Škola Gitare

Da dodam:
Neki pocetnici ce mozda misliti da je kul ako drzis el. gitaru nisko dok stojis.
To je ok ako su ti prsti i ruke dugi , ali ako zelis da izvuces maksimum iz svojih sposobnosti namesti visinu na kojoj ces lepo moci da savijes palac na sred vrata kad trebas prste da rasris.
(Mnogo je bolji osecaj kad imas kontrolu nad instumentom , nego kad si kul :D )
Sto se tice pravilnog drzanja leve ruke na el. gitari.
Moje misljenje je da ne treba uvek drzati palac visoko , a ni na sredini vrata ili nize.Treba drzati onako kako je tada najlakse da tebe ne boli ruka i da lako siris prste i sve tonove sviras cisto. Jer nezzgodno je saviti lepo zicu kad ti je palac nisko , a i nekima (kao meni) je tesko da dohvate 6. zicu kad im je palac vise .

Takodje , nema pravila , kad vezbas stavljaj gitaru na nogu na kojoj ti vise odgovara.
Ja npr. volim elektricnu da drzim na levoj nozi :D



,,postoji neko uvrezeno misljenje kao "Brate sviraj prvo na najgoroj kanti od gitare koja je toliko teska za sviranje pa da ti sve ide krv iz prstiju i tako 2,3, godine,eee onda kupis elektrricnu i da vidis kako imas da sviras kao Satriani!!!!!!"


Ovo je totalno netacno i kontradiktorno,veca je verovatnoca da ce se obeshrabriti nego da ce uspeti.....Kako neko moze biti bolji nego sto je bio ako nema optimalne uslove za rad......Pre ce biti da ce taj reci - MA TESKO JE BRE SVIRATI GITARU,NE IDE MI NE ZNAM NISTA BOLE ME PRSTI,NADULI MI SE OD PRETISKANJA PREZATEGNUTIH ZICA........Sam taj pocetak je mnogo bitan i ako neko oseti negativnu konotaciju od pocetka tesko da ce zavoleti gitaru kad uz nju stalno dobija osujecenja....."
Slazem se :D
 
Da dodam:
Neki pocetnici ce mozda misliti da je kul ako drzis el. gitaru nisko dok stojis.
To je ok ako su ti prsti i ruke dugi , ali ako zelis da izvuces maksimum iz svojih sposobnosti namesti visinu na kojoj ces lepo moci da savijes palac na sred vrata kad trebas prste da rasris.
(Mnogo je bolji osecaj kad imas kontrolu nad instumentom , nego kad si kul :D )

Sto se tice pravilnog drzanja leve ruke na el. gitari.
Moje misljenje je da ne treba uvek drzati palac visoko , a ni na sredini vrata ili nize.Treba drzati onako kako je tada najlakse da tebe ne boli ruka i da lako siris prste i sve tonove sviras cisto. Jer nezzgodno je saviti lepo zicu kad ti je palac nisko , a i nekima (kao meni) je tesko da dohvate 6. zicu kad im je palac vise .

Takodje , nema pravila , kad vezbas stavljaj gitaru na nogu na kojoj ti vise odgovara.
Ja npr. volim elektricnu da drzim na levoj nozi :D



,,postoji neko uvrezeno misljenje kao "Brate sviraj prvo na najgoroj kanti od gitare koja je toliko teska za sviranje pa da ti sve ide krv iz prstiju i tako 2,3, godine,eee onda kupis elektrricnu i da vidis kako imas da sviras kao Satriani!!!!!!"


Ovo je totalno netacno i kontradiktorno,veca je verovatnoca da ce se obeshrabriti nego da ce uspeti.....Kako neko moze biti bolji nego sto je bio ako nema optimalne uslove za rad......Pre ce biti da ce taj reci - MA TESKO JE BRE SVIRATI GITARU,NE IDE MI NE ZNAM NISTA BOLE ME PRSTI,NADULI MI SE OD PRETISKANJA PREZATEGNUTIH ZICA........Sam taj pocetak je mnogo bitan i ako neko oseti negativnu konotaciju od pocetka tesko da ce zavoleti gitaru kad uz nju stalno dobija osujecenja....."
Slazem se :D


Ovo je mnooogo dobro receno ovo sam i sam hteo da napomenem kao veoma vazno ali eto zaboravio sam....:rumenko::rumenko::rumenko:
Danas kao da postoji neki trend da se gitara spusti sto vise dole i da se imitira Sles ili da se spusti "pankerski" sto vise dole i ono besno trzanje iz ramena .......Tako da mnogo je bitnije kako svirati nego kako izgledati......Nema tiu ovo je kul a ono nije.....Kul je kad se sto bolje odsvira...a to sigurno nece biti kad se spusti gitara na kolena pa se posle krivi kicma da bi se dahvatilo
 
Lekcija 5

KAKO SE DRZI TRZALICA (PICK)

Trzalica se drzi izmedju palca i kaziprsta...

Slika govori vise od 100 reci


Pickhold1.jpg


RH%20Pick%20H%20Vert-3.jpg



RH%20Pick%20H%20Vert-3.jpg


hand_positions.jpg


PIC0054_Full.jpg


chainsaw.jpg


http://4.***************/_sRuuIVJIdow/SpXZld1rSvI/AAAAAAAAAm0/vHqO5khfTiI/s400/DSCI0131.JPG
 
LEKCIJA 6

Štimovanje gitare

Pre nego odsviramo nešto bilo bi cool da prvo naštimujemo gitaru. Kako se to radi, kako se koja žica zove i ostalo ......

Štimovanje je radnja koju ćete na gitari najčešće raditi zato bi bilo zgodno da to naučite da radite što bolje i što pre (i za što kraće vreme, publika ume biti strašno nestrpljiva). Pored toga što je gitaru moguće naštimovati loše moguće je naštimovati raznim štimovima. Uglavnom se koristi E stim za vecinu stvari dok se npr za bluz koristi Dis ili D stim a za neke pravce heavy metala Drop D stim

Na gitari se zapravo ne štimuje gitara nego žice, to se samo tako kaže. Da bi se žica naterala da svira ton koji nama treba ona se odpušta i zateže čivijom. Zatezanjem se dobija viši a odpuštanjem niži ton. Visina tona prve žice odsvirane na prazno (nepritisnuta ni na jednom pragu) podešava se dokle god nepostigne visinu tona e2. Prvom žicom se na gitari smatra najtanja žica. Druga žica na prazno treba da daje ton h1, treća ton g1, četvrta d1, peta a i šesta ton e.

Kako bi ste znali kako tačno zvuče ovi tonovi najbolje da kao uzorak čujete iste ove tonove na nekom drugom instrumentu i naštimujete gitaru. Klavir je kao instrument za uzorkovanje dobar izbor jer se teško raštimava a i kad se štimuje, štimuje se kvalitetno pa se tako mogućnost greške smanjuje. Uostalom, klavijature su najbolji izbor jer one ni nemogu da se raštimuju.

Žice imaju i svoja imena koja su dobila od tonova koje sviraju i svojih rednih brojeva.
Prva žica se zove e1.
Ovo je jedina žica kojoj se ime piše malim slovom, pre svega da bi se razlikovala od šeste koja takođe daje ton E. Simbolično malim slovom jer je (naj)tanja.
Druga žica se zove H2,
treća G3,
četvrta D4,
peta A5 i
šesta E6.



e1 H2 G3 D4 A5 E6

Postoje male duvaljke sa samo šest pisaka koje daju ove karakteristične tonove. Međutim bilo šta da koristite moraćete na sluh da pogaćate da li žica daje baš taj ton. Postoje i uređaji, čak i programi za računar, zovu se štimeri, koji će vam i u tome pomoći. Trznete zadatu žicu i gledate u kazaljku koja vam govori koji ton daje vaša žica i da li treba da je zatežete ili otpuštate. Ova pomagala su izvrsna i blagonaklono ih preporučujem svima, ipak savetujem sam da obavezno izvežbate i vaše uvo.

Nastimujte gitaru uz pomoc Metalike - Nothing else matters

Ova pesma pocinje tako sto se trzaju E6 G3 H2 e1 prazne i po tim tonovima mozete nastimovati gitaru

U principu vazno je samo nastimovati jednu zicu u odredjenom stimu a ostale zice se stimaju prema toj jednoj....kako se to radi????

Uzmimo npr da smo nastimovali e1 prvu najtanju zicu......Zicu H2 stimamo tako sto je pritisnemo na 5om pragu....Tonovi e1 i H zice pritisnute na petom pragu moraju se poklapati - ako se ne poklapaju onda treba zatezati ili olabaviti H zicu sve dok ton bude isti

Kada to postignemo idemo dalje na stimanje trece G zice.VAZNO - kod ove zice postoji izuzetak - da bi se ova nastimovala u odnosu na drugu H moramo pritisnuti G zicu na cetvrtom pragu A NE NA PETOM kao sto je slucaj sa ostalim zicama.....

Znaci pritisnuti trecu G na cetvrtom pragu i trznuti nju i praznu H - tonovi se moraju poklopiti

Idemo dalje kada je i treca G zica nastimovana postupak se ponavlja sve do zadnje zice znaci opet se pritisne sad D zica na petom i ona mora davati ton kao G prazna pa onda pritisnuti zicu A na petom i prazna D i na kraju pritisnuti E najdeblju na petom pragu i A praznu

PODSETNIK Znaci gornja zica se stima tako sto s pritisne na petom pragu i treba da da isti ton kao zica ispod nje okinuta prazna.Ovde je izuzetak G - treca zica koja mora da se pritisne na cetvrtom pragu i da daje ton kao prazna H......

Sada kada smo nastimovali gitaru mozemo i da pocnemo sa sviranjem
 
LEKCIJA 7

POLOZAJ LEVE RUKE NA GITARI

Pored toga kako se drži gitara evo da objasnim kako se i šta radi sa levom i desnom ruko. Leva ruka je manje-više ista za sve a kod desne je samo razlika u tome da li se svira trzalicom ili prstima.

Naučiti i navići se na pravilan položaj i figuru leve ruke veoma je važno u sviranju gitare. Ako se ovo "pravilo" ne nauči na vreme, kao što to najčešće biva jer se na to malo obraća pažnja, desi se da baš to posle bude jaka kočnice u daljem napredovanju. Zato vam preporučujem da na ovo jako obratite pažnju, ono što sad (na početku) naučite teško da ćete ikad odbaciti i prihvatiti nešto drugo.

Naravno, kao i u masi drugih situacija, mislim da i ovde slika ume bolje da objasni ono što bi rečima bilo gotovo nemoguće ili veoma teško opisati.

showImage.aspx

showImage.aspx


classic_left.jpg


how%20to%20hold%20guitar.jpg





Pored slika reči dobijaju mnogo više smisla. Leva ruka se, dok se svira gitara ili neki sličann instrument, drži tako kao da u ruci imate jabuku. Palac stoji sa zadnje strane vrata i to tako da ne prelazi njegovu gornju ivicu. Drži se skoro na sredini vrata, jedva nešto malo iznad, sem u izuzetnim situacijama kada se i on koristi za pritiskanje žica, tačnije onda kada se njime basira po šestoj žici. Palac još služi kao odupirač ostalim prstima da bi se lakše pritisnule žice. Ostali prsti stoje sa strane vrata na kojoj su žice. Prstima se skoro po pravilu žice pritiskaju upravno i ovde su odstupanja od pravila veoma retka. Svaki od četri prsta nalazi se iznad jednog praga na gitari i zadužen je za njega (ovo je veoma povezano sa pozicijama ali o tome nešto kasnije). Nasuprot srednjeg prsta, sa druge strane vrata, treba da stoji palac.

Što se tiče prstiju leve ruke svaki ima svoje ime, tačnije, svoj broj. Po nekad je zbog akorda i pozicija, koje sam ovde već spomenuo, izuzetno važno šta će kojim prstom biti odsvirano, otud i ideja da i oni budu obeleženi. Kažiprst nosi broj jedan, srednji prst je broj dva, domali broj tri a mali prst je broj četiri. Ni palac nije ostao bez oznake samo što njegova nije brojčana. Pošto se on izuzetno retko koristi u sviranju dobio je simboličnu oznaku +.

Lefthand.jpg


To bi bilo to, Odstupanja od pravila koja su malopre pobrojana shvatite kao lični stil sem ako odstupanja stvarno nisu velika. To koliko ovo dobro i pravilno radite najbolji kriterijum će vam biti da li vas se sviđa kako vam ruka izgleda dok svirate. Ako vam ruka ne izgleda "lepo" dok svirate znajte da nešto nije u redu. U ovome vam još može pomoći gledanje u ruke drugim gitaristima (na TV-u) i njihovo imitiranje.

Dodao bih još samo to da je važno da vam je dok svirate udobno, da vas ništa ne boli i da vam ruka ne zauzima neki neprirodan i neprijatan položaj.
 
Svako ima razlicitu ruku , moj predlog je da se proba sto vise nacina drzanja,dok se ne nadje najudobniji nacin(naravno ne treba sve u jednom polozaju da se drzi ruka) , jer mi se cini da eto ritchie drzi palac cesto(makar malo) iznad vrata , pa opet svira super :D
:)
Dobar je savet da se pogleda na tv-u ili na net-u tehnika muzicara koji vam se svidjaju :D
 
Poslednja izmena:
Lekcija 8

Polozaj desne ruke

Položaj desne ruke zavisi od toga da li sviramo prstima ili trzalicom......
Da li svirati prstima ili trzalicom? Ovu dilemu rešava vrsta gitare i muzički žanr koji se svira. Ako imate klasičnu gitaru sa plastičnim žicama rade prsti, ako imate električnu gitaru sa metalnim žicama onda se koristi trzalica a ako imate akustičnu gitaru sa metalnim žicama onda najčešće odlučuje vrsta muzike koja se svira.

105684.image0.jpg

105681.image0.jpg

RightHand3.gif



Sviranje prstima

Gitara je svojevremeno, kada je napravljena, zamišljena kao instrument na kome će se svirati akordi, zato je dugo i bila deo ritam sekcije uz bubnjeve i bas. Vremenom, na gitari je počela da se svira i melodija a sviranje prstima je nastalo onda kada su muzičari poželeli da u isto vreme izvedu barem dve od sledeće tri stvari: melodiju, harmoniju i bas. Kako tehnika sviranja prstima praktično predstavlja sviranje sa četiri trzalice u isto vreme postalo je sasvim moguće basirati i razlagati ostale tonove akorda ili svirati melodiju istovremeno ako ne čak i svirati sve tri stvari od jednom.

Četiri od pet prsta, koji se koriste, dobili su svoja imena, tačnije skraćenice, od toga kako ih zovu u Španiji. Palac se na španskom kaže pulgar pa je zato dobio ime P. Kažiprst ima skraćenicu I od španskog indice, srednji prst M od medio i domali A od anular. Mali prst se ne koristi.


'''''''''''''''''srpski'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''španski'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''engleski'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
P------palac---------------------------pulgar--------------------------trumb
I--------kažiprst-----------------------indice--------------------------first finger (index finger)
M------srednji prst-------------------medio-------------------------second finger (middle finger)
A-------domali-------------------------anular--------------------------third finger (ring finger)

right-hand.jpg


Suština sviranja prstima jeste da se palcem sviraju basovi na četvrtoj, petoj i šestoj žici a da se sa prstima I, M i A trzaju prve tri žice i tako izvodi melodija. Žica se palcem trza odozgore a ostalim prstima odozdole. Kako prste i ruku treba držati najbolje da pogledate slike, one će to sigurno bolje objasniti od mene. U svakom slučaju nema neke posebne filozofije, stavite ruku i prste u prirodan položaj i to je to.

Sviranje prstima podrazumeva trzanje žica noktima, tako se dobije najbolji ton. Trzanje noktima je podnošljivo sve dok su u pitanju plastične žice, kada se svira po metalnim nokti se lako oštete. U takvim situacijama često se pribegava odtrzavanju vrhovima prstiju ili specijalnim naprstcima koji se navuku na prst i koji su tako napravljeni da je sa njima veoma lako svirati a prst ne dolazi u kontakt za žicom.

Sviranje trzalicom

Da l' postoji jedno 100.000 vrsta terzalica? Šta mislite. :) Ma ludilo koliko ih ima. Ako zamenarimo da postoje identični modeli različitih proizvođača ipak postoji razlog zašto ih ima toliko. U zavisnosti od oblika, materijala, tvrdoće i debljine zavisi kakav ton će se dobiti. Razlika je naravno mala ali nije nebitna. Najmanje razlike u tonu daje oblik trzalice koji je više prilagođavanje veličini ruke i želji muzičara a najviše razlike pravi materijal.

Mekane i malo veće trzalice najčešće koriste oni koji sviraju akordaciju na akustičnim gitarama. Tvrde trzalice se najviše koriste za brzu svirku a debele i male cepaju džezeri. Toliko o vrstama, kako ih držati najbolje je da vas opet uputim na slike ali evo u najkraćem. Trzalica se drži između palca i kažiprsta svojim najoštrijim vrhom okrenuta prema žicama.

Žice se trzaju tako što se rukom "iz zgloba" radi gore-dole. Sasvim retko u potezu učestvuje deo ruke od zgloba do lakta i to više radi teatralnosti ili u trenucima kada se gitarista, tako da kažem, "izgubi". Da li okinuti odozgore ili odozdole takođe nije sve jedno ali ćemo o tome drugom prilikom. To bi bilo to, čini mi se kao da sam sve rekao.
 
Poslednja izmena:
Lekcija 9


PAZNJA!!!!!!!OVO JE MOZDA NAJVAZNIJA LEKCIJA KOJU CETE OVDE PROCITATI

Evo o cemu se radi:
Sada vec znate sta su gitare,koje vrste gitara postoje,odabrali ste tip gitare za muziku koju zelite da svirate,naucili ste kako se drzi gitara,polozaj ruku,odlucili ste se da li zelite da svirate trzalicom ili prstima.........

Sada je vreme da konacno uzmete nesto da uvezbavate da svirate........

Prema tome ja mogu ovde da vam stavim na brzinu slike kako se hvataju akordi,kako se citaju tablature,kako odsvirati neki prostiji solo
Vi mozete za neko kratko vreme uvezbati motoriku leve ruke i nauciti neke prostije ex yu pesme od 3,4 akorda i zadiviti vase polupijano drustvu na zurkici u svojoj sobi......
ALI

da li je to ono pravo???????????
Sa ovakvim znanjem necete napredovati ni za 20 godina,samo cete biti malo vestiji,ali i dalje cete svirati "napamet" i dalje necete biti gitarista a kamoli muzicar.......

Ja mislim da je ako je moguce STRPITE SE i proucite svaku lekciju dubinski i da polako napredujete i da na kraju stvarno postanete GITARICTA...MUZICAR....

Jer setite se sta sam napisao u prvom postu:

"Pored muzikalnosti tj "sluha" i sirovog talenta jedna od najbitnijih karakteristika potrebna za sviranje gitare je
ISTRAJNOST
STRPLJENJE"


Ovo je cak mozda i najjvaznije jer dzabe nekom i talenat i sluh ako nije istrajan,strpljiv,zainteresovan......Cak i da neko mnoooogo voli da svira gitaru dzabe ako nema strpljenja i istrajnosti.........

Prema tome sada idu "malo teorijske" lekcije,isprva izgledaju mnoooogo smorno ali kada jednom ukapirate,zagrebete po povrsini predjete tu "barijeru" uznapredovacete veoooma i ceo zivot ima da vam to koristi i da budete ispred onih ostalih za "10 koplja"

Prema tome samo snaga i hrabrost i kazite sebi MOGU JA TO NIJE TO TAKO TESKO I SMORNO samo tako izgleda na prvi pogled kao i sve novo u zivotu sa cime se susrecemo.....
:hvala:
Pozdrav:bye:
 
Poslednja izmena:

Back
Top