Sadnice posađene u spomen preminulih

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
67.147
Meni se sviđa ideja.
Nisam čula da to postoji kod nas ali u Hrvatskoj su već poseđena 30.000 sadnica hrastova u spomen preminulih.
Lepo mi je i korisno.
Da li biste vi voleli da imamo šume u spomen preminulih?
Koje biste drvo posadili?

8045bc9dd18baed9eb79dbe138f39d0d.jpg
 
Meni se sviđa ideja.
Nisam čula da to postoji kod nas ali u Hrvatskoj su već poseđena 30.000 sadnica hrastova u spomen preminulih.
Lepo mi je i korisno.
Da li biste vi voleli da imamo šume u spomen preminulih?
Koje biste drvo posadili?

8045bc9dd18baed9eb79dbe138f39d0d.jpg

Чисти СОТОНИЗАМ на делу!
Некад се у Срба садило дрво, воћка обично, кад се неко РОДИ!
а сад ови новотарци - сотонисти - златна милијарда
хоће да саде кад неко УМРЕ!

ХОЋЕМО ШУМЕ ЖИВИХ А НЕ МРТВИХ!
 
Memorijalni parkovi, mislim da se to tako zove. Posadiš drvo, postavi se pločica sa imenom osobe u čije ime se sadi i možeš dolaziti kad god hoćeš da vidiš kako napreduje. Ideja mi se sviđa, jer kod nas ne smeš ništa sem cveća na samom grobu da posadiš. Nekako, drvo postane nastavak života koji više nije sa nama. Bilo bi lepo da se odredi neko mesto gde bi i mi mogli da posadimo stablo u znak sećanja na naše voljene.
 
Чисти СОТОНИЗАМ на делу!
Некад се у Срба садило дрво, воћка обично, кад се неко РОДИ!
а сад ови новотарци - сотонисти - златна милијарда
хоће да саде кад неко УМРЕ!

ХОЋЕМО ШУМЕ ЖИВИХ А НЕ МРТВИХ!
Moze i kada se rodi.
Medjutim ni to vise nije obicaj na zalost.
 
Sodoma i gomora! Ja imam pomorandžu koju je deda posadio kada sam se rodio! I dan danas rađa najlepše i najslađe!

Dok u srbiji je postojao običaj da se sadi drvo pri rođenju, da se sadi uz obod polja zbog mikroklime, sadi se u sred polja da bi moglo da se predahne u hladu posle kopanja, pojede proja i ljuta papričica.

A za mrtve saditi drveće? Ko će toda prokrči povremeno i "koga"?
 
Kod nas na selu se sadi i na groblju poneko drvo, ako nije sve u kamenu (mermeru) ili betonu. Posadio sam Lovor višnju.
Sade se i četinari i Tisa. Uglavnom zimzezeni.
A, sadili smo i memorijalnih 88 sadnica, dobijenih od države i to su listopadi.

za druga tita!
pa jel kažem ja da je sadjenje drveta za pokojnika satanizam*?!
drvo se sadi kad se NEKO RODI! i tačka
a na grobljima se sade TUJE i ČEMPRESI, oni su skupljači neg, energije.
zato se TUJA i zove TUJA jer je TUGA.
 
;) Gde god vidš mesto zgodno,
ti drvo posadi,
a ono je blagorodno,
pa će da nagradi.
----------------------------------------------------------------------
Znam i za običaj da se sadi drvo, kada se rodi dete,.. a znam i za ono: Svaki čovek treba u životu da: posadi drvo (voćku), ili napravi kuću, ili izbuši bunar.

Tri bunara sam izbušio, dve kuće napravio i nebrojeno drva posadio,..
A, vi ?
 
;) Gde god vidš mesto zgodno,
ti drvo posadi,
a ono je blagorodno,
pa će da nagradi.
----------------------------------------------------------------------
Znam i za običaj da se sadi drvo, kada se rodi dete,.. a znam i za ono: Svaki čovek treba u životu da: posadi drvo (voćku), ili napravi kuću, ili izbuši bunar.

Tri bunara sam izbušio, dve kuće napravio i nebrojeno drva posadio,..
A, vi ?

izbušio sam kuću!
 
;) Gde god vidš mesto zgodno,
ti drvo posadi,
a ono je blagorodno,
pa će da nagradi.
----------------------------------------------------------------------
Znam i za običaj da se sadi drvo, kada se rodi dete,.. a znam i za ono: Svaki čovek treba u životu da: posadi drvo (voćku), ili napravi kuću, ili izbuši bunar.

Tri bunara sam izbušio, dve kuće napravio i nebrojeno drva posadio,..
A, vi ?
Nisam toliko koliko bih zelela. Realno mozda 10-20 komada.
Koliko sam cula drvece se ne sme bez dozvole saditi na javnim povrsinama.
 
Nešto slicno vezano za sadnju drveca postoji u Beogradu a to je Park prijateljstva na Novom Beogradu

citat iz teksta o Parku prijateljstva

Centralni deo Parka prijateljstva poznat kao Aleja mira. Ovde će vam pažnju privući statua cveta skupltorke Lidije Mišić, kao i obelisk visine 28 metara – odnosno, spomenik „Večna vatra“ podignut u znak sećanja na žrtve bombardovanja SR Jugoslavije 1999. godine. Sa obe strane spomenika pruža se i 180 metara duga aleja platana.

Ideja je bila da državnici zemalja koje su podržavale politiku miroljubive koegzistencije zasade istu biljku kao simbol uspostavljanja trajnog mira u svetu. Stoga je Platanus acerofilia, poznat po svojoj dugovečnosti, predstavljao idealan izbor. 7. septembra 1961., to je prvi učinio Josip Broz Tito, te je pomenuti datum ujedno označio i svečano otvaranje Parka. I sama dužina aleje ima svoju simboliku – ukupno 180 zemalja sveta podržalo je izgradnju Parka Prijateljstva. Pritom, sadnice platana nalaze se na udaljenosti od 8 metara, kako bi se njihove krošnje na određenoj visini spojile i formirale zeleni niz kao znak povezanosti svih naroda kroz zajedničku ideju.

Od trenutka svečanog otvaranja pa do zvaničnog raspada SFRJ, u Aleji je, u ime međunarodnog prijateljstva, zasađeno ukupno 194 stabla. Tradicija je nastavljena i nakon razaranja koja su obeležila poslednju dekadu XX veka na Balkanu. Iako su ratna dešavanja već odavno iza nas, to se, nažalost, ne bi moglo reći i za neke druge, nama udaljene kutke sveta. Stoga nam preostaje da najpre ličnim primerom pokažemo da su prijateljstvo, uzajamno poštovanje i život u slozi i miru zaista mogući – a predivne krošnje platana tu su da nas iznova podsete na to.
 
E sada za spomen preminulima potrebna je lokacija koju treba država da odobri , zatim da se to sve uredi i da se propise koja vrsta drveca može da se sadi
za individualno nisam sigurna da bi uspelo..jer ako zamislimo koliko hiljada ljudi umire godišnje i da bi svako došao da posadi drvo po svom izboru..na šta bi to sve licilo..
Hocu da kažem kada bi se to osmislilo možda bi i bilo prihvatljivo ..a parkovi secanja na preminule postoje na grobljima u Beogradu gde se sade sadnice ruža
 
U Beogradu samostalna sadnja drveca oko privatnih grobova i spomenika nije dozvoljena..to može da radi samo uprava groblja
da održava postojece drvorede na Novom groblju na primer ili bilo kom drugom groblju u Beogradu i da sadi nove tamo gde je to potrebno
 
Zasto bi ga sklanjali? To je trajno posumljavanje, park.
Ne mislim na plansko posumljavanje...vec proizvoljno...
Znam dosta mesta oko naselja gde su dobronamerni ljudi zasadili mladice.
Vec nakon par godina ih radnici vade ili seku zbog podizanja zgrade,kuce...
A da se osvrnem i na ono,da bi ljudi rado sadili na samom grobnom mestu...
Koren drveta je tu veliki problem,zato se izbegava.
 
Ја сам хтео поред гроба мог оца да посадим храст али неко је већ "посадио" клупу за СВОГ покојника тј. суседни гроб. Иначе подржавам садњу стабала свуда и увек.

Gde da sadis hrast na groblju ?
Taman da je i seosko , treba razmisliti da žile hrasta mogu da oštete druga pogrebna mjesta
 
Zanimljiva ideja.
Ne vidim nista satanisticko u tome. Zapravo lep nacin da se obelezi secanje na nekog koga smo voleli.

Mi smo za rodjenje sina, a i kasnije za njegov prvi rodjendan posadili drvo jabuke i pitomi kesten.

U Becu, u Schönbrunnskom parku postoji veliki ruzicnjak gde se mogu posaditi ruze kao poklon nekom za rodjendan, svadbu, diplomiranje, odlazak u penziju i sl. Nije bas jeftino, ali je vrlo lep gest.
 
Gde da sadis hrast na groblju ?
Taman da je i seosko , treba razmisliti da žile hrasta mogu da oštete druga pogrebna mjesta
Док он израсте до те мере.....неће бити ни мене ни мојих. :) А друго....нека сасеку те жиле које подижу темељ гроба. Шта је ту проблем.
 

Back
Top