Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bwah, ja se ubih da vam napišem rešenje a vi već sve provalili :)

Uzgred ovo može da se reši uz pomoć malo trigonometrije, gde je k=tgA, d je jedna kateta, a razlika n[SUB]2[/SUB]-n[SUB]1[/SUB]=m i predstavlja hipotenuzu pravouglo trougla. Ovo je teško objasniti bez adekvatnog crteža...

m=d/cosA,

Znamo da je tgA=sinA/cosA, tj
tg[SUP]2[/SUP]A=1/cos[SUP]2[/SUP]A-1, tj k[SUP]2[/SUP]=m[SUP]2[/SUP]/d[SUP]2[/SUP]-1, i odatle se dobije da je m=d*sqrt(k[SUP]2[/SUP]+1)
Kako je k=-a/b, a n=-c/b, kada se sve to sredi dobija se rešenje koje ste već napisali...
 
Bwah, ja se ubih da vam napišem rešenje a vi već sve provalili :)

Uzgred ovo može da se reši uz pomoć malo trigonometrije, gde je k=tgA, d je jedna kateta, a razlika n[SUB]2[/SUB]-n[SUB]1[/SUB]=m i predstavlja hipotenuzu pravouglo trougla. Ovo je teško objasniti bez adekvatnog crteža...

m=d/cosA,

Znamo da je tgA=sinA/cosA, tj
tg[SUP]2[/SUP]A=1/cos[SUP]2[/SUP]A-1, tj k[SUP]2[/SUP]=m[SUP]2[/SUP]/d[SUP]2[/SUP]-1, i odatle se dobije da je m=d*sqrt(k[SUP]2[/SUP]+1)
Kako je k=-a/b, a n=-c/b, kada se sve to sredi dobija se rešenje koje ste već napisali...

Pa kako mi je trigonometrija u prsticu nekom i o njoj nisam ovde razmisljao ovo mi je nekako priivlacnije resenje :lol:

:klap:
 
a) 3/12*4/11*5/10=1/22

prvo treba da izvuce 1 od 3 crvena dok ih je ukupno 12 pa 1 od 4 bela dok ih je ukupno 11 i na kraju 1 od 5 plavih dok ih je ukupno 10

b) 3/12*4/12*5/12=5/144

ista situacija samo ih sve vreme ima 12

c) s obzirom da su iste sanse bilo kojim redom da se izvlace a mogu se izvuci na 3!=6 nacina, onda samo pomnozis odgovarajuce resenje (pod a ili b u zavisnosti da li ima vracanja klikera ili ne) sa 6
 
odrediti argument za komplekse brojeve:
z1=3
z2=-1
z3=2i
z4=-2i
resenja:
arg z1=0+2kP
arg z2=P+2kP
arg z3=P/2+2kP
arg z4=-P/2+2kP

koristeci formule: tgFi=y/x i arg z=Fi nije mi bas najjasnije kako su oni do tih resenja dosli
z[SUB]1[/SUB]=3, realan deo je 3, imaginaran je 0. tgFi=0/3=0, Fi=arctg 0= 0 ili P. P odbacuješ kao rešenje, jer je realan deo pozitivan, tako da ti je rešenje Fi[SUB]1[/SUB]=0+2kP
z[SUB]2[/SUB], realan deo je negativan, rešavaš ga isto kao prethodni zadatak, tako da će rešenje biti P+2kP
Za treći, realan deo je 0, imaginaran je 2, tgFi=2/0=+beskonačno. => Fi=P/2+2kP
Četvrti, realan deo je 0, imaginaran je -2, tgFi=-2/0=-beskonačno => Fi=-P/2+2kP.

Ovo su prosti zadaci, ali za rešavanje malo komplikovanijih moraš da poznaješ trigonometrijski krug da bi odredio u kom kvadrantu se nalazi ugao...
 
Imam jedno pitanje u vezi sa iracionalanim jednacinama. Iz vaseg iskustva, sta je bitnije za resavanje jednacina, da se postave svi uslovi ili da se na kraju, resenja koja su dobijena, provere i tako se dodje do onog tacnog? Da li se samo meni cini ili oko iracionalnih i ne postoje neka vezana pravila kako se one rade, vec resavanje zavisi od slucaja do slucaja (ovo sad zvuci malo nebulozno jer ustvari svaka jednacina, bila ona iracionalna, trigonometrijska ili neka druga se resava na drugaciji nacin, ali kod iracionalnih vidim vec na par mesta - i to me izludjuje:sad2: - da se negde radi postupno i pisu se svi uslovi, negde se ne pisu svi uslovi :dontunderstand:, negde se pisu i uslovi i onda se vraca resenje nazad a negde resenje zakljuce preko toga da li ona koja su dobijena ulaze u prethodne intervale; koga slusati?)?
 
Dakle iracionalne jednacine su problem :per:

Kod njih postoji jedna sema za resavanje i ona je uvek ista nije tacno da je uvek drugacije .

Prva i osnovna stvar jesu ti famozni uslovi, ali veruj mi kad odradis desetak zadataka pisuci uslove posle ti predje u naviku ;) Dakle sve sto je ispod korena mora da bude >= od nule. I kada zapocinjes zadatak nikako ne kreci sa kvadriranjem odmah vec prvo napisi uslove.

E kada si zapisao uslove onda kreni sa kvadriranjem . (I pazi ako imas vise korena i ako su neki od njih povezani znakom minus moras da sve prebacis tako da su svi koreni povezani plusem ( rastuca f-ja visa matematika :p )) . Posle sve ide lagano.

Sve sto ima koren na jednu stranu sve bez korena na drugu stranu i kvadriras dok se nacisto ne oslovodis korena i dobijes neki oblik "poznatije" kvadratne jednacine (bikvadratne, simetricne, kosisimetricne .... )


Ako ti nesto nije jasno pitaj.

Ako imas dilemu oko nekog zadatka i to pitaj ;)
 
Pazi ovako, uradio sam zadatak i dobio sam resenja 6, -8 (njih sam vratio nazad i dobio da se uklapaju u jednacinu; uslove nisam pisao, jer bih imao nejednacinu - kuku lele :dash:). No, dobio sam jos i -1+/-kor(37). E sad nisam bas raspolozen da ih vracam (ako bas ne moram) nazad u jednacinu i tu je problem. Sta sa njima da radim?
 
Kako se radi sledeci zadatak? Da li moram da radim preko uslova ili da vracam nazad dobijena resenja?
kor (x^2+2x+1-6*kor(x^2+2x-32))=5 (da, ovo je koren pod korenom).

Znaci prvo ispises uslove, ti iz prvog korena nikako ne mozes da izvuces uslov jer je pod korenom jos jedan koren koji je sa ostatkom povezan racunskom operacijom oduzimanje . Znaci pises uslov samo za drugi koren, ja sam tu dobio da xe(-besk. , 1-sqrt(33)] U [1+sqrt(33), +besk)

sqrt je koren
besk je beskonacnost.

Posle ispisivanja uslova kvadriras i sljakas ;)
 
Pazi ovako, uradio sam zadatak i dobio sam resenja 6, -8 (njih sam vratio nazad i dobio da se uklapaju u jednacinu; uslove nisam pisao, jer bih imao nejednacinu - kuku lele :dash:). No, dobio sam jos i -1+/-kor(37). E sad nisam bas raspolozen da ih vracam (ako bas ne moram) nazad u jednacinu i tu je problem. Sta sa njima da radim?

Gledaj kako, matematicki metod provere koji ti preferiras nije najpozeljniji i oduzima puno vremena . Sta te kosta da napises uslov i da kad dobijes sva moguca resenja odbacis ona koja ne pripadaju uslovnom interavalu ?!

Ovako znatno gubis vremena vracajuci dobijeno x nazad u jednacinu pa provera pa ovo pa ono, glava te zaboli :hahaha: Isto tako to je veoma neprakticno bas kod ovakvih resenja sa glupim korenima :lol: Pa ti vidi, ili ces da pises uslov pa da odbacujes ili ces da vracas x nazad u j-nu i proveravas, savetujem ovo prvo .
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top