Srpski lekari u Nemačkoj

Pozdrav svima.
Prije dvije godine sam predala papire u Minhen. Po zanimanju sam ljekar specijalista. Dobila sam mail i od Ljekarske komore i od Vlade da cu dobiti direktnu aprobaciju ukoliko polozim FSP.
Medjutim, vec cetiri puta Komisija u Minhenu me obara na FSP. Uz to na zadnjem ispitu su me vrijedjali, bili jako arogantni, rekli da je moje znanje ispod A1 nivoa (sto naravno nije tacno), da prodam kucu ili stan i da dodjem u Minhen i time da platim kurseve, a u medjuvremenu da radim raznorazne poslove.
Ocito je da FSP necu poloziti u Minhenu. Ima li neko preporuku za neku drugu "normalniju" regiju za polaganje FSP?
Hvala svima.
 
Pozdrav kolege,
da li je neko od vas dobio direktnu aprobaciju u pokrajini Niedersachsen (Ärztekammer in Hannover) ? Koliko se čeka na obradu zahteva i proveru? Imam jos pitanja ali nadam se da se prvo neko javi. 😉
Pozdrav, ja sam dobio direkto aporbaciju u Niedersachsenu, cekao sam ukupno 2 godine i 9 meseci. Prvi odgovor sam dobio otprilike nakon 8 mesece da dopunim dokumentaciju, i tako na svakih 4-6 meseca dok nisam dobio pozitivan odgovor. Bitno je da ne odustaje, jel ce te pri svakom javljanu idirektno pritiskati da dignes ruke i prijavis se za Kenntnisprüfung. Poznajem bar jos 3 Kolega koje su dobile direktne aprobacije.
Pozdrav
 
Pozdrav svima.
Prije dvije godine sam predala papire u Minhen. Po zanimanju sam ljekar specijalista. Dobila sam mail i od Ljekarske komore i od Vlade da cu dobiti direktnu aprobaciju ukoliko polozim FSP.
Medjutim, vec cetiri puta Komisija u Minhenu me obara na FSP. Uz to na zadnjem ispitu su me vrijedjali, bili jako arogantni, rekli da je moje znanje ispod A1 nivoa (sto naravno nije tacno), da prodam kucu ili stan i da dodjem u Minhen i time da platim kurseve, a u medjuvremenu da radim raznorazne poslove.
Ocito je da FSP necu poloziti u Minhenu. Ima li neko preporuku za neku drugu "normalniju" regiju za polaganje FSP?
Hvala svima.
Prvi put čujem tako nešto za FSP... Možeš da ih tužiš zbog vređanja.

Možeš da pokušaš u bilo kojoj drugoj regiji, ne bi trebalo da bude problem, osim u Nordrhein-Westfalen. Tamo, ako se ništa u međuvremenu nije promenilo, pitaju na FSP stručno kao za aprobaciju. U principu su severne pokrajine više blagonaklone na ispitima.

Ali, budi spremna na to da ćeš morati kompletnu proceduru od početka da kreneš i da postoji mogućnost da ti druge pokrajine neće odobriti direktnu aprobaciju.
 
Pozdrav svima. Jedno pitanje za razmisljanje. Ako nikada nisam radio u Srbiji da li mi treba Good Standing Certificate? Ili u lekarskoj komori daju neki dokument da nisi radio?
Ako u željenoj pokrajini traže onda treba. Naravno kod njih se raspitati da li se odriču Good Standing Certificate ako im kažeš ili dokažeš da nisi radio u Srbiji. A naša komoro sigurno može da napiše da neko nije radio.
 
Pozdrav kolege, da li moze neko da mi napise sta je sve potrebno od dokumentacije kako bih hospitirala kao lekar u Nemackoj? Unapred hvala!
Osim vize i radne dozvole, sve isto ako za konkurisanje za posao (CV, skenirana i prevedena diploma, sertifikat B2). Na forumu je dosta pisano postupku konkurisanja za posao. Prelistaj unazad, naći ćeš dosta saveta u vezi toga.
 
Pozdrav kolege
Radim već dvije godine u jednom domu zdravlja u Bosni kao doktorica opće prakse. Htjela bih da odem u Njemačku zbog želje za specijalizacijom, naročito interna medicina. Ali imam jedan problem koji me u tome sputava, naime imam govornu manu tj mucam povremeno pri izgovaranju riječi koje počinju sa određenim slovima. Pa ako može savjet da li je neko imao slična iskustva, da li su Njemci tolerantni prije svega mislim na polaganje FSP i KP, da li je vrijedno da napuštam sigurno radno mjesto i rizikujem? Dolazi u obzir bilo koja pokrajina.
Hvala unaprijed
 
Pozdrav kolege
Radim već dvije godine u jednom domu zdravlja u Bosni kao doktorica opće prakse. Htjela bih da odem u Njemačku zbog želje za specijalizacijom, naročito interna medicina. Ali imam jedan problem koji me u tome sputava, naime imam govornu manu tj mucam povremeno pri izgovaranju riječi koje počinju sa određenim slovima. Pa ako može savjet da li je neko imao slična iskustva, da li su Njemci tolerantni prije svega mislim na polaganje FSP i KP, da li je vrijedno da napuštam sigurno radno mjesto i rizikujem? Dolazi u obzir bilo koja pokrajina.
Hvala unaprijed
A zašto bi uopšte napuštala radno mesto unapred?!?! Lepo radiš i od te plate finansiraš odlazak za Nemačku i kad tamo budeš sve završila (FSP, KP, BE odnosno aprobaciju) i dobiješ ugovor u ruke onda daj otkaz :). Ako si neodlučna, preporučio bih ti svakako jedno nedelju do dve hospitacije, kako bi videla da li ti taj sistem rada odgovara... Mucanje inače nije problem :)
 
Pozdrav svima. Jedno pitanje za razmisljanje. Ako nikada nisam radio u Srbiji da li mi treba Good Standing Certificate? Ili u lekarskoj komori daju neki dokument da nisi radio?
Pozdrav kolega, ja sam skoro uzimala sertifikat u komori iako nikada nisam radila u Srbiji u struci, tako da je moguce. Uplati se neki iznos od oko 200 dinara i sertifikat stize za 7 dana otprilike.
Pozdrav
 
Od B2 do pocetka rada u Njemackoj
💪


Za nase partnerske klinike diljem Njemacke trazimo Assistenzärzte für Innere Medizin, Pädiatrie, Chirurgie, Gynäkologie, Neurologie, Anästhesieologie, Psychiatrie.

Nase besplatne usluge za tebe su:
• pratnja od prvog kontakta do pocetka rada. Razmisljamo o svemu i uvijek smo tu da odgovorimo na sva tvoja pitanja,
• obrada zahtjeva za Berufserlaubnis/Approbation,
• tecaj njemackog jezika online i uzivo do C1 , ukljucujuci i pripremu za Fachsprachenprüfung,
• besplatan boravak u nasim centrima za ucenje jezika u Bavarskoj,
• priprema za razgovor za posao,
• organizacija putovanja za odlazak na razgovor za posao, ukljucujuci i troskove za putovanje vlakom, busom i smjestaj u Njemackoj,
• organizacija preseljenja u Njemacku: informacije o pocetku rada ( porezi, zdravstveno osiguranje, prijave itd.), trazenje stana,
• savjetovanje pri obradi vize i radnih dozvola.

Tvoj profil:
•EU diploma, ili zavrsena specijalizacija za lijecnike sa diplomom izvan EU,
•B2 znanje njemackog jezika,
•zelja za raditi i zivjeti u Njemackoj,
•cjelodnevno, dugogodisnje ucenje.

Vise informacija o nama mozes pronaci na:
https://lr-mediconsult.de/
https://www.facebook.com/lrmediconsult.hr/

📩
Posalji nam svoj CV na mail:
hercegovac.mirnes@lr-mediconsult.de
 
Postovane kolege,
Citala sam unazad dosta komentara, ali bi mi znacile najsvezije informacije.
Imam sertifikat Geteovog B2 ispita, suprug radi u Neuss-u (okolina Dizeldorfa). Tamo zelim naci posao za sebe.
Trenutno prikupljam dokumentaciju za prijavu FSP-a u NRW, da lk je neko skoro polagao u Dizeldorfu? Da li ima neka klinika koja bi mi omogucila hospitaciju bar minimalnih 2 nedelje? Ima li nekog da radi u tom delu, bilo kakav savet, sugestija mi je od velike pomoci.
Hvala unapred!
Pozdrav!
Ja sam pre godinu dana polagala Facharztprüfung u Dizeldorfu, a istovremeno su u drugim prostorijama dolazili kandidati za FSP, na kratko sam popricala sa njima, nisu bas sjajno govorili nemacki, ali nemam daljih informacija kakva su im iskustva sa FSP.
Uglavnom sto se tice hospitacije, ja radim u Lukaskrankenhaus Neuss, to je drzavna bolnica, nije velika, ima 550 kreveta, pa verujem da biste tamo mogli da dobijete mesto za hospitaciju, tako da se javite personalu.
 
Pozdrav ,ako neko moze da odgovori.Specijalista sam sa 15 god specijalistickog iskustva iz ortopedije.Interesuje me koja je procedura priznavanja kvalifikacija i da li se krece iz pocetka ili je dovoljno da se polaze specijalisticki ispit u komori

Na ovo pitanje vam nažalost, ovde na forumu, vrlo verovatno niko ne može dati tačan i precizan odgovor, jer je svačije iskustvo drugačije. Pošto imate prilično dosta kliničkog iskustva u struci, vrlo verovatno je da biste dobili direktnu aprobaciju (nemačku licencu), a što se specijalizacije tiče, moguće je da biste možda morali da je “dopunite”, ako se programi specijalizacije u Nemačkoj i Srbiji razlikuju (što je vrlo verovatno). Razlika u programima bi i odredila šta i koliko biste morali da evetualno od veština dopunite. Precizne informacije u vezi toga će Vam u svakom slučaju dati nadležna lekarska komora pokrajine u kojoj biste radili.
 
Na ovo pitanje vam nažalost, ovde na forumu, vrlo verovatno niko ne može dati tačan i precizan odgovor, jer je svačije iskustvo drugačije. Pošto imate prilično dosta kliničkog iskustva u struci, vrlo verovatno je da biste dobili direktnu aprobaciju (nemačku licencu), a što se specijalizacije tiče, moguće je da biste možda morali da je “dopunite”, ako se programi specijalizacije u Nemačkoj i Srbiji razlikuju (što je vrlo verovatno). Razlika u programima bi i odredila šta i koliko biste morali da evetualno od veština dopunite. Precizne informacije u vezi toga će Vam u svakom slučaju dati nadležna lekarska komora pokrajine u kojoj biste radili.
Hvala.
 
Pozdrav kolege, položen B2, sada sam u potrazi za poslom u Nemačkoj. Jedan kolega mi je predložio da dodjem kod njega na kliniku, sa kojom sam ja stupio u kontakt, medjutim oni su mi rekli da bih počeo da radim kod njih, da mi je potreban FSP i BE, što znam, medjutim nigde nisu pominjali da će da mi daju Zusage. E sad, mene interesuje da li ja mogu da prijavim i polažem FSP bez Zusage-a? Našao sam ovde u komentarima da je nekima to moglo, ali da su za dobijanja BE morali da imaju Zusage, tako da bih do tada verovatno to nabavio. Znam da se stvari razlikuju od pokrajine do pokrajine, ovo je u pitanju pokrajina Unterfranken.
 
Pozdrav kolege, položen B2, sada sam u potrazi za poslom u Nemačkoj. Jedan kolega mi je predložio da dodjem kod njega na kliniku, sa kojom sam ja stupio u kontakt, medjutim oni su mi rekli da bih počeo da radim kod njih, da mi je potreban FSP i BE, što znam, medjutim nigde nisu pominjali da će da mi daju Zusage. E sad, mene interesuje da li ja mogu da prijavim i polažem FSP bez Zusage-a? Našao sam ovde u komentarima da je nekima to moglo, ali da su za dobijanja BE morali da imaju Zusage, tako da bih do tada verovatno to nabavio. Znam da se stvari razlikuju od pokrajine do pokrajine, ovo je u pitanju pokrajina Unterfranken.
Mislim da može još uvek u Bayernu ali u Oberbayernu, ne Unterfrankenu. Ali ako su oni zainteresovani da te zaposle sa BE nakon što položiš FSP daće ti Zusage, to obično tako i ide pa vidi s njima.
 
Pozdrav kolege.

Živim već godinu dana u Minhenu i upravo sam položio B2 test, došlo je vreme da prikupim dokumente za priznavanje diplome i imam par pitanja.

"Certificate of good standing", da li moram da ga lično potražujem i uzmem u Srbiji ili to može i neko moj ?
Da li se on uzima isključivo u matičnoj Lekarskoj Komori ?
Šta treba da podnesem da ih ga dobio, koliko se čeka ?

I da li potvrda o neosuđuvanju obzirom da sam prijavljivan da živim u Nemačkoj može da se uzme ovde a ne u Srbiji ?
Tako piše na internetu, ali nisam siguran da je istina.

Hvala svima na odgovorima !
 
Pozdrav kolege.

Živim već godinu dana u Minhenu i upravo sam položio B2 test, došlo je vreme da prikupim dokumente za priznavanje diplome i imam par pitanja.

"Certificate of good standing", da li moram da ga lično potražujem i uzmem u Srbiji ili to može i neko moj ?
Da li se on uzima isključivo u matičnoj Lekarskoj Komori ?
Šta treba da podnesem da ih ga dobio, koliko se čeka ?

I da li potvrda o neosuđuvanju obzirom da sam prijavljivan da živim u Nemačkoj može da se uzme ovde a ne u Srbiji ?
Tako piše na internetu, ali nisam siguran da je istina.

Hvala svima na odgovorima !
Ja sam za „Certificate of good standing” pre oko 4 godine podneo zahtev i koliko se sećam, treba popuniti neki formular i tako podneti zahtev. Najbolje bi bilo da nazoveš Lekarsku komoru Srbije odnosno Vjovodine, u zavisnosti gde si prijavljen i da se raspitaš.

Potvrdu o neosuđivanju možeš nabaviti isključivo u Konzulatima Srbije u Nemačkoj (ima ih u nekoliko većih gradova u Nemačkoj, verovatno i u Minhenu). Mislim da proces tada traje dosta duže (i do nekoliko nedelja), nego kad je nabavljaš u Srbiji, ali ako nemaš mogućnosti da se sada zbog toga vraćas u Srbiju onda je i kozulat dobro rešenje. U nemačkim ustanovama se Führungszeugnis može nabaviti samo za države članice Evropske unije (npr. ako imaš i mađarsko državljanstvo). Tako da ako imaš dvojno državljanstvo i podneseš zahtev za Führungszeugnis u Stadthaus-u, automatski ćeš dobiti Führungszeugnis iz Mađarske i Nemačke. Za državljane Srbije to nažalost nije slučaj.
 
Poslednja izmena:
A zašto bi uopšte napuštala radno mesto unapred?!?! Lepo radiš i od te plate finansiraš odlazak za Nemačku i kad tamo budeš sve završila (FSP, KP, BE odnosno aprobaciju) i dobiješ ugovor u ruke onda daj otkaz :). Ako si neodlučna, preporučio bih ti svakako jedno nedelju do dve hospitacije, kako bi videla da li ti taj sistem rada odgovara... Mucanje inače nije problem :)
da li je uslov za KP, tj.dobijanje aprobacije preko ispita,a ne uporedjivanjem diplome, uslov da se radi odredjeni vremenski period u Nemackoj? zbunio me je ovaj odgovor da se prakticno sve moze zavrsiti ucenjem u Srbiji. Takodje radim u domu zdravlja, pa bi mi znacilo da znam sta sve mogu da resim sa radnog mesta u Srbiji. pozz
 
Pozdrav kolege, mene bi zanimao nesto drugaciji smer, sta je potrebno od dokumentacije za lekara sa duzim stazom u Nemackoj kako bi se vratio u Srbiju. Da li je iko upoznat sa procedurom i da li je komplikovan proces?
Hvala u napred.
mozete li napisati da li se vracate zbog nekih licnih razloga ili zbog losih uslova rada? odgovor bi znacio nama koji bi da dodjemo u Nemacku.
 
mozete li napisati da li se vracate zbog nekih licnih razloga ili zbog losih uslova rada? odgovor bi znacio nama koji bi da dodjemo u Nemacku
Vracam se zbog licnog osecaja, mislim da sam dao maksimum ovde koji sam mogao. Od kad sam dosao pa do danas sitiacija se samo hronificira , sve je vise lekara koji odlaze iz Nemacke u druge drzave (Skandinavija, Svajcarska, arapske drzave) ili u privatne prakse. Obim rada i posla je uzasan, nepojmljiv, sve vise administracije, nedostatak srednjeg kadra dovodi do zatvaranja perifernih bolnica i odeljenja u opstajucim bolnicama, a broj pacijenata ostaje isti.
Slobodnog vremena gotovo i da nema, prozaican zivot i sve se svodi iskljucivo na rad i ni na sta drugo.
 
Poslednja izmena:
Vracam se zbog licnog osecaja, mislim da sam dao maksimum ovde koji sam mogao. Od kad sam dosao pa do danas sitiacija se samo hronificira , sve je vise lekara koji odlaze iz Nemacke u druge drzave (Skandinavija, Svajcarska, arapske drzave) ili u privatne prakse. Obim rada i posla je uzasan, nepojmljiv, sve vise administracije, nedostatak srednjeg kadra dovodi do zatvaranja perifernih bolnica i odeljenja u opstajucim bolnicama, a broj pacijenata ostaje isti.
Slobodnog vremena gotovo i da nema, prozaican zivot i sve se svodi iskljucivo na rad i ni na sta drugo.
hvala na odgovoru. Razumem Vas. Opsti je haos i velike su to zivotne dileme.
 

Back
Top