SAVETI O BEBAMA

ajd i ovde da ponovim za slucaj da neke mame ne citaju tamo na drugoj temi
Za med sam vec napomenula da se deci ne daje do godinu dana jer NEKI moze da sadrzi spore botule i da se beba opasno razboli od svima nama poznate bolesti koja se zove Botulizam.Posle godinu dana se moze dati.
Sampinjone takodje mozete davati bebama tj starijoj odojcadi u 8 mesecu.Verovatnoca za dobijanje alergije je ista kao i od drugih namirnica.Verovali ili ne neki ljudi su alergicni na sargarepu jer u sebi sadrzi pelut.Nemam pojma sta je to ali npr moj sef je alergican na sargarepu.
Gljive su izvor vitamina C,folacina,vitamina B grupe,kalijuma,selena,bakra,kalcijuma,magnezijuma i vlakana.
U frizideru ih ne treba drzati duze od 3 dana,narocito ne ispod plasticne folije,jer tak omogu da se ovlaze i raspadnu.Pecene i nadevene kapice pecuraka se koriste kao jelo za povecanje apetita.
Veoma su ukusne kada se pripremaju na rastopljenom buteru (dovoljna je 1 kasicica).Gotove su za 5 min
 
Tacno je da se bebama NE daje puding zbog emulgatora,supice iz kesice jer su i one pune svakakve hemije koja bebama nije potrebna - zato je i izmisljen Orosal za rehidrataciju.
Buter je isto sto i malsac.
I jos nesto,nemojte davati deci przene krompirice i przenu piletinu jer je to strasno masno i tesko za njih. Bebama se do prve godine daje iskljucivo kuvano i dinstano na vodi i sa malo ulja po mogucstvu maslinovog ili putera.
Mozete bebi ispeci krompir usa ljuskom u rerni pa ga posle ocictiti od ljuske i staviti malo butera preko da dobije ukus.
 
Tacno je da se bebama NE daje puding zbog emulgatora,supice iz kesice jer su i one pune svakakve hemije koja bebama nije potrebna - zato je i izmisljen Orosal za rehidrataciju.
Buter je isto sto i malsac.
I jos nesto,nemojte davati deci przene krompirice i przenu piletinu jer je to strasno masno i tesko za njih. Bebama se do prve godine daje iskljucivo kuvano i dinstano na vodi i sa malo ulja po mogucstvu maslinovog ili putera.
Mozete bebi ispeci krompir usa ljuskom u rerni pa ga posle ocictiti od ljuske i staviti malo butera preko da dobije ukus.

Espi jer mislis i na puding koji spremamo kuci:?:
 
jej... pa vama nije tesko jer ste super

a ja nisam, pa mi je tesko, ali to ne menja rezultat ... smrsavljenje :lol:

nego pelene
moj sin neko vreme na ledjima ima neke crvene tackice... nije osip, nego ne znam... crvene tacke, nisu reljefne... i odlucila sam da je to od Pampers-a, tj. videla sam reklamu na TV, da taj Extra Sleep-Layer™; koji pise da ima na pelenicama u stvari je Aloe krema... i nije odmah dobio iritaciju, nego valjda dosla vremenom... smorilo ga

Danas sam isla u shopping, kupila sam brdo onih malih pakovanja pelenica, sve su pampers, posto u radnji imaju i italijanski pampers, a oni imaju opet sasvim razlicite pelenice od UK trzista sa kog nama na Maltu inace stize Pampers... tako da imam sada i engleske i italijanske pelenice pa cu da vidim koja najvise odgovara... uzas!

i dete se stalno cese tamo na ledjima, uvek kada ga presvlacim i perem (to je u nasem slucaju u kadi, dok on stoji tamo i ceka da ga operem uglavnom se sve vreme ceska... siroma)
 
jej... pa vama nije tesko jer ste super

a ja nisam, pa mi je tesko, ali to ne menja rezultat ... smrsavljenje :lol:

nego pelene
moj sin neko vreme na ledjima ima neke crvene tackice... nije osip, nego ne znam... crvene tacke, nisu reljefne... i odlucila sam da je to od Pampers-a, tj. videla sam reklamu na TV, da taj Extra Sleep-Layer™; koji pise da ima na pelenicama u stvari je Aloe krema... i nije odmah dobio iritaciju, nego valjda dosla vremenom... smorilo ga

Danas sam isla u shopping, kupila sam brdo onih malih pakovanja pelenica, sve su pampers, posto u radnji imaju i italijanski pampers, a oni imaju opet sasvim razlicite pelenice od UK trzista sa kog nama na Maltu inace stize Pampers... tako da imam sada i engleske i italijanske pelenice pa cu da vidim koja najvise odgovara... uzas!

i dete se stalno cese tamo na ledjima, uvek kada ga presvlacim i perem (to je u nasem slucaju u kadi, dok on stoji tamo i ceka da ga operem uglavnom se sve vreme ceska... siroma)

Znam, to se desavalo i mom sinu i jos uvek se desava s vremena na vreme...pretpostavljam da je od vrucine ili tih losiona u pelenama...mazala sam razlicitim kremicama protiv ojeda i nista ili bi trebalo nedelju dana da nestane...i onda sam mu jednom prilikom stavila hidrociklin, ne zbog ojeda nego mu se malo upalila neka ranica na ruci i kako mi je ostalo malo kreme na ruci ja sam namazala i taj osip...i nestao je za dan:worth:...sad, znam da nije hidrociklin krema koju treba mazati svaki cas, al cim nam se javi tako neki osip koji ga svrbi, malo hidrociklina i nestane kao rukom...
 
da nije možda osip od znoja?
Znam da je kod vas uvek toplo, ali možda sad zbog nečega više reaguje. Videla sam mnogo dece sa tim problemom, ali brzo prođe... I u principu im ne smeta puno

A šta misliš da probaš polako da ga odvikavaš od pelena?
Stavljaš mu ih samo za spavanje, a ostalo neka bude u pamučnim gaćicama... Biće teško, ali verujem da bi mu prijalo
 
Sinoc izadjem napolje i bas mi kaze komsinica da se njenom detetu upalio cmar i crven ko majmunski jer mu je dala hranu sa malo zaprske.A beba ima godinu dana.Zato ja vama pricam da ne dajete deci pecene pilice i krompirice. Evo i moj boluje od crvene guze opet jer sam mu dala mrvicu cokolade. Koji sam ja ......
 
Ma znam Mackice,al se ove mame obradovale,a vi niste precizirale za koji je uzrast papica.Zato ja stalno pricam da se napise pored svakog recepta za koji je uzrast da se mame nebi prevarile i dale bebama jelo koje se jos ne daje
 
Znam, to se desavalo i mom sinu i jos uvek se desava s vremena na vreme...pretpostavljam da je od vrucine ili tih losiona u pelenama...mazala sam razlicitim kremicama protiv ojeda i nista ili bi trebalo nedelju dana da nestane...i onda sam mu jednom prilikom stavila hidrociklin, ne zbog ojeda nego mu se malo upalila neka ranica na ruci i kako mi je ostalo malo kreme na ruci ja sam namazala i taj osip...i nestao je za dan:worth:...sad, znam da nije hidrociklin krema koju treba mazati svaki cas, al cim nam se javi tako neki osip koji ga svrbi, malo hidrociklina i nestane kao rukom...
samo ja ne znam kako da nadjem taj hidrociklin... ako ne nestane od promene pelena pitacemo doktora, pa valjda ce nam on dati neku varijantu hidrociklina koja ovde ima da se nabavi

jeste... i ja sam mazala to sa svim i svacim i nista ne pomaze, bude malo manje crveno, ali se i dalje on ceska... cak i kada se ne vide te crvene tackice on se cese :neutral:
 
da nije možda osip od znoja?
Znam da je kod vas uvek toplo, ali možda sad zbog nečega više reaguje. Videla sam mnogo dece sa tim problemom, ali brzo prođe... I u principu im ne smeta puno

A šta misliš da probaš polako da ga odvikavaš od pelena?
Stavljaš mu ih samo za spavanje, a ostalo neka bude u pamučnim gaćicama... Biće teško, ali verujem da bi mu prijalo
ima on osip od znoja ispod vrata, na grudima, a ranije je imao po celom telu... to ga ne svrbi, a nije ni crveno, nego onako kao male kuglice, bude reljefna koza i gruba... isto tako je i meni,... tj. isti osip i ja imam od znoja
sada se malo manje znojimo, pa je bolje, a i njega bas heavy mazem, pa skoro i nema... a inace je imao i po licu i svasta, kremice su nam tu pomogle... ali ovo je drugacije :(

ne znam... videcu za te gace, mislim da nije spreman jos uvek za to... to je individualno, procitala sam da od godinu i po pocinju da budu svesni... a on jos nema godinu i po, ali vec sam gledala bas pre neki dan... neke gace za toilet training... valjda imaju neku plastiku spolja, to se valjda obuce preko obicnih gaca

ah... i to ce biti jedna investicija, sve te gace i plastike ce biti oko 100 evrica
 
Šta bre sto evrića? Ma znaš kad bi to kod mene moglo - kad na vrbi zasvrbi :lol:
I jaooooooooo - NOŠA, zahebi... bolje da mi piški po kući pa da se derem pa da i ona i ja znamo zbog čega se derem nego da dam sto evra na to... a i nemam sto evra za to :lol:
Ma mora da može bez sto evra za to :lol:
 
Evo nadjoh jos pametnih stvari (neke smo vec pomenuli,ali nije na odmet ponovo procitati)

Praktični saveti za pravilnu ishranu

žitarice obogaćene gvožđem detetu treba davati do navršenih osamnaest meseci
sa dvanaest meseci treba da uključite i belance: počnite sa jednom četvrtinom, pa povećavajte svake nedelje još za četvrtinu
izgnječeni kuvani pasulj ili jaje mogu da zamene meso
krajem prve godine beba može da uzima većinu hrane koju jede i odrasli deo porodice
za piće je najpogodnija obična voda. Ako je u pitanju voćni sok, dajte ga iz čaše sa „kljunom“
nikada ne forsirajte dete da do kraja završi obrok
dopustite mu da samo odredi koliko će pojesti
ne brinite ako nicanje zuba smanji apetit bebe. On će se normalizovati kada zubi izađu
pržena hrana, sosevi i pomfrit su teški za bebin stomak
slatkiši poput džema i čokolade štetni su za razvoj zuba i mogu da smanje apetit
bobičasto voće poput grožđa, višanja, suvog grožđa, zatim čips, svežu šargarepu, smoki i kokice izbegavajte prvih godinu dana
spremljena hrana može da ostane u frižideru 24 sata, a u zamrzivaču dve do tri nedelje

Med tek sa godinu dana
Osim postepenog uvođenja novih namirnica, treba da vodite računa i o tome koje namirnice treba da izbegavate u prvim mesecima. Evo našeg saveta:

spanać, cvekla i tamno zeleno povrće (brokoli) ima velike količine nitrata koji smanjuju bebin hemoglobin, pa ih u ishranu treba uključiti tek posle drugog povrća;
pšenica, jaja i citrusno voće u ishranu se uvode tek na kraju, i to posetepeno, jedna namirnica za drugom u razmaku od najmanje tri dana, zato što često izazivaju alergiju;
med se ne uvodi pre kraja prve godine, jer ponekad sadrži spóre bakterije Clostridium botulinum, koja izaziva ozbiljne bolesti kod odojčadi
slano je stečeni ukus, tako da odojčad nema sklonosti ka slanoj hrani, pa dodavanje soli može da optereti njihove bubrege.
U pisanju članka korišćeni delovi knjige „Od prvog obroka do skoalske uzine“ Prim dr med. Jasminke Komnenović.
 
I na te.BAs sam pogledala u onoj mojoj knjizi i za to pise da nije dobro do 1 godine. Bolje mu napravi griz i stavi slatku krusku i malo pavlake i eto ti puding.
E za one supice iz kesice sam zaboravila da napisem da je tamo velika koncentracija soli pa bebe nebi smele da je piju zbog bubrega

Espi ja ti pisala na onoj temi ali mozda nisi videla.Otkrij nam tajnu kako si skinula 13kg:worth:
 
Posebnu pažnju treba obratiti na unos vitamina D, jer njegov nedostatak dovodi do poremećaja u razvoju kostiju i zuba, a višak do ozbiljnog oštećenja organizma zbog taloženja kalcijuma u krvnim sudovima i ostalim tkivima. Prema savremenim preporukama, dnevne potrebe u vitaminu D donesenog novorođenčeta i odojčeta iznose 200 do 400 IJ, a prevremeno rođenog 400 IJ. Dakle, ukoliko se dete hrani majčinim mlekom, ove potrebe se obezbeđuju unosom odgovarajućeg preparata vitamina D kao što je Vigantol (Merck, Nemačka), koji je već duže prisutan na našem tržeštu. Međutim, odojčetu koje se hrani adaptiranom mlečnom formulom, dodatni unos vitamina D, pa ni drugih vitamina, nije potreban. Obično kravlje mleko se ne preporučuje u ishrani deteta u prvoj godini života. Deci koja se, ipak, ovako hrane, neophodno je dodati ne samo vitamin D, nego i vitamin A, što se postiže primenom A+D kapi (Galenika, Srbija), kao i vitamin C. Dodatni unos vitamina D u dozi od 200-400 IJ je neophodan i deci u drugoj i trećoj godini života, ali samo tokom hladnijeg polugođa.
 

Back
Top