Spavanje i zdravlje

treptrep

Početnik
Poruka
12
Spremam ispite, i kao i ogroman broj studenata, ja ucim nocu. Znaci, lezem kad svanjava, a ustajem oko podne. Poznanica sa medicinskog je citirala svoju profesorku "ako mladi nastave da menjaju noc za dan ljudski rod ce nestati za nekoliko decenija" :roll: meni ovo zvuci kao preterivanje, niko jos nije umro od toga, al objasnjenje je bilo da se nocu luce neki hormoni i da bismo mi tada trebali da spavamo. A onda kad to ne radimo, dodje do nekakvih poremecaja. Jasno mi je da nije noc bezrazlozno rezervisana za san... Koji su to hormoni i dal se stvarno mogu javiti neke posledice? I koliko vremena treba organizmu da se vrati u normalu nakon mesec dana ovakvog zivota? Pitam posto sam do sada ucila danju :D
 
Ijao ja sam ucila tako 2 meseca i jos uvek ne mogu da se presaltujem da lezem pre 3-4 ujutru iako vise ne ucim. ALi ne verujem da je to toliko dramaticno kao sto kaze ta profesorka, pa generacije i generacije studenata uce nocu i nista im ne fali. Kad dodje posao, deca sve se to vrati u normalu:)
 
Ništa ti se neće dogoditi za tih mesec dana pred ispit. Ona doktorka je mislila na takav trajan način života.
Tome je razlog nedostatak dnevne svetlosti, koji izaziva depresiju, koja onda "traži" stimulanse u vidu alkohola, droge.. itd.
Ne bih da se "gađam" nazivima hormona, ali dosta sam proučavala depresiju, i poznata je vrsta depresije kod severnih naroda ( proučavano u skandinavskim zemljama), tzv. "zimska" depresija, jer tamo ta njihova polarna noć traje li traje.. i mnogo je depresivnih ljudi, a kada dođe leto, simptomi im nestaju. I oni to leče izlaganjem vrlo jakom izvoru svetlosti po nekoliko sati dnevno (ne može sa običnim sijalicama).
Moramo znati, da mi svetlost ne primamo samo očima, već i kožom.
 
Apsolutno tacno, na duze staze deprivacija nocnog sna dovodi do brojnih i teskih poremecaja: telo je ustrojeno na cirkadijalni (dnevnonocni) ritam, tome je prilagodjen rad svih organa injihovih funkcija, dugotrajno remecenje iscrpljuje kompenzatorne mehanizme organizma da se bori protiv takvog nasilja nad telom i dolazi do razlicitih disfunkcija i bolesti.
 
Hehe, ma znam da mi se nista nece dogoditi, ali me zanimalo koliko telo trpi zbog toga. Pretpostavljam da je kod svakog razlicito, znam puno ljudi kojima jednostavno ne odgovara uobicajeni ritam i koji su navikli da lezu pred jutro..... Ali pitanje je koliko se organizam u stvari odmori na ovakav nacin. Taman zaspis, pa u roku od 2-3 sata neko u zgradi krene da zakiva prozore :D
 
Meni nije jasno kako to organizam zna kad je dan a kad je noc? Mislim ako neko mesec dva redovno leze u 4-5 ujutru telo se na to navikne i u tom periodu dobro spava(znam po sebi). A ako legnem u 1 onda se budim nocu i imam los san. Prema tome mislim da je vaznije imati kvalitetan i dovoljno dug san nego tempirati da spavanje bas bude od 10 do 6 da bi se uhvatila noc.
 
Moj brat je pekar, po sopstvenoj zelji radi nocu. Ne voli da radi danju... Kao klinac je stalno gledao tv nocu i valjda se navikao na takav rezim.

Sad ste me vrlo zabrinuli... on nije depresivan... ali ume da bude nervozan ako ga neko probudi (sto je normalno, zar ne)... Jel ne ostaju nikakve dublje posledice po zdravlje?
 
Kad pogledam neke slike iz nocnog zivota koji je trajao godinama ne mogu se prepoznati..posle 10ak godina sad izgledam bolje i isto tako se osecam..ono sto je meni zanimljivo je da stariji ljudi kazu da su godinama praktikovali popodnevnu dremku od sat 2..sto ispada na 10 godina 1 spavanja..pa da li se na kraju racunica isplati:think:
 
Meni nije jasno kako to organizam zna kad je dan a kad je noc? Mislim ako neko mesec dva redovno leze u 4-5 ujutru telo se na to navikne i u tom periodu dobro spava(znam po sebi). A ako legnem u 1 onda se budim nocu i imam los san. Prema tome mislim da je vaznije imati kvalitetan i dovoljno dug san nego tempirati da spavanje bas bude od 10 do 6 da bi se uhvatila noc.

Pa mi imamo fotoreceptore iskljucivo u ocima. Ono sto je neko rekao da se svetlost registruje i preko koze, pretpostavljam da se to odnosi na sintezu melanina i jos nekih stvari (cini mi se vitamina D, ispravite me). Organizam i ne mora da zna... Pa zato je vecina nas blago depresivna u jesenjim danima kada sunca gotovo i nema... Ako provedes nekoliko dana u zamracenoj sobi i da ti se dan i noc ne razlikuju, sigurno ce nesto da se zbrka, iako, na primer, pri tom vidjas ljude i recimo bavis se nekom fizickom aktivnoscu u zatvorenom prostoru.
 
Hehe, ma znam da mi se nista nece dogoditi, ali me zanimalo koliko telo trpi zbog toga. Pretpostavljam da je kod svakog razlicito, znam puno ljudi kojima jednostavno ne odgovara uobicajeni ritam i koji su navikli da lezu pred jutro..... Ali pitanje je koliko se organizam u stvari odmori na ovakav nacin. Taman zaspis, pa u roku od 2-3 sata neko u zgradi krene da zakiva prozore :D


Telo reaguje povišenim stresom, što ima za rezultat pad imuniteta. Ali to je kad stvar duže traje.
 
Pa mi imamo fotoreceptore iskljucivo u ocima. Ono sto je neko rekao da se svetlost registruje i preko koze, pretpostavljam da se to odnosi na sintezu melanina i jos nekih stvari (cini mi se vitamina D, ispravite me). Organizam i ne mora da zna... Pa zato je vecina nas blago depresivna u jesenjim danima kada sunca gotovo i nema... Ako provedes nekoliko dana u zamracenoj sobi i da ti se dan i noc ne razlikuju, sigurno ce nesto da se zbrka, iako, na primer, pri tom vidjas ljude i recimo bavis se nekom fizickom aktivnoscu u zatvorenom prostoru.

Pa cekaj niko nije pricao da spava od 5 ujutru do 9 uvece pa da ne uhvati ni tracka svetlosti. Ako spavas do 12 svakako ces se nagledati dana:)
 
Bila neka emisija Baš davno) iz naučnog programa (neki strani, ne znam čiji) kao što i sad ima takvih raznih emisija po TV-u, da su naučnici pravili neki eksperiment sa ekipom koja je bila izolovana tako da ne zna kada je dan a kada noć, i mogli su da spavaju i jedu kad je ko gladan, da se vidi kako će takvo okruženje dalovati na ritam sna i ostale ritmove. Prvo su malo "lutali", a onda su našli svoj ciklus, koji je imao 25-točasovno trajanje. Nisu našli oblašnjenje za to tada. Očekivano je bilo ili da izgube ritam ili da ciklus zadrže ali da, naravno, bude 24 časa. Možda otuda potiču "večernji" i "jutarnji" tipovi?
Mnogo toga je još nama nepoznato o čoveku.
 
Znam da je normalno za odrsalog coveka da spava od 6-8 sati,barem mislim da je tako. E sad ja spavam po 12 sati nekada i po 15, 16 i to je oduvek tako. Da li je to normalno??? O cemu se tu radi?? Jako dugo sam bila i anemicna, da li je moguce da je to znak da se anemija vratila ????
 
Ja sam skolu zavrsio i nemam tih problema,ali je i moj problem u spavanju.
Sto ponekad (u nekom proseku,barem 1 nedeljno) nemogu da spavam do 2-3 nekad i 4h ujutru
a od 9h radim(evropsko radno vreme),non stop razmisljam.E sad i to nebi bio problem da ja razmisljam o nekim normalnim i pametnim stvarima vec o glupostima.

Imam 25god i to mi je bas,bas veliki problem.

I mene zivo interesuje da li to ima za posledice po zdravlje kasnije,ja sam nacuo da utice na nervni sistem,jel to tacno?
 
Nova americka istrazivanja ukazuju da je optimum sna 8 sati i 25 minuta. Nocu 8 sati i posle rucka odremati 45 minuta. Otvaraju i hotele za popodnevnu dremku japija. Ti sto si mlad i ne mozes da spavas jer te more misli..eh...ako bi smanjio unos kafe i cigareta, ili ne daj Boze onih Burn pica. Ako bi otisao do teretane predvece tri put nedeljno i nedeljom da se isplivas i ako bi imao stalni sex recim bar tri put nedeljno verovatno ne bi imao glupe misli u glavi pred spavanje
 
Cekaj makrobiotika na osnovu cega ti znas da on unosi alkohol i energetska pisa i da pusi? I jos da se ne bavi sportom??? Preterujes.
Ja ne koristim nista od toga i bavim se sportom 2 puta nedeljno i plus setam svaki dan bar po sat vremena pa opet svako vece ne mogu da zaspim iz cuga vec mi treba 15-30 minuta da obradim utiske od tog dana i tako je UVEK. Nikad mi se nije desilo da sam zaspala cim dodirnem jastuk osim u retkim slucajevima totalne iscrpljenosti. A ako se jos nesto dobro ili lose desilo u zivotu onda tih pola sata bude i dva-tri sata. Prosto je normalno da covek nekad ne moze odmah da se iskljuci i da zaspi, nevezano za to kakav zivot vodi.
Moj savet banca bi bio da pocnes da lezes uvek u isto vreme, mada je to jako tesko ali isplati se. Jedno vreme sam se navikla da lazem stalno u pola 3(nije pohvalno znam) i tad sam imala najkvalitetniji san. Pre spavanja sam gledala seriju i vec pred kraj serije je pocelo da mi se spava. Samo sam se premestila iz dnevne u spavacu sobu, faza obrade utisaka je cak trajala mnogo krace-par minuta i eto mene u carstvu snova. Tako i ti probaj da imas neku "ritualnu" aktivnost pred spavanje da tvoj organizam zna da posle nje sledi san i pocenje jos za vreme nje da se opusta. Pa bilo to gledanje tv-a, citanje, resavanje ukrstenih reci, svejedno.
 
Ja sam skolu zavrsio i nemam tih problema,ali je i moj problem u spavanju.
Sto ponekad (u nekom proseku,barem 1 nedeljno) nemogu da spavam do 2-3 nekad i 4h ujutru
a od 9h radim(evropsko radno vreme),non stop razmisljam.E sad i to nebi bio problem da ja razmisljam o nekim normalnim i pametnim stvarima vec o glupostima.

Imam 25god i to mi je bas,bas veliki problem.

I mene zivo interesuje da li to ima za posledice po zdravlje kasnije,ja sam nacuo da utice na nervni sistem,jel to tacno?

Sta tacno definisete pod 'glupostima'? Ukoliko imate neke opsesivne misli (misli koje se stalno ispocetka namecu i kojih me mozete da se osobodite) pa VAs to ometa u zaspivanju, obratite se psihijatru radi dijagnoze i terapije. Ukoliko ste prosto preoptereceni i pod stresom preko dana, onda ste mozda previse anksiozni kad legnete - anksioznost je uzrok nesanice u 80% slucajeva. Svakako, dovoljno ste mladi da imate i buran unutrasnji psiholoski i emotivni zivot pa nebi bilo cudno da prosto u tom unustrasnjem kontaktu sa sobom ponekad ostanete previse intenzivno i previse dugo te ne mozete zaspati. Ukoliko smatrate da VAm je nesanica zaista veliki problem i procenjujete da je situacija ozbiljnija od poslednje dve mogucnosti vreme je da potrazite strucnu pomoc. Izbegavajte kafu i kokakolu posle 5 popodne. Pozdrav
 
Moj brat je pekar, po sopstvenoj zelji radi nocu. Ne voli da radi danju... Kao klinac je stalno gledao tv nocu i valjda se navikao na takav rezim.

Sad ste me vrlo zabrinuli... on nije depresivan... ali ume da bude nervozan ako ga neko probudi (sto je normalno, zar ne)... Jel ne ostaju nikakve dublje posledice po zdravlje?
Ovo me podseca na mog brata.Isto sve osim sto on ne radi u pekari nego po celu noc igra igrice :) Pa mogu ti reci da on ima problema sa zdravljem,skoro svakog meseca ga uhvati virus i stalno prima injekcije...Sta znam,razliciti su metabolizmi...:confused:
Znam da je normalno za odrsalog coveka da spava od 6-8 sati,barem mislim da je tako. E sad ja spavam po 12 sati nekada i po 15, 16 i to je oduvek tako. Da li je to normalno??? O cemu se tu radi?? Jako dugo sam bila i anemicna, da li je moguce da je to znak da se anemija vratila ????
Imam drugaricu koja ja isto tako u stanju da mnooogo spava i strasno je mrsava.Ne bih da te plasim,ali bila je kod doktora i ima probleme sa zlezdom,stitnom ili tiroidnom(nisam sigurna) i dali su joj lekove koje mora dozivotno da pije...:confused: Tako da bolje to proveris...


Ja inace vec 2 god. nemam normalan san.A godinu i po konstantno idem na spavanje oko 6-7 do 11 ujutru,a kad zaspim nema sanse da ustanem bez minimum 9 sati(i to kad navijem sat). Cak i ako sam umorna vrlo tesko zaspim. Kad legnem postepeno me stize nervoza i ide do neke krajnosti da se iznerviram oko gluposti...A inace sam normalna osoba:lol: i nisam po prirodi toliko zivcana...Ne osecam se ni fizicki ni psihicki dobro, izgubila sam naviku da izlazim danju,imam osecaj da mi smeta sunce(nisam vampir i nisam u nekoj sekti:lol:) Skoro je drug isao kod psihijatra imao je isto problema sa snom i oni su mu dali toliko jake tablete koje ga maltene udrogiraju i vrlo je besan i razocaran.Tako da ne verujem psihijatrima,a i nikad nisam. Ima li neko resenje?Neki savet,napitak?:sad2:
 
Ja inace vec 2 god. nemam normalan san.A godinu i po konstantno idem na spavanje oko 6-7 do 11 ujutru,a kad zaspim nema sanse da ustanem bez minimum 9 sati(i to kad navijem sat). Cak i ako sam umorna vrlo tesko zaspim. Kad legnem postepeno me stize nervoza i ide do neke krajnosti da se iznerviram oko gluposti...A inace sam normalna osoba:lol: i nisam po prirodi toliko zivcana...Ne osecam se ni fizicki ni psihicki dobro, izgubila sam naviku da izlazim danju,imam osecaj da mi smeta sunce(nisam vampir i nisam u nekoj sekti:lol:) Skoro je drug isao kod psihijatra imao je isto problema sa snom i oni su mu dali toliko jake tablete koje ga maltene udrogiraju i vrlo je besan i razocaran.Tako da ne verujem psihijatrima,a i nikad nisam. Ima li neko resenje?Neki savet,napitak?:sad2:[/quote]

Grešiš što ne veruješ psihijatrima, a tvoj drug treba svom psihijatru da kaže kako se oseća i u vezi leka, i da je besan, neće ga psihijatar pojesti, niti će se uvrediti zbog toga. Ako se baš ne slaže sa terapijom, a psihijatar ne odstupa, može da ode kod drugog, ne zato što ovaj ne valja, već što je važno da uspostavi dobar kontakt, da ima poverenja u lekara koji ga leči. Ako mu i drugi psihijatar odredi istu terapiju, možda bi mogao da promisli da su oni u pravu.
Što se tiče ostalih saveta, probaj da napraviš od odlaska na spavanje neki ritual, da uvek isto radiš pred spavanje, nekima prija čaša toplog mleka ili čaja od kamilice, nije loša ni šolja čaja od valerijane (ili nekog drugog iz apoteke, ili persen jer te biljne stvari ne stvaraju naviku) 2-3 sata pre spavanja. I s vemena na vreme, kad sebi nađeš ritam, pomeriti odlazak na spavanje samo 15 min. ranije, pa kad se navikneš na to vreme, onda opet 15 min. ranije, i toliko ranije naviti sat za buđenje. Ide sporo, ali nisi ti odjednom ni počela da ležeš tako kasno. Preporučila bih još i neki sport ili rekreaciju koja se radi na otvorenom, ili šetnju (brzo hodanje, a ne razgledanje izloga) i to po danu.

Ja sam pokušala sa meditacijom, (ne zbog spavanja, već preko dana ) pa se ispostavilo da ne mogu to da radim u ležećem položaju jer zaspim čim se opustim.
Nađi neku knjigu o autogenom treningu, ili meditaciji, pa probaj to kad legneš, možda pomogne.
 
Grešiš što ne veruješ psihijatrima, a tvoj drug treba svom psihijatru da kaže kako se oseća i u vezi leka, i da je besan, neće ga psihijatar pojesti, niti će se uvrediti zbog toga. Ako se baš ne slaže sa terapijom, a psihijatar ne odstupa, može da ode kod drugog, ne zato što ovaj ne valja, već što je važno da uspostavi dobar kontakt, da ima poverenja u lekara koji ga leči. Ako mu i drugi psihijatar odredi istu terapiju, možda bi mogao da promisli da su oni u pravu.
Što se tiče ostalih saveta, probaj da napraviš od odlaska na spavanje neki ritual, da uvek isto radiš pred spavanje, nekima prija čaša toplog mleka ili čaja od kamilice, nije loša ni šolja čaja od valerijane (ili nekog drugog iz apoteke, ili persen jer te biljne stvari ne stvaraju naviku) 2-3 sata pre spavanja. I s vemena na vreme, kad sebi nađeš ritam, pomeriti odlazak na spavanje samo 15 min. ranije, pa kad se navikneš na to vreme, onda opet 15 min. ranije, i toliko ranije naviti sat za buđenje. Ide sporo, ali nisi ti odjednom ni počela da ležeš tako kasno. Preporučila bih još i neki sport ili rekreaciju koja se radi na otvorenom, ili šetnju (brzo hodanje, a ne razgledanje izloga) i to po danu.

Ja sam pokušala sa meditacijom, (ne zbog spavanja, već preko dana ) pa se ispostavilo da ne mogu to da radim u ležećem položaju jer zaspim čim se opustim.
Nađi neku knjigu o autogenom treningu, ili meditaciji, pa probaj to kad legneš, možda pomogne.

Nisu svi psihijatri kod nas bas predani svom poslu.Da imamo para za privatne psihijatre i da su oni kao iz filmova koje gledamo svi bi rado isli njima,ja prva;) Do nekle ih i razumem...rade svoj pos'o kako rade,imaju oni i svoje probleme.Posavetovacu druga u svakom slucaju.

Sto se tice malih saveta i rituala pred spavanje,hvala. Ja sam ocekivala da ce neko da me prosvetli i da cu vec sutra da spavam kao beba:P ,ali to naravno ne moze i nece da se desi.Tako da cu morati sama da skupim volje i snage da sredim zivot:D Krenucu od cajeva pa cu stici i do rekreacije. Evo odoh danas na bazene pa cu spavati kad dodjem...a mozda i krenem na jogu:D Hvala puno na ovom realnom prosvetljenju,dok cekam da tehnologija napreduje i dok ne izmisli dugmence za spavanje;) :bye:
 
Ja licno mislim , citajuci ovo sve , da je za ceo taj problem kriva elektrika i uopste razvoj civilizacije. Dok nije bilo struje , legalo se kad se spusti mrak i spavalo se do svitanja , kada se moglo opet nesto raditi.
Znaci , po meni jednostavno treba zamraciti , ugasiti sva svetla i elektricne aparate "uzbunjivackog tipa " (tv, radio......) i leci u 22 sata . Biti uporan i posle izvesnog vremena priroda ce odraditi svoje.
U cemu je razlika u ucenju nocu i ucenju pre podne? To mi bas nije jasno , aj da se nema vremena danju pa kao nadoknadjujes nocu , ali kaze postavljac teme onda spava do podne posle ucenja. Znaci ima vremena.

Mozda je problem u nesvesnom izbegavanju ukucana;)
 
Prilično pomaže fizičko naprezanje na vazduhu. I kad radimo u zatvorenom, sedeći, mi se osećamo umornim - ali to je zamor, i on ne traži san, več promenu aktivnosti, a od fizičkog naprezanja dolazi do pravog umora, koji traži san.
 

Back
Top