Sos

HOLANDSKI SOS

200 gr putera, 50-70 ml vode a moze i supa od "povrcne" kocke (preferiram vodu), 3 zumanca, kasika soka od limuna, malo muskata, soli i belog bibera.

Puter se umuti. Zumanca se muckalicom razmuvaju malo i sipaju u vodu, sve mesajusi muckalicom, u neku zgodnu ciniju u kojoj se se posle kuvati na pari. U serpicu se sipa voda, kada prokljuca gore se stavii cinija sa zumancima, dodaje se puter i sve vreme se mesa dok se sos ne zgusne.Tada se skine sa vatre (tj. vode) doda se malo muskatnog oraha, soli i belog bibera. i kasika soka od limuna.
Ima i varijanta sa belim vinom umesto vode... :)

ovaj sos je osnova i za neke druge, samo mu se dodaju razni sastojci.. pa onda menja i ime , te kao malteski ( ne secam s e, valjda se stavlja sok od pomorandze ? ), te ovaj, te onaj... Hocu da kazem, dobro je znati GA napraviti :)
 
evo i VINEGRET, i to ide i uz spargle
3 kasike maslinovog ulja
1 kasika vinskog sirceta
malo soli i bibera

So umutiti sa sircetom ( u ulju se ne rastvara), a onda dodati ulje i biber. Umesto vinskog sirceta nezbniji mogu da utrebe sok od limuna. Ukoliko se dodaje senf, stavljas epre ulja, i to je onda "senfovski" vinegret... Mogu da s edodaju bazilija, nana, majcina dusica, kuvano zumance... to su razne obogacene varijante...
 
da ponovim post sa visanja :)
evo jos jednog sosa od visanja:
250 gr ociscenih visanja, kasika putera, kasika brasna, pola case crvenog vina, so.
Od putera i brasna napravi se zaprska, dodaju se visnje i vino i eventualno malo vode. Posoliti, i gotovo...
Uz piletinu, evo ovako :

 
Uh, vidim da ovde svi daju neke recepte za soseve pa evo ja malo da pomognem....ali mogu samo neke kao svedske recepte. Soseve koje ja premam svakodnevno u restoranu, baziraju se na Gredi (na nasem bi to bila pavlaka) . Besamel: Sipati npr 1l grede, i moze malo mleka (mada je to dosta sosa ) kada provri dodati vegetu i zaprsku napraviti od prethodno umucenog SASBAS-a (na srpskom, ulje slicno suncokretovom ali je puterovo ulje) i brasna.
Luk sos : puno luka na reznjeve naseci (recept za plakanje od crnog luka je izgleda jedino da nekako nabavite masinu ili masinicu za secenje) staviti u serpu da se izdinsta sa malo ulja sve dok luk ne omekne, zatim naliti Grede i zaprziti. Mi u restoranu da sos ne bi imao obicnu belu boju, dodajemo kolorit gredu (neko tecno cudo koje sa par kapi oboji sos u boju kafe)
Uh ima jos puno slicnih soseva ali me mrzi sada da toliko kuckam. U principu dali je sos od sampinjona, kantarel ili gorgonzola sos, svi se isto spremaju. Razlika je samo od cega je (obicno to njegovo samo ime kaze)
 
Tokom profesionalne karijere radio sam dosta puta holandez sos i to po ovoj recupturi

Rastopiti 250 g. maslaca. Staviti manju šerpu u sud sa ključalom vodom i u njoj mutiti 2 žumanca i 4 kašike belog vina.

Polako, uz stalno mućenje dodati maslac, malo soka od limuna, so i biber.
Medjutim nikada nisam dobio ukus najboljeg sosa na svetu , a to je sos koji sam kupovao u metrou u Nemačkoj pakuje se u žuti tetrapak i fenomenalan je .
Ima li kod nas da se kupi ovaj sos .
Imam neke Nemce a znam da vole plate od povrća i holandeza zapečene sa sirom .
kako vi pravite holandez i bearnez sos?
Šta još servirate uz špargle?
 

Back
Top