Srecan sv.Nikola

Pa ovako, nema baš pravila oko toga. Ovako, u mojoj porodici se Sveti Nikola slavio koliko se sećam tajno,valjda zbog komunizma. Kad sam bio klinac, porodica se okupljala kod moje pok. babe, koja je bila stožer i njena kuća je bila mesto okupljanja. Slavu slavi cela porodica, tako da je običaj da nema cepkanja u više malih slava, već u jednu golemu. Dan pre toga se pripremi sve i prikupljaju se članovi porodice. Kod nas se za S. Nikolu pripremalo i posno i mrsno, jer, iako je posna slava i u vreme posta, mnogi ne poste, tako da se i za njih priprema trpeza. Tako da je dan pred slavu uglavnom bio zanimljiva akcija, žene u spremanju, prasići i riba na ražnju ili roštilju, deca trčkaraju okolo itd.

Na dan slave se ne sprema ništa, već se samo osvešta kolač, tj. poneseš žito i kolač u crkvu pre podne. Oko podne se "podigne" slava, tj porodica se u krug okupi, dok dva muška pripadnika vrte slavski kolač i govore "Hristos posredi nas", "Kolač lomili boga molili" itd, za svaki krug, dok drugi obično dodaju "daj da bude" ili "jest i biće" i sl.. Onda se posle tri kruga prelije malo vina preko kolača tako da prelije preko oboda, zatim se kolač zaseče dva puta po polovini u krst, i onda se zalomi dok se preliva vinom malo po sredini. I još jednom po drugom rezu. Tada se kolač celiva pa zalomi po pola, pa opet celiva i prelomi na dva dela, jedan se podigne na orman ili na neki viši deo, taj je za plodnost i berićet, dok se drugi postavi na sto, da gosti koji dolaze na slavu uzmu parče od njega. Gostima se nudi koljivo, tj žito na ulazu i vino. Pali se sveća pored (negde i u) kolača i to je to. Ostatak ti je druženje i gozba. Sveća se gasi u ponoć, i to je to.

Dakle, postoje više načina slavlja, ali ovaj je nekako simboličan i jednostavan, kako je kod mene u porodici. Ja znam za bar 10tak varijacija na izgovorene reči, trpezu i još neke sitnice, ali najbitnija stvar kod slave je da se porodica okupi, pozovu prijatelji porodice i da se ljudi drže zajedno, što je jako vredno uvek bilo, a pogotovo danas. Slava je slavlje porodice, a ne neko strogo pravilo Crkve, i kao takva se prenosi s kolena na koleno, otud i mnoge varijacije. Danas se svi skupimo, polomimo kolač, zajedno obedujemo, i onda se sve svodi na ćaskanje i druženje. U večernjim satima buraz i ja sa mlađim pripadnicima se odvajamo od starijih, jer nama uveče dolazi ekipa, matorci se razilaze, a mi pravimo mini žurku. Bitno je da su ljudi tu i da su bliski, da se gozbom simbolično pokaže da je godina bila uspešna, itd... Na slavu se ljudi pozivaju samo prvi put kad se slava odvaja od matice. Na slavu se ne zove, ali i svaki gost koji dolazi mora da bude ugošćen, makar bio i prosjak. Ja u Crkvu nikad nisam verovao, ali jesam u ono što predstavlja Boga, a to je dobrota i ljubav. Takav odnos imam i prema slavi.

Хвала јохн дое
 
08d294cedb.jpeg
 
Poslednja izmena:
Анатеме су бацили свети Оци, није лепо да их називаш уличним жаргонима. Правосалвних их увек понаваљају за недељу Православља, тако да си, као и увек, лупио.

Злурадог си и свађалачког духа. Пушење, опијање и журке, ако су теби чисте, онда свака ти част колико си ''чист''.

И слава пре Хришћанства није ни постојала. Те неопаганске интерпретације и баснологије остави за екуменистичке сеансе. Слава је освећена и запечаћена Богом Кога је светац прославио и без Христа није торжество него обичај демонског сладострашћа и жртвоприношења. Стављати знак једнакости између ова два је богохулно.

Кога слави онај који не слави Бога? Да ли Цара Славе, или оца поруге и пропасти?

Ти си нека жешћа фарисејчина и мислим да твоје мишљење овде уопште не вреди. Те анатеме о којима ја говорим не бацају свети оци (један је недавно и умро), него их бацају мржњом опијени и полудели отпадници који себе представљају већим хришћанима од Христа, јер ни он није толико осуђивао и пљувао по људима као што то чине они. :)

Ако ти на породичном окупљању где ћеш видети драге људе од којих се са некима ниси видео ни годинама, видиш само ко је појео колики комад меса, ко је запалио цигарету или ко се чему смеје, ти ниси чист ни у верском ни у менталном смислу, знаш? :)

Надам се да си лепо прославио св. Николу са сличним мрачњацима и хејтерима као што си ти. Такви и не треба да иду ни на славе ни међу људе, само би их упрљали својом "чистоћом" у вери. :)
 
Е ти ''мењаш се'' погледај посни календар за 2009.годину.Није у питању мржња него правило живљења сваког ко је заиста православан да пости (наравно пост је једна од ствари које чине неког заиста православним).
 
Е ти ''мењаш се'' погледај посни календар за 2009.годину.Није у питању мржња него правило живљења сваког ко је заиста православан да пости (наравно пост је једна од ствари које чине неког заиста православним).

Ali ako neko posti, ne treba da mrzi one koji ne poste.
 
Е ти ''мењаш се'' погледај посни календар за 2009.годину.Није у питању мржња него правило живљења сваког ко је заиста православан да пости (наравно пост је једна од ствари које чине неког заиста православним).

Ne... Post je želja svakog pojedinca... Ako neko želi da posti, onda posti... ako ne želi, onda ne posti. Pravoslavlje ne primorava na tako nešto
 
Ako slavis,a to je cist verski obicaj,onda postuj veru i slavi posno u postu.Ili nemoj da slavis,niko te ne tera.

Pa ja o tome govorim... Onaj koji slavi Nikoljdan treba da ga slavi posnog... i moja porodica uvijek slavi Nikoljdan postan, ko voli neka jede, ko ne voli neka dođe śutra dan... mada svi vole :D

Ali... postiti 40 dana... to je već želja pojedinca
 
Ne... Post je želja svakog pojedinca... Ako neko želi da posti, onda posti... ako ne želi, onda ne posti. Pravoslavlje ne primorava na tako nešto

Али пост је ради спасења душе и тела.Не због традиције.Није трпеза за Светог Николу посна реда ради већ због тога што пада у време поста.
 
Али пост је ради спасења душе и тела.Не због традиције.Није трпеза за Светог Николу посна реда ради већ због тога што пада у време поста.

Naravno... ja se slažem sa tim. Sveti Nikola treba da bude postan i moja porodica ga uvijek takvog sprema. Ali čitav post od 40 dana je već želja pojedinca... na to sam mislio
 
Naravno... ja se slažem sa tim. Sveti Nikola treba da bude postan i moja porodica ga uvijek takvog sprema. Ali čitav post od 40 dana je već želja pojedinca... na to sam mislio

ОК.Али ја имам у виду дубљи смисао човековог живота и постојања.А нажалост људе није брига за спасење душе.Стало им је до традиције.А незнају скоро ништа о Свецу заштитнику кога славе као своју славу.О тропару славе да непричамо.
 
Ја све што овде прочитах, приметих да се описује славље, а не слава.

Слава је обичај у Срба којим се обележава дан када су преци породице примили Хришћанство, а везује за светитеља који се тог дана по црквеном календару прослављао.

Свакако да има и предхришћанских елемената, али слава се обележава кроз симболику, славског колача, који представља Христоса као хлеб живота, свећу, која симболизује светило хришћанског живота и жито, преливено вином, које се спрема у помен свих покојника из породице и симболизује семе , клицу новог живота које је крвљу Христовом свима дато.

Сваки славар и породица би требало бар да знају тропар- свечану песму посвећену светитељу кога прослављају као заштитника свог дома и Оче наш .

Пред славски ручак се очита Оче наш, отпева тропар славе, помену сви упокојени из породице и помоли за напредак и здравље свих укућана.

Свака слава која падне у среду или петак је посна, јер су то посни дани, као и све славе које падну у један од четири поста.

Дакле за Св.Николу чудотворца и архиепископа Мирликијског, се увек спрема посна храна.

Тако би требало и тако чине сви верујући и црквени људи, а свакоме на слободу и избор.

Срећна слава свима који славе овог великог светитеља и чудотворца.
 
Poslednja izmena:
Ја све што овде прочитах, приметих да се описује славље, а не слава.

Слава је обичај у Срба којим се обележава дан када су преци породице примили Хришћанство, а везује за светитеља који се тог дана по црквеном календару прослављао.

Свакако да има и предхришћанских елемената, али слава се обележава кроз симболику, славског колача, који представља Христоса као хлеб живота, свећу, која симболизује светило хришћанског живота и жито, преливено вином, које се спрема у помен свих покојника из породице и симболизује семе , клицу новог живота које је крвљу Христовом свима дато.

Сваки славар и породица би требало бар да знају тропар- свечану песму посвећену светитељу кога прослављају као заштитника свог дома и Оче наш .

Пред славски ручак се очита Оче наш, отпева тропар славе, помену сви упокојени из породице и помоли за напредак и здравље свих укућана.

Свака слава која падне у среду или петак је посна, јер су то посни дани, као и све славе које падну у један од четири поста.

Дакле за Св.Николу чудотворца и архиепископа Мирликијског, се увек спрема посна храна.

Тако би требало и тако чине сви верујући и црквени људи, а свакоме на слободу и избор.

Срећна слава свима који славе овог великог светитеља и чудотворца.

Слажем се.:ok:
 
Сваки славар и породица би требало бар да знају тропар- свечану песму посвећену светитељу кога прослављају као заштитника свог дома и Оче наш .

Пред славски ручак се очита Оче наш, отпева тропар славе, помену сви упокојени из породице и помоли за напредак и здравље свих укућана.
Ако није споменуто, зар мислиш да неки од нас то и не чине?

Мој деда је, својевремено, певао тропар. "Правило вјери, и образ кротости, воздержанија учитеља јави тја стаду твојему..."

Мој отац, раније, а данас, ни моја мајка, ни супруг, ни ја, не умемо, напросто, да то верно отпевамо, јер нисмо довољно музикални. Ја га, уместо тога, изрецитујем. :rumenko:
Барем га, Богу хвала, одавно знам напамет, за толике деценије.
 
Pa valjda odlučuje crkveni kalendar... slava je u sred velikog posta...

Не, Свети Сава је одредио Хиландарцима када се може укинути пост. То се традицијом пренело на славе. Тако домаћин може то употребити као разлог.
 
Не, Свети Сава је одредио Хиландарцима када се може укинути пост. То се традицијом пренело на славе. Тако домаћин може то употребити као разлог.

Али Свети Сава је под одређним условима одредио кад може да се укине пост.Не верујем да људи из верских разлога праве мрсне славе у време поста.
 
Na jedan razuman zahtev korisnika vujadina,otvoricu ponovo ovu temu,ali molim vas o predstojecim slavama pisite samo na ovoj temi..hvala.

Razlog: vujadin

Молио бих модератора да не затвара тему само зато што је Свети Никола прошао. Ово је сезона највећих слава, Свети Јован и Свети Сава поред осталих. ,Зато мислим да би навођењем славских обичаја помогло славарима надолазећих слава.
 
Na jedan razuman zahtev korisnika vujadina,otvoricu ponovo ovu temu,ali molim vas o predstojecim slavama pisite samo na ovoj temi..hvala.

Razlog: vujadin

Молио бих модератора да не затвара тему само зато што је Свети Никола прошао. Ово је сезона највећих слава, Свети Јован и Свети Сава поред осталих. ,Зато мислим да би навођењем славских обичаја помогло славарима надолазећих слава.

Хвала мод
Моја слава је Свети Сава и увек смо је славили без поста, чак и кад падне у среду или петак. Једном ми је неко приговорио, а ја сам изнео мишљење да је по Светом Сави могуће изоставити пост за специјалне случајеве. Па ако је то било могуће за монахе који су имали много теже услове за пост, онда се то може односити и на обичне вернике. У те случајеве он је навео болест или посету драге особе. Мислим да се то односило и на славаре и госте.
 
Хвала мод
Моја слава је Свети Сава и увек смо је славили без поста, чак и кад падне у среду или петак. Једном ми је неко приговорио, а ја сам изнео мишљење да је по Светом Сави могуће изоставити пост за специјалне случајеве. Па ако је то било могуће за монахе који су имали много теже услове за пост, онда се то може односити и на обичне вернике. У те случајеве он је навео болест или посету драге особе. Мислим да се то односило и на славаре и госте.

Па ко ти је дражи Бог или драга особа?
 

Back
Top