Razlika izmedju slikarstva i muzike

Za slikarstvo nije bila shala, i teza i dalje vazhi, i mogu glavu svoju da zalozim da ce u narednih godinu dana biti organizovane makar tri izlozbe slika koje su majmuni izradili.

Na ovo:
anakin:
1) zivotinje mogu biti umetnici u onoj meri koliko mogu biti i filozofi
nemam sta da kazem jer to nije nista, reci bez argumenta, "zelje i pozdravi".

A sto se filozofije tice, citaj malo sta je ona, koje su njene metode i gde pocinje filozofija. Uostalom, niti poznajes slikarstvo/umetnost, niti filozofiju, a ipak hoces da govoris o tim stvarima. Ne ide. Glupost oko filozofije ti je neki pokusaj revansizma, a onda to nazivas diskusijom.

I opet sam odgovorio... Ok, odsad vi imate rec. Osecajte se 100% slobodnim da blatite i sramotite filozofiju (i same sebe, ali to makar nikog ne zanima).

Samo jedna primedba (da ponovim): ti "?" - ne brukaj me stavljajuci svoje reci u moje citate.
 
Misanthropos:
Za slikarstvo nije bila shala, i teza i dalje vazhi, i mogu glavu svoju da zalozim da ce u narednih godinu dana biti organizovane makar tri izlozbe slika koje su majmuni izradili.

Na ovo:
anakin:
1) zivotinje mogu biti umetnici u onoj meri koliko mogu biti i filozofi
nemam sta da kazem jer to nije nista, reci bez argumenta, "zelje i pozdravi".

A sto se filozofije tice, citaj malo sta je ona, koje su njene metode i gde pocinje filozofija. Uostalom, niti poznajes slikarstvo/umetnost, niti filozofiju, a ipak hoces da govoris o tim stvarima. Ne ide. Glupost oko filozofije ti je neki pokusaj revansizma, a onda to nazivas diskusijom.

I opet sam odgovorio... Ok, odsad vi imate rec. Osecajte se 100% slobodnim da blatite i sramotite filozofiju (i same sebe, ali to makar nikog ne zanima).

Samo jedna primedba (da ponovim): ti "?" - ne brukaj me stavljajuci svoje reci u moje citate.


aman covece, prestani mi objasnjavati da ne razumem umetnost i filozofiju!
na postidiplimo sam iz klavira, dakle umetnik sam...skolovani i profesionalni...
sto se tice filozofije, oba roditelja su mi zavrsila filozofski fakultet...
ne kazem da poznajem filozofiju toliko kao umetnost, ali pored roditelja filozofa tesko da cu biti bas potpuna neznalica iz filozofije...
elem, kad sam rascistili pitanje mog obrazovanja iz umetnosti, mozemo li da razgovaramo bez vredjanja?
 
Na posletki, šta je umetnost? Umetnost je kreativni proces i ona se prostire po svim poljima. Ajnštajnova teorija relativiteta - to je umetničko delo! Ajnštajn je bio više umetnik u fizici nego na svojoj violini.
Piet Hein


Polazeći od ovakvog stava, izjednačio bih i filozofiju sa umetnošću, odnosno svaku umetnost sa filozofijom. Razlika je samo u načinu na koji se ona iskazuje. Tako da, ukoliko majmuna smatramo umetnikom, možemo ga smatrati i filozofom. O vrednosti (estetskoj, funkcionalnoj, bilo kakvoj osim materijalne) njegovog dela se može raspravljati, ukoliko ste baš dokoni. Ali ako se ta vrednost posmatra samo kao materijalna, onda više nema govora o samom delu. To je biznis, zakon ponude i potražnje, marketing i modni trendovi. I dobra provizija.
 
anakin:
Misanthropos:
Za slikarstvo nije bila shala, i teza i dalje vazhi, i mogu glavu svoju da zalozim da ce u narednih godinu dana biti organizovane makar tri izlozbe slika koje su majmuni izradili.

Na ovo:
anakin:
1) zivotinje mogu biti umetnici u onoj meri koliko mogu biti i filozofi
nemam sta da kazem jer to nije nista, reci bez argumenta, "zelje i pozdravi".

A sto se filozofije tice, citaj malo sta je ona, koje su njene metode i gde pocinje filozofija. Uostalom, niti poznajes slikarstvo/umetnost, niti filozofiju, a ipak hoces da govoris o tim stvarima. Ne ide. Glupost oko filozofije ti je neki pokusaj revansizma, a onda to nazivas diskusijom.

I opet sam odgovorio... Ok, odsad vi imate rec. Osecajte se 100% slobodnim da blatite i sramotite filozofiju (i same sebe, ali to makar nikog ne zanima).

Samo jedna primedba (da ponovim): ti "?" - ne brukaj me stavljajuci svoje reci u moje citate.


aman covece, prestani mi objasnjavati da ne razumem umetnost i filozofiju!
na postidiplimo sam iz klavira, dakle umetnik sam...skolovani i profesionalni...
sto se tice filozofije, oba roditelja su mi zavrsila filozofski fakultet...
ne kazem da poznajem filozofiju toliko kao umetnost, ali pored roditelja filozofa tesko da cu biti bas potpuna neznalica iz filozofije...
elem, kad sam rascistili pitanje mog obrazovanja iz umetnosti, mozemo li da razgovaramo bez vredjanja?

Ja ipak mislim da si ti muzičar....

Ako nisi muzičar , ne bih zaključio na osnovu logike da si onda filozof... Rekao bih da tvoji roditelji nisu posao donosili kući....
 
DisMisaL:
Na posletki, šta je umetnost? Umetnost je kreativni proces i ona se prostire po svim poljima. Ajnštajnova teorija relativiteta - to je umetničko delo! Ajnštajn je bio više umetnik u fizici nego na svojoj violini.
Piet Hein


Polazeći od ovakvog stava, izjednačio bih i filozofiju sa umetnošću, odnosno svaku umetnost sa filozofijom.

Piet Hein, nikad cuo za njega. Ali svejedno, ko god da je, duboko u problem umetnosti nije zalazio (jos je debelo gori od Climta). To sto je rekao lici mi na izjavu babe koju anketira lokalna tv ekipa.

A to sto ti izjednacavas filozofiju i umetnost... ok, tvoja stvar. Mogao bih ja dosta novca da zaradim na takvim ljudima: kad bi se u ovoj zemlji zaista trazilo da se o umetnosti i filozofiji nesto zna.
 
Neke stvari su jasnije kad su proste.

Umetnost je stvar primaoca , gledaoca, slušaoca.
STav osobe i njenog obrazovanja, interesovanja....

Kreatori umetnosti, su pored majmuna i sama priroda...
Da li se neke klisure i useci ubrajaju u umetnička dostignuća bez obzira što ljudska ruka nije ni dotakla....

Formalizam vas toliko opterećuje da sam na kraju morao da se umešam , ali očekujem opravdano osudu zbog toga. Ne zbog toga što nisam završio muzičku akademiju ili što likovno moja ruka ne podržava. Već zbog toga što nikako da se uklopim u umetničko elitistički milje "poznavalaca" umetnosti.

Kad smo kod muzike , recimo pevanja, meni je jako teško da slušam narodnu muziku samo zbog ogromne količine falširanih tonova (1/16 naročito). Zato se trudim da ostanem raštimovan i da bar tu skinem bedu nemediokritetskog pristupa muzici....

Inače bih mogao da slušam rock (ne hard rock) jer tu su pevači izuzetno korektni, a u narodnoj jedino Snežana Djurišić i u manjoj meri i Merima Njegomir.
Još bi mogao da prodje i Miroslav Ilić, i još po neki od pevača, ali nikako Škorićka, južni vetar, grand svaštarada, .

Znači kad bi kao činilac uzeo kvalitet pevanja , estrada bi se svela na 5 imena u narodnoj i 60 tak u zabavnoj i po svetu bi takodje bilo desetkovanja.
Zato i postoji "fitovanje" , tj proces da se usnimi pevač i pomoću softvera izmeni noseća frekvencija i tako dobija čist ton.....Britanski softver i izuzetno skup tretman 15.000 funti....

Kad bi kao činilac uzeo tehniku slikanja , takodje bi otpali mnogi (mislim kad bih znao o tehnikama slikanja). Da li to treba činiti.
Ja tu jesam u pravu jer umetnika čini i njegova prezentacija dela, ali rafiniranost mog sluha uvodi prejak kriterijum za mnoge....
 
Tuzni_patak:
Neke stvari su jasnije kad su proste.

Umetnost je stvar primaoca , gledaoca, slušaoca.
STav osobe i njenog obrazovanja, interesovanja....

Formalizam vas toliko opterećuje da sam na kraju morao da se umešam , ali očekujem opravdano osudu zbog toga. Ne zbog toga što nisam završio muzičku akademiju ili što likovno moja ruka ne podržava. Već zbog toga što nikako da se uklopim u umetničko elitistički milje "poznavalaca" umetnosti.

Prvo, nemoj ti mene da stavljas pod znake navoda tek iz razloga sto mnoge stvari ne shvatas. Da si citao nesto od onoga sto sam pisao, do sada bi mnoge stvari razumeo, i ne bi se osecao kao glupan koji "ne razume umetnost". I to sto nazivas formalizmom ne zove se tako, i nema veze s formalizmom. A formalizam je sama umetnost ponekad, ali da ne zalazim u te detalje, jer jos ni povrsinu nisi zahvatio.

Druga i treca stvar: ne sudi olako da je umetnost stvar primaoca, nikako nije tako jednostavna stvar, pogotovo kad se tu umesa i pojam kulture.
 
Misanthropos:
Mogao bih ja dosta novca da zaradim na takvim ljudima: kad bi se u ovoj zemlji zaista trazilo da se o umetnosti i filozofiji nesto zna.
Vidiš, ti si za filozofiju ono što je Jelena Karleuša za muziku: sa par drečavih efekata i izigravanjem veličine se trudiš da razdrmaš umove lenjih i dokonih i zaradiš pare. I pritom se žališ što te neki drugi ne shvataju ozbiljno. Ovo nije bila namera da vređam, već da ukažem na problem.

Inače Piet Hein je matematičar i poeta. Problem sa školovanim filozofima je što smatraju da im je ispod časti da razmatraju bilo čije mišljenje koje im nije prezentovano na fakultetu. O posedovanju sopstvenog da ne govorim. Svetogrđe.

Umetnost (ona iskonska, jer već napomenuh da se sve može smatrati umetnošću, samo različite vrednosti) je rafinisani proizvod nečijeg uma. Postoje samo razni vidovi na koji se ona iskazuje. Ton u muzici, potez četkicom u slikarstvu, rečenica u književnosti, misao u filozofiji.

Filozofija je odraz sopstvenog uma i težnja ka shvatanju sebe i realnosti koja nas okružuje. Neko će to iskazati kroz svoje misli, drugi kroz svoje slike, treći pomoću nota.
 
DisMisaL:
Misanthropos:
Mogao bih ja dosta novca da zaradim na takvim ljudima: kad bi se u ovoj zemlji zaista trazilo da se o umetnosti i filozofiji nesto zna.
Vidiš, ti si za filozofiju ono što je Jelena Karleuša za muziku: sa par drečavih efekata i izigravanjem veličine se trudiš da razdrmaš umove lenjih i dokonih i zaradiš pare. I pritom se žališ što te neki drugi ne shvataju ozbiljno. Ovo nije bila namera da vređam, već da ukažem na problem.

Inače Piet Hein je matematičar i poeta. Problem sa školovanim filozofima je što smatraju da im je ispod časti da razmatraju bilo čije mišljenje koje im nije prezentovano na fakultetu. O posedovanju sopstvenog da ne govorim. Svetogrđe.

Umetnost (ona iskonska, jer već napomenuh da se sve može smatrati umetnošću, samo različite vrednosti) je rafinisani proizvod nečijeg uma. Postoje samo razni vidovi na koji se ona iskazuje. Ton u muzici, potez četkicom u slikarstvu, rečenica u književnosti, misao u filozofiji.

Filozofija je odraz sopstvenog uma i težnja ka shvatanju sebe i realnosti koja nas okružuje. Neko će to iskazati kroz svoje misli, drugi kroz svoje slike, treći pomoću nota.

Sinko, vrati se na prvu stranu pa ces videti da ja priznajem da umetnost moze biti bilo sta, i da mi je drago zbog toga. Samo mi filozofiju ne diraj, jer ona tu ne pripada. To ti kazem jer ces tako valjda razumeti sta si i sam kazao, tj. sta implicira tvoj stav.

Inace, tvoj sud o tome koliko sam ja i sta sam za filozofiju, kao i sta se na filozofskim studijama nauci... kazacu ti prosto, kako zasluzujes: ne kenjaj. Ili kulturno: citaj da bi saznao, pa onda razmisli i dodji na forum.
 
anakin:
Misantropos, ja ti vec x puta postavljam isto pitanje - da li pricas o savremenoj umetnosti ili o umetnosti uopste?

zasto izbegavas odgovor?

Kad govorim o umetnosti pokusavam da je sagledam kroz celinu, ne odvajajuci savremeno od onog sto je bilo. Obracam paznju i na jedno i na drugo, i ono sto se moze izvuci kao specificno umetnicko zakljucujem kao ono intrinsicno, i kao nuzan umetnicki element. Bez njega, ono sto se naziva savremenim nece biti umetnicko za filozofa. Moze da se dogodi veliki preokret u onome sto bi filozof nazvao intrinsicno umetnickim ali tada bismo morali da odbacimo ono sto je pre toga takvim nazivano. Tako bi se iz danasnje perspektive moglo desiti da prihvatajuci sve sto nudi savremenost, odbacimo mimeticko slikarstvo ili sentimentalnu poeziju.

Trudim se da nadjem sredinu. I da odbacim ono sto vise zalazi u drugu oblast (filozofiju npr.) a manje se zadrzava na onome sto bi se nalazilo kao neklasifikovano, ili tradicionalno umetnickim.
 
DisMisaL:
Umetnost (ona iskonska, jer već napomenuh da se sve može smatrati umetnošću, samo različite vrednosti) je rafinisani proizvod nečijeg uma. Postoje samo razni vidovi na koji se ona iskazuje. Ton u muzici, potez četkicom u slikarstvu, rečenica u književnosti, misao u filozofiji.

Filozofija je odraz sopstvenog uma i težnja ka shvatanju sebe i realnosti koja nas okružuje. Neko će to iskazati kroz svoje misli, drugi kroz svoje slike, treći pomoću nota.

potpuno se slazem...

misantropos, sta nije u redu sa ovim stavom?
btw, objasni mi kako pokusavas da sagledas umetnost u celini ako su ti primeri kojima potkrepljujes svoju teoriju iskljucivo vezani za pojave u savremenoj umetnosti?
zasto ne uzmes za primer Baha ili Van Goga umesto majmuna?
i iskreno mi reci...da li ti zaista izjednacavas majmuna i Van Goga?
ako je odgovor da, objasni po cemu...
da se ne rasplinjavamo u beskraj...izvoli argumentuj na realnim primerima - Van Gog i majmun...
 
Svi se baš lepo raspisali ovde, a meni i dalje nije jasno šta će ova tema na ovom podforumu?
Razlika između likovne (valjda grafičari, vajari i 'primenjeni' nisu manje vredni od slikara?) i muzičke umetnosti sa filozofskog stanovišta!? U čemu? Stvaralaštvu, kritici, doživljaju? Umetnost je umetnost, ne može da se deli na manje ili više 'vrednu', ali to nije tema.
Odgovor na temu: reakcija (to je, valjda bilo pitanje?) na slikarsko ili muzičko delo zavisi od toga ko je od nas tzv.'vizuelac' ili ne.
 

Back
Top