PRVI RODJENDAN

Španska pita
4jaja, 1kis mleko, 1 šolja ulja i 2brašna + pp. Zamesiš testo pa u njega ubaciš seckanu šunku, sir, kisele krastavčiće, origano i eto.
Moja mama neki dan stavila kiselu crvenu papriku iz turšije umesto krastavčića, malo je jače, ali ko voli...
 
Oblande
2pavlake, 1extra kiselo, 200gr sitnog sira, 300gr majoneza i margarin. Umutiš i time filuješ oblandu, pa šunka, pa fil opet pa oblanda. Obavezno okretanje oblande da bi upila i prva kora.
Možeš npr da dodaš i kečap u to ili možda u pola pa da bude šareno.
 
Mi se spremamo za drugi sad pa sam u organizaciju recepata već krenula.
Inače prvi je bio naravno više za odrasle. Čak i one koje smo pozvali samo zato da bi poveli decu, nisu ih poveli, e baš sam se bila iznervirala.
Još dva drugara mog muža imaju decu, ali su obe mladje od Vanje 4 meseca, tako da su u vreme rodjendana bile prilično male za žurke.
Pravili smo u kafiću u Batutovoj, neko odavde mi ga je preporučio, pih ne mogu da se setim ko. :oops:
Počelo je oko 5 pa do nekih 9. Bilo je superiška, mada je Vanji najlepše palo to što je imao toliko pažnje.
Pošto je mesto bilo dovoljno veliko za sedenje(oko 40ljudi smo spakovali) spremili smo roštilj i neke te salatice, naravno i tortu od paprika. :)
 
Napravi rusku salatu pa njom puni one gotove korpice od testa (kao oblandice)

Ili napravi dzumbus salatu ili neku drugu koju volis pa po jednu kasicicu na komadic bake-rolls-a (s ukusom crnog luka recimo:)) To je bas super, socna salata a krcka!
 
ok dobijam ideje...ali sam ja mislila...kineska kuhinja (nem) i videcu sta jos ima i njihove neke salate...isto tako ove sitne zezalice i ova torta od paprika...berta hvala za spansku pitu obozavam je...sad cu da je zbrzam...ej zlatne ste zene...ja sam skroz zakazala nista mi ne pada na pamet...samo vi nastavite da mi dajete ideje ako imate....cmoks
 
e kad rece kinesko,mmmmmmmm to oboyavamm,tu sta god da sbrckas ne mozes da pogresis,jedino je vazno da svo povrce bude al dente
1 varijanta proprzi se sargarepica ,kupus,prsutica,sve sitno seckano i najvaznije da se kupus ne rascmiljavi jer potpuno promeni ukus,doda soja sos,i djumbir ko voli,ukoliko to pravis kao salatupomesas sa kuvanim pirincem ili nekim integralnim testeninama,i po zelji malo majoneza i kecapa
2.piletina,sargarepa,paprika(sveza)kari,sos ili zacin,majcina dusica,...
3.plavi patlidzan,tikvice,sargarepa(sitno seckani na kockice)pecurke,sve se proprzi,doda naravno soja sos,susam i po zelji beli luk(ali preporucujem onaj u prahu jer nema posle krasnog zadaha :) ovo sve se pomesa sa kuvanim pirincem
jedino vazno da se sve przi bez dodavanja vode da bi ostalo zilavkasto :)
 
Mogu i mali sedndviči, mada ja to pravim ćeri kada joj dođe društvo. treba francuski kleb, iseče se na kriške, pa se maše kečapom, ili majonezom, ili krem sirom, zavisno od gostiju, pa preko malo šunkica ili kare, pa list kačkavalja ali isečeš kao kravatu na primer, ili haljinicu, ili samo staviš, a onda ukrasiš kačkavalj prema modelu sa kisel. krastavčićima ili paprikom, znači iseckaš kao tufne ili oči, usta, nos - ima klinci da se oduševe......
 
Mogu i mali sedndviči, mada ja to pravim ćeri kada joj dođe društvo. treba francuski kleb, iseče se na kriške, pa se maše kečapom, ili majonezom, ili krem sirom, zavisno od gostiju, pa preko malo šunkica ili kare, pa list kačkavalja ali isečeš kao kravatu na primer, ili haljinicu, ili samo staviš, a onda ukrasiš kačkavalj prema modelu sa kisel. krastavčićima ili paprikom, znači iseckaš kao tufne ili oči, usta, nos - ima klinci da se oduševe......

E to je super,lako i dekorativno...mama je meni pravila tako,pa i ja sad klincima.uz neku pitu,mini pizze...
 
Mi cemo na taj dan praviti i krstenje,moji ce to organizovati kod njih u kuci,jer koliko ce rodbine doci,nema sanse da bi stali u nas stan.Bice tu i nase drustvo,pa otprilike ce biti kao na slavi,znaci lepo.E sad ako muz i ja odlucimo da se na taj dan i vencamo u crkvi,tad cemo videti dal cemo zakupiti neki restoran,jer bi u tom slucaju doslo mnogo vise ljudi.
 
Jaoooo..prvi rodjendan..Moja prva asocijacija je treci ustanak u Srba jer je vrlo tome slicilo...Naime....
pravili smo kod mojih roditelja u kuci zbog prostora pre svega a i malo na njihovo insistiranje.
Baba i deda su se razbili od duvanja balona,od kacenja zastavica,trubica(Ogluveli smo od neumornog duvanja klinaca!)mama je sila posebne stolnjake za tu priliku..Bio je svedski sto a na njemu....pretenciozno bi zvucalo ali mislim da se ni jedan Hilton ne bi postideo takve ponude.Ja sam pala na nos kako bi dovela sve do perfekcije,od aranziranja stola do snimanja muzike sto za decu sto za nas matorce:roll:Svaka soba je pretrpela manje preuredjenje kako bi gosti bili konfornije smesteni...
Slavljenica je bila pomalo van sebe od tolike guzve,galame i uopste nije ni ukapirala sta se zapravo dogadja.iSecam se da sam se poslednjim atomima snage nasminkala kako bi iole pristojno izgledala na detetovom prvom rodjendanu...pripreme su bile iscrpljujuce...
Svakom malom gostu smo spremili pokloncic u kesici koja je kao i sve bila tipska,zuta sa misem(sve je bilo u toj boji i sa tim likom!)a u nju stavili bombone,cokoladice,lizalice,olovke i blokcice..ni ne secam se vise.Klincima se to jakoo dopalo...
Ja sam do duboko u noc stampala nazive i sastav specijaliteta u duhovitom kontekstu kao i made by baba ta i ta...pa sam to lepila na plasticne cackalice,one u stvari male viljuskice u boji....
Torte su bile sto domace sto narucene,slavljenicina je bila iz Malog princa,neka bebska,belo roze,lepa na oko,prelepa ali unutra cokoladni mus za paprenu lovu...Moje tetke su se postarale za one domace izvrsne..
Slusali smo sve od Silvane do Nirvane:roll:,preko Kolibra i Dragana Lakovica,mali gosti su se razisli u pristojno vreme a ovi bez dece kojih je ruku na srce bilo i vise ostadose iha ha...Gomila tanjira,tanjirica i casa raznih sorti:roll:
To je bio nas prvi i poslednji rodjendan kod kuce,a da sam tada imala bolje savetodavce sve bi to isto organizovala u nekom klubu (M&M ili Peca i deca npr!)i cao.Posle je radio tepih servis,Kirby po foteljama,pranje zavesa i tako to...Znaci jos jedno dva dana padanja na nos...
Al' ajde..
Inace mogu da vam preporucim Kucu hrane Lazarevic
gde se sve moze poruciti za takve zgode i to po jako finim cenama.:D
 
Jaoooo..prvi rodjendan..Moja prva asocijacija je treci ustanak u Srba jer je vrlo tome slicilo...Naime....
pravili smo kod mojih roditelja u kuci zbog prostora pre svega a i malo na njihovo insistiranje.
Baba i deda su se razbili od duvanja balona,od kacenja zastavica,trubica(Ogluveli smo od neumornog duvanja klinaca!)mama je sila posebne stolnjake za tu priliku..Bio je svedski sto a na njemu....pretenciozno bi zvucalo ali mislim da se ni jedan Hilton ne bi postideo takve ponude.Ja sam pala na nos kako bi dovela sve do perfekcije,od aranziranja stola do snimanja muzike sto za decu sto za nas matorce:roll:Svaka soba je pretrpela manje preuredjenje kako bi gosti bili konfornije smesteni...
Slavljenica je bila pomalo van sebe od tolike guzve,galame i uopste nije ni ukapirala sta se zapravo dogadja.iSecam se da sam se poslednjim atomima snage nasminkala kako bi iole pristojno izgledala na detetovom prvom rodjendanu...pripreme su bile iscrpljujuce...
Svakom malom gostu smo spremili pokloncic u kesici koja je kao i sve bila tipska,zuta sa misem(sve je bilo u toj boji i sa tim likom!)a u nju stavili bombone,cokoladice,lizalice,olovke i blokcice..ni ne secam se vise.Klincima se to jakoo dopalo...
Ja sam do duboko u noc stampala nazive i sastav specijaliteta u duhovitom kontekstu kao i made by baba ta i ta...pa sam to lepila na plasticne cackalice,one u stvari male viljuskice u boji....
Torte su bile sto domace sto narucene,slavljenicina je bila iz Malog princa,neka bebska,belo roze,lepa na oko,prelepa ali unutra cokoladni mus za paprenu lovu...Moje tetke su se postarale za one domace izvrsne..
Slusali smo sve od Silvane do Nirvane:roll:,preko Kolibra i Dragana Lakovica,mali gosti su se razisli u pristojno vreme a ovi bez dece kojih je ruku na srce bilo i vise ostadose iha ha...Gomila tanjira,tanjirica i casa raznih sorti:roll:
To je bio nas prvi i poslednji rodjendan kod kuce,a da sam tada imala bolje savetodavce sve bi to isto organizovala u nekom klubu (M&M ili Peca i deca npr!)i cao.Posle je radio tepih servis,Kirby po foteljama,pranje zavesa i tako to...Znaci jos jedno dva dana padanja na nos...
Al' ajde..
Inace mogu da vam preporucim Kucu hrane Lazarevic
gde se sve moze poruciti za takve zgode i to po jako finim cenama.:D

odlicna ideja za poklone za klince...i lepo si me podsetila na ove trubice...bilo bi zaboravljeno...
 
@macka vracarka ovo sto si ti radila je blago receno fantasticno, tacno je doduse da se posle toga osecas kao da te je voz pregazio i da se dete toga u principu uopste ne seca, ali zato su tu rodjaci mi da mu ispricaju, pa slike, pa snimci.... Inace mi balone naduvavamo usisivacem:), pa ih uvek bude preko sto, a ja sve sto sam pravila radila sam mesec dana unapred, naravno ono sto je moglo i naravno svima podelila uloge za ono sto je moralo tada. Tako sam odmorna docekala goste:)
 
e dobro me podseti za kinesku!
Izdinstaš tako povrćke kako reče srećna mama (šargarepica, kineski kupus, čak i svež krastavac, sečkaj na štapiće ili još bolje krupnije rendano) pa uzmeš kore za pitu isečeš pravougaonike, pa povrćke složiš u njih i zaviješ ko sarmice. To propržiš kratko u dubokom ulju. Sosić- 2k soja sosa, 2k belog vina, 1k tobasko sosa i 2k šećera. Preliješ preko sarmica i eto.
Iskreno meni se sosić nije dopao ali su mi znalci rekli da sam uzela pogrešan soja sos, neki koji je bio bezveze. Super je i bez sosa.
 
Pile pa jel si mislila tako da prodješ, kao bilo je super i to je to!!!
Brzo neke slikice slavljenice i lepe mame naravno!! I malo opširnije to!!!


Nama je rodjus za dve nedelje. Dajte neki predlog oko torte, gde ste uzimali, kakve, ukus, oblik.
I treba mi predlog jelovnika za bebce manje od godine, imam ih dva komada.
 
Za te bebce koji imaju manje od godinu dana, pretpostavljam da ce mame poneti klopu. bar sam ja uvek nosila kasice gde god sam isla. Naravno ako sam razumela, ti klinci ce biti gosti na rodjosu.

Ja torte saljem za BG autobusom, samo naruci....moze bilo koji ukus, oblik, boja, evo i primera:

torta je od plazme, na osnovu omiljene igracke deteta

mada i po BG-u ima puno zena koje to rade. Bela rada(na kulinarstvu-ukrasavanje torti) je iz BG, a u poslasticarnici "mali princ" takodje imaju prelepih torti
 
Mi vec godinama narucujemo torte iz Malog princa ni zbog cega drugog nego zbog dekoracije.Oni to maestralno rade i naplate jos maestralnije...Ali kako je mom detetu vazniji oblik nego sadrzaj kao uostalom i svim drugim klincima onda su svi zadovoljni.
osim mene...:(
Naime,torta je sva od coko musa koji ako se drzi na hladnom(a uglavnom je tako!)bude tvrd i leden bezukusan,nesto poput sladoleda:roll:a ako se ne daj Boze malkice rastopi...onda torta presedne svima,zakljucno sa mamama koje treba istu da operu sa decije garderobe.

Kompromis je da zbog decijeg zadovoljstva i dalje narucujemo kod Malog princa,a za odrasle koji znaju sta je torta padne Svarcvald,Esterhazi(iz Desserta!) ili Saher made by my mum!:)
 
Pile pa jel si mislila tako da prodješ, kao bilo je super i to je to!!!
Brzo neke slikice slavljenice i lepe mame naravno!! I malo opširnije to!!!


Nama je rodjus za dve nedelje. Dajte neki predlog oko torte, gde ste uzimali, kakve, ukus, oblik.
I treba mi predlog jelovnika za bebce manje od godine, imam ih dva komada.

ups...kupili smo kapice, balone, ukrase...i svi gosti i mi smo ih nosili, trubice, dekoracije, balone i okitili smo kucu u vreme popodnevne dremke...tako da kad se mali probudio bio je malo zabezeknut i znao je da se desava nesto specijalno ipak...predlazem da bude sto vise dece...matori samo ugnjave slavljenika....kupljene su bile ipak dve torte....sa jednom se svojski zabavio, a druga bila za nas:)..mljac...
 

Back
Top