Prosečna plata u Hrvatskoj 1.208 evra

Ovo jednostavno nije točno. U Sloveniji nitko nema manje od 1000€. Koliko se meni čini kod njih je obavezna isplata toplog obroka i prijevoza. Tako da tu dobiju još oko 200€ dodataka na plaću svaki mjesec.
Koje cijene u Zagrebu toliko ubijaju?
U Sloveniji je minimalna plata 870 eur drug.To sto dobiju jos 130eur za marendu u 11 sati necemo racunati jer doplacuju za rucak+5 eur.Kojih 200 eur?Ti racunas prevoz+marenda kao plata?Nemoj mi o Zagrebu i cenama po centru na cvjetnom trgu gore nego na Maria platzu u Becu.
 
U Sloveniji je minimalna plata 870 eur drug.To sto dobiju jos 130eur za marendu u 11 sati necemo racunati jer doplacuju za rucak+5 eur.Kojih 200 eur?Ti racunas prevoz+marenda kao plata?Nemoj mi o Zagrebu i cenama po centru na cvjetnom trgu gore nego na Maria platzu u Becu.
Sad od Nove godine će im biti 902€ neto. Pa da računam prijevoz + gablec kao redovna primanja koja dobiju svaki mjesec. Sjedne im na račun pored tih 878€ (902€).
A zašto se ne makneš malo od centra? Ili potraži neke kafiće koji imaju prihvatljivije cijene. I ja nisam pričao o kafićima nego o režijama i cijenama u trgovinama i takve stvari..
 
902 eur + malca 130 eur je 1030 eur.
Stanovi cene kao u Parizu.
U Ljubljani dvosoban stan srednji oko 850 eur ,u Mariboru oko 500/600 eur.Platiš režije 200/250 eur i nigde te nema.U Eu mogu samo solidno da žive ko je vlasnik nekretnine.Ko mora kiriju da placa ne bi imao šta da jede.
Jedino ko ima plate +2500 eur se isplati šetat po eu.Kamionnđžije,varioci i slični poslovi,sportaši,advokati,političari...Normalnom svetu se vise isplati biti kod kuce za plate 600/800 eur.
 
902 eur + malca 130 eur je 1030 eur.
Stanovi cene kao u Parizu.
U Ljubljani dvosoban stan srednji oko 850 eur ,u Mariboru oko 500/600 eur.Platiš režije 200/250 eur i nigde te nema.U Eu mogu samo solidno da žive ko je vlasnik nekretnine.Ko mora kiriju da placa ne bi imao šta da jede.
Jedino ko ima plate +2500 eur se isplati šetat po eu.Kamionnđžije,varioci i slični poslovi,sportaši,advokati,političari...Normalnom svetu se vise isplati biti kod kuce za plate 600/800 eur.
Pa ja govorim o Slovencima, a ne o Srbima na baušteli. Što mene briga za Srbe na baušteli?
Isto tako i Hrvat koji ima svoj stan, dvoje rade, imaju oko medijalne plaće.
 
Ma ne briga mene ni za slovence i hrvate ko o tome priča govorim ti da za 1000 eur si na gavrilovič pašteti u danasnja vremena ako ih je 4/5 u kuci nebitno koje nacije.Razumeš sad?
A ja ti govorim da nisi, ako imaš svoju nekretninu (to ima 91% Hrvata i vjerojatno otprilike isti postotak Slovenaca) i ako dvoje rade u obitelji (pa makar i za medijalnu i minimalnu plaću (u Hrvatskoj je taj zbroj preko 1700€ mjesečno, plus dodaci na plaću ako ih ima). Tako da sasvim sigurno nisi na pašteti ako dvoje rade i imaš svoju nekretninu. Koliko paštete se može kupiti za oko 1450€ koliko ti ostane kad platiš režije? 🤔
 
Imaju ako su im roditelji ostavili ili su do guše uvaljeni u kredite koje odplaćuju bankama.Pa se upišu u kataster da bi bili vlasnici i odplaćuju 500 eur mesečno 30 godina. To je tih 91%.Ja ti kažem ako nisi na gavriloviču onda si na Argeti Portorož ako vas je 4/5 u stanu.Ako vas je dvoje onda se i nekako može .Svako 3 dan si na pašteti.
2 ako rade bez dece uz kredit za stan si opet na psšteti na 2000 eur -kredit banci.Ako ti je deda prepisao stan u sesvetama i onda dvoje može sa 2000 eur i nekako bez svakodnevne paštete ako kuva doma i ne jede po restoranima.
 
91% vlasnika nekretnina mogu biti samo stari vlasnici pre 80 ih kada im je Tito davao stanove za male pare.
Sve drugo su ti sine krediti do guše i otplaćivanja do groba.Nema tu mirnog života sa tim platama.
Eu je uvela eur koji ničemu ne vredi.Za stojanku ne možeš ništa.
 
Ma OK stari moj. Kako god ti kažeš. Zanimljivo kako Srbi uvijek bolje znaju od Hrvata kakvo je stanje u Hrvatskoj. :sad2:
U drugoj polovini 90-tih vršena je privatizacija i otkup stanova. Tada je puno stanova otkupljivati, pa kasnije preprodavano, uz preuzimanje otkupa. Taj rok je bio na 30 godina. Taj rok sad izlazi. Naravno da ima uvijek onih koji hoće nešto novo, drukčije. Ali mislim da je velika većina Hrvata riješila svoje stambeno pitanje. Naravno, uvijek se netko seli nekuda, ima svega. Ljudi se sve više sele iz Zagreba u druge gradove, pogotovo ZG prsten. U centru prodaju ili iznajme, kupe na drugom mjestu. A i stranci dosta kupuju, pogotovo na moru.
 
Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je na sednici vlade da najnoviji podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju da je prosečna plata u novembru iznosila 1.208 evra.To je porast od 30 evra u odnosu na mesec ranije. Od početka mandata, od oktobra 2016. godine do novembra prošle, prosečna neto plata porasla je u Hrvatskoj za 61 odsto, dok je kumulativna inflacija u tom razdoblju dosegla 28,6 odsto, rekao je Plenković, prenosi HRT.
On je naglasio da najniža prosečna plata za radna mesta službenika sa srednjom stručnom spremom iznosi 1.000 evra.

Državne i javne službe predstavljaju stub efikasnosti i delotvornosti države, svih institucija i usluga koje pružaju građanima. Svi državni i javni službenici važan su oslonac građanima, rekao je Plenković.
link
a nigde ni reci jel to bruto ili neto-iznos .
Vec me nervira ta manipulacija javnog mnenja sa bruto-neto.
Sacu i ja tako.................." a u Srbiji je prosecna plata u novembru 2023 bila 1060 evra" , stim sto je u nekim regionima Srbije ta plata veca nego u hrvatskoj u kojoj , jasno stoji, da je isto u novembru 2023 bila za samo 140 evra visa nego u Kragujevcu.
Stacemo sad ?
 
a nigde ni reci jel to bruto ili neto-iznos .
Vec me nervira ta manipulacija javnog mnenja sa bruto-neto.
Sacu i ja tako.................." a u Srbiji je prosecna plata u novembru 2023 bila 1060 evra" , stim sto je u nekim regionima Srbije ta plata veca nego u hrvatskoj u kojoj , jasno stoji, da je isto u novembru 2023 bila za samo 140 evra visa nego u Kragujevcu.
Stacemo sad ?
Neto iznos. 1208€ neto.
https://dzs.gov.hr/vijesti/prosjecna-neto-placa-za-studeni-2023-iznosila-1-nbsp208-eura/1758
A u Kragujevcu je 1002€ bruto iznos, tj. 723€ neto.
https://publikacije.stat.gov.rs/G2024/HTML/G20241017.html
 
e to je vec preglednije. Neznam zasto se tako odmah ne navodi i nema zabune.
Najgore kada pricas sa oni koji rade u svajcarsku. Tamo se plata uplacuje u bruto , i dok "svajcarac" govori da mu je plata 5000 franaka (4800 evra) moja plata je samo 3500 evra.............al ne govorim da je neto jer je logicno da se racuno ono sto se "donese kuci".
Tako ispada da "svajcarac" ima vecu platu od mene a ustvari obrnuto je.
I tako ne govori samo narod, i vrlo cesto u oficijelnoj statistici neces naci dal je neto il bruto.....................pa me navodi na pomisao da je u pitanju drzavna manipulacija nad narodom.
 
e to je vec preglednije. Neznam zasto se tako odmah ne navodi i nema zabune.
Najgore kada pricas sa oni koji rade u svajcarsku. Tamo se plata uplacuje u bruto , i dok "svajcarac" govori da mu je plata 5000 franaka (4800 evra) moja plata je samo 3500 evra.............al ne govorim da je neto jer je logicno da se racuno ono sto se "donese kuci".
Tako ispada da "svajcarac" ima vecu platu od mene a ustvari obrnuto je.
I tako ne govori samo narod, i vrlo cesto u oficijelnoj statistici neces naci dal je neto il bruto.....................pa me navodi na pomisao da je u pitanju drzavna manipulacija nad narodom.
Kod nas u Hrvatskoj se nekako podrazumijeva kad se govori iznos plaće da se misli na neto iznos. Iako je po zakonu, plaća u bruto iznosu.
Članak 34.
"(7) Plaća iz stavka 1. ovoga članka je plaća u bruto iznosu koji se sastoji od iznosa za isplatu radniku i javnih davanja iz plaće u skladu s posebnim propisima."
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2022_12_151_2343.html
 
Kod nas u Hrvatskoj se nekako podrazumijeva kad se govori iznos plaće da se misli na neto iznos. Iako je po zakonu, plaća u bruto iznosu.
Članak 34.
"(7) Plaća iz stavka 1. ovoga članka je plaća u bruto iznosu koji se sastoji od iznosa za isplatu radniku i javnih davanja iz plaće u skladu s posebnim propisima."
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2022_12_151_2343.html
pa uvek se i govorilo o neto.................al kome treba da danas govori o bruto a to ne naglasava vec te ostavlja u nedoumici jel neto il bruto.
Manipulacije su vec ocigledne , naravno, prvo od politicara a potom i od naroda.
 
pa uvek se i govorilo o neto.................al kome treba da danas govori o bruto a to ne naglasava vec te ostavlja u nedoumici jel neto il bruto.
Manipulacije su vec ocigledne , naravno, prvo od politicara a potom i od naroda.
Kažem, kod nas se uvijek misli na neto iznos, iako je po zakonu, plaća bruto iznos..
E sad, da li kod vas ima netko tko uljepšava stvari, govoreći bruto iznos, to ne znam, ali takve stvari onda treba naglasiti. To je kao da kažeš nekakvu cijenu bez PDV-a.
 
Kažem, kod nas se uvijek misli na neto iznos, iako je po zakonu, plaća bruto iznos..
E sad, da li kod vas ima netko tko uljepšava stvari, govoreći bruto iznos, to ne znam, ali takve stvari onda treba naglasiti. To je kao da kažeš nekakvu cijenu bez PDV-a.
to mise par puta dogodilo u juznoj italiji. Tamo mafija razradila sistem gde se u restoranu prikazuju samo neto cene, pa mislis , jesces picu za 12 evra a kad dobijes racun a ono stvarno stoji 12 evra................plus porez, plus servizio, ..........pa pica izadje na 18 evra............plus baksis kelneru, zaokruzeno 20 evra.
 
to mise par puta dogodilo u juznoj italiji. Tamo mafija razradila sistem gde se u restoranu prikazuju samo neto cene, pa mislis , jesces picu za 12 evra a kad dobijes racun a ono stvarno stoji 12 evra................plus porez, plus servizio, ..........pa pica izadje na 18 evra............plus baksis kelneru, zaokruzeno 20 evra.
A eto. Dešava se.
Uglavnom prosječna neto plaća je 1208€ ili 1679€ bruto.
Medijalna neto plaća je 1030€ neto ili 1398€ bruto.
 

Back
Top