Snapstore - appstore za Linux

Dr.Jackson

Iskusan
Moderator
Poruka
5.493
Ubuntu је и даље дистрибуција која је највише user-frendly и која се препоручују људима који улазе у Линукс свет. Важан део тог сусрета је Snapstore и snap пакети.

Један од предности кад вам је browser snap пакет на Linux-у је тај што ћете имати индетично искуство као да сте га инсталирали на Windows. Значи једном га инсталирате и он се сам надограђује. Ја разумем Ubuntu шта жели да постигне тиме што је firefox код њега snap.

Snap пакети си изузетно брзи кад је инсталација у питању а ако нису интегрисани у пакет менаџер или не волите да су део истог увек можете да инсталирате Snapstore са sudo snap install snap-store.

Као snap доступан је Brave, Chromium, Opera али и многи месенџери попут Skype, Slack, Telegram који имају официјалне пакете тамо.... Једном инсталирате на систем и они се сами надограђује назависно да ли је LTS верзија или не. Догодио се неки баг никакав проблем snap чува верзију једну од пре тако да можете да вратите њу што не можете на Windows-у.😀

Радите као .NET dev на Linux-у? Никакв проблем. Можете да инсталирате .NET као snap који ће да буде изолован у систему Можете да инсталирате све као snap па чак и сервер.🥰

Из тог разлога не видим зашто се људи буне када Ubuntu жели да сви корисници Ubuntu-a независно од десктопа имају коезистентно искуство. Не заборавите Xubuntu, Kubuntu, Lubuntu... нису дистрибуције већ верзије Ubuntu-a са другачијим десктопом одржавани од стране заједнице људи како би људи искусили и друге GUI-е на Linux-у.
 
Poslednja izmena:
Колико су снапови брзи сунце ти нарочито кад си инсталирају из Snap-store-a. Инсталирао Spotify у LIVE моду за пар секунди.

Куцајте само sudo snap install snap-store. 😀
snap.png
 
Pisao sam vec.Ubuntu mora dobro da se prostudira,jer nema nikakve veze sa Windowsom.
Ne radim na windowsima (osim kad moram profesionalno) jedno 20tak godina. Vise i ne prepoznajem windows zapravo (ove nove) - vise se snalazim na njima ali niukom slucaju mi to nije regularna okolina.

Linux ima puno komandi i alata. Cesto se desava da ima nekoliko mogucnosti da se uradi nesto sto nekom treba. Tako da su ovi neki trikovi odlicna stvar za razmenu - nema se uvek vremena da se nesto dublje istrazuje.
 
Ne radim na windowsima (osim kad moram profesionalno) jedno 20tak godina. Vise i ne prepoznajem windows zapravo (ove nove) - vise se snalazim na njima ali niukom slucaju mi to nije regularna okolina.

Linux ima puno komandi i alata. Cesto se desava da ima nekoliko mogucnosti da se uradi nesto sto nekom treba. Tako da su ovi neki trikovi odlicna stvar za razmenu - nema se uvek vremena da se nesto dublje istrazuje.
Windows API je isti od 1992. Samo su dodavali kako se sirila bitnost sa 16->32->64, inace jedini tu problem ako si koristio integere da bacas
pointere u callback f-je.. sve sto su dodavali nisu dirali staro, tako da imas mnogo f-ja koje se zavrsavaju sa Ex :worth:
 
Pa recimo imas Ubuntu, i hoces da testiras beta Gnome... tu moras da promenis sve biblioteke...

To je po mom iskustvu vrlo z...ano i sklono odredjenim problemima.

Ubuntu u svakoj dvogodisnjoj stabilnoj instanci pomeri gnome na neku noviju verziju.

Nekoliko puta mi je zatrebalo da neki sistemski deo ubuntua pomaknem na nove verzije i to se prilicno neslavno zavrsilo, nekad i potpunim rasulom. Tako da ako nesto tako pokusavam, radije radim na virtualnim masinama pa ako moze moze.

Verovatno da moze da se pogura verzija do dve ili dok ne treba neka sustinskija sistemska biblioteka da se pomeri - i tu moze da se udari u zid da nesto ne moze da se pogura na noviju verziju nego ipak mora sledeca verzija samog Ubuntua.

Ja obicno skacem za po 4 godine - u14 pa u18 pa sad u22 (iako imam nekoliko u18 koje jos uvek nisam pomerio iako je LTS istekao).

Ono sto primecujem je da je Canonical poceo da nudi update preko LTS granice (ali za pare, koje cini se nisu bas neke male).

E sad. Mozes i 'nestabilne' verzije da koristis. Koje nisu jos potvrdjene da su sasvim OK.
Obicno su to neparne verzije
 
E sad. Mozes i 'nestabilne' verzije da koristis. Koje nisu jos potvrdjene da su sasvim OK.
Obicno su to neparne verzije

Ubuntu има Мainline и LTS верзију. Mainline није нестабилна него сваке године прелазиш на нову нешто као код Fedora-е је циклус. Њу користиш ако си Линукс гејмер или имаш најновији хардвер. 😀

Нестабилна је developing верзија (односно следећа mainline верзија). Имаш линк горе.
 
Poslednja izmena:

Back
Top