Šesti novembar, rođen Vuk Karadžić

igracina

Primećen član
Banovan
Poruka
881
Na danasnji dan...

1787. - Рођен је српски језички и правописни реформатор Вук Стефановић Караџић, једна од најзнаменитијих личности српске културе, творац новог правописа и књижевног језика, генијални самоук који је направио одлучан преокрет у српској литератури - она је од његовог времена добила изразито народно и национално обележје. На "Књижевном договору" српских и хрватских културних радника у Бечу 1850. допустио је да штокавски дијалект српског народног језика постане јединствен књижевни језик оба народа, што је вероватно његова животна грешка, али је у време узлета идеје братства јужнословенских народа било веома тешко предвидети последице такве широкогрудости. Основну писменост учио је у селу код рођака трговца, потом у школи у Лозници и у манастиру Троноша. У Првом српском устанку био је писар војводе Ћурчије, затим учитељ у Београду и цариник на Дунаву код Кладова. После пропасти устанка 1813. и одласка у Беч, почео је да сакупља народне песме и умотворине и да ради на српском језику и правопису. Убрзо је издао прву збирку народних песама и "Писменицу" (граматика), а 1818. "Рјечник". Писао је и историјска сведочанства, бавио се етнографијом, организовао истраживања у свим југословенским земљама и водио огромну преписку. Борио се против самовлашћа кнеза Милоша Обреновића и јаког фронта противника реформе језика. Уређивао је алманах "Даницу" и настојао да Европу упозна са српским народним благом и прошлошћу. Гигантским радом (његово дело сабрано је у 39 томова), за који би тимовима научника и културних радника биле потребне деценије, стекао је многе присталице, али и огорчене противнике. Пријатеље је нашао у најистакнутијим умовима Европе, учинио је да српске народне песме, култура и историја остану познате широм Европе, а угледни Универзитет у Јени прогласио га је почасним доктором. Његове реформаторске идеје однеле су одлучујућу превагу 1847, када су изашле "Песме" Бранка Радичевића, доказ да се "Вуковим језиком" могу писати и уметничка дела, а Ђура Даничић је делом "Рат за српски језик и правопис" доказао да су Вукове језичке поставке оправдане. Цела епоха - развијени српски романтизам - била је под његовим утицајем. После 33 године у туђини, његови посмртни остаци пренети су 1897. из Беча у отаџбину и уз Доситеја Обрадовића почивају испред Саборне цркве у Београду



Moram i ja nešto reći o ćopavom.

Na današnji dan je rođen najveći Srbin u istoriji, pravim porijeklom dukljanski sloven, koji je pomoću jeftinog trika, takozvane "reforme" jezika, posrbio pola južnih slovena koji inače nijesu bili nikakvog srpskog porijekla.
Odbacio je dijalekte kojima se govorilo u tadašnjoj Srbiji i Vojvodini, odbačio je i dotadašnji srpski književni jezik, uzeo je jezik Dubrovčana, Hercegovaca i Crnogoraca ili pravilnije kazano, uzeo je jezik dukljanskih slovena i abrakadabra, P R O G L A S I O ga za srpski jezik.

Promovisao je parolu "Srbi, svi i svuda", išao po zatucanom i nepismenom Balkanu i svaku narodnu umotvorinu na koju je nailazio, proglašavao za srpsku!

Tako je ćopavi Vuk, pomoću pera i svoga uma, vaskrsao jedan narod, jedno pleme, koje do njega, NIJE NI ZNALO TAČNO KAKO SE ZOVE, pa je između ćopavog Vuka i popova bila velika rasprava je li pravilnije reći srbski ili srpski.

Svojom blistavom taktikom, ćopavi Vuk je u Srbe preveo brojne etničke skupine, koje sa raškim Srbima, to jest izvornim Srbima, nemaju nikakve srodne veze.
 
E, ako је то све успео један самоуки ћопави сељак, онда - СВАКА МУ ЧАСТ!!! Можда би сви ти народи које је Вук ''прогласио Србима'' требало да се запитају какви су то они били народи, кад је један сељак успео тако да их превесла!!!! :lol: :lol: :lol:
 
Neki pisci poput Selimovica ("Za i protiv Vuka") i Basare tvrdili su da je on jedan od najvecih unistivaca srpskog jezika,da ga je osiromasio i obogaljio izbacivanjem reci iz staroslovenskog i to zato sto nije imao dobro obrazovanje.
Ja ne bih umeo da presudim da li je ucinio vise dobrog ili loseg ali evo zanimljive teme za raspravu.
 
Postovani igracino,
Ne bih ulazila u kvalitet Vukove reforme,koliko ja vidim vrlo je zazivela,ali nazivati" copavim " coveka koji se vrlo hrabro borio sa svojim hendikepom je u najmanju ruku neukusno.
Molim Vas da ubuduce kada komentarisete u negativnom kontekstu necije postupke ne kvalifikujete njegove telesne nedostatke na tako uvredljiv nacin.
Unapred zahvalan terapeut.
 
terapeut:
Postovani igracino,
Ne bih ulazila u kvalitet Vukove reforme,koliko ja vidim vrlo je zazivela,ali nazivati" copavim " coveka koji se vrlo hrabro borio sa svojim hendikepom je u najmanju ruku neukusno.
Molim Vas da ubuduce kada komentarisete u negativnom kontekstu necije postupke ne kvalifikujete njegove telesne nedostatke na tako uvredljiv nacin.
Unapred zahvalan terapeut.

Ja mu to tako tepam, osjetljiva dusice.
 
Truman:
Neki pisci poput Selimovica ("Za i protiv Vuka") i Basare tvrdili su da je on jedan od najvecih unistivaca srpskog jezika,da ga je osiromasio i obogaljio izbacivanjem reci iz staroslovenskog i to zato sto nije imao dobro obrazovanje.
Ja ne bih umeo da presudim da li je ucinio vise dobrog ili loseg ali evo zanimljive teme za raspravu.

Da su Srbi za svoj književni jezik uzeli neki od dijalekata kojim se govorilo u Srbiji, ili da je kod Srba pobijedio jezik koji je crkva promovisala, desilo bi se ono što je Ljuba Nenadović (loše) predviđao.
Da će se srpski i crnogorski jezik "za sto godina razlikovati kao španski i portugalski."

Da su Hrvati prije Vuka standardizovali neki od svojih dijalekata u školama u Hrvatskoj, PRAVOSLAVCI bi učili taj hrvatski jezik. Zar ne ?
Takođe PRAVOSLAVCI bi u dobrom dijelu sadašnje BIH učili taj, pretpostavljeni hrvatski jezik, jako različit od ovog današnjeg jezika. Zar ne ?
Sad se neki ježe od pomisli, što bi bilo, da je tako bilo, i što bi bilo kasnije.

Kako bi se to odrazilo na takozvano srpstvo, razmisli.

Država Duklja se prostirala stotinama godina od Skadra/Drača do Neretve.
Ponavljam, stotinama godina.

U devetnaestom vijeku je ta država bila takoreći zaboravljena, ali sada je jasno da je ćopavi Vuk uzeo jezik Hercegovaca, Dubrovčana i Crnogoraca, to jest, uzeo je jezik DUKLJANSKIH SLOVENA, kao podlogu i P R O G L A S I O ga za srpski jezik.

Neću da ulazim u to, koliko je taj jezik kvalitetan, književno i literarno gledano.
Ja sam ti ukratko objasnio što je on napravio za jedno pleme, kojem je on pripojio na sjajnu foru, razne etničke grupe.
Sa pravim Srbima, raškim Srbima, čiji je, dobar dio, već bio odseljen u današnju Vojvodinu, te "razne" etničke grupe nemaju nikakva srodstva po korijenima i po krvi.

Sad razmislite što je ćopavi Vuk, taj Crnogorac, Dukljanin, učinio za Srbe !

"Najbolje stvari se besplatno dobijaju".
 
igracina:
terapeut:
Postovani igracino,
Ne bih ulazila u kvalitet Vukove reforme,koliko ja vidim vrlo je zazivela,ali nazivati" copavim " coveka koji se vrlo hrabro borio sa svojim hendikepom je u najmanju ruku neukusno.
Molim Vas da ubuduce kada komentarisete u negativnom kontekstu necije postupke ne kvalifikujete njegove telesne nedostatke na tako uvredljiv nacin.
Unapred zahvalan terapeut.

Ja mu to tako tepam, osjetljiva dusice.
Nemojte nikad nikom tepati molim Vas,verujte mi ne ide Vam bas od ruke...
 
igracina:
Da su Srbi za svoj književni jezik uzeli neki od dijalekata kojim se govorilo u Srbiji, ili da je kod Srba pobijedio jezik koji je crkva promovisala, desilo bi se ono što je Ljuba Nenadović (loše) predviđao.
...
Zašto misliš da je u srpskom narodu trebalo da "pobedi" jezik koji je promovisala crkva? Igracino, preterano si napaljen i istovremeno veoma neobrazovan. Mešaš crkvenoslovenski, slavenoserbski, narodni jezik, mešaš narečja narodnog jezika.

Zovi jezike kako god hoćeš, ali nemoj da mi prodaješ priču po kojoj su moji preci iz Slavonije i sa juga Srbije navodno bili povodljivi imbecili nesposobni da govore pre nego što su nekakvi Crnogorci (u vreme kada su sebe još uvek nazivali Srbima, poput Njegoša), došli da ih prosvetle i daju im jezik. Zar su srpski seljaci počeli da pričaju navodnim crnogorskim jezikom a zaboravili svoj tako što ih je Vuk navukao da to urade? Jadan si.
 
zoranh:
igracina:
Da su Srbi za svoj književni jezik uzeli neki od dijalekata kojim se govorilo u Srbiji, ili da je kod Srba pobijedio jezik koji je crkva promovisala, desilo bi se ono što je Ljuba Nenadović (loše) predviđao.
...
Zašto misliš da je u srpskom narodu trebalo da "pobedi" jezik koji je promovisala crkva? Igracino, preterano si napaljen i istovremeno veoma neobrazovan. Mešaš crkvenoslovenski, slavenoserbski, narodni jezik, mešaš narečja narodnog jezika.

Zovi jezike kako god hoćeš, ali nemoj da mi prodaješ priču po kojoj su moji preci iz Slavonije i sa juga Srbije navodno bili povodljivi imbecili nesposobni da govore pre nego što su nekakvi Crnogorci (u vreme kada su sebe još uvek nazivali Srbima, poput Njegoša), došli da ih prosvetle i daju im jezik. Zar su srpski seljaci počeli da pričaju navodnim crnogorskim jezikom a zaboravili svoj tako što ih je Vuk navukao da to urade? Jadan si.

Nije njih Vuk natjerao, nego su oni dobrovoljno, svojevoljno to prihvatili i poceli da izucavaju "reformisani" jezik u skolama.
 
Ma igracina sve si u pravu... Da nije Crnogoraca ne bi mi Srbi bili svesni ni da postojimo, ni da smo se rodili, ne bi znali ni da pricamo a kamoli da pisemo, i sve sto valja u ovoj nasoj zemlji i narodu sve smo ukrali od vas... Priznaci ti i da su Adam i Eva bili u stvari u Crnoj Gori, a zlobnici i mutivode, odnosno Srbi, to mesto posle nazvali nekakvim rajem, priznajem ako treba i da je Bog bio Crnogorac pa mi to namerno sakrili i od sveta i od vas da bi ga za kojih hiljadu godina proglasili Srbinom....... samo molim te skloni se sa ovog foruma i ne smaraj nas vise budalastinama koje prosipas kako se pojavis...
Ne znas nista a neces ni da cujes sta neko drugi misli. Zasto si uopste ovde? Siri svoju propagandu na nekom drugom mestu ali nemoj ni pokusavati da je proturas kao naucnu istinu.
Neka ti je sa srecom... Trebace ti
 

Back
Top