Problemi oko instalacije Windows XP-a [Opsta diskusija]

Naime instalirao sam Windows XP dva puta na dve razlicite particije.Kada sam posle sa jedne skinuo Windows XP tako sto sam formatirao particiju i dalje mi kada podizem sistem nudi opciju da bira izmedju dva operativna sistema.Kako da ukinem tu opciju,odnosno da je pri podizanju vise nemam,posto sam sa jedne vec skinuo operativni sistem.Znam da ima neko podesavanje ,ali ne mogu da se setim gde.Svaka pomoc je dodro dosla,hvala unapred!
 
Naime instalirao sam Windows XP dva puta na dve razlicite particije.Kada sam posle sa jedne skinuo Windows XP tako sto sam formatirao particiju i dalje mi kada podizem sistem nudi opciju da bira izmedju dva operativna sistema.Kako da ukinem tu opciju,odnosno da je pri podizanju vise nemam,posto sam sa jedne vec skinuo operativni sistem.Znam da ima neko podesavanje ,ali ne mogu da se setim gde.Svaka pomoc je dodro dosla,hvala unapred!

Izgooglaj malo,to se zove dual boot...
 
Naime instalirao sam Windows XP dva puta na dve razlicite particije.Kada sam posle sa jedne skinuo Windows XP tako sto sam formatirao particiju i dalje mi kada podizem sistem nudi opciju da bira izmedju dva operativna sistema.Kako da ukinem tu opciju,odnosno da je pri podizanju vise nemam,posto sam sa jedne vec skinuo operativni sistem.Znam da ima neko podesavanje ,ali ne mogu da se setim gde.Svaka pomoc je dodro dosla,hvala unapred!

Ti mozes preko podesavanja boot.ini fajla, kao sto ti je vec receno, da iskljucis opciju biranja sistema pri podizanje, ali ce fizicki jedan Win da ostane na hardu, tako da je najbolje da formatiras particiju tamo gde ti se nalazi sistem koji hoces da obrises.
 
Evo ovde sam obrisao pozivanje drugog operativno sistema:
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]ssional" /noexecute=optin /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /usepmtimer
A i dalje mi stoje dva ponudjena kad podizem sistem:Windows(default)-pravi
Windows(default)
 
Evo ovde sam obrisao pozivanje drugog operativno sistema:
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]ssional" /noexecute=optin /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /usepmtimer
A i dalje mi stoje dva ponudjena kad podizem sistem:Windows(default)-pravi
Windows(default)
trebalo bi samo ovo da ti stoji

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

Znaci otprilike ovako bi trebalo

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
 
Ljudi, treba da reinstaliram Windows XP. Ubacim cd, odem u bios, boot device itd...i tako on radi, i posle par minuta se pojavi:
A PROBLEM HAS BEEN DETECTED AND WINDOWS HAS BEEN SHUT DOWN TO
PREVENT DAMAGE TO YOUR COMPUTER.
IF THIS IS THE FIRST TIME YOUVE SEEN THIS ERROR STOP SCREEN, RESTART YOUR COMPUTER. IF THIS SCREEN APPEARS AGAIN , FOLLOW THESE STEPS:

CHECK FOR VIRUSES ON COMPUTER. REMOVE ANY NEWLY INSTALLED HARD DRIVES OR HARD DRIVE CONTROLLERS. CHECK YOUR HARD DRIVE TO MAKE SURE
IT IS PROPERLY CONFIGURED AND TERMINATED.
RUN CHKDSK / F TO CHECK FOR HARD DRIVE CORRUPTION, AND THEN RESTART
YOUR COMPUTER.

Skenirao sam komp, nema virusa, e sad ne razumem ove dalje instrukcije.
Sta da radim?
HVALA
 
Je li greška na plavoj pozadini, belim slovima?
Ako jeste :
1. Pritisni Windows+E
2. Sa desne strane, desni klik na C:/ pa na Properties
3. Izaberi Tools tab.
4. Ispod Error-checking, klikni na Check Now
5. Čekiraj Automatically fix file system errors i Scan for and attempt recovery of bad sectors
6. Start
 
Poslednja izmena:
Je li greška na plavoj pozadini, belim slovima?
Ako jeste :
1. Pritisni Windows+E
2. Sa desne strane, desni klik na C:/ pa na Properties
3. Izaberi Tools tab.
4. Ispod Error-checking, klikni na Check Now
5. Čekiraj Automatically fix file system errors i Scan for and attempt recovery of bad sectors
6. Start

Jeste, bas tako, plava pozadina, bela slova.
Ali sta ti je to dugme Windows+E?
 
To što ti se pojavio plavi ekran pri instalaciji je znak da nešto nije sasvim ok sa hard diskom, ako možeš poništi sve particije na njemu sa instalacionim windows diskom i formiraj nove particije i obavezno ih formatiraj u full ntfs format nikako quick.
Ako ne možeš to da uradiš sa windows instalacionim cd-om onda uzmi neki third party program , ili neki live distro može i live windows i formatiraj diskove sa njim pa tek onda probaj da opet ubaciš cd sa instalacijom windowsa i odradiš ponovno particionisanje formatiranje i instalaciju.
 
To što ti se pojavio plavi ekran pri instalaciji je znak da nešto nije sasvim ok sa hard diskom, ako možeš poništi sve particije na njemu sa instalacionim windows diskom i formiraj nove particije i obavezno ih formatiraj u full ntfs format nikako quick.
Ako ne možeš to da uradiš sa windows instalacionim cd-om onda uzmi neki third party program , ili neki live distro može i live windows i formatiraj diskove sa njim pa tek onda probaj da opet ubaciš cd sa instalacijom windowsa i odradiš ponovno particionisanje formatiranje i instalaciju.

Cekaj, da bi ja ponistio particije HDDa moram da odem bios? Ne razumem to sa instalacionim windows cd-om. Kako se to radi molim te opisi, jer se slabo razumem.
 
Cekaj, da bi ja ponistio particije HDDa moram da odem bios? Ne razumem to sa instalacionim windows cd-om. Kako se to radi molim te opisi, jer se slabo razumem.

Ne moras da odes u BIOS,nego kada pokrenes instalaciju sa CD-a kada dodjes do izbora particija tu pobrises sve particije koje imas i kreiras ih ponovo...
Ali pre toga backupuj podatke koji su ti potrebni,jer time gubis sve sa harda...
Ako ti nije nesto jasno pitaj...;)
Ali,prvo uradi ovo sto ti je Winex rekao...
 

Back
Top