Prvi put da je neko "pobedio" Tetris

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
35.799
Ono što je ranije bila moguća samo veštačka inteligencija, sada je čovek po prvi put postigao: 13-godišnji američki tinejdžer Vilis Gibson srušio je NES verziju Tetrisa na nivou 157 i tako "proigrao". Činjenica da programeri u to vreme nisu mislili da bi bilo ko mogao da igra igru tako daleko, evidentno je iz činjenice da se od nivoa 138 pa nadalje javljaju ozbiljne grafičke greške i blokovi su jedva prepoznatljivi. Kako program napreduje, postaje sve više i više zbunjen i konačno pada na nivou 157.


Tinejdžer je već nekoliko godina profesionalac u Tetrisu i već je učestvovao na brojnim Tetris turnirima pod svojim pseudonimom Blue Scuti. Povezani video prikazuje njegovo trčanje od 21. decembra 2023. u kojem je srušio igru.

Ako se pitate kako Tetris profesionalci mogu tako brzo da pomeraju tetromino, postoji posebna tehnika za to: „kotrljanje“. Gamepad se drži jednom rukom, sa prstima koji lebde preko kontrolne table. Pritisak na dugme se zatim pokreće okretanjem prstiju druge ruke po zadnjoj strani kontrolera. Da bi smanjili otpor prstiju na površini gamepada, mnogi profesionalci Tetrisa nose rukavice.

Pošto sa određenog nivoa u Tetrisu više nije moguće pomeriti tetromino do ivice ekrana normalnim kuckanjem kontrolne table ili držanjem kontrolne table (tehnički termin „DAS“ za odloženo automatsko prebacivanje), bilo je samo ovo je moguće uraditi do 20 puta u svakom trenutku koristeći različite tehnike. Drugi dodir (hipertapping). Ali čak ni to nije dovoljno da se nosi sa velikom brzinom pada kamenja od nivoa 29 pa nadalje. Izmislio ga je igrač Kris Martinez (Cheez_fish), kotrljanje je postalo sve raširenije od 2020. pa nadalje, omogućavajući do 30 akcija u sekundi. Za zainteresovane tu je i (engleska) dokumentacija prethodnih svetskih rekorda u Tetrisu.


 
Sad kao nije original ?

Novine pišu da jeste original takodje pišu da posle nekog tamo levela grafika postaje sve lošija i da se primeti zve više programerskih gresaka
Ja sam igrao orginal, nije ovo orginal nego jedan od 10 klonova sa istom idejom....
Orginal se pojavio na pocetku , bilo je samo cga i hercules grafike i to mono cga....
Nema statistike, cak nema ni prediction sta je sledeci delic, to je dodato kasnije pa se moglo ukljuciti u trecoj verziji tetrisa...

Tetris se inace sanja kad se igra, uopste nije laka za podsvest igrica..


What is the difference between VGA and CGA?
Resolution: CGA has a maximum resolution of 640x200 pixels, while VGA has a maximum resolution of 640x480 pixels. VGA can display more detailed images with better color accuracy and sharper text. Colors: CGA supports only 4 colors at a time, while VGA supports up to 256 colors simultaneously
 
Ja sam igrao orginal, nije ovo orginal nego jedan od 10 klonova sa istom idejom....
Orginal se pojavio na pocetku , bilo je samo cga i hercules grafike i to mono cga....
Nema statistike, cak nema ni prediction sta je sledeci delic, to je dodato kasnije pa se moglo ukljuciti u trecoj verziji tetrisa...

Tetris se inace sanja kad se igra, uopste nije laka za podsvest igrica..
Bila je i 3D verzija, koja je bila teza zbog 3D perspketive...
 
Ja sam voleo onaj aparat Tetris, imao sam ga. Mislim da je bilo 8 igrica. Uuu, kad se setim. Igru tetris sam igrao verovatno najviše, ali i onu prvu igru - kada pucaš odozdo u razne oblike - bio je dolar, bio je neki prozor... Mnogo sam voleo i zmijice na Tetrisu, i tenis. Ne mogu da se setim šta je još bilo.
 

Back
Top