Slovenska Unija

Da li se slazete da se stvori SU?

  • Da

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Slažem se, uz sledeće zamerke. Česi i Slovaci, a naročito Poljaci zasigurno nemaju tzv. germanski kompleks. Zapravo, teško je naći narod koji Nemce mrzi više od Poljaka.
Samo da ne bude nesporazuma, Slovake nisam uopšte pominajo u ovom kontkstu. zanm da je tamo situacija značajno drugačija.

Poljaci mrze verovatno Ruse i Nemce podjednako ali sa nemcima grade sadržajne odnose dok sa druge strane ne propuštaju ni najmanju priliku da izraze gotovo militantnu netrpeljivost prema Rusima. Objektivno istorijski gledano Nemci su ih mnogo više ojadili od Rusa ali iz nekog razloga, prvenstveno ekonomskog Nemci su im mnogo bliži.

Češka je pak nemačka ispostava u svakom pogledu i koliko ja znam nemački kapital čini ogroman deo češke ekonomije. To se manifestuje tako što Češka vodi pronemačku spoljnu politiku.

O Hrvatima i Slovencima ne bih da se posebno izjašnjavam, o njima je uglavnom sve dobro poznato.
 
Ма каква УНИЈА??? Шта је вама људи? Нека свако гледа своја посла и нека се труди да има трпељиве односе са околином А НАРОЧИТО ДОБРЕ СА ОНИМА СА КОЈИМА СЕ ПОЛИТИЧКИ СЛАЖЕ ....

Маните нас више ШУГОСЛАВИЈА, УНИЈА, САВЕЗА - не треба нам то.........

Мој разлог бр.1 што ћу гласати против ове власти је тај ШТО СУ ДОЗВОЛИЛИ ДА СЕ ШОКЦИ И СЛОВЕНЦИ ОПЕТ ОВУДА ВРЗМАЈУ....... :rtfm: ДА КУПУЈУ, ДА ТРГУЈУ..... :rtfm:
 
Ма каква УНИЈА??? Шта је вама људи? Нека свако гледа своја посла и нека се труди да има трпељиве односе са околином А НАРОЧИТО ДОБРЕ СА ОНИМА СА КОЈИМА СЕ ПОЛИТИЧКИ СЛАЖЕ ....

Маните нас више ШУГОСЛАВИЈА, УНИЈА, САВЕЗА - не треба нам то.........

Мој разлог бр.1 што ћу гласати против ове власти је тај ШТО СУ ДОЗВОЛИЛИ ДА СЕ ШОКЦИ И СЛОВЕНЦИ ОПЕТ ОВУДА ВРЗМАЈУ....... :rtfm: ДА КУПУЈУ, ДА ТРГУЈУ..... :rtfm:


Pa kad su bolji trgovci, nisu oni krivi sto su Srbi nesposobni.
 
Koja crna SU, ne možemo da se gledamo sa Hrvatima koji tvrde da su Goti, BJRM tvrdi da su oni antički Makedonci, Rusi i Ukrajnici se u zadnje vrijeme baš i ne gotive, a tek Poljaci i Rusi...

Tо о антике више су набилдали комшије него ми.Ми смо словени и то је факт.Проблем је у томе што не знамо ко су прави антички македонци.А то сигурно нису данашњи грци.Дакле они и немају права да нам споре и да нам забрањују како чемо се звати,па дали да градимо споменике и сл.Иначе идеја о СУ је добра али и по мени неизводљива.Превише су словенски народи посваџани и још сви се позивају на историју који су сами створили свако посебно за себе.И сваки мисли да је он у праву.Док је тако не да нече бити СУ него све че остати само идеја.....
 
Tо о антике више су набилдали комшије него ми.Ми смо словени и то је факт.Проблем је у томе што не знамо ко су прави антички македонци.А то сигурно нису данашњи грци.Дакле они и немају права да нам споре и да нам забрањују како чемо се звати,па дали да градимо споменике и сл.Иначе идеја о СУ је добра али и по мени неизводљива.Превише су словенски народи посваџани и још сви се позивају на историју који су сами створили свако посебно за себе.И сваки мисли да је он у праву.Док је тако не да нече бити СУ него све че остати само идеја.....

Neutemeljen stav.

Mislim da jedini narodi iz slovenskog korpusa sa kojima nema nade za saradnju jesu Hrvati i Poljaci.

Poljaci ne mogu i ne žele da se dogovore sa Rusima i tu pomoći biti neće.

Takođe nema nade da se odnosi Srbije i Hrvatske ikada normalizuju prevashodno zaslugom Hrvata i to je to.

Ostali uglavnom nemaju toliko nepremostive hipoteke da ne bi mogli da zasnuju nekakvu interesnu uniju ali sve bi moralo biti na dobrovoljnoj bazi. Ko sebe ne smatra Slovenom nema razloga ni da bude u takvoj uniji. Mislim da ima dovoljno interesenata koji su za da bi se trošilo vreme na ubeđivanje onih koji bi da budu nešto drugo.
 
Poslednja izmena:
Pa kad su bolji trgovci, nisu oni krivi sto su Srbi nesposobni.

Naravno. Ni u Jasenovcu n isu oni bili krivi sto su klali decu, kad ta deca nisu mogla da srede da se brane ... zar ne ..

E pa vidis, isto je to .
Nasa Vlada radi za njih , . I to svo dio jednog . Dakle , za hrvate , a protiv Srba u celini. A to je zato sto u nasoj vladi nema ni jedan Srbin , nego samo i iskljucivo jugpoosloveni . I to jugosloveni , druge , Titove ,ili hrvatske Jugoslavije .
 
Pa niko i nemora . al je celo njihovo ponasanja jugoslovensko , dakle , antisrppsko .
Jesu li u pitanjuu Srbi po tebi . \
Da li se ti ljudi osecaju srbima .... e pa ne , Njihov odnos prema hrvatima i toj drzavi ih deklarise kao jugoslovene .
Iz njihovog jusllovenskog stava , pristice kolonizacija Srbije od strane hrvatske i slovenije . Oni su ti koji u hrvvatsku odlaze na letovanja , idu na koncerte hrvatskih autora , 9 a primetices da im je ponasanje drugacije na koncertima muzikanata iz hrvatske , nego kad na primer dolazi neko konije iz drzava bivse jugoslavije .

Sva nnjihova stanovista su jugoslovenska , od onog da EU nema alternativu , pa do njihivog odnosa prema liderima OVK .
Dakle , u srpskoj vladi nema ni jednog jedinog srbina . vec samo mondijalistickih jugoslovena , i po neki hrvat .
Opet...
Nažalost, mnogo ljudi je isprogramirano dugogodišnjim kampanjiom i ne razmišljaju trezveno.
Prvo, setimo se ko je napravio Jugoslaviju.
Drugo, ponašanje trenutnog režima nema baš nikakve veze sa jugoslovenstvom.
Treće, očito je za tebe jugoslovenstvo neka vrsta pogrde, al' to ne odgovora istorijskim činjenicama, no je tovj stav upravo posledica "programiranja dugogodišnjom kampanjom" slovenskih neprijatelja.



Samo da ne bude nesporazuma, Slovake nisam uopšte pominajo u ovom kontkstu. zanm da je tamo situacija značajno drugačija.
Mea culpa, pogrešno sam pročitao. :rumenko:


Poljaci mrze verovatno Ruse i Nemce podjednako ali sa nemcima grade sadržajne odnose dok sa druge strane ne propuštaju ni najmanju priliku da izraze gotovo militantnu netrpeljivost prema Rusima. Objektivno istorijski gledano Nemci su ih mnogo više ojadili od Rusa ali iz nekog razloga, prvenstveno ekonomskog Nemci su im mnogo bliži.
Na ovom mestu, mislim da je poželjno razgraničiti delovanje i stavove poljskog naroda i poljske vlade.
Ako ništa drugo, neka Srbija posluži kao analogni slučaj. Šta bi neko mislio o Srbima da o njima donosi sud na osnovu poteza vlade Republike Srbije u poslednjih 10 godina?
Ja mislim malo toga dobrog.
Isti je slučaj i sa Poljacima. Na to, naravno, uvek treba dodati veoma značajan faktor antislovenske propagande.
Nije mi jasno zbog čega se to uvek zaboravlja. :think:


Češka je pak nemačka ispostava u svakom pogledu i koliko ja znam nemački kapital čini ogroman deo češke ekonomije. To se manifestuje tako što Češka vodi pronemačku spoljnu politiku.
Zbog toga Češka ima krajnje principijelnu politiku u vezi Srbije i njene pokrajine Kosova i Metohije? Zato što vodi pronemačku politiku?
Možda sam ja naivan i neupućen u svetsku politiku, al' mi se nekako čini da je ovaj stav Češke u potpunoj suprotnosti sa nemačkom politikom. :think:



O Hrvatima i Slovencima ne bih da se posebno izjašnjavam, o njima je uglavnom sve dobro poznato.
Oba ova naroda su pod paskom rimokatoličke crkve vekovima, te su upravo žrtve kampanje protiv slovenskih naroda i (naročito Hrvatim) korišćeni u prvim linijama brobe protiv drugih slovenskih naroda. Taj modus operandi germanskih naroda i hrišćanstva u borbi protiv slovenskih naroda uočavamo svuda duž granica slovenskog sveta.
Meni se nekako čini da su bar neki bratoubilački ratovi mogli biti ako ne izbegnuti, a ono bar znatno blaži po pitanju ljudskih žrtava da se više radilo na propagaciji panslavističke ideje, naročito među Hrvatima.
Ovako imamo situaciju da Hrvate vekovima indoktriniraju protiv ostatka slovenskog sveta, a mi se pravimo blesavi dok se ne desi Jadovno, Jasenovac i druga stratišta.
Ne brine se o svom narodu tako što nas ne interesuje šta radi prvi komšija dok ne dođe u noći sa kamom, pa posle kukumavčimo.
 
Naravno da je jugoslovenstvo , kad su u pitanju oni Jugosloveni koji su Srbi poreklom , krajnenje negativna , pa cak i bolesna pojava .
Ja nzam ko je Jugoslaviju napravio , i to vrlo dobro . Prva Jugoslavija nema nikakve veze sa drugom , a svakako ne moze biti opravdanje za strahovito klanje male dece u silnim logorima sirom tadasnje NDH , od strane hrvata .
Kao sto njihovi monstruozni zlocini u Macvi od 1915 godine nisu bas nicim inspirisani , osim njihovim nacvionalnim bicenkm i vaspitanjem , koje su dobijali od roditelja i od njihove Crkve .

Druga , titova , iliti hrvatska jugoslavija je po svemu bila antisrpopska tvorevina , bas kao sto je SSSR bio anti0ruska tvorevina .
A to jugonostalgicarastvo , eto nama Srbima nije prvina . Tako smo mi Srbi , kad smo se oslobodili otomanske imperije imali u Srbiji i turkofile , pa ih je eto vreme pojelo , kao sto ce pojesti i ove jugonostalgicare , jugoslovene na vlasti .
Nikad , labude , bas nikada ni jedan Srbin na svetu ne bi sebi dozvolio da ode u Srebrnicu, a da ne ode u Skelane ili Kravicu. \
 
Na ovom mestu, mislim da je poželjno razgraničiti delovanje i stavove poljskog naroda i poljske vlade.
Ako ništa drugo, neka Srbija posluži kao analogni slučaj. Šta bi neko mislio o Srbima da o njima donosi sud na osnovu poteza vlade Republike Srbije u poslednjih 10 godina?
Ja mislim malo toga dobrog.
Isti je slučaj i sa Poljacima. Na to, naravno, uvek treba dodati veoma značajan faktor antislovenske propagande.
Nije mi jasno zbog čega se to uvek zaboravlja. :think:

Moj stav o Poljacima nije u toj meri oblikovan opštim mestima poput kolizije narodne volje i politike državnog vrha. U krajnjoj liniji njihova vlast i nije bila neprijateljski nastrojena prema nama. Pokojni Kačinski je bio veliki protivnik nezavisnosti Kosova na primer.

Radi se o nečemu drugom. Poljska se već dugo, još od Klintona i Buša nudi za hostovanje jednog vrlo ofanzivnog vojnog aparata koji instaliran tamo može biti samo pretnja Rusiji a nipošto nekakav antiteroristički štit ili takvo štogod.

Dakle ja protiv Poljaka lično nemam ništa ali je njihova dugoročna strategija jasna. Oni sebe vide kao grudobran Zapada prema Rusiji a za takvu politiku je potreban visok stepen nacionalnog konsenzusa tako da nisam sklon uverenju da oko tako krupnih pitanja postoji neki veliki nesporazum između naroda i vlasti

Čitav nesporazum Poljske, NATO i Rusije ima dodatnu težinu ako se ima u vidu da Moskva već 20 godina ne vodi ekspanzionističku politiku već se bavi isključivo unutrašnjim problemima i konsolidacijom ekonomije.

Zato mogu da uočim analogiju između hostilne politike Poljske prema Rusiji i neprihvatljivosti nekakve slovenske ideje za istu.

Mislim da tu nema dogovora. Ne odbacujem Poljsku apriori ali mislim da sama Poljska uopšte nije zainteresovana za takvu inicijativu.

Zbog toga Češka ima krajnje principijelnu politiku u vezi Srbije i njene pokrajine Kosova i Metohije? Zato što vodi pronemačku politiku?
Možda sam ja naivan i neupućen u svetsku politiku, al' mi se nekako čini da je ovaj stav Češke u potpunoj suprotnosti sa nemačkom politikom. :think:

Ne, principijelan stav ima Slovačka dok je Češka ne samo priznala Kosovo već se zalaže za njegovo puno priznanje i evrointegraciju u budućnosti. Naravno, da ne zaboravimo i krajnje humanističko-intelektualni apel Vaclava havela da se izbombarduje Srbija. Ja u tome vidim pronemački stav kod Čeha bar prema nama. U ekonomskom smislu oni su sedamnaesta nemačka država.


Oba ova naroda su pod paskom rimokatoličke crkve vekovima, te su upravo žrtve kampanje protiv slovenskih naroda i (naročito Hrvatim) korišćeni u prvim linijama brobe protiv drugih slovenskih naroda. Taj modus operandi germanskih naroda i hrišćanstva u borbi protiv slovenskih naroda uočavamo svuda duž granica slovenskog sveta.
Meni se nekako čini da su bar neki bratoubilački ratovi mogli biti ako ne izbegnuti, a ono bar znatno blaži po pitanju ljudskih žrtava da se više radilo na propagaciji panslavističke ideje, naročito među Hrvatima.
Ovako imamo situaciju da Hrvate vekovima indoktriniraju protiv ostatka slovenskog sveta, a mi se pravimo blesavi dok se ne desi Jadovno, Jasenovac i druga stratišta.
Ne brine se o svom narodu tako što nas ne interesuje šta radi prvi komšija dok ne dođe u noći sa kamom, pa posle kukumavčimo.

Sa Hrvatima je stvar vrlo jednostavna. Njihova nacionalna država počiva na pilonu genocida i egzodusa nad Srbima.

Ne samo da ne postoji svest tim zločinima u Hrvatskoj već ih ta država uz široku nacionalnu podršku glorifikuje kao nekakve oslobodilačke tekovine.

U tribalnoj hijerarhiji Balkana Hrvati su ovim anticivilizacijskim stavom stali uz rame sa svojom kvaziilirskom braćom i tu se svako dalje bavljenje njima za mene završava.

Opsnosti od novog Jasenovca ne postoji jer je onaj prvi bio toliko efikasan da prosto mušterija više nema.

Ponavljam po ko zna koji put, za mene je samo skandalozan stav Evrope po hrvatskom pitanju ali to možda više i nije neka tema s obzirom da nakon svega ja Srbiju ne mogu da zamislim u nečemu poput EU koja je nebrojeno puta pokazala bestijalnu bahatost prema ovom narodu.
 
Poslednja izmena:
Vidim da su mnogi ovde refleksno zviznuli ne NE sablažnjeni čak i pomišlju da bi mogli da imaju ikakve ozbiljnije državne veze sa Hrvatima i Slovencima što je legitiman i ispravan stav.

Ipak mislim da su razmišljanja u pravcu stvaranja Slovenske unije sasvim regularna i konstruktivna.

Prvo čega bi ta unija morala da se odrekne jeste insistiranje na panslavizmu. Panslavizam je nemoguć jer deo slovenskih naroda poput Hrvata, Slovenaca, Čeha i Poljaka ima taj izrazit germanski kompleks, gotovo i da se stide svog slovenskog porekla i na sve načine pokušavaju da ga prikriju da u tom pravcu uopšte ne treba bilo šta razmatrati.

Za mene je ideja o Slovenskoj uniji pozitivna prevashodno zbog dva bitna segmena.

Kao prvo ona bi bila neka vrsta tržišne ali i kulturne brane slovenskog sveta prema EU čiji je jedini cilj apsolutna dominacija na slovenskom mnogoljudnom tržištu ali i surovo iskorišćavanje resursa i radne snage koju ono ima. Dakle jedan perfidan oblik kolonijalizma.

Drugi pozitivan aspekt bi bilo to što bi nešto poput Slovenske unije bio dobar organizacioni osnov za stvaranje Evroazijske unije što je izuzetno zanimljiva ideja.

Pravo pitanje je koliko je Rusija ozbiljna u ovim namerama za koje pušta probne balone? Ukoliko je ona zaista spremna da se upusti u takav poduhvat to bi zaista i bilo moguće.

Ono što mi možemo da uradimo po tom pitanju jeste da prestanemo da srljamo kao poslednji idioti u evrointegracije.

Taj El Dorado ne postoji, bar ne za nas. Nažalost, mnogo ljudi je isprogramirano dugogodišnjim kampanjiom i ne razmišljaju trezveno.


ispravno razmisljanje,zaista. ali kad se pogleda okruzenje u kome se srbja nalazi mislim da bi ona bila usamljena u ovom projektu ako bi ikada do njega doslo. naravno pod uslovom da taj projekat srbiji nudi vecu korist nego sto to nudi EU, jer iako se slazem sa stavom da nas evropa kroz EU koristi za svoje interese, srbija ipak ima neke koristi od svega toga. drugi problem ovog projekta je Rusija koja se do sada nije pokazala kao ozbiljan potencijalni prijatelj i saveznik, cinjenica je da su imali i svojih unutrasnjih problema u proslosti ali takodje stoji i to da su mogli da urade mnogo vise za srbiju a nisu. stoga se sa razlogom treba zapitati treba li ulaziti u uniju koja nije u stanju da ti pruzi pre svega politicku zastitu. sto se tice ekonomske strane mislim da bi korist bila mnogo veca nego ona koju ce mo dobiti ulaskom u EU, pre svega jer je trziste slovenskih zemalja, cak i kada izuzmemo zemlje koje su danas clanice EU (i hrvate) ogromno,manje konkurentno i zahtevno tako da bi nasi proizvodi imali znatno vece sanse za plasman na takvo trziste.
sazeto ukratko: perspektiva za tako nesto postoji,ali ozbiljnost i politicka volja ocigledno ne. ja licno nemam poverenja u iskrenost ruskih politicara tako da bi jos uvek pre izabrao EU u kojoj vladaju provereni odnosi zasnovani na uzajamnim interesima a ne na ljubavi.
 
ispravno razmisljanje,zaista. ali kad se pogleda okruzenje u kome se srbja nalazi mislim da bi ona bila usamljena u ovom projektu ako bi ikada do njega doslo. naravno pod uslovom da taj projekat srbiji nudi vecu korist nego sto to nudi EU, jer iako se slazem sa stavom da nas evropa kroz EU koristi za svoje interese, srbija ipak ima neke koristi od svega toga. drugi problem ovog projekta je Rusija koja se do sada nije pokazala kao ozbiljan potencijalni prijatelj i saveznik, cinjenica je da su imali i svojih unutrasnjih problema u proslosti ali takodje stoji i to da su mogli da urade mnogo vise za srbiju a nisu. stoga se sa razlogom treba zapitati treba li ulaziti u uniju koja nije u stanju da ti pruzi pre svega politicku zastitu. sto se tice ekonomske strane mislim da bi korist bila mnogo veca nego ona koju ce mo dobiti ulaskom u EU, pre svega jer je trziste slovenskih zemalja, cak i kada izuzmemo zemlje koje su danas clanice EU (i hrvate) ogromno,manje konkurentno i zahtevno tako da bi nasi proizvodi imali znatno vece sanse za plasman na takvo trziste.
sazeto ukratko: perspektiva za tako nesto postoji,ali ozbiljnost i politicka volja ocigledno ne. ja licno nemam poverenja u iskrenost ruskih politicara tako da bi jos uvek pre izabrao EU u kojoj vladaju provereni odnosi zasnovani na uzajamnim interesima a ne na ljubavi.

Da, stoji činjenica da Rusija nije u datom momentu uspela da zaštiti Srbiju od NATO torture i to u mnogome narušava odnose. Ne treba pak zaboraviti to da je Rusiju koštalo na milione života to što je ustala u odbranu Srba 1914 te da su Rusi ginuli terajući fašiste iz Srbije 1944. A treba znati i to da bi čerečenje Srbije 90ih bilo još dramatičnije da mu se opet Rusija nije suprotstavila. Kopamo li još po istoriji možemo relativno lako doći do zaključka da država Srbija postoji između ostalog i zahvaljujući volji Rusije. Od Marićevića jaruge do danas ona nas konstantno podržava dok joj mi ili stalno nalazimo mane ili potcenjujemo njenu ulogu a pritom domicjelni evrotalibani zaljubljeno gledaju u Zapad koji nas prezire i ima gotovo rasistički stav prema nama. Nije dakle problem toliko u Rusiji koliko u nama.

Rusija se u ovom trenutku zadovoljava ograničenim uticajem u Srbiji što kroz ekonomske što kroz personalne veze.

Ipak posle 5 oktobra Srbija ili bolje rečeno neko u njeno ime je poslao jasnu poruku Rusiji da njena budućnost nije u tom savezu i Rusi poštuju tu odluku.

Ali treba imati na umu i ovo:

Velike su šanse da Srbija ostane bez kandidature za EU

BEOGRAD - Ostanak bez kandidature za članstvo u EU značio bi kraj evropske orijentacije Srbije. Mogućnosti da se to dogodi nisu male, jer pojedine članice Unije povlače poteze koji direktno narušavaju glavna dostignuća EU: Danska vraća kontrolu na granice šengenskog prostora, Holandija je ponovo zaoštrila stav prema Srbiji, a tu je i izveštaj glavnog haškog tužioca koji bi mogao biti negativan. Sve to bi, sasvim sigurno, vodilo slomu svih stranaka koje se zalažu za evropske vrednosti, kaže u razgovoru za “Blic” Predrag Simić, profesor međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.

Istraga o trgovini organima na Kosovu i u Albaniji jedna je od najvažnijih diplomatskih borbi Srbije u ovom trenutku. Na Savetu bezbednosti UN ova inicijativa Srbije za nezavisnom istragom je naišla na otpor SAD, Velike Britanije, Francuske i Nemačke?

– Takav ishod je bio očekivan s obzirom na to da su četiri velike sile deo NATO i da su među prvima priznale nezavisno Kosovo. Za njih bi otvaranje nezavisne istrage o trgovini organima predstavljalo destabilizaciju vlasti na Kosovu, koja je u ovom trenutku u liku Hašima Tačija za koga Vašington nema alternativu.

Ima li Srbija načina da privoli ove sile da promene svoj stav, ili to znači kraj naših težnji?

– Ne vidim da bi u dogledno vreme SAD, Velika Britanija, Francuska ili Nemačka mogle da popuste. Kao opcija uvek ostaje takozvana politička trgovina, ali u tom slučaju bi eventualno Rusija mogla da trguje, pošto Srbija nema kapacitete za tako nešto.

Sve to navodi na zaključak da Srbija treba da shvati da su njene evroperspektive nametnuta ilizija a da je stalni status nepoželjnog kandidata za Zapad najeftiniji mehanizam kontrole ovog prostora bez ogromnih ulaganja.

Jer ta histerična težnja ovdašnjih evrotalibana da se ide u savez sa zemljama koje blokiraju istragu o čerečenju Srba je za mene do sada nezabeležena demonstracija patološke inferiornosti.
 
Poslednja izmena:

Back
Top