Pričest

U casi je sveti gral ali ne casa
 

Prilozi

  • Dante_Gabriel_Rossetti_-_The_Damsel_of_the_Sanct_Grael_(1874).jpg
    Dante_Gabriel_Rossetti_-_The_Damsel_of_the_Sanct_Grael_(1874).jpg
    107,7 KB · Pregleda: 1
Hrista nikad niko nije direktno pitao "kako mi možemo ponijeti krst" ali su Ga direktno pitali "kako možemo jesti Njegovo Tijelo". To je sva suština. Hristos je direktno dobio pitanje da Se izjasni da li je to simbolično ili istinski i nije odgovorio da je ovo prvo. Nije rekao "mislim simbolično".
 
Hrista nikad niko nije direktno pitao "kako mi možemo ponijeti krst" ali su Ga direktno pitali "kako možemo jesti Njegovo Tijelo".
I sta im je odgovorio,da mu otkinu ruku ili mozda nogu ili da Mu pojedu neko uvo ???
Ili im mozda izricito rekao da to nije simbolika !?
Jel im to mozda rekao ili ipak nesto drugo ?
I sto ti toliko tesko da mi odgovoris - dali ti i tvoji verski istomisljenici danas na svojim ledjima doslovno i bukvalno nosite krsta svojega i ako li ne,zasto jer On nije naglasio da je to bila simbolika ???
Molim te uzmi u obzir da si ti davao upravo ovaj argumenat kada su ti hriscani pojasnjavali da je jedenje Hristovog tela i pijenje Njegove krvi samo simbolika uz ozbiljne dokaze u prilog koje si tendenciozno ignorisao...
To je sva suština. Hristos je direktno dobio pitanje da Se izjasni da li je to simbolično ili istinski i nije odgovorio da je ovo prvo. Nije rekao "mislim simbolično".
A jel im podao Njegovu ruku il nogu da Ga pojedu ili im mozda dao hljeba ?????????
 
Već sam se osvrnuo na to sa krstom i ukazao da nisu uporedive situacije upravo zato jer Hristova izjava nije bila osporena pitanjem "a kako to" kad je krst u pitanju a jeste bila osporena kad je govorio o Tijelu i Krvi.

Niko nije negirao da im je dao hljeb samo je taj hljeb na nama neshvatljiv način postao Tijelo Hristovo. Već sam ti rekao da ne trebaš o ovome razmišljati ograničenom ljudskom logikom već vjerom.
 
Kakva su ovo pitanja? Zašto se rugaš nečemu što ne razumeš? Sabrao si babe i žabe, dobio besmislicu i sada druge zbog toga maltretiraš.
Postavio sam pre svega logicna i direktna pitanja u kontekst tekuce diskusije,s kojim pravom osporavas i ocenjujes moje motive u raspravi ?
Ako smatras da imas odgovora daj ga iznesi ili prati diskusiju sa sistance....
...naravno,postoji opcija i da mi obrises poruku jer se tvoj kolega ocito tesko snalazi i dobro bi mu dosla tvoja asistencija.
 
Postavio sam pre svega logicna i direktna pitanja u kontekst tekuce diskusije,s kojim pravom osporavas i ocenjujes moje motive u raspravi ?
Ako smatras da imas odgovora daj ga iznesi ili prati diskusiju sa sistance....
...naravno,postoji opcija i da mi obrises poruku jer se tvoj kolega ocito tesko snalazi i dobro bi mu dosla tvoja asistencija.
Ako ne razumeš posmatraj ti diskusiju sa distance. Ovako ne samo
da pokazuješ koliko ne razumeš već svojim pitanjima vređaš, ismevaš
i ponižavaš tuđu veru. Pokaži malo tolerancije.
 
Ako ne razumeš posmatraj ti diskusiju sa distance. Ovako ne samo
da pokazuješ koliko ne razumeš već svojim pitanjima vređaš, ismevaš
i ponižavaš tuđu veru. Pokaži malo tolerancije.
Dali ja nesto razumem ili ne vidi se iz same diskusije -dali recimo bezim od direktna pitanja ili ih mozda odgovaram jasno i precizno uz konkretne Biblijske citate .
E sad ako vec smatras da sam nesto pogresno shvatio onda daj molim te sve mi to lepo pojasni uz konkretne Biblijske dokaze,onako kako ja to uobicajeno radim.
Hvala unapred na tvom angazmanu.
 
Dali ja nesto razumem ili ne vidi se iz same diskusije -dali recimo bezim od direktna pitanja ili ih mozda odgovaram jasno i precizno uz konkretne Biblijske citate .
E sad ako vec smatras da sam nesto pogresno shvatio onda daj molim te sve mi to lepo pojasni uz konkretne Biblijske dokaze,onako kako ja to uobicajeno radim.
Hvala unapred na tvom angazmanu.
Kakvi bre biblski dokazi i citati. Osvrnula sam se na tvoje podrugljivo pitanje koje veze nema ni sa Biblijom ni sa kulturnom raspravom.
Ne razumeš u šta oni veruju. I ne moraš. Niko te ne prisiljava da i ti tako veruješ. Al ne ismevaj i ne vređaj.
 
Već sam se osvrnuo na to sa krstom i ukazao da nisu uporedive situacije upravo zato jer Hristova izjava nije bila osporena pitanjem "a kako to" kad je krst u pitanju a jeste bila osporena kad je govorio o Tijelu i Krvi.
..i odmah sam te nakon toga pitrao dali im je Isus potvrdio da su to trebali shvacati doslovno i podao im neki deo Njegovog tela da ga pojedu ili im je ipak nesto pojasnio ?
Niko nije negirao da im je dao hljeb samo je taj hljeb na nama neshvatljiv način postao Tijelo Hristovo.
Zasto neshvatljiv ?
Koje je to teo bilo i jos uvek danas ,po vama,jeste ?
Dali ono pe vaskrsnuca ili ono telo nakon toga ?
...ili je mozda telo koje je Jovan video a koje Hristos ocito ima otkako je otisao Ocu ?
...jel shvacas polako apsurd tog teoloskog stava koji inicira veoma ozbiljnih i za tebe izuzetno teskih potpitanja ?
Već sam ti rekao da ne trebaš o ovome razmišljati ograničenom ljudskom logikom već vjerom.
Hmmmm,daj mi molim te pojasni kako se to razmislja verom ?
Do sada sam uvek smatrao da se razmislja mozgom ali eto,uvek se nesto novo moze nauciti,zar ne ? :D
Izvoli,cekam jasan i precizan odgovor.
 
Kakvi bre biblski dokazi i citati. Osvrnula sam se na tvoje podrugljivo pitanje koje veze nema ni sa Biblijom ni sa kulturnom raspravom.
Ne razumeš u šta oni veruju. I ne moraš. Niko te ne prisiljava da i ti tako veruješ. Al ne ismevaj i ne vređaj.
Pitanje je jasno i precizno adekvatno tezi koju namece Maki a ti ga blanko poddrzavas stoga se odnosi i na tebe.
Ako imas odgovore daj ih iznesi a ako ih nemas,vec sam ti rekao - distanca ti uoopste nece skoditi a tako ces dati najveci doprinos samoj temi...
 
Pitanje je jasno i precizno adekvatno tezi koju namece Maki a ti ga blanko poddrzavas stoga se odnosi i na tebe.
Ako imas odgovore daj ih iznesi a ako ih nemas,vec sam ti rekao - distanca ti uoopste nece skoditi a tako ces dati najveci doprinos samoj temi...
Da odgovaram na uvredljiva i podrugljiva pitanja koja su potekla iz tvoje čudne mašte?
Ne pada mi na pamet. Niti je iko dužan da se tebi pravda u vezi onoga u šta veruje.
 
..i odmah sam te nakon toga pitrao dali im je Isus potvrdio da su to trebali shvacati doslovno i podao im neki deo Njegovog tela da ga pojedu ili im je ipak nesto pojasnio ?
Zapravo još jače je istaknuo neophodnost jedenja Njegovog Tijela. Zašto im nije rekao "ne mislim bukvalno"? Bio je spreman da Ga određeni slušaoci napuste ali nije odstupio od Svojih riječi.

Zasto neshvatljiv ?
Koje je to teo bilo i jos uvek danas ,po vama,jeste ?
Dali ono pe vaskrsnuca ili ono telo nakon toga ?
...ili je mozda telo koje je Jovan video a koje Hristos ocito ima otkako je otisao Ocu ?
Proslavljeno Hristovo Tijelo. Ono poslije vaskrsenja. Ne mrtvo meso mrtvih ljudi što bi bilo kanibalizam već živo proslavljeno Tijelo Hristovo koje nikad ne umire.

...jel shvacas polako apsurd tog teoloskog stava koji inicira veoma ozbiljnih i za tebe izuzetno teskih potpitanja ?
Apsurdno je samo onome ko sve gleda iz ograničene perspektive. Uostalom za mnoge je apsurdno cijelo hrišćanstvo kao koncept. Da li je nekome nešto apsurdno ili ne nema nikakvog uticaja na istinitost tog stava.

Hmmmm,daj mi molim te pojasni kako se to razmislja verom ?

Do sada sam uvek smatrao da se razmislja mozgom ali eto,uvek se nesto novo moze nauciti,zar ne ? :D
Izvoli,cekam jasan i precizan odgovor.
Tako što prihvatiš ono što ne možeš razumjeti logikom.
 
Da odgovaram na uvredljiva i podrugljiva pitanja koja su potekla iz tvoje čudne mašte?
Ne pada mi na pamet. Niti je iko dužan da se tebi pravda u vezi onoga u šta veruje.
Zamolio bih te da se uzdrzis od licnih kvalifikacija na moj racun jer je ocito da zelis konflikt sa mnom i ja ti to zadovoljstvo necu dati/omoguciti...nit sada a nit u buducnosti stoga pozivam i naseg administratora tab503 da ti skrene paznju da revidiras to tvoje ponasanje.
 
Poslednja izmena:
Zamolio bih te da se uzdrzis od licnih kvalifikacija na moj racun jer je ocito da zelis konflikt sa mnom i ja ti to zadovoljstvo necu dati/omoguciti...nit sada a nit u buducnosti stoga pozivam i naseg administratora tab503 da ti skrene paznju da revidiras to tvoje ponasanje.
Ti ulaziš u konflikt zato što si uporan u tome da omalovažavaš i vređaš
tuđu veru. Pitanje da li su apostoli jeli ruku ili nogu Hristovu, može da
potekne samo iz čudne mašte. Što zamišljaš takve scene, samo ti znaš.
 
Hmmmm,daj mi molim te pojasni kako se to razmislja verom ?
Do sada sam uvek smatrao da se razmislja mozgom ali eto,uvek se nesto novo moze nauciti,zar ne ? :D
Izvoli,cekam jasan i precizan odgovor.
Ovo je sasvim legitiman stav za jednog ateistu. Za vernika ne može biti
tako. Nikakvih materijalnih dokaza o postojanju Boga nema. Ili veruješ
ili ne veruješ. Ako se samo na razum oslanjaš, nećeš verovati.
 
Postavio sam pre svega logicna i direktna pitanja u kontekst tekuce diskusije,s kojim pravom osporavas i ocenjujes moje motive u raspravi ?
Ako smatras da imas odgovora daj ga iznesi ili prati diskusiju sa sistance....
...naravno,postoji opcija i da mi obrises poruku jer se tvoj kolega ocito tesko snalazi i dobro bi mu dosla tvoja asistencija.
A verujes da je pretvorio vodu u vino .Isto nije nikakva simbolika nego doslovno.
Tako, u Kani Galilejskoj, učini Isus prvo znamenje i objavi svoju slavu te povjerovaše u njega njegovi učenici“. (Ivan 2, 1-12)
 
Ja sam razumela ni sami ne razumeju pa im je to tajna
Hrista nikad niko nije direktno pitao "kako mi možemo ponijeti krst" ali su Ga direktno pitali "kako možemo jesti Njegovo Tijelo". To je sva suština. Hristos je direktno dobio pitanje da Se izjasni da li je to simbolično ili istinski i nije odgovorio da je ovo prvo. Nije rekao "mislim simbolično".
Nije ni rekao mislim doslovno jedite moje telo ko to jos moze da misli
nego im je da osimbole hleba i vina da to jedu i piju
a simboli hleba i vina ne mogu doslovno biti njegovo telo i krv jer
Bog to zabranjuje

Zato sto su neki bukvalno shvatil iIsusove reci napustili su ga
Biblija se ne tumaci bukvalno nego sa razumevanjem i duhom

Isus je rekao i "ja sam vrata"
pa jel on doslovno vrata ? nije
 
Poslednja izmena:
Ja sam razumela ni sami ne razumeju pa im je to tajna

Nije ni rekao mislim doslovno jedite moje telo ko to jos moze da misli
nego im je da osimbole hleba i vina da to jedu i piju
a simboli hleba i vina ne mogu doslovno biti njegovo telo i krv jer
Bog to zabranjuje

Zato sto su neki bukvalno shvatil iIsusove reci napustili su ga
Biblija se ne tumaci bukvalno nego sa razumevanjem i duhom

Isus je rekao i "ja sam vrata"
pa jel on doslovno vrata ? nije
Nije ni jedno cydo napravljeno od strane isysa.Sve je simbolika.
 
Ovo je sasvim legitiman stav za jednog ateistu.
Dakle u meni si konacno prepoznala ateistu ?
U redu,imas prava na svoje misljenje...stvarno mi zao sto sam izazvao takav utisak ali sta je tu je,uvek ima prostora za popravljanje.
Za vernika ne može biti tako.
A zasto,zar vernici ne meju koristiti razum i logiku da bi bolje razumeli Bozju rec ?
Nikakvih materijalnih dokaza o postojanju Boga nema. Ili veruješ
ili ne veruješ.
Kako to mislis nema dokaza ????
Pa citava je nasa planeta cvrst i nesporan dokaz o Bogu i Njegovoj cudesnoj kreaciji !
Ako se samo na razum oslanjaš, nećeš verovati.
Veruje se u Boga na osnovu onog sto o Njemu vidimo i saznajemo,vernici su pozvani "da vide i razumeju"Bozje kreacije i da citaju Pismo kako bi shvatili Bozju velicinu a ne da samo blanko prihvacaju neke teoloske tvrdnje.
 
Zapravo još jače je istaknuo neophodnost jedenja Njegovog Tijela. Zašto im nije rekao "ne mislim bukvalno"? Bio je spreman da Ga određeni slušaoci napuste ali nije odstupio od Svojih riječi.
A jel im mozda rekao "mislim bukvalno" ???
Proslavljeno Hristovo Tijelo. Ono poslije vaskrsenja.
Haajdemo doprecizirati - dali Hristovo telo pre odlaska Ocu ili ono sto je imao nakon vaskrsenja ???
Ne mrtvo meso mrtvih ljudi što bi bilo kanibalizam već živo proslavljeno Tijelo Hristovo koje nikad ne umire.


Apsurdno je samo onome ko sve gleda iz ograničene perspektive. Uostalom za mnoge je apsurdno cijelo hrišćanstvo kao koncept. Da li je nekome nešto apsurdno ili ne nema nikakvog uticaja na istinitost tog stava.
Meni hriscanstvo uopste nije apsurdno vec mi apsurdno ono sto neki ljudi rade u verskom smislu dok se ujedno dekjlarisu za hriscane.
Tako što prihvatiš ono što ne možeš razumjeti logikom.
Slazem se.
 
A jel im mozda rekao "mislim bukvalno" ???
Da, rekao im je to isticanjem neophodnosti jedenja Njegovog Tijela kad je ove to šokiralo. Da je Evharistija puka simbolika Hristos bi to tada jasno rekao. Ali nije.

Haajdemo doprecizirati - dali Hristovo telo pre odlaska Ocu ili ono sto je imao nakon vaskrsenja ???
Proslavljeno tijelo poslije vaskrsenja kako sam već odgovorio.

Meni hriscanstvo uopste nije apsurdno vec mi apsurdno ono sto neki ljudi rade u verskom smislu dok se ujedno dekjlarisu za hriscane.
Tebi nije ali mnogima jeste. Pa jel to znači da hrišćanstvo nije ispravno?
 
Dakle u meni si konacno prepoznala ateistu ?
U redu,imas prava na svoje misljenje...stvarno mi zao sto sam izazvao takav utisak ali sta je tu je,uvek ima prostora za popravljanje.

A zasto,zar vernici ne meju koristiti razum i logiku da bi bolje razumeli Bozju rec ?

Kako to mislis nema dokaza ????
Pa citava je nasa planeta cvrst i nesporan dokaz o Bogu i Njegovoj cudesnoj kreaciji !

Veruje se u Boga na osnovu onog sto o Njemu vidimo i saznajemo,vernici su pozvani "da vide i razumeju"Bozje kreacije i da citaju Pismo kako bi shvatili Bozju velicinu a ne da samo blanko prihvacaju neke teoloske tvrdnje.
Dokaza nema nikakvih. Ti samo veruješ da je to njegova čudesna kreacija.
Sveto pismo nije obično pismo nego sveto. Da bi razumeo šta u njemu piše
moraš i ti biti svet. Što znači da nije dovoljno da imaš razum i logiku.

Ako apostoli nisu razumeli Isusa, pa su se sablaznili i on ih je zbog toga
kritikovao. Ko si ti da misliš da si razumeo? Možeš samo da veruješ ili da
ne veruješ.
 

Back
Top