Saobraćaj, zakoni, propisi ...

  • Začetnik teme Caka-king
  • Datum pokretanja
PA nije tako ni puno.

Mene vise nervira sto ne mozes da vozis auto sa malo vecom kubikazom, a da ne platis 2 letovanja godisnje drzavi.... Ne daj Boze neki auto sa preko 2.000 ccm, moras biti jako bogat... Ali ne da ga kupis, ni da ga odrzavas, nego pro svega da ga registrujes. Tako da za neku registraciju od 400-800e za auto koji vredi 2-4.000e, e to je puno, a naspram toga tablice su dzabe...
 
c709ffcc.jpg


NIje tema za slike o pandurima, ali posto smo cesto spominjali ovde snage reda i zakona, zato zelim da podelim ovo sa vama... :)
 
Zamena saobraćajne dokumentacije

Nove biometrijske dozvole

Beograd - Od 3. januara sledeće godine građani Srbije dobijaće nove biometrijske vozačke i saobraćajne dozvole, kakve u Evropi imaju još samo Česi i Slovaci. Oba dokumenta, koja po izgledu podsećaju na novu ličnu kartu, biće po standardima Evropske unije, a kako kažu u MUP-u, brojne zaštite onemogućiće falsifikovanje vozačkih i saobraćajnih dozvola.

- Oba dokumenta imaće zaštitni kinegram “zero-zero” na kojima su Skupština i grb Srbija.

102947_dop-nova-dokumenta02-foto-z-ras_hf.jpg


Na saobraćajnoj dozvoli, na kojoj prema standardima EU preovlađuje zelena boja, u kombinaciji sa žutom, nema fotografije, čip je s leve strane, a na pozadini u hologramu datum izdavanja dokumenta i SD (saobraćajna dozvola).

Na vozačkoj dozvoli, takođe prema standardima EU, preovlađuje roze boja. Pored toga na njoj će jezicima evropskih naroda pisati i “vozačka dozvola”, a na pozadini su polja za upisivanje položene kategorije za vožnju - objašanjava za “Blic” Slobodan Nedeljković, načelnik Sektora za analitiku i telekomunikacoione i informacione tehnologije MUP Srbije, u čijem sastavu je Centar za personalizaciju u kome će se laserski učitavati podaci.

Izvor: Blic
 
Počinje kažnjavanje
na osnovu snimaka


104306bgzutatraka2foton.jpg

Kažnjavanje vozača u Beogradu na osnovu video snimka sa specijalno postavljenih policijskih kamera počeće od 5. januara, saznaje “Blic”. Naš sagovornik iz vrha MUP-a kaže da su pre nekoliko dana završena testiranja i da je kvalitet snimaka na visokom nivou.

- Završili smo veliki posao. Vozačima savetujem da poštuju saobraćajne propise jer su probna testiranja samo na Brankovom mostu pokazala da je čak 95 vozača vozilo žutom trakom u roku od svega jedan sat - kaže sagovornik “Blica” .

Kamere za kontrolu saobraćaja postavljene su na ukupno 14 lokacija u gradu. Pomoću njih biće kontrolisan prostor za vozila sa pravom prvenstva prolaza, odnosno žute trake. Takozvane “red lajt” kamere kontrolisaće prolazak na crveno svetlo i prekoračenje brzine, što znači da će se prekršaji beležiti bez zaustavljanja patrole saobraćajne policije. Sve kamere koje će snimati i fotografisati vozila povezane su kompjuterima u komandnom centru MUP-a. Evidentiranje prekršaja vršiće se isključivo preko registarskih tablica.

- Na osnovu snimka ili fotografije, saobraćajna policija piše kaznu koja se šalje na adresu vlasnika vozila. Uz opis prekršaja vozači će dobiti i četiri fotografije. Ako vlasnik vozila ne plati mandatnu kaznu u zakonskom roku, predmet sa video zapisom šalje se sudiji za prekršaje - objašnjava sagobornik “Blica” iz Uprave saobraćajne policije.

On navodi da bi potencijalni problem u novom sistemu kažnjavanja mogla predstavljati činjenica da mnogi vozači nisu obavili prenos vlasništva.

- Kada se desi da vozač napravi prekršaj za volanom tuđeg automobila, zakonom je predviđeno da kazna stiže na adresu vlasnika. On, međutim, može da navede ime osobe koja je upravljala vozilom. U slučaju da je prodao automobil, saobraćajnoj policiji mora da kaže kod koga se nalazi to vozilo, a ukoliko to ne želi ili ne može da uradi, vlasnik će platiti kaznu. Zato je važno da se građani pridržavaju zakonske obaveze da svaki budući vlasnik u roku od 15 dana od dana kupovine izvrši promenu podataka u saobraćajnoj dozvoli - kaže naš sagovornik.

Sistem kažnjavanja preko video nadzora dugo je najavljivan kao moćno oružje u povećanju bezbednosti na ulicama zajedno sa policijskim automobilima bez obeležja - presretačima. Osim toga, očekuje se i manja gužva u gradskom prevozu i komforniji prevoz putnika jer su istraživanja pokazala da oslobođene žute trake imaju efekat kao 300 novih autobusa.

Žute trake

1. Bulevar despota Stefana kod stanice policije
2. Bulevar vojvode Mišića kod ulaza u Sajam
3. Brankov most, pravac ka Zelenom vencu
4. Brankov most, pravac ka Novom Beogradu


Crveno svetlo" kamere

1. Bulevar Mihaila Pupina kod Palate „Srbija“
2. Bulevar Nikole Tesle kod Ušća
3. Raskrsnica Tošinog bunara i Studentske
4. Trg Nikole Pašića i Vlajkovićeva
5. Bulevar Mihaila Pupina kod zgrade „Ušće“
6. Raskrsnica Bulevara Nikole Tesle i Bulevara umetnosti
7. Bulevar mira kod Muzeja „25. maj“
8. Raskrsnica Jurija Gagarina i Omladinskih brigada
9. Raskrsnica Jurija Gagarina i Proleterske solidarnosti
10. Ustanička kod Specijalnog suda


Petar Veličković | Foto: N. Marković - blic.rs
 
Ebem ti drzavu!!!
Danas prodam jedan Seicento i da uradim tehnicki pregled-oni ne znaju kako se ispunjava novi registracioni list!!!
Vecanje do posle 12h i ne zna se kada jer niko pa ni u ovi u SUP-u ne znaju da im kazu sta treba da se ispuni!Tehnicki vazi mesec da na posle pregleda a ovaj koji sam uradio 28.Decembra ne vazi jer je izasao novi registracioni list!!!!
Kakva smo mi lopovska drzava!!!
 
Ja danas dobio nove tablice i nalepnicu. Za saobracajnu moram da cekam 15-20 dana :dash: . Zavrsio sve za pola sata.
Jednog su vratili sa starim registracionim listom od 28.12., a novi list je sasvim prost. Jedna A4 strana. Ali zato 12 uplatnica.
Tablice izgledaju grozno uzivo. Sve u svemu mnogo frke bez potrebe.
 
PRESS

Vozači uzalud obilazili šaltere: Nove tablice čekaju ministra

Uprkos svim obećanjima, vozačima juče nisu izdavane nove tablice i vozačke dozvole. Obrazloženje MUP-a: Čekali smo da ministar Dačić svečano uruči prve tablice


Vozači koji su juče širom Srbije došli u policijske stanice da registruju kola nisu dobili nove tablice, iako su iz MUP-a danima najavljivali da će njihovo izdavanje početi prvog radnog dana u novoj godini.

Press je od policije dobio obrazloženje da se čekalo da ministar Ivica Dačić svečano uruči prve tablice, što će, kako kažu, biti upriličeno danas. Dačić se inače juče vratio iz Brazila gde je prisustvovao inauguraciji nove predsednice te zemlje Dilme Rusev.

Novinari Pressa uverili su se juče širom Srbije da u velikom broju stanica čak i ne rade novi kompjuterski sistemi za registraciju, a neke stanice nemaju ni nove formulare za dozvole. Vozači, koji su poverovali u obećanja policije, bili su vidno ljuti. Nenad Knežević je doputovao iz Loznice u Beograd jer u tom gradu sistem nije radio, a morao je hitno da registruje kola.

- U Loznici su mi samo rekli da odnesem papire u Beograd, a sad mi ovde kažu da ni njima ne radi sistem. Šta ću, idem nazad za Loznicu - ogorčen je bio Nenad sa kojim smo razgovarali ispred stanice Vračar.

Radnici nisu obučeni

Milan Pejčić trebalo je danas da putuje u inostranstvo, zbog čega je juče požurio da promeni tablice. Nažalost, vratio se kući neobavljenog posla.

- Moram da idem u Sloveniju i ostaću tamo do naredne godine. Ovde sam od osam ujutru i izgleda da ću morati da odložim put - rekao nam je Milan takođe ispred stanice na Vračaru.

Ni Beograđanin Bojan Tomić nije imao sreće na Paliluli.

- Prvo su mi unosili podatke više od sat vremena, jer radnici očigledno nisu obučeni. Rekli su da su im za vikend instalirali novi kompjuterski sistem koji sada ne prima podatke. Onda su me opet slali na slikanje, pa se fotografija negde zagubila. Na kraju su mi rekli da sačekam do deset. Čekao sam sve do podne, da bi mi onda savetovali da dođem sledećeg dana. E, ovo je potpuno rasulo - požalio nam se ogorčeni Tomić, koji nije mogao da sakrije ljutnju u razgovoru sa našom ekipom.

Ekipa Pressa iste priče čula je i na Zvezdari, Voždovcu, Paliluli...

Slično je bilo i u drugim mestima po Srbiji. Nenad Gučić je, na primer, izgubio šest sati u stanici Stara Pazova.

- U agenciji za registraciju su mi rekli da mogu da produžim stare tablice, pa sam sa starim formularima otišao u stanicu Stara Pazova. Pre mene je jedno desetak ljudi registrovalo auto po starom. Ali, kada sam došao na red, službenica je dobila poziv da to više ne mogu da rade, pa su sve one ljude morali da vraćaju nazad - priča Gučić, koji je potom ponovo otišao u agenciju za registraciju kako bi doplatio za nove tablice, da bi na kraju u policiji dobio obaveštenje da im ipak ne rade novi programi za registraciju!

Potpuno nespremni

Ni u Subotici juče nije bilo moguće dobiti nove tablice i dozvole, pa je tako Jasminka M. dobila dozvolu koju će morati da menja za tri godine.
- Imali su mesece da se pripreme, a oni su ovaj dan dočekali potpuno nespremni - nije krila bes ova Subotičanka.

Šef za upravne poslove PU Smederevo Mirko Bećarević rekao je za Press da će sa izdavanjem novih tablica početi tokom naredna dva dana, dok su nam u Užicu samo naveli da će danas imati detaljne informacije.

U Nišu i Novom Sadu takođe nisu počeli da dele nove dokumente i tablice, a iste muke imali su vozači u još dvadesetak mesta u Srbiji, u kojima su novinari Pressa juče proverio da li je policija ispunila više puta ponovljeno obećanje.
 
da li se naplaćuju i one naljepnice?

Nalepnica je 400 dinara. Tu ce da uzmu pare samo tako, zato sto kad krene da se lepi to je to - nema mesta ispravkama, jer se onda cepa nalepnica ili zastitni hologram ostaje odvojen od nje. A onda ponovu u policiju po novu nalepnicu z:shock: . Pre mene neki cica (mamicu mu dobio broj 001 z:p ) dobija nalepnicu i nista mu nije jasno. Bog me ubio ako je nije zalepio sa spoljne strane.

PRESS

Vozači uzalud obilazili šaltere: Nove tablice čekaju ministra

Uprkos svim obećanjima, vozačima juče nisu izdavane nove tablice i vozačke dozvole. Obrazloženje MUP-a: Čekali smo da ministar Dačić svečano uruči prve tablice


Vozači koji su juče širom Srbije došli u policijske stanice da registruju kola nisu dobili nove tablice, iako su iz MUP-a danima najavljivali da će njihovo izdavanje početi prvog radnog dana u novoj godini.

Press je od policije dobio obrazloženje da se čekalo da ministar Ivica Dačić svečano uruči prve tablice, što će, kako kažu, biti upriličeno danas. Dačić se inače juče vratio iz Brazila gde je prisustvovao inauguraciji nove predsednice te zemlje Dilme Rusev.

Novinari Pressa uverili su se juče širom Srbije da u velikom broju stanica čak i ne rade novi kompjuterski sistemi za registraciju, a neke stanice nemaju ni nove formulare za dozvole. Vozači, koji su poverovali u obećanja policije, bili su vidno ljuti. Nenad Knežević je doputovao iz Loznice u Beograd jer u tom gradu sistem nije radio, a morao je hitno da registruje kola.

- U Loznici su mi samo rekli da odnesem papire u Beograd, a sad mi ovde kažu da ni njima ne radi sistem. Šta ću, idem nazad za Loznicu - ogorčen je bio Nenad sa kojim smo razgovarali ispred stanice Vračar.

Radnici nisu obučeni

Milan Pejčić trebalo je danas da putuje u inostranstvo, zbog čega je juče požurio da promeni tablice. Nažalost, vratio se kući neobavljenog posla.

- Moram da idem u Sloveniju i ostaću tamo do naredne godine. Ovde sam od osam ujutru i izgleda da ću morati da odložim put - rekao nam je Milan takođe ispred stanice na Vračaru.

Ni Beograđanin Bojan Tomić nije imao sreće na Paliluli.

- Prvo su mi unosili podatke više od sat vremena, jer radnici očigledno nisu obučeni. Rekli su da su im za vikend instalirali novi kompjuterski sistem koji sada ne prima podatke. Onda su me opet slali na slikanje, pa se fotografija negde zagubila. Na kraju su mi rekli da sačekam do deset. Čekao sam sve do podne, da bi mi onda savetovali da dođem sledećeg dana. E, ovo je potpuno rasulo - požalio nam se ogorčeni Tomić, koji nije mogao da sakrije ljutnju u razgovoru sa našom ekipom.

Ekipa Pressa iste priče čula je i na Zvezdari, Voždovcu, Paliluli...

Slično je bilo i u drugim mestima po Srbiji. Nenad Gučić je, na primer, izgubio šest sati u stanici Stara Pazova.

- U agenciji za registraciju su mi rekli da mogu da produžim stare tablice, pa sam sa starim formularima otišao u stanicu Stara Pazova. Pre mene je jedno desetak ljudi registrovalo auto po starom. Ali, kada sam došao na red, službenica je dobila poziv da to više ne mogu da rade, pa su sve one ljude morali da vraćaju nazad - priča Gučić, koji je potom ponovo otišao u agenciju za registraciju kako bi doplatio za nove tablice, da bi na kraju u policiji dobio obaveštenje da im ipak ne rade novi programi za registraciju!

Potpuno nespremni

Ni u Subotici juče nije bilo moguće dobiti nove tablice i dozvole, pa je tako Jasminka M. dobila dozvolu koju će morati da menja za tri godine.
- Imali su mesece da se pripreme, a oni su ovaj dan dočekali potpuno nespremni - nije krila bes ova Subotičanka.

Šef za upravne poslove PU Smederevo Mirko Bećarević rekao je za Press da će sa izdavanjem novih tablica početi tokom naredna dva dana, dok su nam u Užicu samo naveli da će danas imati detaljne informacije.

U Nišu i Novom Sadu takođe nisu počeli da dele nove dokumente i tablice, a iste muke imali su vozači u još dvadesetak mesta u Srbiji, u kojima su novinari Pressa juče proverio da li je policija ispunila više puta ponovljeno obećanje.


E jednom da i mene ministar povuce za q.
 
Прве таблице у Тополи

Топола је прва општина која је добила нове регистарске таблице и то први пут у својој историји са почетним словима своје општине.

Топола је први пут у својој историји добила регистарске ознаке са почетним словима своје општине.


topola-527.jpg



То су уједно и прве нове таблице републике Србије које су издате. Нове таблице са ознаком Топола 001 добио је председник општине Драган Јовановић.

У изјави за Радио-телевизију Србије Јовановић каже да је то велики догађај, јер је Топола једно од 10 места у Србији са највећим бројем регистрованих возила, у односу на број становника.

Izvor: RTS
 
Carina niža, a cene automobila iste?

nis%202010%201.jpg


Iako je od 1. januara snižena carina na uvoz automobila proizvedenih u Evropskoj uniji, to uvoznike očigledno nije previše uzbudilo jer na internet sajtove nisu postavili nove cenovnike.

Sniženje carina važi za sve modele proizvodene u Evropi, ali se odnosi na gotovo sve proizvođače zastupljene na našem tržištu, uključujući i japanske, jer pojedine automobile proizvode u svojim evropskim fabrikama.

Međutim, primera radi, na sajtu "Mercedesa" nalazi se cenovnik od 4. novembra, na sajtu "Renoa" od 3. novembra, a i cenovnici kompanije "Delta automoto" za "Fijat" su iz novembra, dok se "Pežoovi" modeli prodaju još po cenovniku iz januara prošle godine.

S druge strane, "Delta automoto" za "Alfa Romeo" još drži cenovnik iz maja (za model "đulijeta" od oktobra). U "Fordu" rade prema julskim i avgustovskim cenama. Na sajtu "Opela" stoje cene s početka decembra.

Cenovnik BMW-a važi od prvog dana septembra, a "Suzukija" od 10. decembra. Jedan od usamljenih primera je zastupništvo "Honde" koje je korigovane cene svojih automobila na vreme postavilo na sajt.

"Odmah smo to uradili, cene koje važe od 1. januara su već na sajtu naše kuće", kaže za "Danas" direktorka marketinga ove auto-kuće Aleksandra Nikolić.

Direktor zastupništva "Ševroleta" za Srbiju Nebojša Atanacković kaže da su cene automobila u Srbiji već niske, ali da će niže carine svakako uticati na novo smanjenje cena.

"Tržište automobila je kod nas vrlo aktivno, mnogo je firmi, velika konkurencija, a i cene, inače, ne opstaju dugo. Svetski proizvođači cene formiraju prema tržištu i moramo da imamo u vidu da su one u Srbiji među najnižima. Osim toga, svi proizvođači gledaju da svoje cene usklade sa cenama drugih", ističe Atanacković.

Prošla godina je za automobilsku industriju bila itekako loša, napominje on, a u poređenju sa 2008. prodaja automobila opala je za čak 100 odsto. Eventualno pojeftinjenje automobila, smatra Atanacković, ne bi značajnije popravilo trenutno vrlo loše stanje kada je u pitanju prodaja.

Samo neznatne korekcije cena zbog smanjenja carine očekuju i u auto-kući "Voždovac", koja je zastupnik za "Fijat", "Reno" i "Dačiju". Vlasnik ove kuće Miša Nikolić kaže za "Danas" da će procenat smanjenja biti mali, kao i da su cene već toliko niske da novog prostora za snižavanje gotovo da nema.

On ne misli da je prethodna godina bila toliko katastrofalna jer su se, osim "Fijata" koji je zabeležio pad u odnosu na godinu pre, automobili francuskog i rumunskog proizvođača prodavali isto ili čak više nego ranije.

U zastupništvu "Folksvagena" kažu da će nove cene njihovih automobila uskoro biti dostupne potrošačima, a da je glavni razlog zbog kog je stranica sa cenama na njihovom sajtu već duže vreme "u fazi pripreme" - pregovori koje imaju sa fabrikom.

"Fabrika je juče počela da radi, tako da ovih dana pregovaramo sa njima. Razgovori bi mogli da potraju, ali je Izvesno da će cene biti promenjene i verujem da će se to znati do 10. januara", kaže za portparolka ove kuće Andrijana Đikanović.

Na uvoz putničkih vozila iz EU carina je od 1. januara (shodno Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju) snižena sa 7,5 i 8,8 odsto na pet i 6,9 odsto, u zavisnosti od kategorije vozila. U Zakonu o carinskoj tarifi, carina za ostale automobile je 12,5 odsto.

Preuzeto sa : Mondo.rs
 
Прве таблице у Тополи

topola-527.jpg



То су уједно и прве нове таблице републике Србије које су издате. Нове таблице са ознаком Топола 001 добио је председник општине Драган Јовановић.

Prve Srpske Tablice! :lol:

Kapirate, Prvi srpski ustanak, Topola, Karadjordje... ;)
 
Poslednja izmena:
Policija optužuje Zavod za izradu novčanica za probleme s tablicama

Za kašnjenje sa izdavanjem novih tablica kriva je pogrešna kompjuterska aplikacija koju nam je isporučio Zavod za izradu novčanica, tvrde u MUP-u Srbije. U „optuženom" zavodu, međutim, to demantuju i navode da oni čak i ne prave softver za registraciju.

- Prvog dana smo imali problem u toku prepodneva zato što je Zavod za izradu novčanica dostavio pogrešnu aplikaciju, pa neke policijske stanice nisu mogle da izdaju dokumenta i tablice. Ipak, od podneva je to bilo sređeno, pa su i prvog dana izdate 1.603 registracije - rečeno je Pressu u MUP-u.

U Zavodu za izradu novčanica, s druge strane, to negiraju.

- Mi ne radimo aplikacije za njih. To je stvar policije. Zavod dobija nalog od MUP-a da izradi tablice koje oni naruče i to je to. Očigledno je bilo problema sa unošenjem novih brojeva tih tablica u njihovu bazu - rečeno nam je u zavodu, gde je do sada izrađeno oko 800.000 tablica.

Situacija „na terenu" juče je bila znatno bolja. Tako su u većini stanica koje smo proveravali počeli da izdaju nove tablice i dokumenta. U MUP-u smo dobili informaciju da je do podneva izdato ukupno 1.320 registracija i 378 vozačkih dozvola.

Bilo je ipak i problema, pa tako, na primer, vozači u Gornjem Milanovcu ni juče nisu mogli da dobiju nove tablice, a kompanija „Autoprevoz" imala je velike probleme sa autobusima kojima su istekle registracije. Komandir policije Dušan Marković naveo je da je u pitanju neusklađenost programa na štampaču i da se preduzimaju mere da se to što pre otkloni.
 
Kakav crni stampac!!!!
Prokleta nacija i drzava-eto to smo mi!!!
U Nemackoj ne postoje nikakve zalihe tablica jer oni to rade onako kako treba! Prilikom izdavanja tablica iste se prave na licu mesta i to rucno tj. nikakva struja tu ne treba,jednostavno uzmes kurblu u ruke i okreces a ona izlazi sa prethodno postavljenim oznakama.
Ovo sam licno gledao a samim tim sam se i odusevio jer nema tu sta da crkne ,nema tu da nestane tablica ili da vozis sa potvrdom nedelju dana dok tablice stignu!!
To moze samo kod nas gde se sve mora na najmoderniji nacin a mi smo ispod zapadno evropskog naroda bar 10 godina.
Inace u NS je ,pored 10 Suzuki GSX1000R o kojima je dosta pricano,kupljeno jos i 30 Aprilia RSV1000 Mille koje pritom spadaju u kategoriju skupih motora i nimalo jeftine nisu!z:cry: A to narod placa dok neko je tim cinom lepo oprao pare!
Informacija je iz prve ruke i nesto nisam primetio da je to jos objavljeno.
Jos jednom se pokazuje i dokazuje da mi moramo u ovoj bedi da imamo samo najbolje i najskuplje!
 

Back
Top