Samuel Loyd...glavolomke...

Ahammm...
Evo tebi jedna laganica...
U bas je lagano, al ne secam se niceg pametnijeg.

Dakle,
Marija je od svoje majke dobila 150 din. Ivana je od svoje majke dobila 200 din. Krenule su zajedno u kupovinu i videle jednu stvar koja im se svidela i koju su zelele da kupe. To je kostalo 350 din, ali one nisu imale dovoljno novca. Kako to?
(nisu usput trosile, niti izgubile pare)
 
Neki skrtac sakupio je upitnu kolikcinu zlatnika nominalne vrednosti od pet,deset i dvadeset dolara.On je te zlatnike drzao u pet vrecica od kojih je svaka sadrzala istu kolicinu svake vrste zlatnika .Dok bi se nocu nasladjivao svojim blagom skrtac bi zlatnike podelio u ceiri gomile koje su medju sobom bile potpuno jednake.Zatim bi da se uveri da su svi zlatnici na broju, uzeo dve gomile zlatnika i od zlatnika nacinio tri gomile koje su opet sadrzale jednak broj i istih zlatnika.
Na taj nacin mogao je lako ustanoviti nedostaje li koji zlatnik ali je u isto tako mogao lako odrediti ukupnu vrednost svog blaga.Koliko je zlatnika pojedine vrste imao skrtac?
 
U jednoj kanti nalazi se mleko toliko masno da je nephodno razblaziti ga vodom da bi postalo ukusno.Zbog toga u drugoj kanti se nalazi cista izvorska voda.Kada iz kante broj 1 pelijete u kantu broj 2 dovoljno tecnosti da udvostrucite kolicinu tecnosti u njoj a zatim opet prelijete iz kante broj 2 u kantu broj 1 dovoljno mesavine da bi u ovoj opet udvostrucili kolicinu tecnosti.Zatim izjednacite stvari,opet prelijete iz kante broj 1 u kantu broj 2 da udvostrucite kolicinu u kanti broj 2 i tada ce u obe kante biti isti broj litara iako ce u kanti broj 2 biti jedan litar mleka vise nego vode.A sada izracunajte koliko je vise vode nego mleka u kanti broj 1?
 
yashim:
U jednoj kanti nalazi se mleko toliko masno da je nephodno razblaziti ga vodom da bi postalo ukusno.Zbog toga u drugoj kanti se nalazi cista izvorska voda.Kada iz kante broj 1 pelijete u kantu broj 2 dovoljno tecnosti da udvostrucite kolicinu tecnosti u njoj a zatim opet prelijete iz kante broj 2 u kantu broj 1 dovoljno mesavine da bi u ovoj opet udvostrucili kolicinu tecnosti.Zatim izjednacite stvari,opet prelijete iz kante broj 1 u kantu broj 2 da udvostrucite kolicinu u kanti broj 2 i tada ce u obe kante biti isti broj litara iako ce u kanti broj 2 biti jedan litar mleka vise nego vode.A sada izracunajte koliko je vise vode nego mleka u kanti broj 1?

Kad kazes udvostruciti kolicinu tecnosti, jel to mislis u odnosu na prvobitno ili trenutno stanje?
 
yashim:
U jednoj kanti nalazi se mleko toliko masno da je nephodno razblaziti ga vodom da bi postalo ukusno.Zbog toga u drugoj kanti se nalazi cista izvorska voda.Kada iz kante broj 1 pelijete u kantu broj 2 dovoljno tecnosti da udvostrucite kolicinu tecnosti u njoj a zatim opet prelijete iz kante broj 2 u kantu broj 1 dovoljno mesavine da bi u ovoj opet udvostrucili kolicinu tecnosti.Zatim izjednacite stvari,opet prelijete iz kante broj 1 u kantu broj 2 da udvostrucite kolicinu u kanti broj 2 i tada ce u obe kante biti isti broj litara iako ce u kanti broj 2 biti jedan litar mleka vise nego vode.A sada izracunajte koliko je vise vode nego mleka u kanti broj 1?

Ako izjednacim stvari (pretpostavljam da to znaci da je ista kolicina tecnosti u obe kante), pa prelijem da udvostrucim kolicinu tecnosti u kanti br. 2, onda ce biti ista kolicina tecnosti??? Il se ja nisam dovoljno razbudila ili ti nesto nisi dobro formulisao .... nije mi jasno... :roll:
 
lady me:
yashim:
U jednoj kanti nalazi se mleko toliko masno da je nephodno razblaziti ga vodom da bi postalo ukusno.Zbog toga u drugoj kanti se nalazi cista izvorska voda.Kada iz kante broj 1 pelijete u kantu broj 2 dovoljno tecnosti da udvostrucite kolicinu tecnosti u njoj a zatim opet prelijete iz kante broj 2 u kantu broj 1 dovoljno mesavine da bi u ovoj opet udvostrucili kolicinu tecnosti.Zatim izjednacite stvari,opet prelijete iz kante broj 1 u kantu broj 2 da udvostrucite kolicinu u kanti broj 2 i tada ce u obe kante biti isti broj litara i Tako ce u kanti broj 2 biti jedan litar mleka vise nego vode.A sada izracunajte koliko je vise vode nego mleka u kanti broj 1?

Ako izjednacim stvari (pretpostavljam da to znaci da je ista kolicina tecnosti u obe kante), pa prelijem da udvostrucim kolicinu tecnosti u kanti br. 2, onda ce biti ista kolicina tecnosti??? Il se ja nisam dovoljno razbudila ili ti nesto nisi dobro formulisao .... nije mi jasno... :roll:

Izvini promasio sam slovo T mada i bez njega ima kompletan smisao
 
yashim:
lady me:
yashim:
U jednoj kanti nalazi se mleko toliko masno da je nephodno razblaziti ga vodom da bi postalo ukusno.Zbog toga u drugoj kanti se nalazi cista izvorska voda.Kada iz kante broj 1 pelijete u kantu broj 2 dovoljno tecnosti da udvostrucite kolicinu tecnosti u njoj a zatim opet prelijete iz kante broj 2 u kantu broj 1 dovoljno mesavine da bi u ovoj opet udvostrucili kolicinu tecnosti.Zatim da izjednacite stvari,opet prelijete iz kante broj 1 u kantu broj 2 da udvostrucite kolicinu u kanti broj 2 i tada ce u obe kante biti isti broj litara i Tako ce u kanti broj 2 biti jedan litar mleka vise nego vode.A sada izracunajte koliko je vise vode nego mleka u kanti broj 1?

Ako izjednacim stvari (pretpostavljam da to znaci da je ista kolicina tecnosti u obe kante), pa prelijem da udvostrucim kolicinu tecnosti u kanti br. 2, onda ce biti ista kolicina tecnosti??? Il se ja nisam dovoljno razbudila ili ti nesto nisi dobro formulisao .... nije mi jasno... :roll:

Izvini promasio sam slovo T mada i bez njega ima kompletan smisao
Nadam se da je sada jasnije,ovo je trebalo da bude uvodno pitanje u jos teze.
 
Al` pre nego sto prospem, imam da je u 1.kanti 2l vise mleka nego vode, sto verovatno nije tacno jer je pitanje "Koliko je vise vode nego mleka u 1.kanti?"... :?
No, posto smo se vec navikli na stamparske greske u ovoj glavolomci, vredi probati. :wink:
 
Da razjasnim sve

U kanti 1. je bilo 5 1/2 litara vode i kanti 2. 2 1/2 litra mleka.
Posto imamo ukupno tri prelivanja idemo redom.

Prvo prelivanje iz kante 1. u kantu 2. u kanti 1.ostaje 3 litra vode u kanti 2. imamo 5 litra mesavine i ot 2 1/2 litra vode i 2 1/2 litra mleka.

Drugo prelivanje iz kante 2. u kantu 1. u kanti 1 dobijamo 6 litra mesavine sastava 4 1/2 litra vode i 1 1/2 litar mleka, u kanti 2. ostaje 2 litra mesavine 1 litar voda i 1 litar mleko.

Trece prelivanje iz kante 1. u kantu 2. sada u kanti 1 ima 4 litra mesavine satava 3 litra vode i 1 litar mleka u kanti 2. ima takodje 4 litra mesavine ali sastava 2 1/2 litra vode i 1 1/2 litar mleka.

Sad pogledajte originalan tekst pa vidite dali ima greske.

U jednoj kanti nalazi se mleko toliko masno da je nephodno razblaziti ga vodom da bi postalo ukusno.Zbog toga u drugoj kanti se nalazi cista izvorska voda.Kada iz kante broj 1 pelijete u kantu broj 2 dovoljno tecnosti da udvostrucite kolicinu tecnosti u njoj a zatim opet prelijete iz kante broj 2 u kantu broj 1 dovoljno mesavine da bi u ovoj opet udvostrucili kolicinu tecnosti.Zatim izjednacite stvari,opet prelijete iz kante broj 1 u kantu broj 2 da udvostrucite kolicinu u kanti broj 2 i tada ce u obe kante biti isti broj litara iako ce u kanti broj 2 biti jedan litar mleka vise nego vode.A sada izracunajte koliko je vise vode nego mleka u kanti broj 1?
 
Ma jasime, kad gledas resenje svaka postavka ti je potpuno jasna ... :wink: Ali da bi dosao do resenja vrlo je bitno da je formulacija zadatka precizna jer se isti moze protumaciti na razlicite nacine pa samim tim i imati razlicita resenja.
Ali mojne se ljutis, ipak si ti jedini koji i postavlja ovde glavolomke tako da ti mi nista ne zameramo :wink: :P

Nego sta bi sam mojim pitanjem? :D

Ko je preziveo?
 

Back
Top