Smisao drustvenih nauka

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

doc.smash

Domaćin
Poruka
4.206
Ovu temu otvaram ne kako bi omalazavao drustvene nauke, vec kako bi mogli da prodiskutujemo o ovoj temi.Koji je smisao studiranja i baljenja drustvenim naukama? Da li one mogu imati neku primenu u daljem razvoju drustva? Ovo se odnosi na savremeni i ubrzani svet. Kako mogu istorija,sociologija,antropologija,jezici,knjizevnost,umetnosti i ostale discipline da dalje pomognu ljudskom drustvu?
Ovo su sve sama pitanja, i dalje razbijam glavu oko odgovora. U ovom trenutku sam 4. razred drustveno-jezickog smera gimnazije, i dalje lomim koplja oko dalje buducnosti :dash:

Ocekujem i prirodnjake i drustvenjake da vode boj ovde :lol:
 
Poslednja izmena:
Kako mogu istorija,sociologija,antropologija,jezici,knjizevnost,umetnosti i ostale discipline da dalje pomognu ljudskom drustvu? z:cry: T o moze pitati samo neko ko se sa tim naukama nije ni malo upoznao pa prica napamet :deda:
 
I prirodne i društvene nauke su jednako bitne za razvoj ljudske vrste i društva uopšte. Pošto bi ti da se zadržimo na društvenim naukama tj. obzirom da su one tema diskusije, obratiću pažnju samo na njih. Pre svega se mora napomenuti da su one teorijske nauke i, kao takve, dešava se da se okarakterišu kao bespotrebne što je, naravno, apsurd, jer se društvene i prirodne nauke dopunjuju. Da krenemo redom.
Antropologija - proučava, između ostalog i biološku evoluciju i adaptaciju ljudi, bavi se generalno društvom i kulturom i odnosima koji u njoj vladaju i tako daje odgovore na pitanja od naučnog značaja u vezi sa evolucijom i zadovoljava prirodnu ljudsku radoznalost
Psihologija - pomaže ljudima da prebrode razne (psihičke) probleme i poteškoće (kako one privremene, tako i dugotrajne koje su posledica teškog detinjstva i slično), pomaže govornicima da savladaju tremu, sportistima da poprave svoje rezultate itd. - to je kada govorimo o nekoj primeni. Takođe objašnjava ponašanja ljudi u raznim situacijama itd.
Istorija - značajna je za ozbiljne državnike koji crpe mudrost i diplomatske veštine iz nje, značajna je za vojsku koja i danas primenjuje taktike korištene u prošlom veku ili ranije, značajna je zato što istorija sadrži sve ono što je do sada urađeno, otkriveno, pronađeno, te društvo svakom novom generacijom ne kreće iz početka, već je to sve sačuvano i čoveku dostupno
Kriminalistika - značajna za otkrivanje počinioca krivičnih dela
Ekonomija - mislim da nema potrebe objašnjavati značaj ekonomije u savremenom svetu

Ovo je ukratko, ako nisi zadovoljan odgovorom, reci šta još treba da se objasni. :D
 
Veoma su vazne drustvene nauke.
Svaka u svom domenu proucava ljudsku civilizaciju od postanka pa do danas.
Doduse i gradjevina se osvrce na svoje korene kao i sve prirodne nauke na svoje pocetke.

Rekla bih da u drustvenim naukama mogu da se spoznaju vrlo krupne covekove greske i ljudi koji su upuceni u iste mogu da ukazu na primer na besmisao ratova, raznih podela i razaranja koje je civilizacija vec spoznala i ponavlja ih...

E sad...zavidi sta te interesuje, jer ovo sto sam napisala moze da se odnosi i na istoricara ali i na lekara, jer svaki u svojoj oblasti poznaje pocetke i ponavljane greske i moguce nastajanje novih gresaka i njihove posledice...

Nije lako postati ucen ni u jednoj oblasti. Moras sam da definises sta te zaista interesuje i da ides za svojim izborom. Tvoje pitanje mi deluje kao da razis da ti neko sugerise kojim putem da krenes u smislu sta je korisno...
Mozes i tako da napravis izbor ali nije bas najsrecniji...jer kao sto rekoh svaka oblast ce ti uzeti "danak" u vremenu, odricanju, skolovanju. Izbor mora da bude posledica tvoje zedji za znanjem iz neke oblasti.
Ako tu zedj negujes i ako si zaista dobar u svom poslu mozes uspeti u bilo kom drustvu. Ovde moram da naglasim da se finansijska dobit od tog uspeha razlikuje po zemljama. Znaci mozes uspeti u smislu da si ucen u bilo kojoj oblasti koja te interesuje a kako ce drustvo to finansijski nagraditi to je vec pitanje...
 
Rekla bih da u drustvenim naukama mogu da se spoznaju vrlo krupne covekove greske i ljudi koji su upuceni u iste mogu da ukazu na primer na besmisao ratova, raznih podela i razaranja koje je civilizacija vec spoznala i ponavlja ih...
...

Jeste potrebna je nauka da bi se to zakljucilo:lol:

....za to nije potrebna nikakva nauka vec samo malo zdravog razuma.

Ja sam zavrsila fakultet drustvenog usmerenja. Ne mogu da kazem da nema nikakvog smisla studirati jezike na primer- treba neko da prevodi, da predaje u skolama i pise recnike
ali
kad bih sad upisivala fakultet upisala bih neki povezan sa prirodnim naukama..jer "drustveni fakulteti" su mesta koja stvaraju samo diplomirane seratore u vecini slucajeva
pocevsi od novinara, filozofa, antropologa, ekonomista
 
Ovu temu otvaram ne kako bi omalazavao drustvene nauke, vec kako bi mogli da prodiskutujemo o ovoj temi.Koji je smisao studiranja i baljenja drustvenim naukama? Da li one mogu imati neku primenu u daljem razvoju drustva? Ovo se odnosi na savremeni i ubrzani svet. Kako mogu istorija,sociologija,antropologija,jezici,knjizevnost,umetnosti i ostale discipline da dalje pomognu ljudskom drustvu?

Književnost i umetnost nije tu samo kako bi zabavili narod. Književnost je pečat jednog vremena, opisuje stanje društva, pre svega, stanje svesti, moralna načela, kritikuje sisteme, kritikuje način razmišljanja, osvrće se tamo gde se niko ne osvrće. Obeležava velike događaje itd. Jezici su veoma korisni, pomažu da se uspostavi veza između dve nacije, da saznanja jedne nacije dozna i druga nacija i kako bi se sama književnost proširila i "živela kako treba".
 
Jeste potrebna je nauka da bi se to zakljucilo:lol:

....za to nije potrebna nikakva nauka vec samo malo zdravog razuma.

Ja sam zavrsila fakultet drustvenog usmerenja. Ne mogu da kazem da nema nikakvog smisla studirati jezike na primer- treba neko da prevodi, da predaje u skolama i pise recnike
ali
kad bih sad upisivala fakultet upisala bih neki povezan sa prirodnim naukama..jer "drustveni fakulteti" su mesta koja stvaraju samo diplomirane seratore u vecini slucajeva
pocevsi od novinara, filozofa, antropologa, ekonomista


Pa dobro sad :) ima istine u ovoj zadnjoj recenici :)

Ali nije samo rezervisana za drustvenjake, veruj mi ;)
 
Književnost i umetnost nije tu samo kako bi zabavili narod. Književnost je pečat jednog vremena, opisuje stanje društva, pre svega, stanje svesti, moralna načela, kritikuje sisteme, kritikuje način razmišljanja, osvrće se tamo gde se niko ne osvrće. Obeležava velike događaje itd. Jezici su veoma korisni, pomažu da se uspostavi veza između dve nacije, da saznanja jedne nacije dozna i druga nacija i kako bi se sama književnost proširila i "živela kako treba".

Da, sasvim tacno, mada u danasnjem svetu materijalizma samo pazljivo oko moze da spozna suptilnos ali istovremeno i znacaj drustvenjaka, jer oni direktno (makar ne na prvi pogled) ne donose materijalnu dobrobit, a upravo ta dobrobit je sve vise cenjena...ne neciju srecu, na neciju zalost :)
 
Ovu temu otvaram ne kako bi omalazavao drustvene nauke, vec kako bi mogli da prodiskutujemo o ovoj temi.Koji je smisao studiranja i baljenja drustvenim naukama? Da li one mogu imati neku primenu u daljem razvoju drustva? Ovo se odnosi na savremeni i ubrzani svet. Kako mogu istorija,sociologija,antropologija,jezici,knjizevnost,umetnosti i ostale discipline da dalje pomognu ljudskom drustvu?
Ovo su sve sama pitanja, i dalje razbijam glavu oko odgovora. U ovom trenutku sam 4. razred drustveno-jezickog smera gimnazije, i dalje lomim koplja oko dalje buducnosti :dash:

Ocekujem i prirodnjake i drustvenjake da vode boj ovde :lol:

Evo, kao neko ko je iz tog drustvenjackog domena ;) pokusacu da sto objektivnije odgovorim na pitanje teme.

Hm, smisao bavljenja drustvenim naukama po mom misljenju nije uneverzalan pa se na njega ne moze dati ni univerzala odgovor. Iako i prirodne i drustvene anuke nacelno stoje na stanovistu da je 'zajednicki cilj, onaj utilitaristicki, biti od koristi i na pomoc drustvu, ljudima'. Al, da bismo dosli do spoznaje da li je to zaista tako, i da li svaka grana nauke, disciplin zaista ima tu svrhu, smisao i korisnost, mislim da je potrebno posebno ih analizirati, svaku za sebe. Kako u prirodnim tako i u drustvenim naukama. Ako konkretno pricamo sada o drustvenim, mislim da Svaka grana nauke unutar drustvenih nauka sama za sebe ali i povezano sa srodnim disciplinama ima neki svoj smisao. A smisao je konkretno vezan za konkretan predmet proucavanja te i te discipline.

Npr da pojednostavim..evo ja sam pravnik, i smisao mog interesovanja za pravo kao drustvenu nauku(a posebno za onaj deo koji se odnosi na uzu specijalnost) je u tome da se prouce, determinisu(odrede) drustveni odnosi, da se na temelju toga kao i na temelju upoznavanja sa propisma i primene istih pomogne regulisanju samih odnosa u drustvu, medju ljudima. Smisao bavljenja pravom kao naukom u teoriji i u praksi za mene znaci da se uz pomoc pravnih regulativa na sto efikasniji, sto ujednaceniji nacin regulisu razni odnosi medju ljudima, razni sporovi i sl koji proizilaze iz svakodnevnog zivot. I da se regulisu ostvarenja prava i obavez u drustvu, kako bi drustvo i zivot bolje funkcionisao.

Ne znam, to je recimo smisao koji ja u pravu kao jednoj od drustvenih nauka vidim. Jer evo recimo pretpostavimo da nema pravne nauke, da nema pravne teorije i doktrine koja nam omogucava da spoznamo kako regulisati odnose medju ljudima, kako i koje propise primeniti, kako i na koji nacin prava u drustvu ostvariti i koje obaveze imamo kao clanovi drustva, kako na koliko toliko efikasan, funkcionalan miran nacin resiti konkretne probleme iz zivota i razne sporove koji nastaju medju ljudima(kao i medju drzavama)sta bi se dogodilo sa ljudskim drustvom? Nastala bi permanentna anarhija, nered haos, nekontrolisan. Ovako, uz postojanje pravne regulative, uz postojanje propisa, ljudi ipak uspevaju da urede medjusobne odnose(kako na unutrasnjem drustvenom, tako i na medjunarodnom, medju drzavnom polju), da odrede koliko toliko granice dozvoljenog, nedozvoljenog, dopustenog, nedopustenog, koliko toliko kolerativno prava i duznosti, da kanalisu one impulse u ljudskom obliku ponasaja koji bi inace prirodno doveli do anarhije. A osim toga, meni licno recimo izucavanje prava, istorije, politicke nauke, filosofije dakle ovih nekh 'centralnih' drustvenih nauka, je zanimljivije od recimo izucavanja matematike, fizike, hemije, i sl dakle od prirodnih nauka. Ili tehnickih nauka. Cak sve i da nemaju nikakav smisao meni su drustvene nauke(bar ove koje sma nabrojao) zanimljviije od prirodnih. Eto sta cu, taki sam, 'drustvenjak' do daske :) :)

Nego da se vrnem na pravo ;)

Ok, osnovna zamerka pravu recimo je ta da je 'ogroman raskorak izmedju teorije i prakse'. Narocito ovde kod nas. Ili recimo zamerka da je pravo 'samo paravan za odrzavanje vlasti, pozicije, moci' i sl('pravo sile umesto sila prava'). I ove zamerke striktno objektivno, ljudski gledano, imaju dubokog osnova. Zaista veliki je cesto oogroman raskorak izmedju pravne teorije i prakse. Kao i izmedju onog sto je predvidjeno u pravnoj normi u zakonskim tekstovima, konvencijama i sl i onog sta se i koliko u zivotu primenjuje. Toliko je taj raskorak u svakodnevnom zivotu veliki da ponekad zaista dovede do linije besmisla da se covek zapita recimo:'pa koji ce nam onda to pravo, kao drustvena nauka'.

Al, odmah se namece i kontra pitanje(barem ja tako mislim): a koja je alternativa u slucaju recimo da se ukine pravna doktrina i na osnovu nje donete usvojene pravne norme, zakonski okviri, pravila(bilo ona unutrasnja bilo medjunarodna)? Sta je zamena? Po mom misljenju dok se ne smisli nesto bolje, sadrzajnije, smislenije, efikasnije, nesto sto ce u uredjenju medjuljudskih odnosa na bolji nacin zameniti pravnu nauku i pravne regule( ovakve nesavrsene i cesto u neskladu sa primenom i praksom, kakve jesu), bolje to nego potpuna anarhija.

Evo, koliko toliko dao sam kakvu takvu 'analizu' moguceg znacaja i smisla jedne od drustvenih nauka. ;) Tako se isto moze analizirati i smisao ostalih drustvenih nauka, i disciplina. Pa doci do nekog okvirnog zakljucka da li okvirno ima smisla izucavati, primenjivati ih ili ne. S'tim sto ni taj zakljucak mislim da ne moze biti 'univerzalan', vec vise stvar subjektivnog saznanja.
 
Poslednja izmena:
ne znam sta da kazem a da na upotrebim rec "palamudjenje" za ove "odbrane" drustvenih "nauka"

ne znam ja bih smislila neku novu rec za pravo, sociologiju...... a da nije nauka cisto da ne vredjamo prirodne nauke koje jesu prave nauke

mada ja volim prava nemojte pogresno da me shvatite :)
 
ne znam sta da kazem a da na upotrebim rec "palamudjenje" za ove "odbrane" drustvenih "nauka"ne znam ja bih smislila neku novu rec za pravo, sociologiju...... a da nije nauka cisto da ne vredjamo prirodne nauke koje jesu prave nauke

Po mom misljenu, izraz koji ste upotrebili ne spada u validan, ozbiljan, razlozan argument. ;) To uopste nije argument, a posebno ne argument kojim se validno 'dokazuje' 'prednost prirodnih nauka' a 'nepotrebnost drustvenih nauka'(jer ova tema je inicirana u tom kontekstu). Sto se tice imena za pravo..itd. Pravo moze imati drugo ime, ali to i dalje ne znaci da drustvo moze sebi da dopusti tu utopijsku neozbiljnost, taj luksuz da odbaci pravo. Da odbaci pravo kao nacin, kao, kao sistem uredjenja drustvenih, medjuljudskih odnosa. Medjuljudskih odnosa, prava i obaveza. Samim tim, regulativnu, preventivnu, pa... na kraju krajeva zastitnu funkciju koju pravo ima, kakvu takvu(nesavrsenu) ali ipak zastitnu funkciju u medjuljudskim i drustvenim odnosima. ;) Bar sve dotle dok se ne smisli nesto zaista funkcionalnije i efikasnije. A sad. sto se tice opaske kako je 'pravo uvreda za nauku', kako 'pravo nije nauka'...ok, svako ima svoje misljenje, postujem. Ali se ne mogu saglasiti. Ne zbog toga sto sam i sam pravnik to sad na stranu, vec se intelektualno, logicki ne mogu saglasiti sa takvom tvrdnjom. Dakle, ne samo za pravo, nego uopste za drustvene nauke. Mislim da to sto su predmeti izucavanja, metodologija rada i izucavanja, kod prirodnih i drustvenih nauka nije ista, ne daje za osnov da se bas tako osiono tvrdi da 'drustvene nauke nisu nauke'.Naravno, svako ima pravo da nesto tvrdi, ali to ne znai da je svaka tvrdnja osnovana i tacna. Sto se prava tice, mislim da samom cinjenicom da se u pravnoj nauci izucava metodologija i sistematicna analiza, proverljivost i primena pravnih disciplina, pravnih grana na saznajni nacin svrstava ga medju nauke. I smatram da je jedna od velikih zabluda kako se 'pravo samo uci bez smisla, bez logike, na pamet'. Svako ko zeli da pravilno razume sustinu onog sto izucava, da ima kvalitetnu spoznaju, saznanje i znanje o onome sto izucava i primenu istog u praksi, nece sebi dopustiti tu lezernost, neozbiljnost da 'uci na pamet'. Vec sa razumevanje, sa promisljanjem, studiozno. A vec sam pojasnio prethodno u ranijem komentaru, u cemu vidim i korisnost postojanja i primene prava, za drustvo, za ljude. Misljenja sam da su i prirodne i drustvene nauke potrebne, korisne ljudima i ljudskom drustvu. Svaka na svoj nacin.
 
Poslednja izmena:
ne znam ja bih smislila neku novu rec za pravo, sociologiju...... a da nije nauka cisto da ne vredjamo prirodne nauke koje jesu prave nauke
Društvene se nauke bave ljudima i njihovim odnosima u redovnim ili posebnim prilikama. Pošto su ti odnosi veoma složeni jasno je da se mogu posmatrati na razne načine: istorijski, jezički, itd.

Moj je profesor, čuveni Mika Elektrika, Pravni fakultet sa neskrivenim omalovažavanjem, nazivao "žuta kuća", jer je zgrada, blizu našeg ETF bila okrečena žuto. Ni mi, studenti, nismo bili manje bezobrazni.
Kasnije sam imao priliku da upoznam profesora (jedno vreme i dekana) pravnog fakulteta u Nišu, dr. Dragana Stanimirovića. (Nažalost, nedavno preminuo.)
Bio je to intelektualac, čovek i gospodin u najboljem smislu tih reči! Zahvaljujući njemu shvatio sam da je Pravo zaista nauka dostojna poštovanja!
Odmah napominjem da je ono čime se bave advokati i sudije veoma daleko od Prava! Isto kao što su mehaničari daleko od mašinstva, ili pekari od tehnologije.

Možda neću odgovoriti neposredno na pitanje u naslovu ali ću reći ovo: dobar elektroinženjer mora dovoljno poznavati i društvene nauke! Zašto?
Zato što sve (podvlačim: baš sve!!!) što radi mora biti podređeno ljudima, odnosno čoveku. Da bi u tome uspeo, mora poznavati tog čoveka odnosno zakonitosti koje uslovljavaju njegovo ponašanje.

Dakle, putem društvenih nauka upoznajemo ljude i ljudsko društvo da bismo mu (tom društvu!) posvetili sva svoja dela!
 
Smatram da svako ko je naklonjen drustvenim naukama( kao i ja ) nije daleko ni od prirodnih- jer one su zaista povezane! Obozavam knjizevnost i istoriju,ali i Fiziku!
E sad,da li je neko upoznat sa smjerom Etnologija i antropologija na filozofskom u Beogradu?
Ako jeste,voljela bih cuti iskustva...kod nas,u Crnoj Gori ne postoji jos uvijek takav smjer.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top