Privatni fakulteti... Kvalitet???

Sa industrijskog menadžmenta. Jeste industrijski menadžment sa FTN-a tri u čelo za privatnike, ali ti studenti su se na vežbama igrali autićima. Igraju se berze.

Taj industrijski menadžment na FTN, naročito odeljenje u Zrenjaninu, vam definitivno srozava diplomu. Koga sve ne znam da ja završio taj smer, tuga jedna. Mislim da bi uprava FTN-a morala da se zabrine, jer ne znam koji im je račun da jedan smer degradira inače odličan fakultet. Ili računa, nažalost, ima.
 
Da budem iskren, ne znam ni zašto se i ja sam vraćam na ovu temu, kad je kristalno jasno kakva je situacija. Možda zato što se često iznerviram, kao npr. ovih dana, što neću moći upisati drugu godinu na budžetu sa 12/14 položenih ispita na etf-u, dok je ovo čudo spisak pitanja za vetš, a sa kog biraju 20 od 150 pitanja za sam prijemni ispit. Ne mogu, a da ne navedem pitanje broj 46:

Koja je karakteristika bežičnog miša?
a) Može da se poveže sa zvučnom karticom
b) Nema kabl za povezivanje sa računarom
v) Povezuje se sa računarom preko PS/2 priključka
g) Ne znam

http://www.viser.edu.rs/upis/Prijemni_pitanja_IKT_2010.pdf




Žao mi je samo države Srbije što će zahvaljujući ovakvim muzilicama para ona sama najviše ispaštati. :(


A izvini leba ti kakva pitanja ocekujes na prijemnom ispitu?
Znas li koliko ljudi nema pojma da se racunar povezuje PS/2 prikljuckom?

Sta treba da ih pita za prijemni ispit. Jeli genije?

Napisati program za slanje coveka na mesec.
Lansirajte kolegu do vas na mars.
Napravi agregat visokog napona za sat vremena.
Napravi procesor.
 
Na stranu tvoja nepismenost, lupas gluposti.
Na pitanje "Koja je karakteristika bežičnog miša" bi mogao da odgovori sedmogodisnjak.
Eeeeej bežičnog !
Pa ne moras da posedujes bilo kakvo racunarsko znanje, vec samo logicko razmisljanje na nivou deteta predskolskog uzrasta da bi odgovorio na ovo pitanje.
Napravio sam i "eksperiment" - dao sam sestogodisnjoj sestri (nije jos krenula u osnovnu skolu) da odgovori na ovo pitanje i dala je tacan odgovor. xD
 
Pa dobro inace je prijemni velika sprdnja na svakom faksu. I cesto se desava da nije bas neki pokazatelj uspesnosti studiranja. Prijemni test je vise kao neka disciplina.. A i sto su laksa pitanja to sui SVIMA laksa pitanja pa ce to svima dici broj bodova.. A evo ake, broj bodova nije bitan.. vec je rangiranje bitno.. Tako da ako ja imam 5 lakih, imas ih i ti, a ja imam u odnosu na tebe istu tezinu zadatka, a ne u odnosu na druge fakultete sa kojima se ne takmicim.. Isti je slucaj i sa tezim zadacima..
 
Kvalitet prijemnog ispita ipak dosta govori i o kvalitetu samog fakulteta tj o djacima/studentima koji ga pohadjaju.
On pokazuje, pre svega, koju kolicinu znanja buduci studenti treba da imaju da bi uopste mogli da upisu neku viskoskolsku ustanovu.
To sto svi dobijaju jednako teska/laka pitanja je irelevantno.
Sto se tice bodova na pomenutoj "Visokoj skoli elektrotehnike i racunarstva...", prijemni nosi 60 bodova a bodovi iz skole 40.
Dakle, vrlo je bitno da znate koja je glavna karakteristika bezicnog misa.
 
Kvalitet prijemnog ispita ipak dosta govori i o kvalitetu samog fakulteta tj o djacima/studentima koji ga pohadjaju.
On pokazuje, pre svega, koju kolicinu znanja buduci studenti treba da imaju da bi uopste mogli da upisu neku viskoskolsku ustanovu.
To sto svi dobijaju jednako teska/laka pitanja je irelevantno.
Sto se tice bodova na pomenutoj "Visokoj skoli elektrotehnike i racunarstva...", prijemni nosi 60 bodova a bodovi iz skole 40.
Dakle, vrlo je bitno da znate koja je glavna karakteristika bezicnog misa.

:lol:
 
A izvini leba ti kakva pitanja ocekujes na prijemnom ispitu?
Znas li koliko ljudi nema pojma da se racunar povezuje PS/2 prikljuckom?

Sta treba da ih pita za prijemni ispit. Jeli genije?

Napisati program za slanje coveka na mesec.
Lansirajte kolegu do vas na mars.
Napravi agregat visokog napona za sat vremena.
Napravi procesor.

Vidim da ovdje vrijeđaš, jer je ovo "Je li genije?" s tim ciljem rečeno. Jako brzo se ispostavilo da su bili u pravu oni koji su te prozivali ranije na temi. Šteta.

A koliko tebi, genije, djeluje u redu da ti daju u informatoru 150 debilnih pitanja, a da ti od njih, baš od njih, odabere 20 za ispit? I to nekih pitanja koja nemaju veze s mozgom, poput npr. onih u kojoj se jedinici izražava veličina cd-a, dvd-a, hard disc-a... a može svaki odgovor da bude tačan...

Niko ne traži da se na prijemnom tako nešto radi kao što ti lupaš, već da se imaju kakvi-takvi standardi. Ovo je, genije, visoka elektrotehnička škola, pri čemu se akcenat stavlja i na računarstvo. Ja sam svom cimeru, koji nema veze sa informatikom i elektrotehnikom, dao da odgovori na svih 150 pitanja. Znaš li koliko je tačnih odgovora imao? 147! 147 tačnih odgovora bez da je ijednom išta pročitao!

A što se tiče "elektrotehnike" dijela, tu odgovorno tvrdim da ovo nije elektrotehnička škola. Jednostavno nije. Ja sam u srednjoj školi učio više o elektrotehnici nego oni sad. Ne smijem da poredim moje sadašnje znanje i njihovo, a računajući da čak još nisam ni položio navedeni ispit.

J**eš elektroinženjera koji odatle izađe...

O'ladi MilgredBulf... :tease:
 
Generalno tezina fakulteta nije presudan faktor! Presudno je koliko znanja ponesete sa fakulteta. Ko zeli da uci, uci ce i na privatnom i na drzavnom fakultetu, a ko hoce samo diplomu smuljace je i na privatnom i na drzavnom. Koliko znam bubice rade isto i na jednom i na drugom, ne? Pitanje je samo gde su bolji uslovi da se stekne znaje?

Ne treba generalizovati sve privatne fakultete, kao sto se ne moze reci ni da su svi drzavni istog kvaliteta. Npr. pitajte studente ekonomskog u Beogradu sta misle o kvalitetu studija na ekonomskom u Subotici. Ako ove iz Subotice pitate za ekonomiju u Novom Sadu iznenadicete se odgovorom...i tako dalje i tako dalje....

Konkretno sto se tice ekonomije mogu reci da su fakulteti rangirani na sledeci nacin (moje misljenje ne moraju se svi sloziti samnom):

1. Ekonomski fakultet u Beogradu
2. Beogradska bankarska akademija
3. Fakultet za ekonomiju, finansije i administraciju
4. Ekonomski fakultet u Subotici
5. Odeljenje Ekonomskog fakulteta iz Subotice u Novom Sadu

Za ekonomski u Kragujevcu i ostale nemam podatke pa ne mogu nista reci.

No, pitanje je bilo kvalitet privatnih fakulteta. Mislim da trenutno jako varira. Ima stvarno ustanova koje se ne bi smele zvati ni skolicom, ali takvih ima i drzavnih (npr. visa poslovna u Beogradu, sada se zove valjda Beogradska poslovna skola, komedija ustanova).

Naravno ima i onih dobrih. Ja bih izdvojio neke za koje mislim da su stvarno kvalitetni i da skoluju stvarno dobar kadar:

1. Fakultet informacionih tehnologija - FIT
2. Racunarski fakultet - RAF
3. Beogradska bankarska akademija - BBA
4. Fakultet za ekonomiju, finansije i administraciju - FEFA
(fakulteti su nasumicno poredjani i nisu rangirani prema kvalitetu)

Mislim da su ovi fakulteti daleko ispred svih ostalih privatnih fakulteta. Medju ostalima ima mozda jos par za koje ima neke sanse u buducnostu, ostali su dno!

Na kraju, vreme ce pokazati. Fakulteti koji skoluju dobar kadar koji moze da nadje dobar posao - opstace i upisivace sve vise studenata, a ostali ce se ugasiti.

I za kraj jedna zanimljivost: osnivac i vlasnika (cini mi se vecinski) Beogradske bankarske akademije je Institut ekonomskih nauka (IEN) koji je drzavna institucija i finansira se iz budzeta Republike Srbije. Da li je onda ovaj fakultet privatni ili drzavni?
 
No, pitanje je bilo kvalitet privatnih fakulteta. Mislim da trenutno jako varira. Ima stvarno ustanova koje se ne bi smele zvati ni skolicom, ali takvih ima i drzavnih (npr. visa poslovna u Beogradu, sada se zove valjda Beogradska poslovna skola, komedija ustanova).

Naravno ima i onih dobrih. Ja bih izdvojio neke za koje mislim da su stvarno kvalitetni i da skoluju stvarno dobar kadar:

1. Fakultet informacionih tehnologija - FIT
2. Racunarski fakultet - RAF
3. Beogradska bankarska akademija - BBA
4. Fakultet za ekonomiju, finansije i administraciju - FEFA
(fakulteti su nasumicno poredjani i nisu rangirani prema kvalitetu)

Mislim da su ovi fakulteti daleko ispred svih ostalih privatnih fakulteta. Medju ostalima ima mozda jos par za koje ima neke sanse u buducnostu, ostali su dno!

Na kraju, vreme ce pokazati. Fakulteti koji skoluju dobar kadar koji moze da nadje dobar posao - opstace i upisivace sve vise studenata, a ostali ce se ugasiti.

I za kraj jedna zanimljivost: osnivac i vlasnika (cini mi se vecinski) Beogradske bankarske akademije je Institut ekonomskih nauka (IEN) koji je drzavna institucija i finansira se iz budzeta Republike Srbije. Da li je onda ovaj fakultet privatni ili drzavni?


U potpunosti se slažem sa tobom o izboru privatnih fakutleta. I ja mislim da su svi ostali fakulteti ispod gore navedenih dno dna. Medjutim, ti si od državnih naveo samo fakultete koji se bave ekonomijom, a kod privatnih si nabrojao i fakltete koji obrazuju informatički kadar. I naravno, dovoljno je pogledati samo nastavni kadar na gore navedenim fakultetima i sve će vam biti jasno. U pitanju su ljudi koji su se školovali u inostranstvu.

Od državnih, izbacio bi subotički. Sve sami krelci iz DSS-a i SPS-a. Nema ni jednog profesora sa tog fakutleta za kojeg bi se moglo reći da ima medjunarodnu reputaciju. Savetnici guvernera NBS su upravo dva čoveka sa ekonomskog fakulteta u Subotici, dr Nenad Vunjak i dr Kosta Josifidis. Za njih dvojicu, ali i mnoge druge sa tog fakulteta bi mogao reći da ne poznaju ni jedan strani jezik. Na predavanjima pričaju jednu priču, a dinar nam devalvirao (opala mu vrednost u odnosu na dolar i evro) više od 35%, sa godisnjom inflacijom u zadnje četiri godine od preko 9.5 %. Strašno. To su ti naši ekonomisti. Treba bre da ih je sramota. Nije ni čudo što iz godine u godinu sve manje srednjošlolaca upisuje ekonomski fakultet u Subotici.

Znači, ako upisujete ekonomiju, upišite je ili na FEFA fakultetu, ili na Beogradskom Ekonomskom fakultetu. Sve ostalo je jedno veliko bljak.
 
Poslednja izmena:
Ja se iskreno nadam da ce sve privatne pozatvarati :lol:

Sanjajmo , spavajmo, sanjajmo , spavajmo......neko je nekom rekao , najlepsi san sam.......

Konkurencija nas odrzava i tera da napredujemo ako nema konkurencije onda ostajemo tu gde jesmo. Ovde se ljudi jako mnogo plase konkurencije a to ne valja. Zivot je dosadan ako nemas sa kim da se takmicis.

Pogledaj drzavne medicinske fakultete. Posto nemaju konkurenciju onda mogu da rade sta hoce tj ne moraju da napreduju, ne moraju da usavrsavaju plan i program , ne moraju da rade nista po pitanju napredka. Mogu da prime 100 ljudi godisnje na specijalizaciju iz ginekologije npr. jer im se moze. Naravno tih 100 ljudi nista nece nauciti posto ih je 100 a to je malo mnogo. Ali nema veze bitno da oni plate skolsku godinu. I onda imas zdravstvo kakvo imas i strucnjake kakve imas u njemu, imas zaboravljene gaze, imas da pedijatar ne zna da prepozna meningitis, imas da devojka umre od sepse posle operacije cukljeva, imas strucnjaka koji ne zna da abdominalna aorta ishranjuje i noge svojim zavrsnim granama........ Ali vidis oni ne moraju da rade nista da poboljsaju znanje svojih svrsenih studenata jer im se moze, jer im je ovako ok a ok im je jer nemaju konkurenciju i jedinu su izbor u zemlji.
 
Poslednja izmena:
Na kraju.....stvari treba prepustiti prirodnim tokovima tj. zakonima trzista. Nije bitno koji ste fakultet zavrsili na kraju cete ipak morati kroz filter trzista a tu vam niko i nista ne moze pomoci. Skart ide na jednu stranu a kvalitet na drugu. Filter trzista ne zna ni ko ste, ni sta ste, ni koji ste fakultet zavrsili. Njega jedino zanima sta znate.
 
Na kraju.....stvari treba prepustiti prirodnim tokovima tj. zakonima trzista. Nije bitno koji ste fakultet zavrsili na kraju cete ipak morati kroz filter trzista a tu vam niko i nista ne moze pomoci. Skart ide na jednu stranu a kvalitet na drugu. Filter trzista ne zna ni ko ste, ni sta ste, ni koji ste fakultet zavrsili. Njega jedino zanima sta znate.

ovo je tacno, ali opet nemas ti tu skarta kad zavrsis odredjene fakultete, jednostavno ako sis kart neces ga ni upisati a kamoli zavrsiti. (desi se naravno poneki slucaj ali to je na nivou statisticke greske)
 
ovo je tacno, ali opet nemas ti tu skarta kad zavrsis odredjene fakultete, jednostavno ako sis kart neces ga ni upisati a kamoli zavrsiti. (desi se naravno poneki slucaj ali to je na nivou statisticke greske)

U zabludi si. Na zalost sa nasih fakulteta izadje jako mnogo skarta i sa drzavnih i sa privatnih. Ne daj boze da neko na kraju studija uvede neki test da se vidi sa kolikim znanjem izlaze ljudi sa fakulteta pa ako je ono manje od 50% gradiva nazad na fakultet da se doradis mislim da bi smo debelo nagrabusili. Mislim da bi jako malo ljudi uspelo da skupi i tih 50%.
 
Privredna Akademija Novi Sad
Upisala moja prijateljica. Ja je pitam, posto nije mogla da zavrsi drzavni, "Pa dobro, jel se uci tamo nesto"
Kaze "Uci se, moras da ucis"... ja joj kazem kako sam cuo da je sve farsa i da niko nista ne uci, samo je bitno da se uplati 1200 evra skolarine
Ona kaze "Pa dobro, jeste, ucis ako hoces, ako neces oni ti KAZU STA DA PREPISES"
Toliko o tome koliki se kvalitet znanja stice na privatnim fakultetima!
 
Ja ne znam sta je problem da vecina ljudi zavrsi fakultet u roku. To je trend u zapadnim i svim ostalim razvijenim zemljama. Profesor je tu da vas nauci i da iz vas izvuce maksimum a ne da nadje ono sto ne znate. Izvucite se malo iz srednjeg veka. Vase kolege na zapadu zavrsavaju u roku , nauce da rade svoj posao, ceka ih posao posle faksa, celo vreme studija velika vecina njih radi i zaradjuje tako da nije na teretu roditelja barem ne za izlaske, kola, benzin, markicu za prevoz.......Kad zavrse ljudi odma upadaju u firme, kompanije, na radna mesta i koriste svoje znanje da doprinose.

Kada vidim gde je Srbija kao zemlja a gde su razvijene zemlje u odnosu na Srbiju. Nemam dileme ciji je obrazovni sistem daleko bolji.

Bice vam lakse kad se resite zaostalih srednjovekovnih shvatanja da je dobar profesor onaj koji trazi znanje tako sto trazi neku sitnu sitnicu koju ne znate samo da bi vas obori. Da je dobar ucitelj u skoli onaj kod koga najveci broj dece pada na popravni.
 
Na dalje, problem je sto su nase fakultete posebno drzavne zajasili ljudi koje se iskljucivo bave naukom a ne praksom i ne onim sto je potrebno trzistu rada. Pa poruka za takve je da se skinu ljudima sa grbace, ako neko hoce da pise naucne radove neka ide na institut pa neka pise naucne radove ili neka organizuje posebnu nastavu za studente buduce naucnike. Pored studenata buducih naucnika ili i onih koje bi znanje da primenjuju u praksi i van naucnih voda a koji su u velikoj vecini. Lepo je baviti ne naukom i biti naucnik ali kod nas su naucnici zajasili univerzitet. I vecina se ponasa kao da je njihov predmet jedini. Pa nema taj student samo njegov predmet pa da ga uci kao da ce za 2 dana da ga doktorira.
 
EDUKONS S.Kamenica pretenduje da postane najbolji privatni UNIVERZITET u svakom smislu.

:hahaha::hahaha: Pogotovo sa FABUSOM u svom sastavu :hahaha::hahaha:

Prvo FABUS treba da posluje legalno i da ukine sva odeljenja po manjim gradovima, za koje apsolutno nemaju ni uslove ni dozvole.
A o kriterijumima da i ne govorim, ma na tom fakultetu jedino mozes pasti sa stolice, ispit nikako.

Jako je malo dobrih privatnih fakulteta, na prste jedne ruke ih mozes prebrojati.
 
Poslednja izmena:

Back
Top