Sjajni Youtube kanali vezani za istoriju

sreckom92

Ističe se
Poruka
2.922
Svima nama je Youtube poznat kao mesto na kojem mozemo naci muziku, smesne klipove, delove filmova, igrice....i tako dalje.
Naravno, postoje i istorijski dokumentarci, ali to su najcesce snimci TV programa, ili prosto intervjui istoricara.
Mada, postoje i oni koji se istorijom bave amaterski, koji se cesto sluze pozajmljenim sadrzajem, ali umeju lepo sve to da predstave. Oni su nezavisni od producentskih kuca i velikih sponzora, ali uspevaju da prikupe novac od donacija gledalaca. Licno pratim nekoliko takvih kanala, i mislim da su izuzetno zanimljivi i poucni.
Ovo je par kanala koje volim ponekad da pogledam:
(sve je na engleskom jeziku)



Tek sam nedavno naisao na ovaj kanal. Na njemu se nalaze snimci u kojima narator prica o raznim istorijskim spisima i dokumentima. Izuzetno zanimljiv sadrzaj.



Izuzetno popularan kanal, koji ima za cilj da predstavi Prvi Svetski Rat u sto detaljnijem svetlu.


I na kraju, jedan od mojih omiljenih kanala.

Sta mislite o ovima kanalima? Ima li ko predlog za slicne kanale?
 
Svima nama je Youtube poznat kao mesto na kojem mozemo naci muziku, smesne klipove, delove filmova, igrice....i tako dalje.
Naravno, postoje i istorijski dokumentarci, ali to su najcesce snimci TV programa, ili prosto intervjui istoricara.
Mada, postoje i oni koji se istorijom bave amaterski, koji se cesto sluze pozajmljenim sadrzajem, ali umeju lepo sve to da predstave. Oni su nezavisni od producentskih kuca i velikih sponzora, ali uspevaju da prikupe novac od donacija gledalaca. Licno pratim nekoliko takvih kanala, i mislim da su izuzetno zanimljivi i poucni.
Ovo je par kanala koje volim ponekad da pogledam:
(sve je na engleskom jeziku)



Tek sam nedavno naisao na ovaj kanal. Na njemu se nalaze snimci u kojima narator prica o raznim istorijskim spisima i dokumentima. Izuzetno zanimljiv sadrzaj.



Izuzetno popularan kanal, koji ima za cilj da predstavi Prvi Svetski Rat u sto detaljnijem svetlu.


I na kraju, jedan od mojih omiljenih kanala.

Sta mislite o ovima kanalima? Ima li ko predlog za slicne kanale?

Baš sjajni izbor; prvi i poslednji su i meni omiljeni. :D

Njima obavezno treba dodati Kings and Generals

Nije mi favorit u vrhu kao ova druga tri, ali naveo bih i Invicta.
 
Neki odličan Škot, youtube kanal mu se zove TIK.

Pojašnjava ww2, naročito istočni front. Sa sasvim svježe perspektive, raskrinkava narativ njemačkih oficira poslije rata gdje su Hitlera krivili da je lud.

Također i MHV, tj military history visualized, više ustroj jedinica itd. Meni vrlo drag.

Neda mi se linkove kačiti, pišem s mobitela.
 
Jedan od kanala koje pratim je pobednik 1985 koji nema isključivo istorijske programe ali je sadržaj vrlo zanimljiv i obuhvata i etnološke, kulturne i kulturno-političke sadržaje. Ima i par epizoda stranih serija koje su titlovane


Drugi je Treća povijest koji više nije aktivan ali ima vrlo zanimljive sadržaje. Ovde je jedna epizoda posvećena rimsko-ilirskim ratovima sa vrlo kvalitetnim gostima, Danijelom Džinom i Alkom Domić Kunić

 
Modern History TV - Uglavnom se bazira na svakodnevnom životu u Srednjem veku, ishrana, oružje, kako su čistili zube :D itd.

Skallagrim - sve o oružju i drugoj ratnoj opremi, mada za njega verovatno većina zna.

Voices of the Past - Autor čita istorijske tekstove i to radi fenomemalno. Omiljena epizoda mi je o upadu vikinga u Sevilju za vreme arapske vladavine 844., zapis ibn Fadlana o vikinškim Rusima iz 921. i o putovanjima Hana Navigatora iz 5. pre n.e. Zapravo sve epizode su odlične a naracija te baš prebaci u ono vreme.
 

Back
Top