Spremaju rezoluciju o genocidu u Srebrenici: Vučić - sponzori su zamislite Nemačka i Ruanda!

1715875535690.png


UGLEDNI "WASHINGTON POST" O REZOLUCIJI O SREBRENICI: "Dodikove opasne akcije prijete miru i stabilnosti"


Većina čelnika Srbije i bosanskih Srba još uvijek slavi Karadžića i Mladića kao nacionalne heroje

dodo2.jpg


Prije 5h

Rezolucija Ujedinjenih naroda, koju su sponzorirale Njemačka i Ruanda, o uspostavljanju godišnjeg Dana sjećanja na genocid nad više od 8.000 bosanskih Muslimana od strane bosanskih Srba 1995. godine izazvala je proteste i snažnu kampanju lobiranja protiv njenog usvajanja predsjednika Srbije i vodstva bosanskih Srba, prenosi Washington Post.

Ugledni američki list podsjeća da je Generalna skupština UN zakazala je raspravu o rezoluciji za 23. maj ujutro nakon koje će uslijediti glasanje u svjetskom tijelu od 193 članice.

Konačni nacrt​

Konačnim nacrtom rezolucije odredit će se 11. juli kao “Međunarodni dan sjećanja i sjećanja na genocid u Srebrenici 1995.”, koji će se obilježavati svake godine. Masakri su počeli 11. jula 1995. godine, podjeća Post.

U nacrtu se od Ujedinjenih naroda traži da pripremi program animiranja javnosti te se pozivaju zemlje, organizacije, civilno društvo i drugi da obilježe taj dan posebnim aktivnostima u spomen i čast žrtvama, kao i “prikladnim obrazovnim i aktivnostima podizanja javne svijesti. ”

Ubistva u Srebrenici bila su krvavi vrhunac bosanskog rata od 1992. do 1995. godine, koji je uslijedio nakon što je raspad Jugoslavije oslobodio nacionalističke strasti i teritorijalne ambicije koje su bosanske Srbe postavile protiv druge dvije glavne etničke populacije u zemlji, Hrvata i muslimanskih Bošnjaka.

Bosanski Srbi su 11. jula 1995. zauzeli zaštićenu zonu UN u Srebrenici.

Najmanje 8.000 muslimanskih Bošnjaka, muškaraca i dječaka, odvojili su od njihovih žena, majki i sestara i zaklali ih. Oni koji su pokušali pobjeći gonjeni su kroz šumu i preko planina oko zlosretnog grada.

Međunarodni sud pravde, najviši sud UN, utvrdio je 2007. da djela počinjena u Srebrenici predstavljaju genocid, a odluka suda je uključena u nacrt rezolucije.

Bio je to prvi genocid u Evropi nakon nacističkog holokausta u Drugom svjetskom ratu, u kojem je ubijeno oko šest miliona Židova i pripadnika drugih manjina.

Srbijanski populistički predsjednik Aleksandar Vučić, kao i vodstvo bosanskih Srba, oštro su se usprotivili usvajanju rezolucije o Srebrenici, rekavši da ona sve Srbe označava kao “genocidnu naciju”, iako se u nacrtu ne spominju Srbi kao krivci.

Vučić i njegova vlada vodili su kampanju i u UN i među zemljama u razvoju kako bi pridobili podršku za glas "ne".

Ratna odšteta​

Kažu da su već dobili većinu protiv rezolucije. Za odobrenje je potrebna većina onih koji glasaju.

Vučić, ali i čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik nekoliko su puta spomenuli mogućnost plaćanja ratne odštete ako rezolucija bude usvojena.

Lokalni analitičari kažu da se srpski čelnici, uključujući Vučića, također boje da bi im se moglo suditi za aktivno sudjelovanje u krvoproliću, prenosi Post.


U nacrtu rezolucije "bez rezerve se osuđuje svako poricanje genocida u Srebrenici kao historijskog događaja".

Također se “bez rezerve osuđuje djelovanje koje veliča one koje su međunarodni sudovi osudili za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid, uključujući i one odgovorne za genocid u Srebrenici”.

Ratni vođa bosanskih Srba Radovan Karadžić i njegov vojni komandant Ratko Mladić osuđeni su za genocid u Srebrenici na posebnom sudu UN za ratne zločine u Haagu, Nizozemska.

Sve u svemu, tribunal i sudovi na Balkanu osudili su blizu 50 ratnih zvaničnika bosanskih Srba na dugotrajne zatvorske kazne.

Međutim, većina čelnika Srbije i bosanskih Srba još uvijek slavi Karadžića i Mladića kao nacionalne heroje. Oni i dalje umanjuju ili čak negiraju srebrenička ubistva, što je duboko uvrijedilo rodbinu žrtava masakra i preživjele.

Na sastanku s Dodikom u Budimpešti u srijedu, mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto rekao je da će njegova zemlja glasati protiv rezolucije.

Dodikove opasne akcije​

Genocid je nazvao “srebreničkom tragedijom” i rekao da će rezolucija “namjerno ili nenamjerno demonizirati cijeli srpski narod” i raspiriti napetosti u okruženju.

Predstojeće glasanje također je pokrenuto na redovnom sastanku Vijeća sigurnosti UN-a o političkom i enonomskom razvoju u Bosni u srijedu.

Zamjenik američkog ambasadora Robert Wood rekao je:

"Dodikove opasne akcije i secesionistička retorika prijete miru i stabilnosti u regiji i poricanje genocida također sprečava pomirenje.

Obilježavanje historijskih istina i prihvaćanje činjenica je važno i pomiče regiju naprijed na putu prema pomirenju. A odavanje počasti žrtvama genocida jača vrijednosti sadržane u Povelji UN", rekao je Wood, prenosi Washington Post.
 
Бошње изгледа неко гадно хушка, не могу вјеровати да су тако глупи. Њихови политичари све више и више дижу тензије и тако раде на урушавању БиХ. Свакодневно куцкају у неке ратне бубњеве или дају једностране изјаве, као што је Бећировић урадио прије пар дана пред СБ тврдећи да говори у име БиХ иако не постоји одлука трочланог предсједништва да је овлаштен. Он са овим потезом показује право лице бошњачке политичке сцене и индиректно негира РС, тиме долијевајући уље у ватру чини медвјеђу услугу опстанку заједнице БиХ.
 
Prvi cilj Rezolucije je ukidanje Republike Srpske, pod dva revizija presude za odgovornost Republike Srbije i treće je neko bi malo para da dobije od Srbije i da je tuži za naknadu ratne štete
Četvrti je dodatno opterećivanje Srbije i stavljanje svega na njena pleća, ali im nije cilj da grade bliže odnose, već želja da unište svaku vrstu protesta prema njima. Ovo su realne posledice - dodao je predsednik Srbije.
 

1715895417294.png

„Gde god može, priča da je u Srebrenici bio genocid“: Ko je profesor Dejvid Petigru, koji je pisao predsedavajućem Generalne skupštine UN u vezi sa Rezolucijom o Srebrenici?



„Gde god može, priča da je u Srebrenici bio genocid“: Ko je profesor Dejvid Petigru, koji je pisao predsedavajućem Generalne skupštine UN u vezi sa Rezolucijom o Srebrenici? 1


danas 21:30


“Vaša podrška ovoj Rezoluciji daće izuzetno važan doprinos poštovanju sećanja na žrtve i afirmaciji istine o genocidu. Usvajanje ove istorijske Rezolucije podržalo bi vladavinu prava, negovalo kulturu sećanja i podržalo pomirenje i trajni mir u Bosni i Hercegovini i regionu.”

Ovim rečima je Dejvid Petigru, američki profesor i šef Odseka za filozofiju Univerziteta Južni Konektikat u ime Odbora Radne grupe za Bosnu i Hercegovinu završio pismo predsedavajućem Generalne skupštine Ujedinjenih nacija Denisu Francisu, u kojem ga je podsetio na značaj usvajanja Rezolucije o Srebrenici u UN-u.

Petigru je pozvao Francisa da sarađuje sa sponzorima Rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine, kako bi se Rezolucija stavila na glasanje.

“Vaša podrška da se omogući glasanje bila bi ključna za suprotstavljanje negativnim lobističkim naporima koje agresivno sprovode Republika Srbija i Ruska Federacija. Stavovi Rusije i Srbije odbacuju presude MKSJ-a i MSP-a. Bez poštovanja pravosnažnih presuda i vladavine prava, naša demokratska civilizacija bila bi ugrožena, kao što je pokazala ruska ilegalna invazija na Ukrajinu”, piše u pismu.

Ko je Dejvid Petigru?​

Dejvid Petigru je profesor filozofije na Državnom univerzitetu Južnog Konektikata (SCSU) gde predaje od 1987. godine.

Član je Upravnog odbora Programa studija genocida Univerziteta Jejl.

Takođe je član Saveta međunarodnog ekspertskog tima Instituta za istraživanje genocida Kanada.

Profesor Petigru je 7. oktobra 2012. godine služio kao akreditovani međunarodni posmatrač za opštinske izbore u Srebrenici, u Bosni i Hercegovini.

Držao je predavanja o genocidu u Bosni i Hercegovini poslednjih godina, uključujući i na Odseku za filozofiju i Programu mirovnih studija, Loyola University Mariland (Baltimor); Odeljenju za filozofiju Univerziteta Severni Teksas; Seminaru studija genocida Univerziteta Jejl; ali i na Letnjem univerzitetu Srebrenica, Memorijalni centar Potočari.

Profesor Petigru je sa svojim sinom Jonom napravio dokumentarni film pod nazivom „Geografija genocida u Bosni: iskupljenje Zemlje“ (SAD, 2011).
Predstavio je i diskutovao o filmu na brojnim univerzitetima i konferencijama.

Profesor Petigru predaje niz kurseva uključujući „Fenomenologiju i egzistencijalizam“, „Filozofiju 19. veka“, „Drevnu filozofiju“, „Probleme u filozofiji“…

Određeni broj njegovih predavanja ispituje u kojoj meri etička misao Aristotela, Kanta, Levinasa i drugih može odgovoriti, prekinuti i možda sprečiti uzroke genocida.

Njegov esej, koji se odnosi na izjave svedoka i genocid u Bosni, objavljen u „Jean-Lu Nancy and Plural Thinking: „Ecpositions of World, Ontology, Politics, and Sense“.

Još jedan esej profesora Petigrua o genocidu u Bosni „Geografija genocida u istočnoj Bosni“ objavljen je na veb stranici Instituta za istraživanje genocida Kanade.

Petigru smatra da Evropa treba da ispravi nepravdu koja je učinjena Bosni i Hercegovini.

– Iako pozdravljam objavu preporuke za otvaranje pregovora o pristupanju Evropskoj uniji, vjerujem da se pristup Bosne i Hercegovine EU treba tretirati i ubrzati kao pitanje restorativne pravde kako bi se popravila šteta ili ispravila nepravda koja je učinjena Bosni. Bosna je bila žrtva ratnih zločina koje su inicirali udruženi zločinački poduhvati vođeni istim principima i u Srbiji i u Hrvatskoj. Ovi udruženi zločinački poduhvati želeli su geografsku teritoriju, Veliku Srbiju i Herceg Bosnu – ukazuje Petigru.

Osim toga, kako je rekao, građani Bosne su trpeli ratne zločine od 1992. do 1995. godine, uključujući zločine protiv čovečnosti i genocid u Srebrenici.
Petigru je 2022. bio na komemoraciji žrtvama srebreničkog genocida u Potočarima.

– Mislim da je jako važno doći na komemoraciju i dženazu u Potočare, odati počast žrtvama i podržati njihove porodice. 8.372 žrtve. To je istina! Kada se ekshumiraju i identificiraju oni, jedan po jedan, dolaze svojoj kući u Potočarima. Mi smo svedoci svakog pojedinačnog života koji je oduzet od nas. Svedočimo tugi svake porodice i svedočimo istini o genocidu – kazao je za portal „Avaza“ Petigru.

U kolumni za Al Džaziru je napisao da “Srpsko-rusko prijateljstvo” koje simbolizuju ruski krst i ploča u Vidrićima podrazumeva podsticanje na ponavljanja zverstava iz 1990-ih kao svetu misiju.

“Dodikovo poricanje genocida i drugih ratnih zločina, zajedno sa njegovim antidržavnim i antimuslimanskim izjavama, podriva poštivanje vladavine prava. Ove provokacije narušavaju mogućnost pravednog društvenog poretka i mirne budućnosti građana BiH. Dodikove pretnje secesijom i njegove posjete Moskvi imaju za cilj da blokiraju put Bosne u EU i NATO u službi srpskog i ruskog sveta. Povodom Dana državnosti BiH, imperativ je da međunarodna zajednica da prioritet pristupanju Bosne EU i NATO-u kako bi podržala Bosnu kao demokratsku, multietničku i suverenu državu”, napisao je Petigru.
 
Politikolog Aleksandar Pavić smatra da insistiranje Zapada na usvajanju rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN predstavlja nastavak rata protiv Srba, koji se sada vodi političkim sredstvima.


"Nisu ispunjene procedure koje Dejton propisuje, tako da su oni koji su na taj način gurali rezoluciju o Srebrenici pokazali da se neće menjati ništa u permanentnom neprijateljstvu prema Republici Srpskoj i Dejtonskom mirovnom sporazumu", rekao je Pavić Srni.


"Očigledno je da oni neće da se pomire sa postojanjem Republike Srpske. Samim tim, to je i prizivanje konflikta zato što Srbi neće pristati da sami sebe ukinu, odnosno da ukinu Republiku Srpsku", ocijenio je Pavić.

Prema njegovim riječima, politika Zapada je podsticanje konflikata širom svijeta, pa i na ovim prostorim, a zapadna režija može da se prepozna i u atentatu na premijera Slovačke Roberta Fica.

"Očigledno je da ovo nije običan atentat i jasno je da je Fico kao suverenista nekako morao da bude meta zapadne globalističke elite. Naravno, opet su našli nekog ko će da bude izvršilac, a da se oni nigde ne pojave", naveo je Pavić.
 

Back
Top