Slovenacko drzavljanstvo

Sada sam se setila da sam negde pročitala da traže i da se ima nekoliko poseta Sloveniji u poslednjih dve godine, odnosno pečati u pasošu... Da li su to gledali kada je Vaša majka aplicirala?
Kod nas nisu gledali, a iskreno majka nije bila u Sloveniji posljednjih 20godina. U kontaktu sa nekim ljudima jeste, ali nije tamo išla. Vjerovatno zavisi od slučaja do slučaja.
 
Trebam predati zahtjev uskoro. Jedni kažu da ne može, drugi da može. Ja ne vidim razlog da ne dobijem jer je majka meni sada prvo koljeno a zakon o državljanstvu R. Slovenije kaže da može do drugog koljena po čl. 13. Ako neko ima druge info volio bih da podijeli.
Moze malo vise info kako je mama dobila?

Ja pitam iz razloga jer moj suprug treba da aplicira uskoro.
Ustvari, njegova majka prvo treba pa onda on preko nje.
Oboje imaju 5 god u slo.drustvu i oboje planiraju u Sloveniji da predaju.
Mene zanima sledece.
Koliko je Vasoj majci vremenski trebalo od predaje do dobijanja?
Koji tacno papiri trebaju?
I koja je cena za drzavljanstvo kada se predaje u Sloveniji? I posle za izradu pasosa?

...
Dalje, ne znam da li ste upoznati sa brisanjemstanovnika SFRJ iz registra Slovenije . Moja majka je rodjena tamo, tacnije u Mariboru, i nju su izbrisali sa spiska, i ona se uclanila u Sl drustvo..Do sada joj jedino pise na izvodu iz maticne knjige rodjenih Maribor, medjutim nema joj drzavljanstva (zbog brisanja iz gradjana).
Da li ona moze dobiti? I gde bi se to mogli raspitati?
Hvala unapred
 
Moze malo vise info kako je mama dobila?

Ja pitam iz razloga jer moj suprug treba da aplicira uskoro.
Ustvari, njegova majka prvo treba pa onda on preko nje.
Oboje imaju 5 god u slo.drustvu i oboje planiraju u Sloveniji da predaju.
Mene zanima sledece.
Koliko je Vasoj majci vremenski trebalo od predaje do dobijanja?
Koji tacno papiri trebaju?
I koja je cena za drzavljanstvo kada se predaje u Sloveniji? I posle za izradu pasosa?

...
Dalje, ne znam da li ste upoznati sa brisanjemstanovnika SFRJ iz registra Slovenije . Moja majka je rodjena tamo, tacnije u Mariboru, i nju su izbrisali sa spiska, i ona se uclanila u Sl drustvo..Do sada joj jedino pise na izvodu iz maticne knjige rodjenih Maribor, medjutim nema joj drzavljanstva (zbog brisanja iz gradjana).
Da li ona moze dobiti? I gde bi se to mogli raspitati?
Hvala unapred
Na sajtu Udruzenja slovenaca Sava ima sve detaljno objasnjeno koja se sve dokumentacija predaje, koliko kostaju takse, koliko se ceka i td.

Sto se tice brisanja stanovnika, cula sam za to ali ne znam gde se moze proveriti.
 
Pozdrav svima. Molim Vas za informaciju ako neko zna. Naime, moja majka je dobila slovenačko državljanstvo vanrednom naturalizacijom po članu 13. Zakona o državljanstvu. Naime, mene zanima da li ja na osnovu majke mogu dobiti takodje državljanstvo po istom članu 13.? Ona je meni sada prvo koljeno.
P.s. inače majka je čekala na državljanstvo nepunih 2 mjeseca ali mi smo predali zahtjev direktno u Ljubljanu jer je brze i jeftinije jer se tako ne plaća konzularna taksa. Sve je koštalo nekih 185,00 Eura. Ako nekom treba info mogu pomoći sa savjetom.

Kada jemaljka predala u Ljubljani pa da je tako brzo dobila?
 
Kada jemaljka predala u Ljubljani pa da je tako brzo dobila?
Pozdrav. Mi smo zahtjev predali 7 avgusta 2019 godine a odgovor dobili negdje krajem iste godine kada je majka zakletvu i potpisala. U prilogu Vam dostavljam odgovor Ministarstva za unutrašnje poslove koji sam ja dobio od njih a tiče se uslova za dobijanje državljanstva vanrednom naturalizacijom. A taksa koja se plaća ne 181,20 Eura na zahtjev + 4.5 Eura po osobi ako se više osoba stavi na zahtjev. Probajte naći više info na www.pisrs.si.
 

Prilozi

  • 19-340_P.pdf
    85,5 KB · Pregleda: 75
Pozdrav. Mi smo zahtjev predali 7 avgusta 2019 godine a odgovor dobili negdje krajem iste godine kada je majka zakletvu i potpisala. U prilogu Vam dostavljam odgovor Ministarstva za unutrašnje poslove koji sam ja dobio od njih a tiče se uslova za dobijanje državljanstva vanrednom naturalizacijom. A taksa koja se plaća ne 181,20 Eura na zahtjev + 4.5 Eura po osobi ako se više osoba stavi na zahtjev. Probajte naći više info na www.pisrs.si.
Pa to je super onda ako to tako brzo ide.
Mada ja vidim u obom dokumentu da pise ako je mladji od 36 god...
Ne znam da li to ima neke veze ili je to onda neki drugi clan po kojem treba da se aplicira .....
 
Pa to je super onda ako to tako brzo ide.
Mada ja vidim u obom dokumentu da pise ako je mladji od 36 god...
Ne znam da li to ima neke veze ili je to onda neki drugi clan po kojem treba da se aplicira .....
To što piše za mladje od 36 su drugačiji uslovi. To važi za osobe čiji roditelji su u trenutku njihovog rodjenja već imali državljanstvo pa onda oni ne moraju ići na čl 13 Zakona već samo idu da daju izjavu u Ambasadi, polažu zakletvu i dobijaju državljanstvo ali to mogu samo do njihove 36 godine. Probacu sutra prebaciti sam zahtev po cl 13. sa objašnjenjem na forum pa da vidite. Moram ih prvo prebaciti u pdf.
 
To što piše za mladje od 36 su drugačiji uslovi. To važi za osobe čiji roditelji su u trenutku njihovog rodjenja već imali državljanstvo pa onda oni ne moraju ići na čl 13 Zakona već samo idu da daju izjavu u Ambasadi, polažu zakletvu i dobijaju državljanstvo ali to mogu samo do njihove 36 godine. Probacu sutra prebaciti sam zahtev po cl 13. sa objašnjenjem na forum pa da vidite. Moram ih prvo prebaciti u pdf.
Razumem.
moze onda zahtev po 13 clanu u pdf? moze i u word..
Hvala
 
Moze malo vise info kako je mama dobila?

Ja pitam iz razloga jer moj suprug treba da aplicira uskoro.
Ustvari, njegova majka prvo treba pa onda on preko nje.
Oboje imaju 5 god u slo.drustvu i oboje planiraju u Sloveniji da predaju.
Mene zanima sledece.
Koliko je Vasoj majci vremenski trebalo od predaje do dobijanja?
Koji tacno papiri trebaju?
I koja je cena za drzavljanstvo kada se predaje u Sloveniji? I posle za izradu pasosa?

...
Dalje, ne znam da li ste upoznati sa brisanjemstanovnika SFRJ iz registra Slovenije . Moja majka je rodjena tamo, tacnije u Mariboru, i nju su izbrisali sa spiska, i ona se uclanila u Sl drustvo..Do sada joj jedino pise na izvodu iz maticne knjige rodjenih Maribor, medjutim nema joj drzavljanstva (zbog brisanja iz gradjana).
Da li ona moze dobiti? I gde bi se to mogli raspitati?
Hvala unapred
Postovani,
Nov sam na forumu pa me interesuje po kom članu se predaje zahtev za drzavljanstvo ako mi je baba slovenka? Imam njen orginal izvod iz maticne knjige rodjenih.
Hvala
 
Pozdrav, u prilogu dostavljam zahtjev i uputstvo za popunjavanje istog po kojem sam ja sve završio. Jeste na slovenskom ali mislim da neće biti problem za razumijeti. Ovo se odnosi na dobijanje državljanstva po čl. 13 Zakona o državljanstvu Slovenije.
 

Prilozi

  • 13. čl ZDRS obr - sprejem v državljanstvo.pdf
    171,4 KB · Pregleda: 40
  • Navodila_za_izpolnjevanje_vloge.pdf
    202,2 KB · Pregleda: 20
Pozdrav, u prilogu dostavljam zahtjev i uputstvo za popunjavanje istog po kojem sam ja sve završio. Jeste na slovenskom ali mislim da neće biti problem za razumijeti. Ovo se odnosi na dobijanje državljanstva po čl. 13 Zakona o državljanstvu Slovenije.
Postovani... zanima me da li je neko cuo za slicnu situaciju, pa mozda moze da mi razjasni dileme...
Naime, supruga i deca imaju slovenacki pasos i vec smo vise od 5 godina u braku.. Ali nismo nikada ziveli na teritoriji Sloveniji, ni zena, ni deca, ni ja... deca rodjena u Srbiji...
Znam da je uslov da ja dobijem pasos, taj brak sa slovenackim drzavljaninom ( sto vec ispunjavam ), jezik moze da se nauci ( to nije problem ), ali pise i da mora sa se provede godinu dana na teritoriji Slovenije... to me zanima, da li je moguce da samo prijavimo boravak tamo ( npr i zena i deca i ja, ima ona neke rodjake pa mozemo kod njih da se prijavimo), ili otvorim neku firmu fiktivno, sta god, a da nastavimo da zivimo gde smo i dalje... da odemo na mesec, dva ako treba tamo kako god, al da ne bude cela godina u kontinuitetu... da li se to proverava, striktno, kad si izlazio iz zemlje, koliko si proveo tacno dana u zadnjih godinu....jer ja mogu da navedem da imam posao koji iziskuje stalna putovanja i boravak na razlicim lokacijama...
Hvala puno ljudi unapred.. ko god ima neku informaciju, neka pise...
 
Zdravo svima.
Zainteresovan sam za dobijanje državljanstva Slovenije po porijeklu. Naime, moja baba sa očeve strane je bila Slovenka (rođena u Sloveniji i porijeklom Slovenka). Posjedujem njen izvod iz matične knjige rođenih. Nedavno sam se učlanio u lokalno slovenačko društvo s obzirom da sam vidio da je uslov petogodišnje članstvo. Mene interesuje da li baš moram čekati 5 godina da bih stekao uslov za apliciranje za dobijanje državljanstva ili postoji mogućnost da to odradim ranije? Pozdrav iz Crne Gore.
 
Zdravo svima.
Zainteresovan sam za dobijanje državljanstva Slovenije po porijeklu. Naime, moja baba sa očeve strane je bila Slovenka (rođena u Sloveniji i porijeklom Slovenka). Posjedujem njen izvod iz matične knjige rođenih. Nedavno sam se učlanio u lokalno slovenačko društvo s obzirom da sam vidio da je uslov petogodišnje članstvo. Mene interesuje da li baš moram čekati 5 godina da bih stekao uslov za apliciranje za dobijanje državljanstva ili postoji mogućnost da to odradim ranije? Pozdrav iz Crne Gore.
Mora se biti clan preko 5 godina. Od avgusta ove godine cak su uveli neke posebne obrazce koje Udruzenja moraju popuniti kao dokaz da ste njihov clan. Navodno je bilo dosta zloupotreba.
 
Zdravo. Imam još jedno pitanje vezano za dobijanje državljanstva Slovenije po porijeklu. Pošto je moja baba po ocu bila Slovenka, da li može moj otac dobiti državljanstvo a da nije 5 godina član lokalnog slovenačkog društva? Ukoliko može, da li i ja mogu to dobiti kao njegov sin a da ne čekam 5 godina? Hvala unaprijed na odgovoru.
 

Back
Top