Religija, vera, verovanje

Religija - iskreno ovaj pojam mi zvuci previse institucionalizovano, pa izbegavam da ga tumacim.

Vera - nesto sto prozima citavo moje bice i daje mi neiskazanu radost sto mogu da u svakom trenutku budem sa Bogom.

Verovanje - e ovo mo ponekad zvuci kao sujeverje, ali ponekad kao i zajednicka vera. Ili, jos lepse - uzajamno poverenje!
 
Religija - iskreno ovaj pojam mi zvuci previse institucionalizovano, pa izbegavam da ga tumacim.
I tu si i u pravu, jer za nekoga religija predstavlja utociste bez da pitaju sta je to, i koja je svrha drugih religija, ako je njegova GLAVNA...Na zalost takvi ljudi su jednodimenzionalni...ali su ipak religiozni....Pa neki od njih kasnije i shvate neke stvari, ali eto iduci putem te institucije...Pa je zato bolje ne tumaciti tu rec i potcenjivati je....
 
Poslednja izmena:
U svetlu mnogih sukoba stavova na ovom podforumu, volela bih da znam šta za vas znače reči "religija", "vera" i "verovanje".

Očekujem VAŠA lična tumačenja, bez copy/paste iz Vikipedije i ostalih net-enciklopedija.
da ne bih ''ispala'' isuviše lična....moj verovanje je vezano za molitvu Gosodu i nadu da ne grešim u odnosu na ljude, decu....u odnosu na Gospoda grešim sigurno, ali se trudim....da ne grešim.
 
Caos Maco !
Sto se tice SAMO vere :

Вера је, пак, тврдо чекање оног чему се надамо, и доказивање оног што не видимо.
Jevr. 11:1

Ovde je sve receno. Naravno, ako imas slobodno svoje unutrasnje JA da to i shvatis.
 
ne nemam trenutno.
uskoro krecem u rodno mesto i tamo treba da se krstim

Krštenje je simbol kojim objavljuješ javno svima da razumeš i želiš da vršiš Božju volju radosno i svojevoljno kao što je to Isus činio dok je bio na zemlji. Isus Hrist se krstio kad je imao 30 godina i znao je zašto se krsti. Da bi se osoba krstila potrebno je prvo da razume zašto se krsti. Ako osoba ne razume i ne zna šta je Božja volja i ako ne vrši Božju volju onda je krštenje običan ritual i nema nikakve važnosti u Božjim očima.

Zato:

1. Dobro ispitaj i istraži Bibliju! (To nećeš moći da uradiš za 2-3 dana, nedelje ili meseca) Nemoj da žuriš, polako jer ako to do sad nisi uradila, uradi to kako treba i sa razlogom i značenjem.

:kpozdrav:
 
Ima ono u filmu ''Biće skoro propast sveta'' kad Cigani pevaju u kafani:''Veruj keru ne veruj švaleru'':):mrgreen:...''U švalera vera,vera ko u kera'':)A nažalost,smo svedoci da nema religije koja se ne švaleriše s kim stigne...Počev od najvećih zlikovaca koji sagrade dve tri crkve,đamije,pagode whatever i Crkva ih ili proglasi svecima ili ''pronosi dobar glas o njihovom imenu''...Dakle,teško onom ko veruje:neutral:
 
Vrlo se dobro razumem u religiozne osećaje, jer za razliku od tebe, koji nikad nisi bio ateista, ja sam bio vernik do svoje 15-16. godine. Sveobuhvatnije sagledavam stvari... Zamisli dvojicu ljudi - i jedan i drugi pričaju o Švarcenegeru, jedan ga nikad u životu nije video, samo gledao njegove filmove, čitao novine, slušao vesti, a drugi je radio s njim zajedno deset godina u istoj firmi. Ko je, od njih dvojice, za tebe relevantniji izvor informacija o Švarcenegeru?

this_bear_has_no_friends.thumbnail.jpg

Kako je ovo smesno,

Ti sveobuhvatnije sagledavas stvari a kazes da si bio vernik i vise nisi, da li si svestan da si ovim rekao da ti veze nemas sa religijom, pogotovu pravom pravoslavnom? :)


Veliki broj naucnika oko 70% je verovalo da postoji svevisnji Tvorac tj. Bog,

uostalom i bilo koji covek kad se zapita kako je ovaj svet i sve u njemu nastalo moze da dodje do zakljucka da je tu bio potreban neko Svevisnji, jer bez toga je nemoguce da je sve, ceo svet, nastalo samo od sebe ili one smesne teorije velikog praska sto smo u skoli ucili (nauka koju nam masoni namecu da bi sto manje ljudi razmisljalo svojom glavom i verovalo u Boga), otprilike da si ti taj deo nauke citao sa tvojih 15, 16 godina kada si kako kazes prestao da verujes... mislim, jako smesno,

kada kazu da je svet nastao od velikog praska, normalno je da se covek upita ko je stvorio taj prasak i od cega je to, i to od cega je stvoreno koje to prethodno stvorio....

to nauka nikada nece objasniti,

jer je Bog stovrio sve oko nas
 
Poslednja izmena:
I tu si i u pravu, jer za nekoga religija predstavlja utociste bez da pitaju sta je to, i koja je svrha drugih religija, ako je njegova GLAVNA...Na zalost takvi ljudi su jednodimenzionalni...ali su ipak religiozni....Pa neki od njih kasnije i shvate neke stvari, ali eto iduci putem te institucije...Pa je zato bolje ne tumaciti tu rec i potcenjivati je....

Nasa pravoslavna religija je iskonska-glavna, dok su sve druge jereticke,
dokazi za to su mnogobrojni,


cuda koja se desavaju u pravoslavlju se ne mogu desiti ni u jednoj drugoj religiji, npr. sveti plamen u Jerusalimu nikada nije niti ce moci da se zapali nekom ko nije pravoslavne vere, zatim osvecenje vodice za Bogojavljenje koja kada je osveti pravoslavni svestenik moze da se upotrebljava 100 godina posle toga (kada je uspeo katolicki svestenik da osveti vodicu - moli se on tamo nesto kao ali ta vodica traje koliko i ona flasirana tj. probadne vrlo brzo jer nema pecat dara duha svetoga.)

Kada je neki katolicki svestenik uspeo da isceli nekog molitvom, nema tih primera, dok u pravoslavlju covek koji je bolestan moze iskrenom molitvom i postom da se izleci od najtezih bolesti-mnogobrojni su primeri za to,

ovo je samo mali broj dokaza
po kojima se vidi da je pravoslavna vera jedina

a to da su religiozni ljudi jednodimenzionalni kazes ti koji veze nemas sa zivotom oko sebe,

jedna religija je prava a sve druge su napravljene u svrhu da ljudi odu od prave, vecita borba dobra i zla, to je toliko jednostavno da ti ne trebaju nikakve dimenzije za ta objasnjenja,

a ti posto smatras da si visedimenzionalan objasni nam kako je nastao svet i sve oko nas ako ne postoji svevisnji Tvorac tj. Bog,

to je neoborivi dokaz da postoji neko svevisnji...

Ako verujes u smesnu teroiju velikog praska, jesi li se ikad zapitao kako je nastao taj veliki prasak, ko je stvorio tu jednu cesticu odakle su potekle ostale,

tu se jasno vidi bez mnogo razmisljanja da Bog postoji i da bez njega nista to nije moguce stvoriti, tako da razmisli malo, nije tesko...
 
Nemoguce je pobiti nauku religijom i obrnuto.
Religija se zasniva na veri, a nauka na cinjenicama i podacima.
Vera i cinjenica su dve poptune suprotnosti.
Cak je i ateizam oblik vere i stoga se ne moze vezati s naukom.
Mozete traziti koliko god dokaza za postojanje ili nepostojanje boga ali na kraju dana da li verujete u boga ili ne je vas izbor i vasa vera.
 
kada kazu da je svet nastao od velikog praska, normalno je da se covek upita ko je stvorio taj prasak i od cega je to, i to od cega je stvoreno koje to prethodno stvorio....

to nauka nikada nece objasniti,

jer je Bog stovrio sve oko nas
Pre se mislilo da je grom znak da je bog ljut, sad znamo sta uzrokuje gromove.
Da su ljudi odmah rekli "to nauka ne moze objasniti, dizemo ruke" za sve sto se ne moze odma' dati odgovor, sada nebi pisao taj post.:rtfm:
 
Позивање на традицију је оков око ногу. Постоје потези вредни пажње и достојни поштовања, али углавном је позивање на ”традиционално” корак уназад.

Религија је позивање на веру предака... Ми смо Словени. Наш бог је Перун. Шта је онда са том, старијом традицијом?

Ако желите савременије примере из времена садашњег, навешћу их. Ево један - годинама један заштитар (биља) објашњава предности јесењег орања и припреме земљишта једном Јагодинцу. Човек има сву потребну механизацију, солидно образован, ситуиран... Неће па неће. Овај мој пријатељ му направи финансијску конструкцију (30% већи приноси). Ц.
На крају када више није имао ниједан разлог да то не уради, човек се позва на традицију - односно, одговор је био - и мој прадеда је тако обрађивао земљу, па нећу ништа да мењам... Само што прадеда није знао оно што овај мамлаз зна, а сигуран сам да би био мноооого рационалнији.

Верници, вера, бла, бла... ослонац слабих. Али ајде, бар није директно лоша као наркоманија. Или њихове агресивније колеге, са мањим или већим идеолошким скретањима, али свакако са жељом да контролишу што већу групу људи...
 
ако си православне вере одеш тамо где ће се одржати крштење и питај свештеника како иде, то ти је најбољи и најсигурнији начин да се необрукаш.
I ja ću morati...Pod stare dane...Gde ovako...Nekršten...Stvarno:think:A ide mi se u Raj...Znam da me tamo na kapijama neće pustiti:Pa i veliki je to greh...Hrista se toliko trudio..Ej,dao život za nas,čovečanstvo:(A ja tako...Nevernički...Prvom prilikom se rstim:mrgreen:
 
Вера, тачка ослонца слабима...

Залуђивање у сваком случају. Фанатике било које вере и секташе на пусто острво. Па лагано. Растеретити људски род глупости.
 
Вера, тачка ослонца слабима...

Залуђивање у сваком случају. Фанатике било које вере и секташе на пусто острво. Па лагано. Растеретити људски род глупости.
Šteta... :( Možda bi neko od njih mogao da te nauči da sastaviš rečenicu...:lol:
 
Ево дела једног веома лепог размишљања и објашњења на тему:

Величанство Божије и ништавило „богова“
Епископ Александар Милеант
Неколико година раније, америчка глумица Ширли Меклејн (Shirley МacLaine) је изазвала усхићење код многих америчких гледалаца, када је, стојећи на обали Тихог Океана са раширеним рукама, запевала: „Ја сам Бог, ја сам Бог, ја сам Бог!“. То се преносило у телевизијској емисији „Out on the Limb“ из 1987. године.
Верујућим људима би било могуће игнорисати то глупо појављивање неуравнотежене глумице, када то не би био управо планирани акт популаризације покрета „New Age“. То, сада популарно учење, проповеда да је све Бог и да је Бог све, т.ј. да су Бог и природа – једно исто. Следује да је сваки човек Бог.

Из тога исходи закључак да је задатак човековог живота откриће латентне божанствености, препознати себе као „бога.“


„Када ти на крају схватиш своју божанствену природу – говоре „апостоли“ новог учења – захватиће те задивљујуће осећање, да си виши од пространства и времена, да си виши од свега материјалног.“


Сличне горде тврдње нису нове, њих давно проповеда хиндуизам. Један од савремених популаризатора хиндуизма, Саи Баба (Sai Baba) пише: “Ти си Бог универзума... Ти си заиста Бог... ти ниси човек, ти си Бог“ ("Sathyam-Shivam Sundaram;" "Sathya Sai Speaks," Bangalore, India, 1973).


При трансценденталној медитацији саветује се да се себи говори: „Ја сам – сунце; ја – истинско, истинско сунце... Сав универзум се покреће мноме и добија своје постојање... Ја сам постојао још пре настанка света... Ја прожимам сваки атом и доводим га у кретњу... О, како сам ја прекрасан... Ја сам – целокупни космос. Све се налази у мени... Ја сам Бог!“ (Swami Visnudevananda, "The complete Illustrated Book of Yoga," New York, Pocket Books, 1972).


Не треба ни говорити, како су безумне сличне тврдње са Хришћанске тачке гледишта. Признајући високок назначење човека, Хришћанство врло јасно учи о разлици између бесконачног, свемогућег Творца и свега осталог.
„Бог живи у светлости којој се не може приступити, ког нико од људи нико није видео, нити може видети“ (1.Тим. 6:16).
У суштини – Бог је све, а ми смо – ништа. Колико се човек смирено клања пред својим Саздатељем и покорава вољи Његовој, толико је способан уз помоћ Божију да расте и да се усавршава – у границама своје природе.


Зато је веома чудно слушати, када проповедници, који себе објављују за хришћане, понављајући речи индијских гуруа, призивају своје следбенике да открију своје божанство.
Чујмо, например, шта проповедају мормони. „Како је Бог некада био човек, тако и човек може постати Бог“. (Lorenzo Snow, Millenia Star, vol. 7 and vol. 54).
А ево још: „Сетите се је да Бог, наш Небесни Отац, био некада смртно дете, као сваки од нас, и постепено је растао, пењући се са степенице на степеник по лествици саморазвоја и савршенства. Он се кретао напред и издржао је, док није достигао то стање, у коме се Он сада налази.“ (Orson Hyde, Journal of Discurses, vol. 1).
Џозеф Смит, оснивач секте мормона, проповедао је: “Ја ћу вам рећи, како је Бог постао Богом. Многи мисле, да Небески Отац постоји од вечности... Али Он је обитавао на земљи, једнако као и Исус Христос, Који је хтео да сви људи познају Истинитог Бога... Зато сви ви морате познати, како да постанете Богови и да се научите да ходите тим путем, којим су ходили сви Богови. Тако ћете усходити од мањег ка већем, од благодати ка благодати, од славе ка слави, док не седнете у слави, као сви они, који сада седе на престолима вечне силе.” (Times and Seasons, 15 августа 1844).


Сличне изјаве је могуће чути и од других мормонских “пророка”. За њих Господ Исус Христос – није Друго Лице Пресвете Тројице, Једносуштан Богу Оцу, већ један од богова, на нивоу анђела Данице и других духова! То не мења суштину дела, што мормони једнога од богова сматрају главним, већ то, што је њихов бог ограничен и не јединствен.
Ми верујемо, да Истинити Бог није само главни међу, тобоже, сличним Њему, већ да је Он Јединствени Бог, Коме нема сличног. Само је Један Бог – Свемогући и Вечни Творац; све остало је творевина – свејесно, само мали број у поређењу са бесконачним.


Трагичним за савремено друштво је то, што уз сав свој научни и технолошки прогрес, у духовном плану човечанство дивља и све се више одаје духу гордости, при чему се безумне идеје о откривању свог божанства сусрећу са све већим симпатијом.


Сагласно Апостолу Павлу, карактеристична особина последњег непријатеља хришћанства, Антихриста, биће његова изузетна гордост. То ће бити „човек безакоња, син погибли, који се противи и подиже више свега што се зове Бог или се поштује, тако да ће он сести у цркви Божјој као Бог, показујући себе да је Бог“ (2.Сол. 2:3-4).
 
Ево дела једног веома лепог размишљања и објашњења на тему:

Eremita, opet ti podvališe... :roll:
Ne znam da li si svestan toga, ali tekst koji si naveo je direktna i otvorena hula na Isusa Hristosa.
Zar nije tragikomično kad hrišćanin huli na Isusa, a pagan ga od toga odvraća? :hahaha:

Jovan [10:34-36]

Isus im odgovori: Ne stoji li napisano u zakonu vašem: Ja rekoh: bogovi ste?

Ako one nazva bogovima kojima reč Božija bi, i pismo se ne može pokvariti;


Kako vi govorite Onome kog Otac posveti i posla na svet: Hulu na Boga govoriš, što rekoh: Ja sam Sin Božji?



:hvala:
 

Back
Top