Privatne fotografije (od nemackih vojnika) sa Cetnicima

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Najmanje sto muslimani u cetnicima zasluzuju su ovakve uvrede sitnih dusa poput kiselog i zbog toga malo o njima:

Veliki broj Muslimana u toku drugog svetskog rata priključio se pokretu Draže Mihailovića i njegovih slavnim vojvodama i četovođama na području istočne Hercegovine, sjeverne Bosne pa i Srbije.


Napomenimo samo neke od njih:

- sudija Mustafa Pašić iz Mostara,
- doktor Ismet Popovac iz Konjica,
- Mustaj-bega Hadžihuseionovića,
- poručnik Husnija Čengić,
- Smajo Ćemalović iz Mostara,
- Mustafa Berberović iz Blagaja,
- Abid Prguda,
- Omer Kalajdžić,
- Muhamed i Abid Mehmedbašić iz Stoca,
- Mustafa Leho iz Blagaja,
- Džemal Kršlaković - imama - muderisa iz Konjica,
- Fehim Musakadić iz Sarajeva. Major Fehim Musakadić je lično preuzeo komandu nad Bjelimićima kada je preuzeta ustaška tvrđava u tom selu. Musakadić je bio dobrovoljac iz Prvog svetskog rata i Vitez Karađorđeve zvezde sa mačevima.
- Mustafa Mulalić sa područja Livna, koji je bio čak član Centralnog nacionalnog komiteta Ravnogorskog četničkog pokreta Draže Mihajlovića, bio je delegiran ispred grupe beogradskih Muslimana u Centralni komitet Ravnogorskog pokreta Draže Mihajlovića
- hafiza i član uleme medžlisa u Sarajevu Muhamed Pandžo,
- doktor Mehmed Begović profesora Univerziteta u Beogradu,
- imam Abdulah Hodžić iz Beograda,
- upravnik "Gajretovog" doma u Beogradu Muhamed Ćemalović,
- Fehim Musakadić - Musa bio nosilac spomenice "Solunskog fronta" i odlikovanja dinastije Karađorđević
- Muhamed Mulalić, rodom sa područja zapadne Hercegovine, izgradio je svoje duhovno biće na jugoslovensko - srpskoj literaturi i stvaralaštvu u cjelini
-Smajo Ćemalović iz Mostara
- Esad Vehabović (Bos. Gradiška, zatvoren zato što je javno tražio da se okači slika besmrtnog Draže mesto Broza zlikovca)
- aktivni poručnik Omer-beg Čengić
- Kapetan Husein Rovčanin koji je predvodio čuveni Komoranski odred formiran na terenu između Brodareva - Bijelog Polja - Prijepolja i brojio nekoliko stotina boraca. Zasluga je kapetana Rovčanina u tome što komunisti nisu prešli Lim iako su u toku 1943-4. pokušavali nekoliko puta.
i mnogi drugi...

Izvor: Mugdim Karabeg MUSLIMANI U ČETNICIMA

MUSLIMANI U ČETNICIMA

ČIČA JE VOLEO FEHIMA

Uoči Drugog svetskog rata jedna struja jugoslovenskih muslimana naginjala je Hrvatima i ona će potom podržati NDH. Druga struja, koja je bila manja, ali ne i malobrojna, a koju je mahom činilo obrazovanije muslimansko stanovništvo, dobro je pamtila svoje srpsko ime i zato je 1941. stupila u četničke redove.

Neumrli naš Čiča voleo je Fehima Musakadića kao retko koga od svojih komandanata i četnika
Na čelu muslimanskih četničkih bataljona bili su Fehim Musakadić, Mujo Pašić, dr Ismet Popovac. Kad smo osvojili opštinu Bjelemiće, muslimani-četnici su streljali trojicu muslimana-ustaša .
Dr Ismet Popovac, lekar iz Konjica, dolazi u prve redove četnika-muslimana. Zbog svoje saradnje sa četnicima i svoga otvorenog sukoba sa Hrvatima i partizanima gine kao četnik u Trebinjskoj šumi, blizu Trebinja, 1943. godine
Čuveni komoranski odred, formiran na terenu između Brodareva - B. Polje - Prijepolje, pod komandom kapetana Huseina Rovčanina brojio je nekoliko stotina boraca
Početkom 1942. godine obrazovan je u Sarajevu Muslimanski četnički akcioni komitet od 14 članova


jun2004_6m.jpg

Urednik "Bratstva" Alija Konjhodžić i princ Andrija Karađorđević, u manastiru Sveti Sava kod Libertvila, oko 1970. godine

jun2004_8m.jpg

Urednik "Bratstva" Alija Konjhodžić

List "Bratstvo", glasilo Srba islamske veroispovesti


jun2004_5.jpg


MUSLIMANI U ČETNICIMA

(Prema dr Ivanu Avakumoviću)


Dva najvažnija komandanta muslimanskih borbenih četničkih jedinica bili su dr Ismet Popovac i major Fuad Musakadić. Popovac je pre rata bio predsednik Opštine Konjic. Nemci su ga držali na oku, ali je ipak uspeo da osnuje jak četnički odred (muslimanski) i da sa njim uz male gubitke 20. januara 1943. oslobodi muslimansko naselje Bejelimići od ustaša. Tada ustašama dolaze u pomoć njihovi saveznici komunisti i njima polazi za rukom da likvidiraju dr Ismeta Popovca. Pa ipak, muslimani tog kraja i dalje su bili za četnike, o čemu svedoči i sledeći komunistički dokument:
"Situacija u Bjelimiću i okolini... slaba je. Drug Šator nije uspeo da mobiliše nikog. Svi izbjegavaju... Više su raspoloženi četnicima, nego nama".
Reč je o pismu Velimira Terzića Aleksandru Rankoviću. (Zbornik dokumenata NOR-a, tom 2, knjiga 9, strana 172, Beograd 1960. godine.)
Major Fehim Musakadić je pre rata bio šef policije u Sarajevu, odakle beži po nailasku ustaša. Osnovao je Konjički muslimanski četnički odred. Major Musakadić je inače bio Solunac, tj. srpski oficir na Solunskom frontu, pa je i to bio razlog što je napravio veoma dobru jedinicu.
Kako su komunisti, kao i nacisti, po svaku cenu hteli da zavade Srbe pravoslavne i muslimanske veroispovesti, to je njihov vođa Tito likvidaciju muslimanskih četničkih prvaka stavio među prioritete. Oni su jednostavno samim svojim postojanjem demantovali komunističku (i nacističku) propagandu.
Kada je reč o nacističkoj propagandi, poznat je njihov letak muslimanima koji potiče iz operacije protiv četnika poznate pod imenom "Švarc", vođene maja 1943. godine. U tom letku nacisti pozivaju muslimane da ne stupaju u Dražine četnike. U Nacionalnom arhivu u Vašingtonu letak se čuva pod brojem T-315-67-000574.
Tokom operacije "Švarc" major Musakadić se sklonio u varošicu Obalj i srećno je izbegao Nemce. Ali, i njega su komunisti uskoro likvidirali. Posle rata Tito je izjavio Vladi Šegrtu da ga je ''jako obradovala'' vest o likvidaciji majora Musakadića i njegovog četničkog štaba. (Vlado Šegrt, Ratne uspomene, Beograd 1964. godine, strana 326.) Ovi podaci su izneti prema knjizi profesora istorije na univerzitetu Britanska Kolumbija u Vankuveru, Kanada, dr Ivana Avakumovića - Mihailović prema nemačkim dokumentima (Savez Oslobođenje, London, 1969. godine, strana 71).
Inače, nikada nije utvrđen broj muslimana ubijenih od strane komunista - kao što nisu utvrđene ni komunističke žrtve drugih naroda. Komunisti su objavili spisak svih civilnih muslimanskih žrtava u Drugom svetskom ratu, kojih ima 8.000 (A. Miletić, V. Dedijer, Genocid nad muslimanima, Svjetlost, Sarajevo, 1990. godine). Međutim, nije tačno rečeno od čije ruke je palo tih 8.000 žrtava, svakako zato jer komunisti kriju svoj zločin i jer im, s druge strane, ne odgovara saopštavanje prave istine o broju muslimana ubijenih od strane četnika. Naime, ta cifra je daleko manja od one iz njihove propagande, a naročito od broja srpskih civilnih žrtava palih od strane muslimana koji su sarađivali sa Hrvatima.


jun2004_7.jpg


Draža u Bosni, proleća 1945. Iza njega (jedini sa šajkačom i kokardom) je Mustafa Mulalić, predstavnik muslimana u Centralnom nacionalnom komitetu. U donjem desnom uglu vidi se dr Stevan Moljević, jedan od glavnih četničkih ideologa

264-1.jpg


Draža sa muslimanskim prvacima oktobra 1944. u Bijeljini (ispred je pukovnik BaletiĐ iz Vrhovne komande)

264-2.jpg


Postrojeni muslimani četnici dok ih obilazi Draža, oktobra 1944. u Bijeljini


Dalje

Biografski zapisi Alije Konjhodžića
Muslimani - Ravnogorci
Muslimanske četničke jedinice
400 muslimana četnika iz Umčana
Jedan verodostojan svedok
Draža Mihailović i muslimani
Centralni nacionalni komitet i muslimani
Muslimani u četnicima - protiv ustaša i balista
Koreni mog stabla - Muslimani u četnicima


na sledecoj stranici http://www.pogledi.rs/mhs/8.php (linkovi s leve strane, dole)
 
Poslednja izmena:
ukiseljeni pogodi koju sliku nadjem

Clanovi britanske vojne misije sa cetnicima

clanovibritanskevojnemi.jpg


A sad pogledaj, drugog lika s leva na ovoj slici gde je Mekdauel i muslimanski cetnici na celu sa Mulalicem:lol:

l_a5de56e26cc460f2bb788aa75fe9efa2.jpg


Izgleda da sa ovim nevidljivim ustasama nisu saradjivali samo Ameri nego i Britanci...I ponavljam ovu sliku je Titov sud uzeo kao dokaz za saradnju sa ustasama...stavio bi sad neki smajli ali uopste nije smesno...
 
Poslednja izmena:
Nisam brate, procitacu...Al jasno, oni su najvise dobili ili jedini koji su i dobili...uopste mislim na II sv.rat, samim tim sto ih nikada nije stigla zasluzena kazna, vec su se naprotiv stavili na stranu pobednika, a da ne pricamo o temeljima ove danasnje Hrvatske bez Srba koje su udarili pobivsi, nasilno pokrstivši ili proteravsi na stotine hiljada Srba sa svojih vekovnih ognjišta...

Nadam se da ce im se bar ova smesna i sramna optuzba protiv nas za genocid, koja opet po ko zna koji put potvrdjuje cuvene Duciceve reci, obiti o glavu, tj. da ce nasi izmedju ostalog, veliku paznju posvetiti i II sv.ratu i podsetiti na sva Hrvatska zlodela jer je to od ogromnog znacaja za citavu pricu i tu traziti korene svih desavanja u novijoj istoriji, koju mi pamtimo...
 
Poslednja izmena:
Izgleda da sa ovim nevidljivim ustasama nisu saradjivali samo Ameri nego i Britanci...I ponavljam ovu sliku je Titov sud uzeo kao dokaz za saradnju sa ustasama...stavio bi sad neki smajli ali uopste nije smesno...

1.POGLEDAJ UNIFORMU COVEKA POD BROJEM 7 (pa onda nastavi da pricas gluposti)
2. mulalic je nakon zadnjeg sastanka nacionalnog komiteta u martu 1944 u selu kozuhe, otisao kod partizana (jer je video da je draza u oblacima)
3. mulalic je bio clan jugoslovenske nacionalne partije (pred rat) i clan parlamenta.1943 je inzistirao da muslimanska milicija u sandjaku predej na stranu DM-a, 1944 je bio na kongresu u ba, ali se na koncu priklonio partizanima
4.cetnici po svojoj definiciji ne vole muslimane ( pokazali to u u masakru u Foci), isto kao u masakru u srebrenici, u zadnjem ratu
 
U dokumentima jugoslovenske izbjeglicke vlade u Londonu Z. L. Knezevic, major, sef
vojnog kabineta predsjednika vlade registrovao je razgovor vodjen 29. decembra 1942, sa
engleskim majorom Piterom Bojem, jednim od glavnih u Servisu G. Mastersona (Odnosi
se na Upravu za specijalne operacije SOE) koji se stara o pomoći generalu Mihailovicu i
koji održava veze sa generalom Mihailovicem:
„Izjavio je da se djeneralu Mihailovicu ne može slati naoruzanje za borbu protiv
partizana, koji se sada jedini tuku protivu osovine - istice Augustin Papic u odgovoru na
stavove Ugljese Krstica.
Djeneral Mihailovic otvoreno saradjuje sa Italijanima i njegovi odredi potpuno naoruzani
prebacuju se italijanskim kamionima u zapadnu Bosnu za borbu protiv partizana i to u
zajednici sa italijanskim trupama...”
Major Boj je rekao: „Draža Mihailovic je kvisling isto kao Nedic, jer Nedic saradjuje sa
Nemcima a Draža sa Italijanima”.
„Odredi djenerala Mihailovica uopste sada ne vode borbu, a nama Englezima potrebno da
bas sada stupe u borbu, a ne kroz dva ili četiri meseca. Kada se saveznicke trupe budu
iskrcale na Balkanu, onda je nama svejedno da li će nam prici Nedic, Antonesku ili
djeneral Mihailovic. Onda će sve biti dockan. Nama je sada potrebno da djeneral
Mihailovic stupi u akciju i razori zeljeznicke pruge. On to ne radi i sve njegove depese o
sabotazi na zeljeznicama i rusenju pojedinih objekata nisu istinite. Oni, Englezi, imaju
izvestaje od svojih ljudi u nasoj zemlji i to je sigurno”.
2. Obecanje Draže Mihailovica dato Nemcima na sastanku odrzanom u gostionici preko
puta stanice Divci, 11. novembra 1941:
„Molim još jednom da mi se još nocas isporuci određena kolicina municije... Nećemo se
boriti protiv Nemaca, pa ni onda ako nam ova borba bude nametnuta”.
Inače, između dva kontakta Draže Mihailovica sa Njemcima, Krstic (Danas, 1. oktobar)
pominje onaj 1941. u Divcima „vojno-rutinski u teskoj situaciji, bez potpisanog
dokumenta i bez negativnih posledica za pokret otpora...” ali ne pominje naprijed
izneseno obecanje Mihailovica da se neće boriti protiv Njemaca.
Znaci, tadasnji engleski saveznici nazvali su Dražu Mihailovica kvislingom, iako ne treba
traziti mnogo argumenata da bi bio okarakterisan kao kolaboracionista i kvisling.
Inače, komandanti odreda Draže Mihailovica saradjivali su sa Italijanima, Njemcima, pa
čak i ustaškom NDH, o tome nerijetko obavjestavali Mihailovica, koji je inače znao za tu
saradnju, ništa nije učinio da je sprijeci, naprotiv makar precutno ju je odobravao.
 
Poslednja izmena:
Ustaških zločina kao u Lici,Kordunu i Banovini nije bilo. Dalmatinci su većinom u bili u partizanskom pokretu. Zna se i zašto.....

Ne znam zašto mi uvek pripadne muka od ovakvih postova kakve ostavljaju neki likovi sa mediterana koji kao da ne žele da se makar malo ali samo malo informišu.
Eto čisto podsećanja radi a ima toga još toliko da ni u najstrašnije romane strave i užasa ne mogu da stanu.
Pokolj srpske dece u Lici
Samo u Divoselu ustaše su poklale čak 195 nejači od jedne do deset godina!
Užasni zločini genocida koje su Hrvati-ustaše počinili nad Srbima širom Hrvatske za vreme Drugog svetskog rata naročito jezivi bili su u Lici.
Ove strahote u knjizi „Lička tragedija“ opisao je Mirko Rapaić, i sam žrtva, učesnik i svedok, kome su ustaše u Jadovnom poklale oca i tri rođena strica. Najveći broj Srba ubijen je u jamama-stratištima širom ovog dela srpske zemlje.
„Moj suprug Danilo Brakus bio je paroh pravoslavne crkve u selu Bjelopolje kod Korenice. Ustaše su ga uhapsile prvi put polovinom juna 1941. godine i odvele ga u Korenicu. Tu su ga ispitivali i mučili zajedno sa ostalim Srbima koji su se našli u zatvoru. Jedini razlog da ga uhapse bio je taj što su htjeli da potpuno unište sve sveštenike, ali mi to tada nismo znali... Odveli su ga 1. jula (u ponoć) za Prijeboj, i tamo su ga u jamu bacili. Prije toga su ga svirepo mučili“, opisala je stradanje svoga supruga Nada Brakus.
I sam autor knjige Mirko Rapaić, tada dvadesetogodišnjak, opisao je strahovit zločin koje su ustaše počinile nad malom Milenom Lalić, koju su nabili na kolac!
„Na moju nesreću, bio sam očevidac pokolja srpskog naroda u selu Homoljac, nedaleko od Korenice. To se dogodilo14. marta 1945. godine kada se već približavao kraj rata. Tu odmah kraj kuća naišao sam pored jedne ograde i ugledao stravičan prizor.

PAKAO U DIVOSELU
Kontinuitet zločina koje su Hrvati počinili nad Srbima tokom čitavog prošlog veka posebno se potvrdio baš u ovom kršnom kraju. Naročito teško stradalo je selo Divoselo i njegovi žitelji, gde je pobijeno i zaklano preko 800 Srba i uništeno oko 60 domaćinstava! Samo u ovom selu ustaše su poklale čak 195 dece od jedne do deset godina! Takođe je mnogo nastradala i omladina od 16 do 30 godina. Zverski je pobijeno 184 mladića i devojaka. Ako se zna da je samo za jedan dan, 5. avgusta 1941. godine pobijeno čak 265 Divoseljana u uvali Kruškovače na Velebitu, onda se dobija još upečatljivija slika pakla u kome se našao srpski narod ovog kraja.

Na jednom kocu - nabijeno dete! Hrvatski zlikovci su djevojčicu nabili na kolac i tako je ostavili. Nabijena na kolac između nožica, i tako ostavljena smrzla se na studeni i izgledala je kao kakva lutka. Bila je potpuno gola. Samo joj je između nožica curila krv, pa niz kolac i tako crveni mlaz krvi se zaledio. Jedva sam skinuo to djete sa koca. Djevojčica se zvala Milena Lalić i rođena je 1944. godine. Nije imala ni godinu dana a krvnici je bezdušno nabiše na kolac. Obilazeći dalje, shvatio sam da se stanovnicima ovog srpskog sela dogodilo veliko zlo. Na zgarištima kuća naišao sam na pojedine dijelove ljudskog tijela: pečene noge, ruke i poneka glava. Ustaše su ljude zatvarale u kuće i zapalile. Ako je neko i pokušao da pobjegne, sustigli su ga, ubili i bacili natrag u vatru. Tako je u vatri izgorjela čitava porodica Miloša Lalića. Pored Miloša, izgorjeli su njegova žena, tri sina i dvije kćeri. U tom bezumnom pokolju Hrvati su pobili i zapalili 45 žitelja ovog malog srpskog sela. Iz kuća Lalića pobijeno je 37 duša, a iz Panjkovića šest“, svedočio je Rapaić.
 
Poslednja izmena:
1.POGLEDAJ UNIFORMU COVEKA POD BROJEM 7 (pa onda nastavi da pricas gluposti)
2. mulalic je nakon zadnjeg sastanka nacionalnog komiteta u martu 1944 u selu kozuhe, otisao kod partizana (jer je video da je draza u oblacima)
3. mulalic je bio clan jugoslovenske nacionalne partije (pred rat) i clan parlamenta.1943 je inzistirao da muslimanska milicija u sandjaku predej na stranu DM-a, 1944 je bio na kongresu u ba, ali se na koncu priklonio partizanima
4.cetnici po svojoj definiciji ne vole muslimane ( pokazali to u u masakru u Foci), isto kao u masakru u srebrenici, u zadnjem ratu

:hahaha:...ti si izgubljen slucaj...na slici su pripadnici americke i saveznicke vojne misije pripojene Drazi...

Biografija Mulalica je postavljena ukiseljeni...hehehe...Mustafa Mulalic je Osuđen zbog četničke ideologije na pet godina zatvora koje je izdržao u Beogradskoj Glavnjači.

A sada cemo da demonstriramo tvoje lazi...vec sam ti rekao ako si vec lazov, lazi sa stilom, ne tako nisko i plitku da u sekundi budes izvaljen....Ova slika je iz 1945.

jun2004_7.jpg


a i ne kapiram sta zelis da postignes tim svojim lazima da je presao u partizane...To i dalje ne menja tvoje i komunjarske gluposti po pitanju ove slike sa nevidljivim ustasama....hehehhehe

Slika na kojoj su clan britanske i americke vojne misije i jedan od najpoznatijih muslimana cetnika, se uzima na sudu tvojih ********* kao dokaz za saradnju sa ustasama...Je l kapiras koliko si smesan sa ovim postovima i koliko vise ne znas sta pises...

koliko sam te puta pitao, reci nam cija je to uniforma i ko je covek pod brojem 7...ne prolaze vise tvoje plitke lazi ukiseljeni

a ova 4. tacka samo potvrdjuje tvoje frustracije iz poslednjeg rata...Koji te cetnici spopali 90ih ukiseljeni...poseti psihologa, vidi razlog opterecenosti cetnicima...kompleksi jesu cudo al ovo kod tebe bre nesto ozbiljno...Da nisi bio u poslednjem ratu, kako vi hrvatcici to zovete, nesto poput domobrana, kako bese?
 
Poslednja izmena:
Ne znam zašto mi uvek pripadne muka od ovakvih postova kakve ostavljaju neki likovi sa mediterana koji kao da ne žele da se makar malo ali samo malo informišu.
Eto čisto podsećanja radi a ima toga još toliko da ni u najstrašnije romane strave i užasa ne mogu da stanu.
Pokolj srpske dece u Lici
Samo u Divoselu ustaše su poklale čak 195 nejači od jedne do deset godina!
Užasni zločini genocida koje su Hrvati-ustaše počinili nad Srbima širom Hrvatske za vreme Drugog svetskog rata naročito jezivi bili su u Lici.
Ove strahote u knjizi „Lička tragedija“ opisao je Mirko Rapaić, i sam žrtva, učesnik i svedok, kome su ustaše u Jadovnom poklale oca i tri rođena strica. Najveći broj Srba ubijen je u jamama-stratištima širom ovog dela srpske zemlje.
„Moj suprug Danilo Brakus bio je paroh pravoslavne crkve u selu Bjelopolje kod Korenice. Ustaše su ga uhapsile prvi put polovinom juna 1941. godine i odvele ga u Korenicu. Tu su ga ispitivali i mučili zajedno sa ostalim Srbima koji su se našli u zatvoru. Jedini razlog da ga uhapse bio je taj što su htjeli da potpuno unište sve sveštenike, ali mi to tada nismo znali... Odveli su ga 1. jula (u ponoć) za Prijeboj, i tamo su ga u jamu bacili. Prije toga su ga svirepo mučili“, opisala je stradanje svoga supruga Nada Brakus.
I sam autor knjige Mirko Rapaić, tada dvadesetogodišnjak, opisao je strahovit zločin koje su ustaše počinile nad malom Milenom Lalić, koju su nabili na kolac!
„Na moju nesreću, bio sam očevidac pokolja srpskog naroda u selu Homoljac, nedaleko od Korenice. To se dogodilo14. marta 1945. godine kada se već približavao kraj rata. Tu odmah kraj kuća naišao sam pored jedne ograde i ugledao stravičan prizor.

PAKAO U DIVOSELU
Kontinuitet zločina koje su Hrvati počinili nad Srbima tokom čitavog prošlog veka posebno se potvrdio baš u ovom kršnom kraju. Naročito teško stradalo je selo Divoselo i njegovi žitelji, gde je pobijeno i zaklano preko 800 Srba i uništeno oko 60 domaćinstava! Samo u ovom selu ustaše su poklale čak 195 dece od jedne do deset godina! Takođe je mnogo nastradala i omladina od 16 do 30 godina. Zverski je pobijeno 184 mladića i devojaka. Ako se zna da je samo za jedan dan, 5. avgusta 1941. godine pobijeno čak 265 Divoseljana u uvali Kruškovače na Velebitu, onda se dobija još upečatljivija slika pakla u kome se našao srpski narod ovog kraja.

Na jednom kocu - nabijeno dete! Hrvatski zlikovci su djevojčicu nabili na kolac i tako je ostavili. Nabijena na kolac između nožica, i tako ostavljena smrzla se na studeni i izgledala je kao kakva lutka. Bila je potpuno gola. Samo joj je između nožica curila krv, pa niz kolac i tako crveni mlaz krvi se zaledio. Jedva sam skinuo to djete sa koca. Djevojčica se zvala Milena Lalić i rođena je 1944. godine. Nije imala ni godinu dana a krvnici je bezdušno nabiše na kolac. Obilazeći dalje, shvatio sam da se stanovnicima ovog srpskog sela dogodilo veliko zlo. Na zgarištima kuća naišao sam na pojedine dijelove ljudskog tijela: pečene noge, ruke i poneka glava. Ustaše su ljude zatvarale u kuće i zapalile. Ako je neko i pokušao da pobjegne, sustigli su ga, ubili i bacili natrag u vatru. Tako je u vatri izgorjela čitava porodica Miloša Lalića. Pored Miloša, izgorjeli su njegova žena, tri sina i dvije kćeri. U tom bezumnom pokolju Hrvati su pobili i zapalili 45 žitelja ovog malog srpskog sela. Iz kuća Lalića pobijeno je 37 duša, a iz Panjkovića šest“, svedočio je Rapaić.

ma ne zeli to da se informise, njima je istina poslednja rupa na svirali...sve to zadrto druze, a istoriju ucilo iz krila onih prsotina koji su u poslednjem ratu dovrsili ono sto su njihovi ocevi zapoceli u II svetskom...

ko se jos obazire na hrvatsku kompleksasku i falsifikovanu povijest...pa ti nesretnici imaju toliko ''bogatu, veliku i slavnu'' istoriju da im je najveci drzavni praznik dan etnickog ciscenja na 250 000 Srba...
 
pošto je tema već skrenula u neželjenom smjeru, da i ja dam malo doprinosa
evo nešto iz stranih izvora:
PHILIP J. COHEN: The WW II and contemporary Chetniks, izloženo na Međunarodnoj konferenciji o sigurnosti i stabilnosti u Jugoistočnoj Europi, Glasgow, 24 i 25. o1. 1997. g.:


.... U izvješću poslanom u Berlin 11.09. 1941. g. više od pet mjeseci nakon nacističke okupacije, Felix Benzler, dužnosnik njemačkoga Ministarstva vanjskih poslova na službi u Srbiji, napisao je da do tada nije bilo bitaka između njemačkih vojnih snaga i četnika (nacionalni arhiv Washington, SAD, mikrofilm T-120, rola 200, snimka 153419).
Istoga dana kad je osnovao svoju kolaboracionističku vladu 29.08., general Nedić poslao je poruku Mihailoviću u kojoj mu nudi suradnju u suzbijanju partizana. Mihailović je odgovorio slanjem izaslanstva Nediću. Prema Nedićevu posljeratnom svjedočanstvu, Mihailovićevi uvjeti za suradnju su bili: stvaranje zajedničke fronte protiv partizana ne samo u Srbiji, nego i u Bosni i Crnoj Gori; da njemačke okupacijske vlasti službeno priznaju četničko djelovanje; da on dobije novac za plaće svojih četničkih vojnih časnika. Mihailović je primio novac, a Nijemci su odobrili uvjete (arhiv MUP-a Srbije, Nedićev arhiv, dokument 1-16, dosje 7-1)-
Makar nema dokaza ni za jednu združenu četničko-nacističku vojnu operaciju u ranu jesen 1941. g. Mihailovićeva su nastojanja na uspostavi suradnje s Nijemcima ostavila tako povoljan dojam na stanika Josefa Matla iz Abwehra (njemačke vojne obavijesštajne službe) da je Matl krajem listopada izvijestio kako su se Mihailovićevi četnici potpuno stavili na raspolaganje Wermachtu (n.a Washington, mikrofilm T-314, rola 1475, snimke 1110-1112).
.... Sredinom studenoga 1941. g. Mihailoviću je ispunjena molba da se sastane s njemačkim vojnim zapovjedništvom. Njemačko izaslanstvo je vodio pukovnik Kograd, pomoćnik načelnika stožera Vojnig zapovjedništva Srbije .... sljedi opis sastanka, traženje Mihailovićevo u vezi opreme, oružja, municije, uniformi kraljevske vojske itd.... ... Na sastanku su se Kograd i Mihailović složili da su im zajednički neprijatelji partizani. Kograd je ipak ustvrdio da ne može vjerovati četnicima jer su, za razliku od "Nedića, Ljotića, Pećanca i tolikih drugih koji su još u početku, ostvoreno stali na našu stranu" Mihailovićevi četnici "vodili povremeno otvorenu borbu protiv njemačkog vermachta". Prema iskazu, člana četničkog izaslanstva, Mihailović je prosvjedovao, rekavši kako "on nikada nije izdao naređenje da se napadaju nemačke oružane snage. Naprotiv. Sva njegova naređenja upravljena su na to, da se ta borba izbjegava, sem u slučaju, da njegove snagu budu od Nemaca napadnute. Tako je bilo do sada, a tako će biti i u buduće".....
.... Mihailovićevi pristaše opravdavaju četničku pasivnost pa i suradnju s Nijemcima, njihovim nastojanjem da spase Srbe od Njemačkih represalija. No četnici su kolaborilali s osovinom i kad srpski životi baš i nisu bili ugroženi. primjerice, u Crnoj Gori pod talijanskom okupacijom nije bilo nacionalne ugroženosti Srba i Crnogoraca. Četnici su uvelike surađivali s Talijanima s prvenstvenim ciljem da Crna Gora postane dio Velike Srbije (iz: Milazzo, 1975.).


eto, ponešto o nekim od gore navedenih pojmova.

ukoliko ste zainteresirani, ima još.
 
notorne lazi, izmisljotine i pre svega gluposti...smesno za svakog ko iole poznaje ovu temu...

Ali to i jeste poenta kod vas hrvatcica...sto o samoj temi nemate pojma, niti ste procitali i stranicu neke ozbiljne knjige ali uvek ste tu da svoje komplekse i frustracije lecite ovakvim glupostima...

I jel si se bolje osecao kad si ovo postavio...

Kazes da das doprinos temi? Pa kako to da nisi citirao jednog Majkl Liza recimo, ili Kristofa Busona, a? ili bilo kog od mnogobrojnih pripadnika saveznickih misija koji su rat proveli sa Drazom, nego ovog dripca koji se tad nije ni rodio...

Kako to da se recimo nisi zapitao gde su ustase na slici o kojoj raspravljamo, kad vec oces da das doprinos temi, je li matija?

Koji bre crni doprinos...ccccc...al oprosteno ti je...ipak si ti samo Hrvat na ovoj temi i treba imati razumevanja...hehe

...Da vidimo samo kako hrvatska vikipedija predstavlja doticnog:

Cohen piše i drži predavanja o bivšoj Jugoslaviji, u kojima razobličuje velikosrpsku propagandu i povijesni revizionizam koji nastoji opravdati srpske zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini 1990.-1995., te prikazati četnike Draže Mihailovića u Drugom svjetskom ratu kao antifašističke borce.

ko zna koja se prica krije iza ovog nesretnika al saznacu svakako, posto ti sigurno nemas pojma, ti si samo poceo da vlazis na ove bljuvotine o Drazi...

Philip Cohen, inace dermatolog...

pa ti matijice imas jos toga...zainteresIRANI smo, kako nismo...Mora da taj Cohen pise i o radnickom logoru Jasenovac i povredama na radu...samo napred...

:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
ipak si došao na kraju sam na zaključak da bi svi koji nešto pišu ili govore o draži i četnicima trebali pitati tebe alias M. Samardžića

tvoj je aksiom:
-da svatko to ne hvali čiču i njegovu ideju govori laž i misli zlonamjerno (hrvati i njihovi izvori o istoj temi su apsolutno zabranjeni!)
-ako je slučajno i bilo kontakata draže i njegovih sa njemcima ili talijanima, ili ne daj bože partizanima, (a o tome govorimo ovdje) onda je to bilu u svrhu "viših ciljeva" - nabave municije, ljekova, oružja itd itd...
- onima za koje se dokazano zna da su kontaktirali iste, oni su "legalizovani"
- zločina nije bilo, nedaj bože, a ako su i bili onda su učinjeni u "privatnoj" režiji, kao posljedica osvete


već sam nekoliko puta rekao da nisam tip čovjeka koji se navlači po forumima i upušta u besmislene rasprave dokazujući ono što je davno postalo jasno, pa to neću niti ovdje
ponekad si dozvolim takav luksuz ali sa ljudima koji imaju mjeru, dozu humora, zanimljivu priču, neku informaciju više koju do sada nisam znao..... ili nešto slično tome
takvih ljudi ima na ovom forumu, ali ti nisi taj

čitajući tvoje postove u ovih par mjeseci što sam na ovom forumu, mogu reći da ti od svih tih kvaliteta nemaš niti jednu
dapače, tvoje mantranje o hrvatima i konstanto vređanje, ponekad i mene osobno kao ovdje gore, više govori o tebi nego o onome kome su te tvoje izjave upućene

i ako misliš da sam se kako ti samo slikovito kažeš "navlažio" na dražu, opet si u krivu, jer mi to nije dugo vremena predmet interesa. dapače, morao sam se podsjetiti nekih stvari jer mi to nije osnovna preokupacija
ako je netko ovdje "navlažen" onda si to ti, koliko na dražu toliko izgleda na tvog nedosegnutog alter ega

pa ako sam rekao previše, ionako će me moderator obrisati (kao što već je nekoliko puta ranije) - ipak si ti bliže vatri, pa samo se grij i dalje
 
ipak si došao na kraju sam na zaključak da bi svi koji nešto pišu ili govore o draži i četnicima trebali pitati tebe alias M. Samardžića

tvoj je aksiom:
-da svatko to ne hvali čiču i njegovu ideju govori laž i misli zlonamjerno (hrvati i njihovi izvori o istoj temi su apsolutno zabranjeni!)
-ako je slučajno i bilo kontakata draže i njegovih sa njemcima ili talijanima, ili ne daj bože partizanima, (a o tome govorimo ovdje) onda je to bilu u svrhu "viših ciljeva" - nabave municije, ljekova, oružja itd itd...
- onima za koje se dokazano zna da su kontaktirali iste, oni su "legalizovani"
- zločina nije bilo, nedaj bože, a ako su i bili onda su učinjeni u "privatnoj" režiji, kao posljedica osvete


već sam nekoliko puta rekao da nisam tip čovjeka koji se navlači po forumima i upušta u besmislene rasprave dokazujući ono što je davno postalo jasno, pa to neću niti ovdje
ponekad si dozvolim takav luksuz ali sa ljudima koji imaju mjeru, dozu humora, zanimljivu priču, neku informaciju više koju do sada nisam znao..... ili nešto slično tome
takvih ljudi ima na ovom forumu, ali ti nisi taj

čitajući tvoje postove u ovih par mjeseci što sam na ovom forumu, mogu reći da ti od svih tih kvaliteta nemaš niti jednu
dapače, tvoje mantranje o hrvatima i konstanto vređanje, ponekad i mene osobno kao ovdje gore, više govori o tebi nego o onome kome su te tvoje izjave upućene

i ako misliš da sam se kako ti samo slikovito kažeš "navlažio" na dražu, opet si u krivu, jer mi to nije dugo vremena predmet interesa. dapače, morao sam se podsjetiti nekih stvari jer mi to nije osnovna preokupacija
ako je netko ovdje "navlažen" onda si to ti, koliko na dražu toliko izgleda na tvog nedosegnutog alter ega

pa ako sam rekao previše, ionako će me moderator obrisati (kao što već je nekoliko puta ranije) - ipak si ti bliže vatri, pa samo se grij i dalje

raspisao si se bezveze...i dalje je ovde u pitanju tvoja potreba da ucestvujes na temama o cetnicima, i da ih gomilom gluposti, lazi i izmisljotina blatis i srozavas...zapitas li se zasto...hehe...kako te nije sramota da na temi o kojoj ne znas nista i kojoj se ni malo nisi ozbiljno posvetio iznosis ovakve optuzbe, citiras tu neku djubrad (koja su inace ''borci protiv velikosrpske propagande''...buuuahahaha), a da se pre toga nisi ni malo potrudio da procesljas razne izvora, pre svega objektivne i onda sam doneses neke zakljucke...Naravno, trcis da iskopiras ovde svaki tekst koji ti odgovora, bez da bilo sta prethodno proveris, a poznato je sta vama hrvatcicima odgovora kada je ova tema u pitanju...

Sve ove splacine koje si izneo mogu da sjebem jednom nemackom poternicom za Drazom (a za razliku od Tita bilo ih je dve :)) ...

Uostalom kada sednes sam sa sobom svestan si svega ovoga sto pisem...

Mogu da kazem samo da si mi udelio gomilu komplimenata...Da nemas takav stav prema meni, veruj mi ozbiljno bih se zapitao sta sa mnom nije u redu i zabrinuo za sebe...ovako znam da sam na pravom putu:)

I naravno da hrvatski izvori ne dolaze u obzir kada je istorija u pitanju, to na pdf Humor i zabava pa do mile volje...

uzivaj i sanjaj Drazu i cetnike...kad se dobro naspavas baci malo pogled na temu o saveznicima, ne verujem da ce ti prijati ali mogao bi tu da das neki doprinos i kao ponosni Titov pionir izneses nesto o saveznickim misijama pripojenim partizanima, a manes se ovih lupetaranja...

Iako je internet svaciji, podseticu te da si na forumu zemlje koja je jos 2004. usvojila zakon o izjednacavanju partizana i cetnika, u kojoj je ustanovljena ''Ravnogorska spomenica 1941.'', u kojoj je 2005. dodeljen ''Legion of merit'', najvece saveznicko priznanje za zasluge u II sv.ratu i konacno zemlje u kojoj ce se u skorijoj buducnosti ponistiti sramna presuda Titovog suda kojom je Draza kukavicki osudjen na smrt, i time ispraviti decenijska nepravda...Tako da malo pazis sta govoris i kako se ponasas...Jer u ovom slucaju udar na Drazu i njegove cetnike je udar na Republiku Srbiju...ako ti se to ne svidja, jednostavno odjebi...

i jedna informacija za one koje iskreno interesuju ove teme...

crveni ustasa Tito ne samo da je kukavicki likvidirao Drazu Mihailovica, kao svog politickog neprijatelja nego mu je i oduzeo pravo na grob, da pociva u miru, a srpskom narodu da polozi cvece...

STO HILJADA DOLARA ZA DRAŽIN GROB

Na sednici Centralnog odbora Srpske narodne odbrane (SNO) u Americi, održanoj u subotu 21. marta 2009. godine u Čikagu, doneta je jednoglasna odluka da se licu ili licima koja pronađu zemne ostatke prvog gerilca porobljene Evrope za vreme Drugog svetskog rata Generala Dragoljuba Draže Mihailovića isplati novčana nagrada od 100.000 američkih dolara.

Nagrada će biti isplaćena posle izvršenih DNK analiza zvaničnih medicinskih institucija.

Kancelarija Srpske narodne odbrane u Americi
 
Poslednja izmena:
Koča: Iako je internet svaciji, podseticu te da si na forumu zemlje koja je jos 2004. usvojila zakon o izjednacavanju partizana i cetnika, u kojoj je ustanovljena ''Ravnogorska spomenica 1941.'', u kojoj je 2005. dodeljen ''Legion of merit'', najvece saveznicko priznanje za zasluge u II sv.ratu i konacno zemlje u kojoj ce se u skorijoj buducnosti ponistiti sramna presuda Titovog suda kojom je Draza kukavicki osudjen na smrt, i time ispraviti decenijska nepravda...Tako da malo pazis sta govoris i kako se ponasas...Jer u ovom slucaju udar na Drazu i njegove cetnike je udar na Republiku Srbiju...ako ti se to ne svidja, jednostavno odjebi...

Kočo, jesi ti siguran da ovo nije forum bratstvo-jedinstvo-štrosmajerizam-jugoslavenstvo-serbokroatizam?

Drugim rečima, ovde neki ljudi ne shvataju da je zvanična Hrvatska tužila Srbiju za genocid. To je akt otvorene konfrontacije i neprijateljstva. Time je zvanična Hrvatska nedvosmisleno pokazala da je neprijatelj Srba i države Srbije. Meni je žao što je tako, ali onaj ko zaboravlja i to što se desilo jesenas, kako onda može da se seća frankovih koljačkih legija, veleizdajničkog procesa protiv Srba u Zagrebu, genocida u WW2, 1971. 1991. 1995?

Za one koji ne znaju šta je genocid: http://p104.ezboard.com/fistorijabalkanafrm15.showMessageRange?topicID=679.topic&start=61&stop=75

Obratiti pažnju na sar'anu ustaškog krvnika Dinka Šakića letos u ustaškoj uniformi uz hvalospeve.
 
Poslednja izmena:
jeste brate, u pravu si, ovaj forum je upravo to sto si napisao, inace se ovim izrodima ne bi dozvoljavalo da pisu sta im padne na pamet...hehe

Al ipak zvanicno: Крстарица (www.krstarica.com) је најпосећенији сајт у Србији, најпознатији домаћи интернет бренд и интернет провајдер. Седиште фирме је у Београду, у Србији.

Ili kad bolje razmislim, ovi neo komunisti su u svim porama sistema...hehehe...u tom grmu lezi zec.
 
Poslednja izmena:
Treba biti stvarno bolestan pa ne videti da četnici nisu imali koncentracione logore u kojima su poubijali preko milion Hrvata. E sad, kako vidimo na koncertima Thompsona i sahrani Dinka Šakića - komandanta Jasenovca, ustaše su ustvari u Hrvatskoj postali the good guys, pa ovi što meću znak jednakosti između ustaša i četnika ustvari izigravaju demokrate i umerenjake. Lepo, baš lepo...

Kočo, daj stavi onaj orden što je general Dragoljub Draža Mihailović dobio od američkog predsednika. (I stavljaj ga što češće, da im se malo useče dublje, mnogo su zaboravni...)

Ajde nešto ću ja:

AMERIČKI RATNI VETERANI URUČILI GENERALOV ORDEN DRAŽINOJ ĆERKI

DRUŠTVO - Ponedeljak, Maj 09, 2005 17:59 RTS

Delegacija američkih ratnih veterana uručila je danas u Beogradu, povodom 60. godišnjice pobede nad fašizmom, ćerki generala Dragoljuba - Draže Mihailovića Gordani Mihailović Orden za zasluge, kojim je američki predsednik Hari Truman 1948. godine posthumno odlikovao komandanta Jugoslovenske vojske u otadžbini.

Kako je tim povodom saopštio Srpski pokret obnove, to najviše ratno odlikovanje koje SAD dodeljuje strancima, Truman je dodelio Mihailoviću po preporuci američkog generala, zapovednik savezničkih snaga u zapadnoj Evropi i potonjeg predsednika SAD Dvajta Ajzenhauera.

Vođa Ravnogorskog pokreta i komandant Jugoslovenske vojske u otadžbini general Mihailović odlikovan je zbog "velikog doprinosa pobedi saveznika" i zbog spasavanja više od 500 američkih pilota, čije su avione Nemci oborili iznad Srbije.

Američki ratni veterani, koji su uručili orden Mihailovićevoj ćerki, spaseni su u jednoj od spasilačkih akcija ravnogorskog pokreta - operaciji 'Halijard' ili 'Vazdušni most'.

SAD je ispunila svoju obavezu posle 57 godina, a zahtev za uručenje odlikovanja predsednik SPO i ministar spoljnih poslova SCG Vuk Drašković uputio je poslednji put 9. avgusta prošle godine, podsetio je SPO.

RTS




Ćerka komandanta Jugoslovenske vojske u otadžbini Dragoljuba Mihailovića Gordana bila je veoma uzbuđena prilikom uručenja ordena "Legija časti" tako da je čak i zaplakala, rekli su za "Vesti" američki ratni veterani koji su joj predali orden koji je čak 57 godina "putovao" iz Vašingtona za Beograd.

Gordani je orden, kao što su "Vesti" objavile, uručen na Dan pobede u rezidenciji američkog atašea za štampu Alena Dokala, bez prisustva javnosti i zvaničnika iz vlasti Srbije i Crne Gore. Ona je, inače, lekar u penziji i ima 78 godina. Sve ovo vreme, Gordana uporno odbija bilo kakav kontakt sa medijima, a njen je uslov bio da ceremonija predaje ordena bude održana bez novinara.
Ministar inostranih poslova Vuk Drašković i ministar odbrane Prvoslav Davinić srdačno su i neformalno razgovarali su sa ratnim vetaranima iz SAD u restoranu na sedmom spratu hotela "Slavija luks".

zs051105_8.jpg

Orden generala Mihailovića u rukama njegove ćerke Gordane​

- Čekali smo ovaj orden duže od 57 godina. Najvažnije je da je ovaj orden konačno stigao u Beograd i da je uručen porodici đenerala Mihailovića. Dug je put do prave istine i drago mi je što ste upravo vi, koje su spasili pripadnici JVO, uručili ovaj najviši orden koji SAD dodeljuju inostranim građanima - rekao je Drašković.
 
Poslednja izmena:
Kočo, jesi ti siguran da ovo nije forum bratstvo-jedinstvo-štrosmajerizam-jugoslavenstvo-serbokroatizam?

Drugim rěčima, ovdě něki ljudi ne shvataju da je zvanična Hrvatska tužila Srbiju za genocid. To je akt otvorene konfrontacije i neprijateljstva. Time je zvanična Hrvatska nedvosmisleno pokazala da je neprijatelj Srba i države Srbije. Meni je žao što je tako, ali onaj ko zaboravlja i to što se desilo jesenas, kako onda može da se sěća frankovih koljačkih legija, veleizdajničkog procesa protiv Srba u Zagrebu, genocida u WW2, 1971. 1991. 1995?

Za one koji ne znaju šta je genocid: http://p104.ezboard.com/fistorijabalkanafrm15.showMessageRange?topicID=679.topic&start=61&stop=75

Obratiti pažnju na sar'anu ustaškog krvnika Dinka Šakića lětos u ustaškoj uniformi uz hvalospěve.

i o cemu mi posle da pricamo...Glavni grad Zagreb organizuje ustaske skupove u vidu Tompsonovih koncerata, da ne postavljam sad slike spodoba u ustaskim uniformama i pisem omiljene parole na tim okupljanjima...nikom nista, a onda pohapse likove zato sto nose sajkace...hehe

i ovde kod price o Krstarici kao srpskom forumu neko moze pogresno da me skapira ali znam sta govorim...Sta mislis koliko mozes da se zadrzis na nekom hr forumu dok te ne banuju? A da ne pricam sta sve mozes da dozivis i procitas za to kratko vreme...da te muka uhvati. Rasprava se svodi na to da ako vise nemaju argumenata obavezno sledi post koji sadrzi rec Kosovo i smajli...al ko nema svoju svetinju lako se s tudjom sprda...

imas ovde jednog nesretnika koji je osporavao postojanje tog ordena:hahaha:...onda kad je skapirao kakva je budala ispao, umanjivao je njegov znacaj...A naravno brate nikad dosta price o najvecem mogucem odlikovanju koje su Ameri davali stranim drzavljanima za zasluge u II sv.ratu. Jedini evropljanin koji je odlikovan, pored nekoliko pripadnika Crvene Armije je Draza.

A kad vec pricamo o ordenju ne smemo, a da ne spomenemo De Golovo odlikovanje:

Komandant francuskog pokreta otpora, general Šarl De Gol, odlikovao je generala Dražu Mihailovića Ratnim krstom. Uz ovaj orden on je izdao i pohvalnu naredbu, koja je 2. februara 1943. godine pročitana svim francuskim jedinicama:

Armijski general Dragoljub D. Mihailović, legendarni junak, simbol najčistijeg rodoljublja i najviših jugoslovenskih vojničkih vrlina, nije prestao voditi borbu na okupiranom nacionalnom tlu. Uz pomoć rodoljuba, on bez sustajanja ne da mira okupatorskoj vojsci, tako pripremajući onaj konačan juriš koji će dovesti do oslobođenja njegove otadžbine i celog sveta, rame uz rame s onima koji nikad nisu smatrali da se jedna velika zemlja može da pokori surovom zavojevaču.“


E, al stvarno bode oci...Mislim i da Tito i Pavelic imaju po jedan ovakav:brus:

Evo brate za tebe iz muzeja na Ravnoj Gori.

Orden legije zasluznih i De Golov ratni krst:

73850241.jpg
 
Poslednja izmena:
Pazi, ali nije dia nisu pokušali:

SAD podlegle pritiscima Hrvata
Draža ipak bez ordena
Negodovanje Hrvatske isprečilo se da Legija za zasluge kojom je američki predsednik Hari Truman posthumno odlikovao generala Dragoljuba - Dražu Mihailovića bude zvanično dodeljena Mihailovićevim potomcima na Dan pobede nad fašizmom.

Ne želeći da se zameri komunističkoj vlasti u nekadašnjoj Jugoslaviji, američka administracija je i pre 57 godina odustala od zvanične predaje najvišeg ordena koje SAD dodeljuje stranim državljanima.

Kako „Blic“ nezvanično saznaje, američka administracija ovaj put je podlegla pritiscima Hrvatske i Bosne i Hercegovine i odlučila da najviši orden koji SAD dodeljuje stranim državljanima ne bude uručen Dražinim potomcima danas, na Dan pobede nad fašizmom. Predstavnici SAD, kako tvrdi naš sagovornik koji je želeo da ostane anoniman, odložili su predaju ordena, ali konačan datum uručenja Legije za zasluge još uvek nije dogovoren. Na odluku američke administracije uticalo je snažno protivljenje Hrvatske da se „orden dodeli četničkom vođi koji je predvodio kvinsliški pokret u Drugom svetskom ratu“. Riječki „Novi list“ objavio je da su Vlada i predsednik Hrvatske Stjepan Mesić „već ranije upozorili SAD na negativno mišljenje Hrvatske o dodeli odlikovanja Draži Mihailoviću“.

Prema ranijim najavama, planirano je da predstavnicima Dražine porodice orden uruče američki ratni veterani na svečanoj ceremoniji u rezidenciji američke ambasade na Dedinju. Ipak, i dalje je neizvesno kada će i da li će orden u Dražino ime primiti njegova ćerka Gordana ili unuk Vojislav Mihailović. Takođe je najavljeno da će predaji ordena prisustvovati i šef diplomatije SCG Vuk Drašković koji je predaju ordena zvanično zatražio još prošle godine od tadašnjeg državnog sekretara SAD Kolina Pauela. Drašković je ranije predložio da primopredaja ordena bude održana u septembru u Pranjanima u sklopu proslave godišnjice operacije „Halijard“ kada su Mihailovićevi vojnici spasili američke avijatičare čije su avione Nemci oborili iznad Srbije.

Sopstveno dupe su pojeli od muke. :lol:
 
pošto je tema već skrenula u neželjenom smjeru, da i ja dam malo doprinosa
evo nešto iz stranih izvora:
PHILIP J. COHEN: The WW II and contemporary Chetniks, izloženo na Međunarodnoj konferenciji o sigurnosti i stabilnosti u Jugoistočnoj Europi, Glasgow, 24 i 25. o1. 1997. g.:


.... U izvješću poslanom u Berlin 11.09. 1941. g. više od pet mjeseci nakon nacističke okupacije, Felix Benzler, dužnosnik njemačkoga Ministarstva vanjskih poslova na službi u Srbiji, napisao je da do tada nije bilo bitaka između njemačkih vojnih snaga i četnika (nacionalni arhiv Washington, SAD, mikrofilm T-120, rola 200, snimka 153419).
Istoga dana kad je osnovao svoju kolaboracionističku vladu 29.08., general Nedić poslao je poruku Mihailoviću u kojoj mu nudi suradnju u suzbijanju partizana. Mihailović je odgovorio slanjem izaslanstva Nediću. Prema Nedićevu posljeratnom svjedočanstvu, Mihailovićevi uvjeti za suradnju su bili: stvaranje zajedničke fronte protiv partizana ne samo u Srbiji, nego i u Bosni i Crnoj Gori; da njemačke okupacijske vlasti službeno priznaju četničko djelovanje; da on dobije novac za plaće svojih četničkih vojnih časnika. Mihailović je primio novac, a Nijemci su odobrili uvjete (arhiv MUP-a Srbije, Nedićev arhiv, dokument 1-16, dosje 7-1)-
Makar nema dokaza ni za jednu združenu četničko-nacističku vojnu operaciju u ranu jesen 1941. g. Mihailovićeva su nastojanja na uspostavi suradnje s Nijemcima ostavila tako povoljan dojam na stanika Josefa Matla iz Abwehra (njemačke vojne obavijesštajne službe) da je Matl krajem listopada izvijestio kako su se Mihailovićevi četnici potpuno stavili na raspolaganje Wermachtu (n.a Washington, mikrofilm T-314, rola 1475, snimke 1110-1112).
.... Sredinom studenoga 1941. g. Mihailoviću je ispunjena molba da se sastane s njemačkim vojnim zapovjedništvom. Njemačko izaslanstvo je vodio pukovnik Kograd, pomoćnik načelnika stožera Vojnig zapovjedništva Srbije .... sljedi opis sastanka, traženje Mihailovićevo u vezi opreme, oružja, municije, uniformi kraljevske vojske itd.... ... Na sastanku su se Kograd i Mihailović složili da su im zajednički neprijatelji partizani. Kograd je ipak ustvrdio da ne može vjerovati četnicima jer su, za razliku od "Nedića, Ljotića, Pećanca i tolikih drugih koji su još u početku, ostvoreno stali na našu stranu" Mihailovićevi četnici "vodili povremeno otvorenu borbu protiv njemačkog vermachta". Prema iskazu, člana četničkog izaslanstva, Mihailović je prosvjedovao, rekavši kako "on nikada nije izdao naređenje da se napadaju nemačke oružane snage. Naprotiv. Sva njegova naređenja upravljena su na to, da se ta borba izbjegava, sem u slučaju, da njegove snagu budu od Nemaca napadnute. Tako je bilo do sada, a tako će biti i u buduće".....
.... Mihailovićevi pristaše opravdavaju četničku pasivnost pa i suradnju s Nijemcima, njihovim nastojanjem da spase Srbe od Njemačkih represalija. No četnici su kolaborilali s osovinom i kad srpski životi baš i nisu bili ugroženi. primjerice, u Crnoj Gori pod talijanskom okupacijom nije bilo nacionalne ugroženosti Srba i Crnogoraca. Četnici su uvelike surađivali s Talijanima s prvenstvenim ciljem da Crna Gora postane dio Velike Srbije (iz: Milazzo, 1975.).


eto, ponešto o nekim od gore navedenih pojmova.

ukoliko ste zainteresirani, ima još.

matija, lijepo je što si se i ti uključio, ali znaj da je (medicinski) doktor Philip Cohen ništa drugo do slučajni publicista, a njegova djela su, naime, bez značajne istorijske vrijednosti.

To bi bilo isto kao kada bi, npr. sada ti (koji recimo sa istorijom i političkim dešavanjima veze nemaš) odlučio da napišeš knjigu, inspirisan onim što se upravo dogodilo na Šri Lanci, i sve ostalo na tome.

"nije bilo nacionalne ugroženosti Srba i Crnogoraca" :dash:

Dodatno, Cohen ni sam nije zaista pisao o Srbiji, već su mnogi dijelovi pisani od strane drugih ljudi...
 
Koen (ko zan koje mu je kršteno ime) je Hrvat-Jevrejin i zubar.

Hr Wikipedija:
Cohen piše i drži predavanja o bivšoj Jugoslaviji, u kojima razobličuje velikosrpsku propagandu i povijesni revizionizam

Jozua Frank bio je Jevrejin. Ante Pavelić bio je zubar. Philip J. Cohen je u svojem liku i delu objedinio oboje.

Knjiga, koja je inače made in Croatia, izdata je jednovremeno na "hrvatskom" i engleskom. http://books.google.com/books?id=Fz...erbia's+Secret+War&source=gbs_summary_r&cad=0

Obratiti pažnju na naslovnicu - čista nauka...
 
Poslednja izmena:
Najmanje sto muslimani u cetnicima zasluzuju su ovakve uvrede sitnih dusa poput kiselog i zbog toga malo o njima:

Veliki broj Muslimana u toku drugog svetskog rata priključio se pokretu Draže Mihailovića i njegovih slavnim vojvodama i četovođama na području istočne Hercegovine, sjeverne Bosne pa i Srbije.


Napomenimo samo neke od njih:

- sudija Mustafa Pašić iz Mostara,
- doktor Ismet Popovac iz Konjica,
- Mustaj-bega Hadžihuseionovića,
- poručnik Husnija Čengić,
- Smajo Ćemalović iz Mostara,
- Mustafa Berberović iz Blagaja,
- Abid Prguda,
- Omer Kalajdžić,
- Muhamed i Abid Mehmedbašić iz Stoca,
- Mustafa Leho iz Blagaja,
- Džemal Kršlaković - imama - muderisa iz Konjica,
- Fehim Musakadić iz Sarajeva. Major Fehim Musakadić je lično preuzeo komandu nad Bjelimićima kada je preuzeta ustaška tvrđava u tom selu. Musakadić je bio dobrovoljac iz Prvog svetskog rata i Vitez Karađorđeve zvezde sa mačevima.
- Mustafa Mulalić sa područja Livna, koji je bio čak član Centralnog nacionalnog komiteta Ravnogorskog četničkog pokreta Draže Mihajlovića, bio je delegiran ispred grupe beogradskih Muslimana u Centralni komitet Ravnogorskog pokreta Draže Mihajlovića
- hafiza i član uleme medžlisa u Sarajevu Muhamed Pandžo,
- doktor Mehmed Begović profesora Univerziteta u Beogradu,
- imam Abdulah Hodžić iz Beograda,
- upravnik "Gajretovog" doma u Beogradu Muhamed Ćemalović,
- Fehim Musakadić - Musa bio nosilac spomenice "Solunskog fronta" i odlikovanja dinastije Karađorđević
- Muhamed Mulalić, rodom sa područja zapadne Hercegovine, izgradio je svoje duhovno biće na jugoslovensko - srpskoj literaturi i stvaralaštvu u cjelini
-Smajo Ćemalović iz Mostara
- Esad Vehabović (Bos. Gradiška, zatvoren zato što je javno tražio da se okači slika besmrtnog Draže mesto Broza zlikovca)
- aktivni poručnik Omer-beg Čengić
- Kapetan Husein Rovčanin koji je predvodio čuveni Komoranski odred formiran na terenu između Brodareva - Bijelog Polja - Prijepolja i brojio nekoliko stotina boraca. Zasluga je kapetana Rovčanina u tome što komunisti nisu prešli Lim iako su u toku 1943-4. pokušavali nekoliko puta.
i mnogi drugi...

Izvor: Mugdim Karabeg MUSLIMANI U ČETNICIMA

MUSLIMANI U ČETNICIMA

ČIČA JE VOLEO FEHIMA

Uoči Drugog svetskog rata jedna struja jugoslovenskih muslimana naginjala je Hrvatima i ona će potom podržati NDH. Druga struja, koja je bila manja, ali ne i malobrojna, a koju je mahom činilo obrazovanije muslimansko stanovništvo, dobro je pamtila svoje srpsko ime i zato je 1941. stupila u četničke redove.

Neumrli naš Čiča voleo je Fehima Musakadića kao retko koga od svojih komandanata i četnika
Na čelu muslimanskih četničkih bataljona bili su Fehim Musakadić, Mujo Pašić, dr Ismet Popovac. Kad smo osvojili opštinu Bjelemiće, muslimani-četnici su streljali trojicu muslimana-ustaša .
Dr Ismet Popovac, lekar iz Konjica, dolazi u prve redove četnika-muslimana. Zbog svoje saradnje sa četnicima i svoga otvorenog sukoba sa Hrvatima i partizanima gine kao četnik u Trebinjskoj šumi, blizu Trebinja, 1943. godine
Čuveni komoranski odred, formiran na terenu između Brodareva - B. Polje - Prijepolje, pod komandom kapetana Huseina Rovčanina brojio je nekoliko stotina boraca
Početkom 1942. godine obrazovan je u Sarajevu Muslimanski četnički akcioni komitet od 14 članova


jun2004_6m.jpg

Urednik "Bratstva" Alija Konjhodžić i princ Andrija Karađorđević, u manastiru Sveti Sava kod Libertvila, oko 1970. godine

jun2004_8m.jpg

Urednik "Bratstva" Alija Konjhodžić

List "Bratstvo", glasilo Srba islamske veroispovesti


jun2004_5.jpg


MUSLIMANI U ČETNICIMA

(Prema dr Ivanu Avakumoviću)


Dva najvažnija komandanta muslimanskih borbenih četničkih jedinica bili su dr Ismet Popovac i major Fuad Musakadić. Popovac je pre rata bio predsednik Opštine Konjic. Nemci su ga držali na oku, ali je ipak uspeo da osnuje jak četnički odred (muslimanski) i da sa njim uz male gubitke 20. januara 1943. oslobodi muslimansko naselje Bejelimići od ustaša. Tada ustašama dolaze u pomoć njihovi saveznici komunisti i njima polazi za rukom da likvidiraju dr Ismeta Popovca. Pa ipak, muslimani tog kraja i dalje su bili za četnike, o čemu svedoči i sledeći komunistički dokument:
"Situacija u Bjelimiću i okolini... slaba je. Drug Šator nije uspeo da mobiliše nikog. Svi izbjegavaju... Više su raspoloženi četnicima, nego nama".
Reč je o pismu Velimira Terzića Aleksandru Rankoviću. (Zbornik dokumenata NOR-a, tom 2, knjiga 9, strana 172, Beograd 1960. godine.)
Major Fehim Musakadić je pre rata bio šef policije u Sarajevu, odakle beži po nailasku ustaša. Osnovao je Konjički muslimanski četnički odred. Major Musakadić je inače bio Solunac, tj. srpski oficir na Solunskom frontu, pa je i to bio razlog što je napravio veoma dobru jedinicu.
Kako su komunisti, kao i nacisti, po svaku cenu hteli da zavade Srbe pravoslavne i muslimanske veroispovesti, to je njihov vođa Tito likvidaciju muslimanskih četničkih prvaka stavio među prioritete. Oni su jednostavno samim svojim postojanjem demantovali komunističku (i nacističku) propagandu.
Kada je reč o nacističkoj propagandi, poznat je njihov letak muslimanima koji potiče iz operacije protiv četnika poznate pod imenom "Švarc", vođene maja 1943. godine. U tom letku nacisti pozivaju muslimane da ne stupaju u Dražine četnike. U Nacionalnom arhivu u Vašingtonu letak se čuva pod brojem T-315-67-000574.
Tokom operacije "Švarc" major Musakadić se sklonio u varošicu Obalj i srećno je izbegao Nemce. Ali, i njega su komunisti uskoro likvidirali. Posle rata Tito je izjavio Vladi Šegrtu da ga je ''jako obradovala'' vest o likvidaciji majora Musakadića i njegovog četničkog štaba. (Vlado Šegrt, Ratne uspomene, Beograd 1964. godine, strana 326.) Ovi podaci su izneti prema knjizi profesora istorije na univerzitetu Britanska Kolumbija u Vankuveru, Kanada, dr Ivana Avakumovića - Mihailović prema nemačkim dokumentima (Savez Oslobođenje, London, 1969. godine, strana 71).
Inače, nikada nije utvrđen broj muslimana ubijenih od strane komunista - kao što nisu utvrđene ni komunističke žrtve drugih naroda. Komunisti su objavili spisak svih civilnih muslimanskih žrtava u Drugom svetskom ratu, kojih ima 8.000 (A. Miletić, V. Dedijer, Genocid nad muslimanima, Svjetlost, Sarajevo, 1990. godine). Međutim, nije tačno rečeno od čije ruke je palo tih 8.000 žrtava, svakako zato jer komunisti kriju svoj zločin i jer im, s druge strane, ne odgovara saopštavanje prave istine o broju muslimana ubijenih od strane četnika. Naime, ta cifra je daleko manja od one iz njihove propagande, a naročito od broja srpskih civilnih žrtava palih od strane muslimana koji su sarađivali sa Hrvatima.


jun2004_7.jpg


Draža u Bosni, proleća 1945. Iza njega (jedini sa šajkačom i kokardom) je Mustafa Mulalić, predstavnik muslimana u Centralnom nacionalnom komitetu. U donjem desnom uglu vidi se dr Stevan Moljević, jedan od glavnih četničkih ideologa

264-1.jpg


Draža sa muslimanskim prvacima oktobra 1944. u Bijeljini (ispred je pukovnik BaletiĐ iz Vrhovne komande)

264-2.jpg


Postrojeni muslimani četnici dok ih obilazi Draža, oktobra 1944. u Bijeljini


Dalje

Biografski zapisi Alije Konjhodžića
Muslimani - Ravnogorci
Muslimanske četničke jedinice
400 muslimana četnika iz Umčana
Jedan verodostojan svedok
Draža Mihailović i muslimani
Centralni nacionalni komitet i muslimani
Muslimani u četnicima - protiv ustaša i balista
Koreni mog stabla - Muslimani u četnicima


na sledecoj stranici http://www.pogledi.rs/mhs/8.php (linkovi s leve strane, dole)

Nesumnjivo da je bilo četničkih Muslimana, ali zar nisu pristali većina u kolaboraciju, na stranu uz Ustaše?
 
Koen (ko zan koje mu je kršteno ime) je Hrvat-Jevrejin i zubar.

Hr Wikipedija:


Jozua Frank bio je Jevrejin. Ante Pavelić bio je zubar. Philip J. Cohen je u svojem liku i dělu objedinio oboje.

Knjiga, koja je inače made in Croatia, izdata je jednovrěmeno na "hrvatskom" i engleskom. http://books.google.com/books?id=Fz...erbia's+Secret+War&source=gbs_summary_r&cad=0

Obratiti pažnju na naslovnicu - čista nauka...

Koliko mi je poznato, Kojen se bavi istraživanjem borbe protiv raka?

I postojala su dva Anta Pavelića. Dobrica zubar (ovaj je bio i aktivni pro-juglosloven) i zloća Ustaša. Nisi zmao?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top