"Srpski Film" grozota ili umetnost!?

Као прво то што је теби ово смрдљив филм не значи да је свима. Мени су смрдљиви филмови типа титаник и остала та с****
Као друго ја сам и рекао да Српски филм није уметност, али исто тако није ни грозота. Сф је велика метафора о томе како нас систем буквално ј *** у здрав мозак. Е то је поента Српског филма. И искрено се надам да ће бити још оваквих филмова у будућности

mozemo diskutovati o titaniku koji je potpuno druga tema - ne vidim svrhu poredjenja baba i zaba.
ovaj film jeste grozota. svaka metafora se moze odraditi na nacin da ti se ne zgadi zivot.
moguce da sam u prethodnom postu pogresio u smislu da je u pitanju nesposobnost prikaza metafore na odgovarajuci nacin.
sasvim je moguce da je ovde bio cilj zgrazavanje ljudi i trazenje alibija za gadosti u metafori...
 
mozemo diskutovati o titaniku koji je potpuno druga tema - ne vidim svrhu poredjenja baba i zaba.
ovaj film jeste grozota. svaka metafora se moze odraditi na nacin da ti se ne zgadi zivot.
moguce da sam u prethodnom postu pogresio u smislu da je u pitanju nesposobnost prikaza metafore na odgovarajuci nacin.
sasvim je moguce da je ovde bio cilj zgrazavanje ljudi i trazenje alibija za gadosti u metafori...

Нисам упоредио Титаник и СФ, само сам рекао који филм је мени смрдљив. Да сте сви ви који за СФ тврдите да је обична болештина обратили мало више пажње на текст и дијалог у филму, схватили бисте суштину и поенту филма
 
Нисам упоредио Титаник и СФ, само сам рекао који филм је мени смрдљив. Да сте сви ви који за СФ тврдите да је обична болештина обратили мало више пажње на текст и дијалог у филму, схватили бисте суштину и поенту филма

Smorio si sa SF. Shvatili smo. Ako se nekome film ne sviđa, neće postati bolji ako ti ispišeš još pet strana : )
(Ja ne mislim da je obična boleština, mislim da je pokvareno proračunato sran.je od filma, i da je u tom smislu Titanik - koji ne volim - deset puta pošteniji film.)
 
Пази не смета мени да неко не воли СФ. Свако има право да воли или не воли нешто. Оно што је мени проблем је кад неко каже да СФ нема никакву поенту сем шока што није тачно. И кад год то неко каже, ја ћу износити своје аргументе зашто сматрам да није тако
 
Пази не смета мени да неко не воли СФ. Свако има право да воли или не воли нешто. Оно што је мени проблем је кад неко каже да СФ нема никакву поенту сем шока што није тачно. И кад год то неко каже, ја ћу износити своје аргументе зашто сматрам да није тако

poenta gubi svrhu ako je ostala daleeeeeeeeko u pozadini tj. ako je prvi i najveci utisak posle gledanja - mucnina i grozota.
postavlja se pitanje da li je cilj sracunato bombardovanje gledalaca grozotom ili nesposobnost da se poenta stavi u prvi plan.
ovo cak ne spada ni u kategoriju soka vec ekstremnog gadjenja, mucnine i grozote.

moje misljenje je da je ovde cilj na prvom mestu ostaviti bilo kakav utisak, naci nesto o cemu ce da se prica i da je to postignuto pomenutom ekstremnom grozotom, pa tek onda jadan pokusaj zavijanja price u 'poentu' kako bi se dalo bar neko objasnjenje u cilju skidanja "patologije" sa licnosti likova koji su na filmu bili angazovani..

nisu ljudi retardi pa da ne mogu da 'shvate' poentu. sustina je da je ovo toliko gadno da je besmisleno cak i pokusavati traziti istu...
 
poenta gubi svrhu ako je ostala daleeeeeeeeko u pozadini tj. ako je prvi i najveci utisak posle gledanja - mucnina i grozota.
postavlja se pitanje da li je cilj sracunato bombardovanje gledalaca grozotom ili nesposobnost da se poenta stavi u prvi plan.
ovo cak ne spada ni u kategoriju soka vec ekstremnog gadjenja, mucnine i grozote.

moje misljenje je da je ovde cilj na prvom mestu ostaviti bilo kakav utisak, naci nesto o cemu ce da se prica i da je to postignuto pomenutom ekstremnom grozotom, pa tek onda jadan pokusaj zavijanja price u 'poentu' kako bi se dalo bar neko objasnjenje u cilju skidanja "patologije" sa licnosti likova koji su na filmu bili angazovani..

nisu ljudi retardi pa da ne mogu da 'shvate' poentu. sustina je da je ovo toliko gadno da je besmisleno cak i pokusavati traziti istu...

Mislim da previše usko gledaš na umetnost. Ja ne smatram da je poenta umetnosti da izazove strogo prijatnu emociju, već da izazove bilo kakvu emociju. Očigledno je da je tim filmom ciljano na ta osećanja koja si ti ispisao, i iz moje perspektive, to je urađeno na solidan način.

Hoću reći, ne postoje dve emocije (prijatno/neprijatno), već je tu čitava paleta istih.. nije nužno pogoditi samo ekstreme ove dve najzastupljenije.
 
Poslednja izmena:
Mislim da previše usko gledaš na umetnost. Ja ne smatram da je poenta umetnosti da izazove strogo prijatnu emociju, već da izazove bilo kakvu emociju. Očigledno je da je tim filmom ciljano na ta osećanja koja si ti ispisao, i iz moje perspektive, to je urađeno na solidan način.

Samo što je važan i način na koji si izazvao tu emociju, zašto si izabrao taj način, kako si to snimio itd.
 
Аутор филма је могао без свих тих грозних сцена истина, али онда филм не би ни на ког оставио утисак и кроз месец два био би заборављен. А ево 6 година је прошло од премијере, а о филму се и даље воде страсне дебате и то не само код нас већ и у целом свету. Који још наш филм знате да има овакав публицитет у свету.
 
Samo što je važan i način na koji si izazvao tu emociju, zašto si izabrao taj način, kako si to snimio itd.

Slažem se, ali..
Mislim da je za rešavanje problema često potrebno pribeći taktici potpunog banalizovanja, kao što je ovde slučaj. Ne verujem da bi manje eksplicitna verzija filma na ovu temu izazvala ovakvo gnušanje kakvo je izazvao ovaj film. A tematika filma je takva da u realnosti izaziva ozbiljnu mučninu, samo što nema vidljivih polnih organa. Ovde je sve izbačeno u prvi plan, bez ulepšavanja.
Ja ne kažem da je ovaj film spektakularan. Čak se mogu baš povući paralele između njega i "martyrs" u pojedinim segmentima. Ali isto tako sam mišljenja da neko stanovište ne zaslužuje da bude odbačeno, samo zbog toga što predstavlja tabu temu u datom trenutku.
 
Poslednja izmena:
Аутор филма је могао без свих тих грозних сцена истина, али онда филм не би ни на ког оставио утисак и кроз месец два био би заборављен. А ево 6 година је прошло од премијере, а о филму се и даље воде страсне дебате и то не само код нас већ и у целом свету. Који још наш филм знате да има овакав публицитет у свету.


Ja sam sasvim zaboravila na film, ovo je obično forumsko palamuđenje.

Družim se sa ljudima iz celog sveta, filmofili obično znaju Makavejeva, obožavaju Skupljače perja, mlađima se sviđaju Lepa sela, a posledne su me pitali za Smrt čoveka na Balkanu i Klip. Ovo niko nije ni spomenuo... A, da, znaju ljudi (i vole) Kusturicine filmove, naravno.
 
Slažem se, ali..
Mislim da je za rešavanje problema često potrebno pribeći taktici potpunog banalizovanja, kao što je ovde slučaj. Ne verujem da bi manje eksplicitna verzija filma na ovu temu izazvala ovakvo gnušanje kakvo je izazvao ovaj film. A tematika filma je takva da u realnosti izaziva ozbiljnu mučninu, samo što nema vidljivih polnih organa. Ovde je sve izbačeno u prvi plan, bez ulepšavanja.
Ja ne kažem da je ovaj film spektakularan. Čak se mogu baš povući paralele između njega i "martyrs" u pojedinim segmentima. Ali isto tako sam mišljenja da neko stanovište ne zaslužuje da bude odbačeno, samo zbog toga što predstavlja tabu temu u datom trenutku.

Ja mislim da nisam ni gledala film do kraja, nego sam pročitala detaljni opis u Vikipediji. Očigledno sam publika kojoj bi malo suptilniji pristup dao više. Ono, imam maštu. Ne mora niko da me udara maljem po glavi da bih svatila da je nešto bolno : )
 
Mislim da previše usko gledaš na umetnost. Ja ne smatram da je poenta umetnosti da izazove strogo prijatnu emociju, već da izazove bilo kakvu emociju.

Ja nisam ni pisao da je preduslov umetnosti izazivanje prijatnih emocija :) Hajd, realno, to niko ne misli.

Očigledno je da je tim filmom ciljano na ta osećanja koja si ti ispisao, i iz moje perspektive, to je urađeno na solidan način.

Ako ocenjujemo uspesnost gadjenja publike - slazem se da je film u tome uspeo.
Ogadio mi je i taj dan i narednih nekoliko dana, medjutim postoji granica izmedju umetnosti i "patologije" - granica gde prestaje umetnost i gde se ne moze u umetnosti traziti pomenuti alibi za patologiju.
Nemojmo ovde mesati tabue/"siroka shvatanja" sa jedne strane i sracunato izivljavanje nad gledaocima.
U konkretnom slucaju, smatram da je pomenuta granica i vise nego predjena i da je evenutalna umetnost koje, ako je i ima, u ovom filmuwannabe otisla u dvadeseti plan - gledalac bude previse zgadjen da bi je detektovao.

Hoću reći, ne postoje dve emocije (prijatno/neprijatno), već je tu čitava paleta istih.. nije nužno pogoditi samo ekstreme ove dve najzastupljenije.

dzaba ti najukusnijih lazanja na svetu ako ih odozgo premazes psecim govancetom ;) ...
 
Moja teorija je da je Spasojevic zaista napisao scenario za tu bolestinu i da se radnja dogadjala u Srbiji ali da uopste nije orgnalno imao naziv "Srpski" i da se uopste nije vezivao za Srbe. Cilj je bio da se sokira, da se ide do dna bolestine tako da film bude cenzurisan, a onda bi krenulo veliko interesovanje, afirmacija ekipe i zarada. E sad je verovatno bilo tesko naci finansijera za tu bolestinu, ali nasao se na kraju neko sa prostora bivse Jugoslavije(neko ko patoloski mrzi Srbe) ko je to hteo pod uslovom nekih izmena ukljucujuci i naziv filma. I tako su se ubacili izrazi "srpski ratni heroj", "srpska porodica", "srpski obicaji" i slicno. Interesantno je da su svi glumci iz Srbije te verujem da je i to bio jedan od zahteva finansijera. Da "Srpski film" bude skroz "Srpski".

Погодио човек у срж ствари.

Стране обавештајне службе преко својих демократских и уметничких фондова користе искомплексиране српске јаднике, жељне самопромоције да гурају антисрпску агенди и антисрпски сентимент.
 
Jel neko cuo za taj film i ako jeste jer zna kada izlazi kod nas? :) Inace film je nesto do sada ne vidjeno na nasim prostorima(kapiram i sire) glume Srdjan Zika Todorivic i Sergej Trifunovic i film ne da je bolestan nego ja kada sam gledao trailer pre godinu dana zanemeo sam samo i izbrisali slepci sa tuba :eek:

Evo novi trailer( ovaj je 10x normalniji ako moze tako da se kaze nego koji sam ja gledao pre god dana" ) koji je uradjen i pogledajte dok ga o5 ne skinu sa tuba. Vidi se da je profi uradjeno skroz i valjda ce uskoro i kod nas da bude u bioskopima.



edit: aso sam na net-u ovo sad....


Teksas još uvek očima ne veruje. Vilice su još uvek otvorene, a ni muva se ne čuje. Americi se dogodila svetska premijera "Srpskog filma". Srđan Spasojević je svojim za sada jedinim filmom ušao u svetsku ekipu autora kao što su Gaspar Noel, Lars Von Trier i David Lynch. Jedina razlika je u tome što je naš reditelj uspeo da ode i korak dalje i napravi još siroviji i šokantnijii film nego njegovi predhodnici.

http://blog.b92.net/text/14564/Teksas-u-soku/

Grozota
 

Back
Top