava ako ne polozis B2 posle tog vremena? Ko snosi troskove kursa i ispita u tom slucaju?
Iskreno, ne bih ulazila u ovu vrstu avanture, ali svako bira svoj put. Verujem da ce ljudi biti zainteresovani za ovu vrstu odlaska. Ja nekako volim da o sebi sama odlucujem. :)
U nasu kliniku je iz zemalja non EU, kao i iz zemalja EU pristiglo nekoliko lekara koje su dovele agencije (zovu ih "lovci na glave"). Sve to isto smo mi nasli na netu bez ikakvog lovca na glavu i ikakve agencije. Ne umanjujem njihov rad. Svaka cast na svemu. Tacno je da ih ne placa kandidat vec je to regulisano na nivou klinike, ali svejedno. Sta im je nasao bolje od onoga sto na guglu iz Srbije ne mozes da nadjes? Neke kolege (a sada stvarno obratite paznju!) zavrsile su preko agencija u klinikama na onkologiji u bivsoj Istocnoj Nemackoj. Em su im plate manje, em rade posao za koji im je bilo receno da je posao na internoj medicini. Pa da, interna medicina je sirok pojam, ali u ovolikoj Nemackoj moguce je naci neku lepu oblast iz interne- dijabetologiju, kardiologiju, pa cak i gastrologiju. Obratite paznju na to cime se bavi ta klinika i dobro se raspitajte na kom cete odeljenju raditi, ako se vec upustate u rad sa agencijama i lovcima na glave. :)
I druga stvar su plate. Ja sam bila ubedjena da se plate ne razlikuju tako puno po pokrajinama, a onda sam malo istrazivala i videla da plate mogu da variraju od bonice do bolnice. Pazite sta vam nude i sta potpisujete. Koliko radnih sati nedeljno za koji novac. Koliko mozete da napredujete u toj klinici. Kako vas ugovor obavezuje vremenski. Sve ove stvari, ukljucujuci i platu su kada pokusavas da odes iz Srbije malo vazne. Cilj je jasan- otici i ziveti negde pristojno. Ipak, pokusajte da racionalno pregovarate o svim uslovima. Ja ne znam da li plata moze da bude niza od 3700 evra bruto, ali verujem da moze. Mislim na pocetnu platu bez dezurstava. Reci cu samo da je to plata za koju bi mozda trebalo pregovarati. ;) Pa sta bi jos trebalo da vam kazem? :)

Herr Hedonista, nema potrebe da spinujete, svakako cu odgovoriti ako su mi pitanja direktno postavljena i imaju smisla. :p
 
Poslednja izmena:
Nekoliko lekara je otislo ovih dana za Nemacku na nivou A1-A2 znanja jezika(-to je nesto novo sto su uveli Nemci za prijem nasih lekara kako bi se ovaj proces sto vise ubrzao tako da ne moras ovde da polozis B2 vec mozes i tamo). Preko njihovih agencija im je obezbedjen smestaj, hrana i intezivno ucenje jezika gde bi trebalo da za nekih 3-4 meseca(ako si na nivou A1-A2) poloze tamo B2 nivo i pocnu da rade.Da li neko zna nesto o tome,kako doci do tih agencija.

nije nista novo da lekari odu na par meseca i bez B2, ali A1 i A2 je znanje na vrlo niskom nivou. Ovo o cemu kolega prica je hospitacija, dakle klinika vas zove na par meseci, obicno 1-2, gde boravite o njihovom trosku, neki plate i put, a neki i ne, jer i boravak 2 meseca o njihovom trosku je dobra ponuda. Zaista nisam jos cuo da klinika nekom placa i kurs jezika (moguce naravno), ko im garantuje da cete B2 i poloziti ili ako polozite ko im garantuje da cete i ostati. Prevelik je to rizik za klinike. Da vas neko pozove sa A1 ili A2 na hospitaciju, ne isplati se niti vama, a klinici jos manje. Bolje da te osnove jezika naucite u Srbiji, a da u Nemacku dodjete da usavrsavate govorni jezik, a ne da ucite gramatiku. Kolege koje sam ja slao na hospitaciju su bili na B1 ili cak B2, jer, morate priznati, ni B2 nije kod svakog isti. Obicno predloze 1-2 meseca, da bi videli kakav je nivo jezika. To im je najvaznije, ionako tokom hospitacije ili tokom obicnog Vorstellungsgespräch-a ne mogu zakljuciti da li ste dobar kandidat ili ne. Verujte, prosek ocena ne igra nikakvu ulogu, bolje je i da imate 6 prosek, ali da parlate valjano. 3-4 meseca ne mozete tek tako ostati, 3 meseca u kontinuitetu, za 4 i vise morate traziti odgovarajuce vize.
Inace, nisu nista narocito olaksali za nase ljude, a u zadnje vreme dolazi i dosta lekara iz Madjarske i Rumunije, za koje mogu papire da izdejstvuju za par dana. Postavio sam u prosloj poruci 2 linka do vaznih dokumenata, gde mozete videti kakva je zakonska osnova u vezi zaposljavanja lekara van EU prostora.
 

Koleginicu CicaMica1 pitam:

1) Sta podrazumevas pod "mali namesten stan" je do 500 E sa troskovima ? Jel to 2-soban stan od 50-60 m2 ili garsonjera od 20-25 m2 ? Koliko bi taj stan kostao prazan da se iznajmi ? Ako bolnica daje smestaj u krugu bolnice--kolko se to placa (isto ili manje--ako manje--kolko) ?

2) Ako sam te pravilno skontao specijalisticke plate su sa dezurstvima oko 5000 E mesecno (neto), ali sa jedno 15-20 godina staza moze se racunati na 6000 E ? Jesi to cula kao proverenu informaciju ili neobaveznu pricu ?

3) Ja sam cuo od ljudi koji su otisli da sa godinu dana staza i sa dezurstvima (ne znam da li su na specijalizaciji) imaju izmedju 3000 i 3.500 E mesecno neto ? Jel to realno ?

4) Jel dobijas tamo diplomu nekog njihovog fakulteta kao prevod ili samo uz nasu diplomu sertifikat koji dokazuje da je nasa diploma priznata u Nemackoj ?

UNAPRED HVALA !!!
 

Koleginicu CicaMica1 pitam:

1) Sta podrazumevas pod "mali namesten stan" je do 500 E sa troskovima ? Jel to 2-soban stan od 50-60 m2 ili garsonjera od 20-25 m2 ? Koliko bi taj stan kostao prazan da se iznajmi ? Ako bolnica daje smestaj u krugu bolnice--kolko se to placa (isto ili manje--ako manje--kolko) ?

2) Ako sam te pravilno skontao specijalisticke plate su sa dezurstvima oko 5000 E mesecno (neto), ali sa jedno 15-20 godina staza moze se racunati na 6000 E ? Jesi to cula kao proverenu informaciju ili neobaveznu pricu ?

3) Ja sam cuo od ljudi koji su otisli da sa godinu dana staza i sa dezurstvima (ne znam da li su na specijalizaciji) imaju izmedju 3000 i 3.500 E mesecno neto ? Jel to realno ?

4) Jel dobijas tamo diplomu nekog njihovog fakulteta kao prevod ili samo uz nasu diplomu sertifikat koji dokazuje da je nasa diploma priznata u Nemackoj ?

UNAPRED HVALA !!!

1) Mali namesten stan podrazumeva upravo to- mali, namesten stan. To je studio. Mali stan (ne znam kvadraturu, ne bih da licitiram). Dvosoban stan (oko 65 m2) nenamseten kosta isto toliko, a ti se onda snalazi za namestaj. Inace, sve ove podatke lako mozes naci na netu. Ako bolnica nudi smestaj u svom krugu cene mogu biti dosta niske. To je podatak koji zavisi od bolnice do bolnice. Neka bude da je smestaj u okviru bolnice oko 250 evra, ali ovaj podatak nije pouzdan. To sam nacula. :)
2) Specijalisticke plate mogu biti i vise od 5000 evra. Na primer ako si specijalsita i sef. Mogu biti i nize, ako si specijalista i ne zelis da dezuras i da imas "pripravnost". Specijalisticke plate su vise nego dovoljne. Posebna su prica lekari koji rade "po ugovoru". E oni se ubijaju od kinte. :) I ovaj podatak je lako proveriti na netu.
3) Svaki lekar koji radi u Nemackoj je na specijalizaciji. Posle godinu dana je pocela druga godina specijalizacije i plata o kojoj govoris je moguca na drugoj godini specijlaizacije uz puna fond dezurstava. (3000 i 3500 nije ista cifra, pa da cemo staviti 3000 kao donju cifru).
4) Kako mozes da dobijes diplomu fakulteta koji nisi zavrsio? Dobijas priznanje svoje diplome. Na svim dokumentima ti pise dr/univ.Belgrad. Dakle, vrlo se jasno zna da si diplomirao u Beogradu (Nisu, Novom Sadu).

Nema na cemu.
Nema potreba da boldujes. To deluje agresivno.
Pozdrav i ako smislis jos neko pitanjce, a ti se lati tastature
 
Koleginicu CicaMicu 1 pitam:

PRE SVEGA VELIKO HVALA NA ODGOVORU !!!

1) Znaci uz svoju diplomu dobijas sertifikat na kome pise da je diploma priznata u Nemackoj ? Jel tako ?

2) Ok, znaci specijalisticke plate mogu biti i vise od 5000 E. Pa kolko mogu da imaju ti specijalisti-sefovi sa dezurstvima i pripravnoscu--- i 6000 cak i 7000 E (neto mesecno) ? A, ti po ugovoru--kolko oni mogu da imaju ? Jel mozes da mi das taj sajt gde to moze da se vidi ?

3) Kolko kosta hrana mesecno (da sam spremas a da nije ni luksuzno a ni slepacki---znaci normalno) ? Cuo sam da su mnoge namirnice kao i ovde kod nas--cak i jeftinije !!!

P.S. Necu vise boldovati--al moram ofarbati (da bih lakse nasao). Nadam se da ne smeta :zjelka2:

 
1) Dobijas potvrdu da mozes da radis u Nemackoj kao lekar.
2) Ne znam sto su ti toliko zanimljive plate sefova i specijalista. Treba da te zanimaju plate specijlaizanata (sto smo svi mi koji dodjemo iz Srbije), al' hajde da pokusam da ti odgonetnem tu misteriju. Evo linkova.
specijlalizanti - http://www.gehaltsvergleich.com/gehalt/Assistenzarzt-Assistenzaerztin-Uni.html (donja tabela radno iskustvo u godinama, broj radnih sati i plata sa ili bez dezurstava)
specijalisti- http://www.gehaltsvergleich.com/gehalt/Facharzt-Fachaerztin-Diagnostische-Radiologie.html
sefovi- http://www.gehaltsvergleich.com/gehalt/Chefarzt-Chefaerztin.html

U prvoj tabeli dati su iznosi po pokrajinama.

3) Ja bas i nisam osoba koja je kompetentna da prica o hrani, jer je to za mene nuzna potreba. z:D Hrana je pristupacna. Sve je prilagodjeno onima sa najnizim primanjima. Ne znam koliko kosta hrana na mesecnom nivou. Jednostavno ne razmisljas o tome kad odes u prodavnicu. Zaista je prisupacno. Pored toga, u bolnici imas jedan obrok koji placas 3-4 evra, pa hrana ne treba da te brine. Ja sam stvarno od onih osoba kojima hrana nije bitan deo. O tome bi trebalo da pise neki gurman. z:lol:
Pisi u boji, radi sta znas, samo ne bolduj vise.z:D
 
Za koleginicu CicaMicu1:

Zaboravih da dodam ovo pitanje jos:

Jel tesko poloziti taj strucni ispit ? Jel isto kao i kod nas daju da izlazis svakih mesec dana (ili na kolko ako ne) ? Kakva je prolaznost ?

Ispit se polaze na univerzitetu i organizovani su nekoliko puta godisnje. U jednoj pokrajini imas pravo dva puta da polazes taj ispit. Tako sam bar ja bila obavestena. Ne znam kakva je prolaznost, ne bih izlazila sa nekom slobodnom procenom, ali s obzirom na to koliko ima lekara iz zemalja koje nisu EU, rekla bih da je prolaznost dobra. Da li je tesko poloziti? Pa sad, zavisi na kom ti je nivou medicinsko znanje iz Srbije i naravno kako vladas jezikom. Sve u svemu, vrlo je moguce poloziti ga.
Pozdrav.
 
Necu vise boldovati, al mi nije jasno sto te to toliko nervira :deda: z:poz:

1) A cek, znaci fakticki imas samo prava 1 put da padnes taj strucni ?!!! Jel posle toga (ako 2. put padnes) automtski gubis posao ili sta se desava (eventualno cekas sledecu godinu da ponovo polazes ili sta vec) ? Jel mozes da nastavis da radis i polazes strucni u drugoj pokrajini ?

2) Jel se na strucnom uglavnom pita klinika ? Rece kroz primere--sta, daju ti anamneticke podatke pacijenta i pitaju te sta bi radio ili sta vec ?

3) U ovoj 1. tabeli (plata specijalizanata)---- iznosi su neto--jel tako ? Kako je moguce da su tolke razlike kod onih sa priblizno istim stazom ?!!

4) Jel u Nemackoj 70% bruto plate---neto (tako je u vecini zemalja i kod nas) ?

P.S. Meni je hrana bitna, pa zato sad moram da se maltretiram sa dijetom i pokretnom trakom z:(( z:p
 
Poslednja izmena:
Necu vise boldovati, al mi nije jasno sto te to toliko nervira :deda: z:poz:

1) A cek, znaci fakticki imas samo prava 1 put da padnes taj strucni ?!!! Jel posle toga (ako 2. put padnes) automtski gubis posao ili sta se desava (eventualno cekas sledecu godinu da ponovo polazes ili sta vec) ? Jel mozes da nastavis da radis i polazes strucni u drugoj pokrajini ?

2) Jel se na strucnom uglavnom pita klinika ? Rece kroz primere--sta, daju ti anamneticke podatke pacijenta i pitaju te sta bi radio ili sta vec ?

3) U ovoj 1. tabeli (plata specijalizanata)---- iznosi su neto--jel tako ? Kako je moguce da su tolke razlike kod onih sa priblizno istim stazom ?!!

4) Jel u Nemackoj 70% bruto plate---neto (tako je u vecini zemalja i kod nas) ?

P.S. Meni je hrana bitna, pa zato sad moram da se maltretiram sa dijetom i pokretnom trakom z:(( z:p

Kolega, ako nemate nista protiv, ja cu Vam odgovoriti na ova pitanja. Ispit sam polagao 2004 u Essenu i koliko znam nije se nista promenilo u vezi toga:

1) U jednoj saveznoj drzavi imate pravo polagati 2 puta. Teoretski mozete posle toga otici u drugu pokrajinu i ponovo polagati, ali tu moze biti i problem. Licno ne poznajem nikoga sa takvim iskustvom. Poznajem samo neke ljude koji su pali 2 puta i izgubili pravo da obavljaju svoju profesiju u jednoj pokrajini, ali su tu ostali iz drugih razloga (imaju stalne papire...)
2) ispit nije narocito tezak, polazu se hirurgija, interna, farma i radiologija i obicno se pitaju krupne stvari vezane za praxu. Npr. moja pitanja:
-terapija dijabeta (farmakolog), internista i hirug su mi opisali sledeci slucaj: dolazi Vam mlad covek sa bolom u grudima-sta bi sve moglo diff.dg. da dodje u obzir i radiolog me na kraju pitao dijagnostiku infarkta. Naravno sve zavisi od komisije, ali svaka komisija trazi da kandidat pokaze DOBRO znanje jezika. Milsim da je to isto vazno ili cak vaznije od med. znanja.
Vazno je da dobro citate CT, MRT i RÖ nalaze.

3)sve su plate u bruto, niko Vam ne moze reci neto platu jer u DE postoji 5 poreznih klasa i neozenjeni/neudati (klasa I) prolaze najgore.

4) klasa I otprilike Vam uzmu oko 45%

Mislim da Vas plata ipak ne mora zabrinjavati...

pozdrav
 
Poslednja izmena:
Imam ja jedno pitanje, s'obzirom na to da se da zakljuciti iz svega navedenog da kada lekar ode u Nemacku (ne na hospitaciju naravno vec za stalno) postupak je sledeci: odmah se krece sa zeljenom specijalizacijom i posle 18 meseci se polaze taj nostrifikacijski ispit koji se ima pravo pasti samo jedanput u doticnoj pokrajni. Moje pitanje je sta se desava ako se padne i drugi put odnosno da li lekar vraca sve troskove specijalizacije koji su do tog perioda ulozeni u njega?
Ne verujem da je bilo ko spreman na to da ulaze u nekoga bez ikakvih garancija, gore je cak bila izrazena sumnja u bolnicko ulaganje u ucenje jezika (Cica MIca:"Sta se desava ako ne polozis B2 posle tog vremena? Ko snosi troskove kursa i ispita u tom slucaju?"), a trsokovi specijalizacije su svakako mnogo veci trsokovi.

Hvala u napred
 
] Hvala kolega sakac2003, ali voleo bih da mi i koleginica CicaMica1 odgovori (na prethodni set pitanja kao i ova---da cujem njena iskustva)...


1) Jel ovo uvek slucaj da se pitaju RTG, INTERNA, HIRIRURGIJA I FARMA ili ne moraju uvek ti predmeti da budu ?

2) Brate, ko jos zna da cita CT i MR snimke--pa to samo radiolozi znaju ??? A, kolko vidim--tebe i nisu pitali da tumacis snimak !!!

3) A, sto je problem da odes u 2. Nem. republiku i tamo polazes strucni (ako 2 puta opalis u jednoj) ? Kolko dugo moze da se odlaze polaganje tog strucnog ispita ? Koje su Nem. republike u kojima ne mora da se polaze strucni ispit ?

P.S. Znaci valja mi se odmah zeniti da izbegnem porez z:lol:

 
Poslednja izmena:
Imam ja jedno pitanje, s'obzirom na to da se da zakljuciti iz svega navedenog da kada lekar ode u Nemacku (ne na hospitaciju naravno vec za stalno) postupak je sledeci: odmah se krece sa zeljenom specijalizacijom i posle 18 meseci se polaze taj nostrifikacijski ispit koji se ima pravo pasti samo jedanput u doticnoj pokrajni. Moje pitanje je sta se desava ako se padne i drugi put odnosno da li lekar vraca sve troskove specijalizacije koji su do tog perioda ulozeni u njega?
Ne verujem da je bilo ko spreman na to da ulaze u nekoga bez ikakvih garancija, gore je cak bila izrazena sumnja u bolnicko ulaganje u ucenje jezika (Cica MIca:"Sta se desava ako ne polozis B2 posle tog vremena? Ko snosi troskove kursa i ispita u tom slucaju?"), a trsokovi specijalizacije su svakako mnogo veci trsokovi.

Hvala u napred

Kao prvo, a volela bih da svi shvate to, mnoge bolnice (ne kazem sve, niti vecina) zahtevaju od lekara da pre zakljucenja ugovora polozi pomenuti ispit. Takvo je i moje iskustvo.
E sad, specijalizacija, jer vidim da je to jos uvek nejasno. Specijalizacija je potpuno drugacije strukturirana nego u Srbiji. Sam sebi dajes tempo. Najpre dobijes spisak vestina kojima bi trebalo da ovladas da bi dosao do polaganja specijalistickog ispita. Na tom spisku se nalaze na primer: holter ekg (odredjeni broj), gastroskopije (odredjeni broj), uz stitaste zlezde ili abdomena (odredjeni broj). Lekar odradjuje sve te procedure i dokaze o tome drzi kod sebe. Kada prikupi odredjeni broj izvrsenih intervencija, njegov sef mu parafira to. I tako dok ne prikupi kompetno sve. Sve to se obavlja u toj istoj bolnici u kojoj radis ili kruzis u bolnice iz lanca jer moras da prodjes i kroz razna odeljenja za dato vreme. Objasne ti kako se koja procedura radi i ti obavljas im posao. Dobro tebi, dobro bolnici. Ipak, tu nema nekog posebnog ulaganja u tebe kao specijalizanta u toku prve godine. Zato mislim da i u bolnicama u kojima je omoguceno naknadno polaganje ispita s pocetka price postoji regulativa po kojoj lekar ne snosi nikakve troskove. Ne bih da tvrdim, jer nisam bila u toj prici. Mozda je najbolje da kolega Sakac odgovori na to pitanje, jer njegova bolnica ima tu opciju sa ispitom nakon 18 meseci.
Postoje bolnice koje svojim lekarima finansiraju kurseve i treninge, a mislim da u tih 18 meseci to u ovom slucaju ne bi bilo moguce.
 
Necu vise boldovati, al mi nije jasno sto te to toliko nervira :deda: z:poz:

1) A cek, znaci fakticki imas samo prava 1 put da padnes taj strucni ?!!! Jel posle toga (ako 2. put padnes) automtski gubis posao ili sta se desava (eventualno cekas sledecu godinu da ponovo polazes ili sta vec) ? Jel mozes da nastavis da radis i polazes strucni u drugoj pokrajini ?

2) Jel se na strucnom uglavnom pita klinika ? Rece kroz primere--sta, daju ti anamneticke podatke pacijenta i pitaju te sta bi radio ili sta vec ?

3) U ovoj 1. tabeli (plata specijalizanata)---- iznosi su neto--jel tako ? Kako je moguce da su tolke razlike kod onih sa priblizno istim stazom ?!!

4) Jel u Nemackoj 70% bruto plate---neto (tako je u vecini zemalja i kod nas) ?

P.S. Meni je hrana bitna, pa zato sad moram da se maltretiram sa dijetom i pokretnom trakom z:(( z:p

1) Ako dva puta padnes, cao dovidjenja. Ne znam kako je za polaganje u drugoj pokrajini. I odakle taj negativan stav? Ako padnes, pa ako padnes. Pa neces pasti! :)
2) Kroz primere- Dolazi Vam pacijent. Bled, znojav, sa bolovima u stomaku. Sta cete od dijagnostickih procedura uraditi? (ovo ti je primer)
3) Razlike su zbog poreza. To je objasnio kolega vec.
4) I na ovo pitanje je i moj odogovr isti. To je univerzalno na nivou cele drzave.

Postoje svugde teretane, trake za trcanje, bazeni, bicikli i sav propratni materijal za gojazne. :)
 
] Hvala kolega sakac2003, ali voleo bih da mi i koleginica CicaMica1 odgovori (na prethodni set pitanja kao i ova---da cujem njena iskustva)...


1) Jel ovo uvek slucaj da se pitaju RTG, INTERNA, HIRIRURGIJA I FARMA ili ne moraju uvek ti predmeti da budu ?

2) Brate, ko jos zna da cita CT i MR snimke--pa to samo radiolozi znaju ??? A, kolko vidim--tebe i nisu pitali da tumacis snimak !!!

3) A, sto je problem da odes u 2. Nem. republiku i tamo polazes strucni (ako 2 puta opalis u jednoj) ? Kolko dugo moze da se odlaze polaganje tog strucnog ispita ? Koje su Nem. republike u kojima ne mora da se polaze strucni ispit ?

P.S. Znaci valja mi se odmah zeniti da izbegnem porez z:lol:


1) Ne moraju. Interna i hirurgija uvek. Farma, mikrobi, patologija, radiologija ili sta ti se zalomi (od manjih) kao druga dva. To zavisi od toga na kom Univerzitetu polazes i koja ti komisija bude dodeljena.
2) To se desava ocigledno ako polazes radiologiju. Nisam imala ovu vrstu ispitivanja, iskreno. S druge strane, nemacki specijlista, a cak i specijalizant na nekoj visoj godini cita snimke bolje od nasih radiologa :). Da se ne lazemo, ocigledno vec studenti razbijaju radiologiju i to na vrlo prakticnom nivou. Mi smo tu totalno osakaceni sa onakvim udzbenikom. :(
3) Ne znam kako ovo funkcionise. Mislim, nadam se da se nikome nece dogoditi tako nesto. I da, ne znam koje su porkajine u kojima se taj ispit ne polaze.

* Da, porez na neudate i neozenjene valja izbeci pre odlaska. Plata je u startu visa nekih 300 evra neto, ako partner ne radi.
 
Pozdrav svima,

mene interesuje sve u vezi fizikalne medicine. To znaci da molim sve koji imaju mozda slicna interesovanja ili samo neke informacije u vezi specijalizacije iz fizikalne medicine, naravno u Nemackoj za informacije. Kako se najbolje raspitati o klinici za koju konkurisete? U kojim delovima se ne trazi polaganje dodatnog ispita? Mozete ostaviti link neke proverene klinike koju Vi preporucujete u Vasoj okolini ili za koju znate da nudi dobre uslove ili mi poslati link na pp ako Vam je tako lakse :-)

Pozdrav!
 
Deteljno sam iščitala celu temu i došla do zaključka da niko nije pomenuo prosek za vreme studiranja,kao jedan od uslova za posao u Nemačkoj.Da li to znači da nam nije ni potrban? Pitanje je upućeno najpre kolegi sakacu2003.Jer smatram da je on najviše CV-ijeva iz Srbije prosledio,a verovatno je i bacio pogled na neki od njih.Takodjee bih volela da znam,da lii su klinike sa kojima on saradjuje nekad odbile nekog lekara iz Srbije ,kada su ga odbile ,pre ili posle odlaska u Nemacku na potpisivanje ugovora.Zbog cega bi oni odbili nekog?
 
Imam ja jedno pitanje, s'obzirom na to da se da zakljuciti iz svega navedenog da kada lekar ode u Nemacku (ne na hospitaciju naravno vec za stalno) postupak je sledeci: odmah se krece sa zeljenom specijalizacijom i posle 18 meseci se polaze taj nostrifikacijski ispit koji se ima pravo pasti samo jedanput u doticnoj pokrajni. Moje pitanje je sta se desava ako se padne i drugi put odnosno da li lekar vraca sve troskove specijalizacije koji su do tog perioda ulozeni u njega?
Ne verujem da je bilo ko spreman na to da ulaze u nekoga bez ikakvih garancija, gore je cak bila izrazena sumnja u bolnicko ulaganje u ucenje jezika (Cica MIca:"Sta se desava ako ne polozis B2 posle tog vremena? Ko snosi troskove kursa i ispita u tom slucaju?"), a trsokovi specijalizacije su svakako mnogo veci trsokovi.

Hvala u napred


ako padne i drugi put, vraca se kuci, klinici ne duguje nista. Klinika ne snosi troskove Vase specijalizaciju u uzem smislu (ne racunam ako Vas posalju na neki "Fortbildung" i sl.), spec. se ne upisuje na fakultet, tako da nema ni dodatnih troskova. U stvari Vi sami snosite troskove (seminari itd). Radni odnos se moze prekinuti bez posledica.
 
Deteljno sam iščitala celu temu i došla do zaključka da niko nije pomenuo prosek za vreme studiranja,kao jedan od uslova za posao u Nemačkoj.Da li to znači da nam nije ni potrban? Pitanje je upućeno najpre kolegi sakacu2003.Jer smatram da je on najviše CV-ijeva iz Srbije prosledio,a verovatno je i bacio pogled na neki od njih.Takodjee bih volela da znam,da lii su klinike sa kojima on saradjuje nekad odbile nekog lekara iz Srbije ,kada su ga odbile ,pre ili posle odlaska u Nemacku na potpisivanje ugovora.Zbog cega bi oni odbili nekog?

prosek NE igra ulogu. Najvaznije od svega je jezik. Naravno, klinike i odbijaju kandidate. Moze se desiti i kad neko dodje na razgovor, razlog - 99% slucajeva jezik. Pitate - "Zbog cega bi oni odbili nekog" - kako to mislite? Klinika Vas nece primiti po svaku cenu. Najvaznije je da se osigura kvalitetna zdravstvena zastita. Ako oni procene da se ne snalazite sa nemackim dovoljno, sigurno nece rizikovati i dati Vam posao. Ima dovoljno slucajeva da se pacijent i lekar ne razumeju, o tome se stalno pise i diskutuje na TV, tako da su postali jos rigorozniji u vezi jezika. Pored toga, u velikom broju slucajeva kad podnosite molbu za Berufserlaubnis morate se licno pojaviti u toj "Behörde". Tamo se sa kandidatom moze obaviti i kratak test jezika, npr. mogu Vam dati da procitate neki clanak iz novina i kasnije diskutujete o tome. Ako oni procene da nivo jezika nije dobar, onda nema sanse da dobijete Berufserlaubnis, bez obzira sto imate B2.
 
da li neko zna gde mozemo nauciti medicinske termine na nemackom, na pr. kako se kaze kasalj , iskasljavanje, povracanje, bolovi, delovi tela i sve sto je vezano za medicinu pre svega nesto poput nemacko srpskog medicinskog recnika? unapred zahvalna!
 
knjige koje bi mogle da pomognu u spremanju ispita:

interna- http://www.amazon.de/Fallbuch-Inner...=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1328798609&sr=1-2
i link za download (ne znam da li linkovi rade, ja sam to davno skidala) http://avaxsearch.com/avaxhome_search?q=Fallbuch+Innere+Medizin&a=&commit=Search&c=&l=10&sort_by=
hirurgija- http://www.amazon.de/Fallbuch-Chiru...=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1328798826&sr=1-1
i link za download (takodje, ne znam da li radi) http://avaxsearch.com/avaxhome_sear...+bearbeiten&a=&commit=Search&c=&l=10&sort_by=

Naravno, na istom sajtu mozete pronaci i ostale knjige koje bi mogle da vam pomognu u spremanju ispita. Ako neko ima jos neki sajt za skidanje knjiga na nemackom, neka slobodno doda. Meni se ovaj ucinio najpogodnijim.
Vazno- pokusajte sa svim linkovima. Nekad tri ne rade, a cetvrti je ok i skinete knjigu bez probleme.

A sad pozdrav i svi pravac na ucenje. :D

Sad sam pogledala i linkovi su malo stari. Pokusajte da pronadjete knjige na filestube.com ili nekom drugom sajtu. Plasim se da ovde necete uspeti da ih skinete. :(

http://www.filestube.com/6b79bc7990d9175803eb/go.html samo kliknite "download" i trebalo bi da krene. Samo neka neko javi da li radi link.
 
Poslednja izmena:
1) Jel puno zdravstveno osiguranje uracunato u bruto odbijanju zajedno sa porezom pa ne moras nista da placas posle za to ? Predpostavljam da jeste ali mi treba potvrda od kolega Cica Mice1 i Sakac2003 ?

2) Poznata je cinjenica da Istok Nemacke (bivsa Istocna Nemacka tj. Demokratska republika Nemacka) posle ujedinjenja debelo zaostaje za Zapadom po platama...
Ko hoce nek procita noviji novinski clanak o tome
http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2011&mm=07&dd=12&nav_id=524948

Jel ovo vazi i za lekarske plate po drzavnim bolnicama ili su te plate uglavnom uskladjene na federalnom (saveznom) nivou ?
 
Poslednja izmena:

Back
Top