Priprema za čas

Кад смо већ код тога, људи, да ли су предавања из методике књижевности заиста обавезна? Ако има неко са Филолошког....?
Изгледа како гдје. Ја сам као ванредан студент морао да одржим по 4 часа у обје школе, а у основној чак и да слушам, јер без тог нисам могао да добијем потврду да изађем на испит. И док сам све то завршио, прошла су два рока. А неки кажу да само донесу потврду из школе, ништа не раде.
 
Кад смо већ код тога, људи, да ли су предавања из методике књижевности заиста обавезна? Ако има неко са Филолошког....?

Zamisli da ti popravlja zub doktor koji je samo u knjigama pročitao kako se to radi, ili da ti šije haljinu neko ko je samo gledao modne časopise. Po mom mišljenju, metodika je jedan od najvažnijih ispita,pored pedagogije, za onog ko želi da radi u prosveti. Uverićeš se u to kad budeš počela da radiš. Ako ti ambicija nije prosveta, onda izvini.
 
Zamisli da ti popravlja zub doktor koji je samo u knjigama pročitao kako se to radi, ili da ti šije haljinu neko ko je samo gledao modne časopise. Po mom mišljenju, metodika je jedan od najvažnijih ispita,pored pedagogije, za onog ko želi da radi u prosveti. Uverićeš se u to kad budeš počela da radiš. Ako ti ambicija nije prosveta, onda izvini.
Не може се много тога научити из методике, глчавна је пракса. Јесте корисно одржати неколико часова и научити понешто, али то се не може поредити са зубарским послом.
 
Кад смо већ код тога, људи, да ли су предавања из методике књижевности заиста обавезна? Ако има неко са Филолошког....?

Све је обавезно. Али и не мора бити. :) Свакако је корисно, јер као што неко рече, то је пракса и најбитнија је за рад у школи.
 
Кад смо већ код тога, људи, да ли су предавања из методике књижевности заиста обавезна? Ако има неко са Филолошког....?

pa ako si u bg-u na knjizevnosti onda su mega-obavezna. ako si na jeziku, onda nisam sigurna da su obavezna. ali ako si bolonjac onda su verovatno obavezna
 
da li u pripremi za cas ponavljanja i utvrdjivanja gdje treba da ih ocjenjujem treba da navedem sva pitanja koja cu da im postavim? i to tacno koja pitanja kojem uceniku?
ja sa diplomirala, isla na predavanja i radim kratko vrijeme, ali nisam jos ni jednu pripremu za utvrdjivanje napisala pa vas molim za pomoc.
 
da li u pripremi za cas ponavljanja i utvrdjivanja gdje treba da ih ocjenjujem treba da navedem sva pitanja koja cu da im postavim? i to tacno koja pitanja kojem uceniku?
ja sa diplomirala, isla na predavanja i radim kratko vrijeme, ali nisam jos ni jednu pripremu za utvrdjivanje napisala pa vas molim za pomoc.
.. opusti se ..
.. priprema treba da bude pomoćno sredstvo za tebe ..
.. ne moraš se strogo držati šablona ..

.. ja ti predlažem da potražiš neki od seminara aktivne nastave .. od njih se zaista može dosta naučiti .. časovi budu jako dobro organizovani a deci zanimljivi ..

.. evo ti link ..
 
Zamisli da ti popravlja zub doktor koji je samo u knjigama pročitao kako se to radi, ili da ti šije haljinu neko ko je samo gledao modne časopise. Po mom mišljenju, metodika je jedan od najvažnijih ispita,pored pedagogije, za onog ko želi da radi u prosveti. Uverićeš se u to kad budeš počela da radiš. Ako ti ambicija nije prosveta, onda izvini.
.. potpis na ovo ..
(.. i mala dopuna .. razvojna psihologija je isto jedan od neophodnih predmeta ..)
 
Zamisli da ti popravlja zub doktor koji je samo u knjigama pročitao kako se to radi, ili da ti šije haljinu neko ko je samo gledao modne časopise. Po mom mišljenju, metodika je jedan od najvažnijih ispita,pored pedagogije, za onog ko želi da radi u prosveti. Uverićeš se u to kad budeš počela da radiš. Ako ti ambicija nije prosveta, onda izvini.

Ne mora da znaci. Ja sam apsolvent koji radi u srednjoj skoli, nisam nikad bio na vjezbama i predavanjima iz metodike, nisam nikad nista procitao iz metodike, naravno nisam je ni polozio, a ni izlazio na ispit, a dobio sam sve pohvale od direktora skole kad mi je dolazio na cas u kontrolu. Sjecam se kakvi su profesori bili dok sam ja bio srednjoskolac i kad uporedim njih i sebe sad, mislim da radim cak i bolje od njih. Jos sam primjetio tokom razgovora sa njima u zbornici da oni cesto imaju dosta problema sa ucenicima, dok kod mene velika vecina ucenika, cak i onih slabijih, vrlo aktivno ucestvuje u nastavi. Dzaba tebi sva metodika svijeta ako ti nisi zanimljiv ucenicima i ne znas kako da se postavis u ucionici, balansirajuci izmedju omliljenog zanimljivog profesora i profesora sa kojim nema sale.
 
Nemoj tako...Dolazila mi je kontrola na cas i ljudi su bili prezadovoljni.

Dolazila ti je kontrola u vidu direktora? I bila prezadovoljna? Ha, ha. Moj direktor je fiskulturnik, i kada je obilazio nastavu, zaključio je da dajem teže zadatke nego moja koleginica. Ona je radila zapreminu, a ja masu piramide. Za zapreminu ne mora da se računa koren iz tri, a za masu pored toga imaš još i gustinu sa dve decimale. Toliko o njihovoj kompetenciji.

A što se tiče zanimljivosti nastavnika koji ne poznaje metodiku, iz ličnog i iskustva moje dece znam da su najzanimljiviji oni kojima učenici mogu da se penju na glavu, a ovi mrtvi 'ladni.
 
Dolazila ti je kontrola u vidu direktora? I bila prezadovoljna? Ha, ha. Moj direktor je fiskulturnik, i kada je obilazio nastavu, zaključio je da dajem teže zadatke nego moja koleginica. Ona je radila zapreminu, a ja masu piramide. Za zapreminu ne mora da se računa koren iz tri, a za masu pored toga imaš još i gustinu sa dve decimale. Toliko o njihovoj kompetenciji.

A što se tiče zanimljivosti nastavnika koji ne poznaje metodiku, iz ličnog i iskustva moje dece znam da su najzanimljiviji oni kojima učenici mogu da se penju na glavu, a ovi mrtvi 'ladni.

Pa nije on dosao da slusa lekciju koju predajem, vec da vidi kako se snalazim na casu. Covjek koji je bio profesor 30 godina i koji je vec 8 godina direktor valjda zna da li neko dobro drzi cas ili ne.

Ne slazem se ni sa tvojim drugim pasusom. Imam 25 godina, najmladji sam u skoli, ali me svi djaci jako postuju. Svi me redovno pozdravljaju i u skoli i na ulici, cak i oni srednjoskolci kojima ne predajem. Volim rad, red i disciplinu, volim i da se salim. Znam biti vrlo blag, ali kad primjetim da se neko mangupise, postajem krajnje nezgodan. Djacima se svidja moj nacin predavanja, znam kako da im odrzim paznju. Ne drzim se striktno lekcije, vec volim da to malo prosirim, pa im, recimo, ispricam neku anegdotu, nesto im slikovito prikazem...Evo primjer: posto predajem engleski, nekidan sam drzao predavanje slang words. Umjesto da se drzim neke suvoparne lekcije iz udzbenika koja sadrzi 10-ak slang rijeci i koja je i meni bila dosadna, ja sam im pricao kako sam na Exit-u muvao Engleskinje i sta smo pricali i na taj nacin im sigurno ubacio u glavu mnogo vise tih rijeci nego sto ima u knjizi, a koje bi oni tesko i procitali.
 
Pa nije on dosao da slusa lekciju koju predajem, vec da vidi kako se snalazim na casu. Covjek koji je bio profesor 30 godina i koji je vec 8 godina direktor valjda zna da li neko dobro drzi cas ili ne.

Ne slazem se ni sa tvojim drugim pasusom. Imam 25 godina, najmladji sam u skoli, ali me svi djaci jako postuju. Svi me redovno pozdravljaju i u skoli i na ulici, cak i oni srednjoskolci kojima ne predajem. Volim rad, red i disciplinu, volim i da se salim. Znam biti vrlo blag, ali kad primjetim da se neko mangupise, postajem krajnje nezgodan. Djacima se svidja moj nacin predavanja, znam kako da im odrzim paznju. Ne drzim se striktno lekcije, vec volim da to malo prosirim, pa im, recimo, ispricam neku anegdotu, nesto im slikovito prikazem...Evo primjer: posto predajem engleski, nekidan sam drzao predavanje slang words. Umjesto da se drzim neke suvoparne lekcije iz udzbenika koja sadrzi 10-ak slang rijeci i koja je i meni bila dosadna, ja sam im pricao kako sam na Exit-u muvao Engleskinje i sta smo pricali i na taj nacin im sigurno ubacio u glavu mnogo vise tih rijeci nego sto ima u knjizi, a koje bi oni tesko i procitali.

Vidi Boga ti . Umesto da si im pricao o droZi, alkoholu i njihovom stetnom uticaju ti si im pricao kako si muvao engleskinju :think: Mislim zna se koje su pristojne teme na nivou ucenik-profesor tako da te ne bih bas pohvalio na tom planu. Hvala Boze ako direktor misli da si ok profesor . ;)
 
Evo da dodam jos nesto . Nama su tamo pred kraj dolazili studenti sa fakulteta da vezbaju na nama predavanja i ono , primetih par stvari koje mi nikako ne ulaze u glavu . Prvo recimo njihova pospanost :neutral: Znate onaj posture kada profesor izgleda kao da je pistoljem nateran da dodje na cas i izdiktira 20 recenica iz udzbenik koji mu stoji na stolu . :lol: Nije da su oni to radili, ali njihov body language me je vredjao, kao da smo im bili dosadni , zato nisam ni dizao ruku iako sam na redovnim caosovima vrlo aktivan . Druga stvar je njihov glas, kao da nisu jele 30 godina . Ne mogu da ih cujem, nisu "pricljive" , mislim pricaju one i sve, ali nacin na koji pricaju me smara, uspavljuje, deluju nezainteresovano . Cinjenica je da mi se svidja kada profa ima prijateljski odnos, ali daleko od toga da meni profesorka prica kako je muvala nekog dekicu na kongresu matematicara :roll: Mislim daaaaj .... Moze to barem malo indiskretnije , ili jednostavno ima puno pametnijih tema za razgovor iz danasnjice koje bi mogle na engleskom da se obradjuju . I kraj casa ono kada im ostane luft mi je jako zanimljiv, igramo se Hangman :lol: I tako :lol:
 
Počeo sam da predajem engleski u jednoj srednjoj školi. Da li neko može da mi pokaže kako da napišem pripremu za čas na kojem treba da obrađujemo jedan tekst? Hvala!

Da si žensko pripreme bi obavezno sadržavale tuširanje, puderisanje, karmin, štrcneš malo dezodoransa pod pazuh. Sad ako oćeš da odeljenje ne skida pogled sa tebe onda obavezno suknjica iznad kolena i tu ide pravilo - što je suknjica kraća sve više blenu u tebe, a sve manje pamte šta im pričaš. Odlazak kod frizera i kupovina nove tašne i cipela se podrazumeva i to ne treba posebno napominjati. Da, i ne zaboravi po neki osmeh u toku časa - niko ne voli nadrndanog profana koji ko' da je krenuo na zadušnice.
 
Evo da dodam jos nesto . Nama su tamo pred kraj dolazili studenti sa fakulteta da vezbaju na nama predavanja i ono , primetih par stvari koje mi nikako ne ulaze u glavu . Prvo recimo njihova pospanost :neutral: Znate onaj posture kada profesor izgleda kao da je pistoljem nateran da dodje na cas i izdiktira 20 recenica iz udzbenik koji mu stoji na stolu . :lol: Nije da su oni to radili, ali njihov body language me je vredjao, kao da smo im bili dosadni , zato nisam ni dizao ruku iako sam na redovnim caosovima vrlo aktivan . Druga stvar je njihov glas, kao da nisu jele 30 godina . Ne mogu da ih cujem, nisu "pricljive" , mislim pricaju one i sve, ali nacin na koji pricaju me smara, uspavljuje, deluju nezainteresovano . Cinjenica je da mi se svidja kada profa ima prijateljski odnos, ali daleko od toga da meni profesorka prica kako je muvala nekog dekicu na kongresu matematicara :roll: Mislim daaaaj .... Moze to barem malo indiskretnije , ili jednostavno ima puno pametnijih tema za razgovor iz danasnjice koje bi mogle na engleskom da se obradjuju . I kraj casa ono kada im ostane luft mi je jako zanimljiv, igramo se Hangman :lol: I tako :lol:

Imajte milosti XD
Ja sam se presekla tri puta uzduz kad sam dolazila u srednju skolu da predajem :D
I to je bila katastrofa jer sam trebala drzati cetvrtacima cas iz filozofije a profesor me stavio da drzim cas trecacima koji nisu imali pojma sta im predajem ( posto je za lekciju koju sam spremala trebalo predznanje koje doiju u cetvrtoj godini).
Bulje oni jadni u mene, buljim ja u njih XD
Mislim da se nikada u zivotu nisam toliko isprepadala ko tada.
Ali ispalo je ok, spustila sam lekciju na jedan opsti nivo i ispala je prilicno kul debata.

Ali secam se dok sam sama bila u srednjoj, cesto su dolazili studenti totalno nespremni ,pogubljeni, umrtvljeni...mislim da sam ih skapirala tek posle tog casa iz prakse XD

Inace ni ja ne volim prelicne price...imali smo i na faxu jednu stariju gospodzu profesorku koja je mislila jadna da ce nama biti super kul da slusamo od kojih je bolesti bolovala u mladosti i o tipovima muskaraca u koje se zaljubljivala...
Mislim ono, bilo je simpaticno prvvih 20 minuta...a onda je presla 45 minuta i postalo je malo klaustrofobicno....
 

Back
Top