Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Moze pomoc (veceras mi treba, ako je moguce :) ):

1. Kuglice naelektrisanja 10[SUP]9[/SUP]e i 2*10[SUP]9[/SUP]e nalaze se u vakuumu na rastojanju 4m. Kolika je sila izmedju njih?

Znam uraditi zadatak samo ne kontam ovo "e". Je l' to znaci da deset na devetu mnozim sa 1,6*10[SUP]-19[/SUP]?

2. Koliki je napon izmedju dvije tacke ako se za pomjeranje od 20C utrosi rad od 120J? Naelektrisanje koje stvara polje je 2uC. Ako je udaljenost jedne tacke 1cm, odrediti udaljenost druge tacke.

3. Tackastom naelektrisanju u vakuumu doda se kolicina naelektrisanja istog znaka od 6*10[SUP]5[/SUP] C. Elektricni potencijal tacke se pri tom poveca 1,5 puta. Kolika je pocetna kolicina naelektrisanja?

Ova dva ako moze neko mi uraditi :)
 
Moze pomoc (veceras mi treba, ako je moguce :) ):

1. Kuglice naelektrisanja 10[SUP]9[/SUP]e i 2*10[SUP]9[/SUP]e nalaze se u vakuumu na rastojanju 4m. Kolika je sila izmedju njih?

Znam uraditi zadatak samo ne kontam ovo "e". Je l' to znaci da deset na devetu mnozim sa 1,6*10[SUP]-19[/SUP]?
Tako je.

2. Koliki je napon izmedju dvije tacke ako se za pomjeranje od 20C utrosi rad od 120J? Naelektrisanje koje stvara polje je 2uC. Ako je udaljenost jedne tacke 1cm, odrediti udaljenost druge tacke.

3. Tackastom naelektrisanju u vakuumu doda se kolicina naelektrisanja istog znaka od 6*10[SUP]5[/SUP] C. Elektricni potencijal tacke se pri tom poveca 1,5 puta. Kolika je pocetna kolicina naelektrisanja?

Ova dva ako moze neko mi uraditi :)

Pravo da ti kažem, nisam više siguran tačno... Davno je bila ta elektrostatika, a i sećam se samo zakona u diferencijalnom obliku. Treba da ima neka formula koja vezuje potencijal i električno polje.
 
Treći ti je lak, V=kQ/r V'=k(Q+Q')/r
V'=1.5*V
k(Q+Q')/r=1.5*kQ/r
Q+Q'=1.5Q
Q=2Q'=2*6*10[sup]5[/sup]
Q=1,2*10[sup]6[/sup]

Za drugi nisam siguran, ali bi napon trebao da bude U=A/Q, U=V''-V', V'=kQp/r' i po ovim formulama bi trebao da možeš da nađeš r'' (' i '' pišem jer me mrzi da stalno stavljam 1 i 2 u indekse)
 
Ovo, glupo pitanje, ali da li je izraz levo od razlomačke crte možda ceo iznad nje, a deo izraza desno ceo ispod nje? U suprotnom ovo nikako ne može biti jednako... Znaš, pomoglo bi kada bi koristio zagrade :) Ja ću ovo da radim kako sam zamislio da treba da bude zapisano...

(5[sup]4[/sup]-3[sup]4[/sup])/(5[sup]4[/sup]+2*15[sup]2[/sup]+3[sup]4[/sup])=
(5[sup]2[/sup]-3[sup]2[/sup])(5[sup]2[/sup]+3[sup]2[/sup])/(5[sup]2[/sup]+3[sup]2[/sup])[sup]2[/sup]=
(5-3)(5+3)/(5[SUP]2[/SUP]+3[SUP]2[/SUP])
2*8/(25+9)=
16/34=8/17
 
Ovo, glupo pitanje, ali da li je izraz levo od razlomačke crte možda ceo iznad nje, a deo izraza desno ceo ispod nje? U suprotnom ovo nikako ne može biti jednako... Znaš, pomoglo bi kada bi koristio zagrade :) Ja ću ovo da radim kako sam zamislio da treba da bude zapisano...

(5[sup]4[/sup]-3[sup]4[/sup])/(5[sup]4[/sup]+2*15[sup]2[/sup]+3[sup]4[/sup])=
(5[sup]2[/sup]-3[sup]2[/sup])(5[sup]2[/sup]+3[sup]2[/sup])/(5[sup]2[/sup]+3[sup]2[/sup])[sup]2[/sup]=
(5-3)(5+3)/(5[SUP]2[/SUP]+3[SUP]2[/SUP])
2*8/(25+9)=
16/34=8/17

Upravu si, tako je trebalo biti napisano :) Nije mi ni pala na pamet zagrada (:

Aaa kako je lako uraditi :)))

Hvala! :)
 
Pa šta znači da kružnica dodiruje x-osu? Za to x, y=0, zameniš to u jednačinu i dobijaš

x[sup]2[/sup]-(5k-1)x-5k=0

Da bi kružnica samo doirivala x-osu, rešenja ove jednačine moraju biti realna i jednaka, što će reći da
b[sup]2[/sup]-4ac=0
a=1
b=-(5k-1)
c=-5k

25k[sup]2[/sup]-10k+1+20k=0
25k[sup]2[/sup]+10k+1=0
(5k+1)[sup]2[/sup]=0
k=-1/5

Nadam se da nisam nigde pogrešio, al to ti je postupak...
 
brate razumi da mi trebaju odgovori , a ti posto neces da pomognes nemoj da mi odmazes! Hemiju nikad nisam voleo , istoriju volim , posebno onu zabranjenu (dr Jovan Deretic) , ako nekom treba pomoc oko istorije neka slobodno pita :)

jovan deretić :roll:

Trebaju mi odgovori . pripremam ze za visu skolu u NS , a hemija mi nikako nije isla ,a ovde cu na prijemnom imati malo zadataka i iz hemije , ali samo osnovno , ovo sto sam sad pitao bilo je na proslogodisnjim testovima :))

ma nema problema... samo si mogao da dođeš do svih odgovora prostim listanjem knjige iz hemije za 7. i 8. razred. Čak nisi morao ni da se udubljuješ u čitanje. Ali, lakše je pitati na forumu.... Mislim što se mene tiče, nema veze, taman mi došlo da proverim koliko se sećam hemije iz osnovne škole. Pošto je praktično od tad nisam imao. :D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top