Srpski lekari u Nemačkoj

Pretpostavljam da ce biti sve vise i vise onih koji ce naici na ovaj forum i temu, pa rekoh da napisem koji savet u vezi sa SAMIM polaganjem B2 ispita. Mozda nekom i pomogne...
Naravno, nisam profesor ili sl. i mozda se neko nece sloziti, ali svejedno..

Citajte sto vise, sto veci fond reci, naravno to bolje. Ja sam odabrao najtezi nacin, privatne lekcije dok ne prodje gramatika, a onda recnik u ruke i prevodi sam..Na kraju imao nekih dvadesetak knjiga sa tekstom i na srpskom i na nemackom. Sve zavisi od vas, da se ne lazemo, koliko radite, toliko ce vam se isplatiti. Ne mozete me ubediti da je nemoguce poloziti za godinu dana ili manje, jer pametan covek ce raditi dovoljno(i vise) i takodje ce spremati sam B2 ISPIT, a ne samo uciti nemacki. Naucite nekoliko textova napamet, shablon za pisanje, i Redemittel(sto vise to bolje naravno).

Izgleda da u poslednje vreme uvek krecu sa slusanjem. Aufgabe 1 vam je kljuc prvog dana. Treba vam ukupno 45 poena, a ovo traje 2 minuta i donosi 10. Koncentracija na maximum, i koristite svaki sekund od trenutka kad dobijete papire, ukljucujuci i pauze koje Hoerverstehen ima, da procitate tabelu odnosno pitanja-Aufgabe 2. Slobodno temeljno, polako, ima vremena. Vezbajte kuci sa dostupnim materijalom, slusajte 50 puta jedno isto, procitajte i transkripte. Mnoge stvari koje treba da zaokruzite se jasno izgovore, pogotovo za Aufgabe 1.

Prvi zadatak, citanje: jedan odgovor je uvek negativan(ponekad i 2). Resenje iz primera odmah zaboravite i ne citajte ga u daljem toku. U principu ovo nije tesko, ali se desi da dobijete dva jako slicna texta gde jedna rec odlucuje resenje. Slicno vam je i sa Aufgabe 2, moze se desiti da vam se cini da i a) i b) i c) imate u textu, pazljivo citajte pa odlucite. Ima naravno i lakih, ociglednih resenja. Aufgabe 3 bi trebalo da bude laksi, jer podrazumeva ocenjivanje misljenja autora, pozitivno ili negativno, za sta vam stoji na raspolaganju po ceo pasus! Ako i dalje postoji problem, pogledajte kraj prethodnog, odnosno pocetak sledeceg pasusa, i voila. Eto resenja niotkuda. Aufgabe 4 je lutrija. Ponekad je text tezak. Ako vam pak text “legne”, na konju ste. Upisivanje reci u ovom zadatku podrazumeva najpre poznavanje Prepozicija, zatim Artikel i padeze, i na kraju glagole(imate redove gde je moguce upisati 5+ razlicitih reci, svaka tacna-ali upisite samo jednu). Najbitnije od svega za Leseverstehen je: ne panicite kad dobijete papire i mislite da nista ne razumete. Vremena ima dovoljno, bar da 3 puta sve procitate, i svaki put je lakse i ima vise smisla.

Pisanje, zadatak prvi. Uvod od dve recenice cete naravno nauciti napamet, mozete uvek da ga primenite. 190 reci ukupno je dovoljno, 350 recimo vam ne donosi extra poene. Za svaki pasus vam je navedeno tacno sta treba da napisete! Po dve tri recenice i gotovo. Sticem utisak da je ovde od svih tacaka, Artikel tj. padez nesto na cemu necete gubiti poene ako gresite. Naravno, ako ne gresite mnogo. Bitnije je da pricate raznovrsno, Redemittel sto vise, pasiv ovde, preterit tamo. Koristite genitiv! Povezite pasuse jasno jedan sa drugim, neka sve ima smisla. Za Aufgabe 2 nemam bas sta da kazem, trebalo bi da je ovo najlaksi deo ispita. Ako imate problem sa nekim redom, moguce je doci do resenja logickim razlucivanjem, tj. sistemom dedukcije.

Usmeni: Ako ste dosli do ovde, ogromne su sanse da cete poloziti. Za prvi zadatak vezbajte sami, sa profesorom, sa ljudima na netu. Uopste nije tesko naci Nemca ili Nemicu spremnih da pomognu. Imate skajp, chat sobe, mejlove. Sve od velikog znacaja. Bitno kod Aufgabe 1-ne cutite. Samo pricajte. Greske nisu od ogromnog znacaja, samo pricajte. 3 minuta prodje brzo. Ne obracajte paznju na kamena lica ispitivaca. Ups, umalo da zaboravim, naucite da se dobro predstavite! 10 recenica, to ide pre prvog zadatka. Za drugi, provezbajte sto vise primera sa nekim ko moze da vas oceni ili proradi ovo sa vama. Uvod i kraj mozete nauciti napamet, neke univerzalne recenice koje mozete primeniti uvek. Ako vam je partner recimo iz Nemacke i prica tecno i fenomenalno, ne panicite. To uzimaju u obzir, pa ispadne i dobra stvar za vas. Malo pricate, kad ono 20 poena.

Bez panike, citajte sto vise, i srecno.
Zdravo Hoffentlich,cestitki za B2 ispitot.
Go procitav tekstot sto go napisa i edno golemo BLAGODARAM od mene za tvojata nesebicnost, posto nikade nemozev da najdam nikakva informacija vo vrska so testot.
Slaba tocka mi e Schriftlicher Ausdrug,ako moze da mi odgovoris kakvi temi za pisuvanje dobivas dali isklucivo isecoci od novina na koi treba da pisuvam ili
moze da e nekoe slobodno pismo do prijatel i slicno.Ako imas zacuvano nekoi primeri bi ti bila blagodarna ako mozes da mi gi pratis na mail: platno_mk@hotmail.com
bi mi pomognala sekoja dopolnitelna informacija
pozdrav
 
Pozdrav Doktorka,

Mislim da je mnogo lakse da ti dam linkove, pa da skines knjigu za ispit, i vezbe sa Goethe sajta. Taman neka vide svi koji ne mogu da nadju.

http://bitsnoop.com/fit-fürs-göthe-zertifikat-b2-q8216741.html
http://www.goethe.de/lrn/prj/pba/bes/gb2/mat/enindex.htm

Ako prvi torrent ne radi iz nekog razloga, recite pa da ga ja zakacim negde.
Sve ti je u knjizi objasnjeno. Ali da ti svejedno odgovorim, za schriftlicher uvek dobijes isecak iz novina ili manji clanak sa interneta-na koji treba da odgovoris svojim misljenjem, a pise ti tacno sta treba da napises za svaki manji pasus! Nemoj da te schriftlicher najvise plasi, nema razloga. Imas puno resenja u knjizi, pa ces videti kako to treba da izgleda.

pozz
 
Radi torrent i brz je,hvala.Imam jedan predlog ako gledate filmove na BS player,on ima opcija za automatsko downloadovanje na titlovi i iam opcija za dva titlovi da idu naporedno pa second title neka bude nemacki,jedan je dole standardno drugi ide gore na ekranu
 
Pozdrav Doktorka,

Mislim da je mnogo lakse da ti dam linkove, pa da skines knjigu za ispit, i vezbe sa Goethe sajta. Taman neka vide svi koji ne mogu da nadju.

http://bitsnoop.com/fit-fürs-göthe-zertifikat-b2-q8216741.html
http://www.goethe.de/lrn/prj/pba/bes/gb2/mat/enindex.htm



Ako prvi torrent ne radi iz nekog razloga, recite pa da ga ja zakacim negde.
Sve ti je u knjizi objasnjeno. Ali da ti svejedno odgovorim, za schriftlicher uvek dobijes isecak iz novina ili manji clanak sa interneta-na koji treba da odgovoris svojim misljenjem, a pise ti tacno sta treba da napises za svaki manji pasus! Nemoj da te schriftlicher najvise plasi, nema razloga. Imas puno resenja u knjizi, pa ces videti kako to treba da izgleda.

pozz

Pozdrav Hoffentlich
Fala za sovetite mng mi pomognaa
Prviot torent ne raboti ne mi se otvara folderot,pisuva deka sodrzi images no ni mi gi otvara
te molam pomagaj ,a od vtorata adresa veke gi pominav dvata testa so reseni 60 % osven
schriftlicher i mundlicher normalno
pozdrav
 
Pozdrav svim kolegama,
pretražujući o mogućnosti specijaliziranja u Nemačkoj,naišla sam na Vašu temu i zaista mnogo informacija sam saznala.Ja sam četvrta godina medicine,i pre par nedelja sam počela da učim nemački,jer sam vrlo zainteresovana za specijalizaciju u toj zemlji.Naravno,ima dosta vremena,mada jezik mi je malo odbojan,pa sam ipak počela na vreme da se pripremam :) .Sve čto mogu da kažem vezano za učenje jezika,iz iskustva,s obzirom da govorim 3 jezika,mislim da je potrebno malo više vremena od 6 meseci za dostizanje B2 nivoa,ili je možda to moje subjektivno viđenje :)
Ono što mene zanima,a što nisam do sad pročitala,su lična iskustva ljudi koji su proveli neko vreme u Nemačkoj.Da li neko od vas može više da mi kaže o tome kakvi su ljudi,gostoprimljivi,ljubazni,da li je lako ostvariti kontakte i poznanstva i pre svega da li su nadležni mentori požrtvovani,u smislu da li pokazuju interesovanje da nas nečemu nauče.

Pozdrav! :)
 
Da li si imala kakvo predznanje nemačkog ili si krenula da učiš od nule, i koliko ti je vremena trebalo da ga savladaš do nivoa B2? Ja sam razgovarao sa nekim prijateljima koji su me prilično izbedačili vezano za moje planove da za godinu i po dana od nule dođem do B2. Hvala unapred, kao i na svim informacijama koje si do sada podelila sa kolegama!
Počela sam od nule. Trbalo mije godini i po dana da položim B2. Dva meseca pred ispit učila sam 4-6 sati dnevno. Položila sam B2 iz drugog puta.Prvi put sam pala na slušanju. Tačnije nisam čula ništa.
Totalna blokada. Po meni je slušanje najteži deo ispita. Slušanje zavisi od mnogo okolnosti. Koncentracija, raspoloženje, ozvučenje,..... ima još toga dane nabrajam.
Vežbajte slušanje neposredno pre ispita. Ima na netu mp3 uz knigu sa rešenjima.
Pozdrav
 
Počela sam od nule. Trbalo mije godini i po dana da položim B2. Dva meseca pred ispit učila sam 4-6 sati dnevno. Položila sam B2 iz drugog puta.Prvi put sam pala na slušanju. Tačnije nisam čula ništa.
Totalna blokada. Po meni je slušanje najteži deo ispita. Slušanje zavisi od mnogo okolnosti. Koncentracija, raspoloženje, ozvučenje,..... ima još toga dane nabrajam.
Vežbajte slušanje neposredno pre ispita. Ima na netu mp3 uz knigu sa rešenjima.
Pozdrav

Znači, izvodljivo je.. Hvala na savetima! Pozdrav!
 
Blue Card

Možda nisu svi čitali temu Blue Card. Ceo tekst dole nije moj iskopirala sam ga.

Ovo sam nasla na jednom drugom forumu pa samo kopiram (u pitanju je Nemacka):

Za inzinjere pogotovo. Nemacka od 1.08 primenjuje Blue Card sistem.
Dakle, Bundestag je konačno usvojio "Blue Card EU" zakon, što umogome olakšava odlazak u Nemačku za visokokvalifikovane. Zakon treba da prođe još i Bundesrat, ali to je samo formalnost, i stupiće na snagu odmah posle toga (još pre letnjih odmora 2012).

Ukratko:

- Potrebno je da imate diplomu visoke škole

- Da li se vaša diploma/škola kvalifikuje za "visoko obrazovanje" u Nemačkoj, možete proveriti na www.anabin.de. Samo škole (i diplome!) označene sa "H+", i diplome označene sa "A3" i više ("A4", itd) se tretiraju kao "visokoškolsko obrazovanje". Državni univerziteti i licencirani privatni univerziteti su uglavnom zastupljeni, znači stare diplome "dipl inž." (i slični "dipl.") i novi Bachelor i Master. Bachelor je već dovoljan za kvalifikaciju.

- Potrebno je da imate obavezujuću ponudu za posao ili već potpisan ugovor sa nemačkom firmom

- Ako je ugovor na platu preko 66,000 Evra (bruto godišnje), stalna boravišna dozvola se dobija automatski i odmah po dolasku

- Ako je ugovor na platu preko 44,800 Evra, dobija se privremena boravišna dozvola na 3 godine (ili na dužinu ugovora plus tri meseca, ako je ugovor vremenski ograničen), a stalna boravišna dozvola posle 3 godine. Ako posle 2 godine imate dobro znanje nemačkog, onda može stalna i posle 2 godine.

- Ako je ugovor na platu preko 34,900 Evra i ako je vaše buduće radno mesto sa liste deficitarnih zanimanja (u ovo spadaju kompletna IT-branša, lekari, inženjeri mašinstva, elektrotehnike, fizike, hemije, matematike, i uopšte prirodnih nauka) onda se dobija isto kao i gore opisano za platu preko 44,800 evra godišnje bruto.


- Supružnici i (maloletna!) deca nosioca plave karte dobijaju istu vizu kao i nosilac vize. Supružnici imaju pravo odmah neograničeno da rade u Nemačkoj, i to BEZ limita plate kao gore. Limiti za plate važe iskljućivo za nosioca vize.

- Znanje nemačkog jezika eksplicitno NIJE uslov za dobijanje plave karte, ni za nosioca, ni za supružnika, ni za decu. Naravno, znanje nemačkog jezika je poželjno za traženje posla, stana itd, to bi trebalo da je svakome jasno, nadam se

- Ako studirate u Nemačkoj, posle završetka studija možete bez većih problema da ostanete da živite tamo (tj. da dobijete boravišnu vizu), uslov je da nađete posao koji se vodi kao posao za koji je potrebna visoka školska sprema

- U svim slućajevima opisanim gore (a tako je već i sada), ne postoji posebna "radna viza" kao pre X godina, već ako imate generalnu boravišnu vizu (ograničenu ili neograničenu, dakle generalni Aufenthaltserlaubnis ili Niederlassungserlaubnis) automatski imate pravo i da radite. Ograničenja postoje samo za "specijalne" dozvole, recimo za azilante i slično.
 
Uf... Sve u svemu komplikacije na sve strane :D

http://www.torrentreactor.net/torrents/5359447/German-Language-Learning-Pack-(Vol-2)

http://www.torrenthound.com/hash/2c...e7/torrent-info/German-Language-Learning-Pack

Ovo je ukupno 14gb raznoraznih knjiga za ucenje nemackog...

Ja na zalost nesto ne mogu da skinem ove knjige sto je astanisic postavila ali probacu ujutro :)
Nadam se da cu u narednih 8-12meseci skupljati papire za Beruferlaubniss kao vi kolege!

Ono sto mene zanima je da li je moguce poslati CV iako recimo nema ponuda za posao na klinici i da li je to neko radio... Konkretno mene zanima specijalizacija koje bas retko nalazim u oglasnima pa zato i pitam...
A da... I da li preporuke iz Srbije nesto znace (kao i vecina mladih, mada i mnogo ne tako mladih kolega sam volontirala duzi vremenski period)
Unapred hvala puno!
 
Mozes slati CV i tamo gde nema konkursa, ali to znaci da nemaju slobodno mesto i naravno mnogo su manje sanse da ce te pozvati. Vise ih od pisanih preporuka interesuju vestine koje imas i sta si prakticno radila. Veruju na rec , nema laganja i onda sve funkcionise.
 

Back
Top