Sremuš biljka sa dva spomenika

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.809

Ova biljka je u Rusiji dobila spomenik, spasila je milione života, a raste i u Srbiji (recepti)​


Ova biljka je dobila u Rusiji, čak, dva spomenika zbog svojih izuzetnih lekovitih svojstava. Sremuš je tokom istorije spasao milione ljudskih života od opasnih bolesti među kojima su kuga, tifus i kolera.​

U Rusiji sremuš ima i drugi naziv – medveđi luk. Rusi su od davnina primetili da je ova biljka prava “hitna pomoć” za divlje životinje. U proleće, čim se probude, medvedi odmah krenu u potragu za sremušem koji im pomaže da ojačaju organizam i vrate snagu nakon dugog zimskog sna.​

LJudi su postali svesni isceljujućeg potencijala medveđeg luka još u kameno doba, a u Egiptu su ga smatrali čudesnim lekom protiv malaksalosti i davali su ga hraniteljima piramida. U Rimu je korišćen kao lek protiv impotencije.​

U Srednjem veku je bio gotovo jedini spas protiv opasnih zaraznih bolesti – kuge, tifusa, kolere i tuberkoloze. Zahvaljujući svojim baktericidnim svojstvima sremuš je spasao mnoge živote pa je u Rusiji dobio dva spomenika. Jedan spomenik se nalazi na Dalekom istoku u gradu Petropavlovs na Kamčatki, a drugi u Kemerovskoj oblasti, u gradiću Miski.​

Stanovnici Čečenije, koji vekovima koriste medveđi luk kao lek i dodatak jelima, zalažu se za priznanje sremuša za simbol ovog regiona.​

Ali, sve ima svoju drugu stranu: medveđi luk su u Rusiji tokom dugog vremena sakupljali u ogromnim količinama i zato se on na kraju našao u crvenoj knjizi zaštićenih biljnih vrsta. Zato mnogi Rusi sada slede primer drevnih Egipćana i rasađuju sremuš u svojim baštama.​

RECEPTI

Protiv gingivita

Prelijte čašom mleka 300 grama isitnjenog sremuša i ostavite 12 časova na hladnom mestu. Ispirajte usta nekoliko puta dnevno.​

Protiv pigmentacije

Pomešajte 100 grama usitnjene lukovice sremuša sa čašom kiselog mleka. Posle 15 minuta namažite kožu, isperite mlakom vodom sa dve kapi limuna.​

Protiv hoesterola

Supenu kašiku isitnjenog sremuša prelijte sa pola litre ključale vode. Pola sata neka odstoji. Pola čaše pre doručka.​

Za jačanje imuniteta

Pomešajte 300 grama sremuša, 50 grama kantariona, 100 grama kamilice i 10 grama pelina. Kašiku smeše prelijte čašom ključale vode. Neka odstoji pola sata. Uzimajte dve supene kašike tri puta dnevno, pre jela.​

Protiv prehlade

Pomešajte 300 grama listova sremuša i 100 grama listova maline. Prelijte sa 200 ml votke i ostavite dve nedelje na tamnom mestu. Uzimajte supenu kašiku pola sata pre jela.​

IZVOR: magazin.novosti.rs​

 

Sremuš lek i hrana​


Sremuš (Allium ursinum) ili divlji beli luk kako ga u narodu zovu pravi je dar prirode kao lek i zdrava hrana. Sremuš se često koristi u narodnoj medicini, najčešće u rakiji ili sa medom.
Raste u Evropi sve do Kavkaza na visini preko 1000 metara. Pripada porodici lukova (Allioideae). Sremuš je višegodišnja zeljasta, samonikla biljka visine do 30cm a njegove lekovite moći spoznali su još stari Rimljani.
U narodu ga zovi i medveđi beli luk zbog činjenice da ga medvedi rado jedu da bi povratili snagu posle zimskog sna. Raste po listopadnim šumama, najčešće bukovim, cveta u aprilu i maju. Ima bele cvetove veoma slične cvetovima đurđevka.
Sadrži eterična ulja, belančevine i masti. Veoma je bogat:vitaminom C, karotenom, B1, B2, niacinom, folnom kiselinom, magnezijumom, sumporom, gvožđa i mangana. Glavni sastojak sremuša je alicin kao i belom luku ali je zdraviji je od belog luka. Lekoviti delovi biljke su listovi i lukovica. Sremuš se može nabaviti u prodavnicama zdrave hrane u vidu kapi, kapsula, meda, čaja.

Lekovitost sremuša​

Sremuš je lekovit za:
  • srce i krvne sudove
  • visok krvni pritisak
  • odličan je čistač organizma, čisti sistem za varenje i razređuje i čisti krv
  • umor i iscrpljenost
  • crevne parazite
  • za čir na želucu i gastritis
  • pospešuje rad creva,pomaže kod zatvora i proliva
  • pomaže kod bolesti respiratornih organa, pomaže kod bronhitisa i pospešuje iskašljavanje
  • zarastanje rana i bolesti kože
  • ima protivupalno dejstvo
  • ima antibakterijsko dejstvo: streptokoke, stafilokoke, ešerihija, salmonela osetljive su na alicin iz sremuša, dok na antibiotike postaju imune
  • ima antivirusno dejstvo
  • stimuliše imuni sistem
  • prirodni lek za glavobolju
  • prirodni afrodizijak
  • za žene u menopauzi

Istraživanja o sremušu​

Sremuš, ili divlji beli luk, privlači pažnju istraživača iz oblasti nauke i medicine zbog svojih potencijalnih lekovitih svojstava. Neka od naučnih istraživanja koja su sprovedena na sremušu istražuju njegovu nutritivnu vrednost, farmakološke aktivnosti i potencijalne zdravstvene benefite. Evo nekoliko značajnih saznanja iz naučnih studija o sremušu:

  • Antioksidativne osobine: Istraživanja su pokazala da sremuš sadrži visok nivo antioksidanasa, poput polifenola i flavonoida, koji imaju sposobnost da neutrališu slobodne radikale i smanje oksidativni stres u organizmu. Ova svojstva mogu doprineti zaštiti ćelija od oksidativnog oštećenja i smanjenju rizika od određenih bolesti.
  • Antiinflamatorne aktivnosti: Sremuš je poznat po svojim potencijalnim antiinflamatornim svojstvima. Istraživanja su pokazala da ekstrakti sremuša mogu smanjiti proizvodnju zapaljenskih markera u organizmu i modulirati imunološki odgovor. Ovo može imati koristi u tretmanu zapaljenskih stanja kao što su artritis i alergijske reakcije.
  • Antimikrobno delovanje: Neke studije su istraživale antimikrobne efekte sremuša. Njegovi sastojci mogu imati sposobnost da inhibiraju rast i širenje određenih mikroorganizama, uključujući bakterije i gljivice. Ovo može biti korisno u borbi protiv infekcija i podršci zdravlju digestivnog sistema.
  • Kardiovaskularni efekti: Postoje istraživanja koja sugerišu da sremuš može imati povoljan uticaj na kardiovaskularno zdravlje. Njegovi sastojci mogu pomoći u regulisanju nivoa holesterola, smanjenju krvnog pritiska i poboljšanju cirkulacije krvi. Ovo može doprineti smanjenju rizika od srčanih bolesti.
Sremuš sadrži 14 puta više vitamina C od limuna i 20 puta je jači od belog luka, 1992 godine proglašen je za biljku godine od strane društva za istraživanje i zaštitu flore Evrope

Sremuš u rakiji​

Recept za sremuš u rakiji: 250g očišćenih lukovica sremuša izgnječiti i staviti u staklenu flašu od 1litar. Preliti komovom rakijom i zatvoriti. Rakija ne sme biti skroz do vrha da bi se flaša mogla povremeno protresti. Flašu čuvati na toplom i tamnom mestu dve nedelje. Zatim procediti i držati u frižideru. Konzumirati po 20 kapi sremuša (jednu kašičicu) u čaši jogurta dva puta dnevno. Ovaj prirodni eliksir čisti krvne sudove od holesterola, reguliše krvni pritisak i pomaže kod iscrpljenosti.

Tinktura od listova sremuša – recept​

Recept: Isecite sitno 200 grama listova sremuša. Stavite ih u teglu pa teglu napunite komovom rakijom. Zatvorite i ostavite da stoji na tamnom i toplom mestu 2 nedelje. Zatim procedite kroz gazu i čuvajte u frižideru u staklenoj boci. Uzimajte dva puta dnevno po( od sremuša?

Ko ne treba da koristi sremuš u rakiji?​

Tinktura sremuša nije dozvojena trudnicama, dojiljama i deci ispod 14 godina. Svi ostali mogu koristiti ovaj veoma koristan prirodni lek. Naravno u dogovoru sa lekarom i tačno preporučenu dozu koja se ne sme prekoračiti. Posebnu pažnju trebaju obratiti osobe sa niskim pritiskom jer sremuš može dodatno smanjiti pritisak.

Sremuš i med kao lek​

Recept: 300g listova sremuša samleti u blenderu. Pomešati sa 1kg meda i čuvati u frižideru. Konzumirati jednom dnevno najbolje pre doručka po kašiku ovog lekovitog pripravka. Koristi od sremuša i meda su višestruke: čisti organizam od toksina, jača srce i krvne sudove, smanjuje holesterol,pritisak i blagotvorno deluje na gastritis.

Sremuš u vinu kao lek za pluća​

Recept: 50 grama listova sremuša sitno iseckajte i stavite u staklenu teglu. Prelijte sa 2,5dl dobrog belog vina i ostavite da stoji 30 minuta poklopljeno. Zatim procedite i pijte u toku dana u malim gutljajima za razređivanje sekreta i izbacivanje šlajma iz pluća i bronhija.

Ruski narodni lek​

Sremuš možete iscediti u sokovniku i koristiti kao lek u dozi do tri kašičice dnevno u čaši vode ili jogurta. Sok čuvati u staklenoj ambalaži u frižideru. Sok od sremuša se preporučuje za probleme sa prostatom, potencijom i za žene u menopauzi (ruski narodni recept).
sremuš kao lek

Sremuš i maslinovo ulje – odličan način da sačuvate lekovita svojstva sremuša​

Iseckajte sremuš u blenderu i stavite u teglu. Zatim ga zalijte hladno ceđenim maslinovim uljem i poklopite. Čuvajte u frižideru i koristite kao začin za salate i dodatak jelima. Sremuš uvek dodajte kuvanim jelima na kraju kuvanja da ne izgubi svoju lekovitost.

Sremuš i jabukovo sirće kao lek​

Recept: Sveže oprane i iseckane listove sremuša ređati u teglu. Zatim naliti do vrha organskim jabukovim sirćetom da prelije sremuš. Dobro zatvoriti i čuvati na hladnom i tamnom mestu. Koristiiti kao dodatak salatama. Odličan je preliv za zelenu salatu, mladi luk, salatu od krompira.

Kada brati sremuš?​

Listovi sremuša se beru u aprilu i maju, a lukovice po cvetanju biljke u avgustu i septembru. Najbolje ga je upotrebiti odmah nakon branja. Jesti sirovog (do 10 lista dnevno), za salate, pite, variva ili napraviti lekoviti pripravak sa medom ili tinkturu.
Izvor...Lekovito i Zdravo
 

Back
Top