Predrasude o Staljinu

Da prokomentarisem malo Dust-ov post.
Broj 2. Ne bi Ameri razbucali SSSR u nuklearnom ratu nego bi ceo svet NESTAO ! Bre na vrhuncu nuklearne moci obe zemlje su imale dovoljno nuklearnog oruzja da se medjusobno uniste vise stotina hiljada puta !!!
Sada posle SALT I i SALT II imaju "samo" toliko za nistavnih hiljadu i kusur.

Isao bih toliko daleko da kazem da da nije bilo Staljina mozda ne bi bilo hladnog rata i danasnji svetski poredak bi bio mnogo drugaciji. Cak cu reci da su Staljin i njegovi naslednici odgovorni za ovakvu politiku Amerike koja danas preagresivno "stiti svoje interese".
Moze da se kaze da je sve pocelo od Jalte 1945 kada je izmedju ostalog dogovoreno da nece biti novih promena granica. Posle toga je Staljin okupirao celu Istocu Evropu i zatvorio sva trzista prema zapadu, tako zvana "gvozdena zavesa"- iron curtain. To bih mogao da razumem da je narod u tim zemljama imao ikakve koristi od toga, ali je samo ziveo u bedi narednih 50 godina.


Broj 4. Ovo pokazuje da ne znas istoriju. Politka Amerike pre Drugog Svetskog rata je bila politika izolacija od evropskih afera. Oni pre toga nisu zeleli niti NATO, niti bazu u Moskvi, kao sto ti kazes niti ista od toga. Pa i Liga Naroda koja je oformljena posle WW I se respala upravo zato sto Amerika nije bila u njoj.
Agresivna Staljinova politika je rezultirala jos agresivnijom politikom Amerike. Naravno nemojte pogresno da me shvatiti, ne pravdam Ameriku ni u kom slucaju. I previse dobro poznajem Americku istoriju da bih pomisio da je Amerika cvece, ali sve stvari imaju uzrocno-posledican efekat.(mislim na komunizam)
 
E pa da i ja prokomentarišem tvoje postove: Kažeš da su svu pšenicu uvozili za vreme Staljina, a šta je sa Amerima? Jedan naš čovek koji živi tamo tvrdi da Ameri od svega proizvode samo vojnu opremu, a sve ostalo je mahom Made in China, ređe Made in EU,... Sovjeti su zaista morali da uvoze žito, ali to je bio deo plana, jer je domaće išlo za radne akcije i vojsku.
Mada iskreno, ne znam ni gde si došao do te informacije, jer Ameri su pričali i za Irak da je pustinja u kojoj nema ništa, pa sam gledao slike iz 2003., gde su njihovi tenkovi prošli najsavremenijim autoputem, pored najmodernijih vikendica, a za Novi Sad su za vreme bombardovanja govorili da je na Kosovu, što sam lično čuo u jednom Klarkovom intervjuu. To ti je moć propagande, taj metod je primenjivao i Hitler, govoreći kako je nemačka vojska najmoćnija u svemu, a onda... Prvo su pukli na moru, jer su imali samo podmornice, onda u vazduhu, jer su Britanci osavremenili avijaciju, a o debaklu na istoku i da ne govorim. Za vreme Staljina jeste ubijeno 2000000 Rusa, ali velika većina u ratu, što se zaboravlja.
Rusi, za razliku od Amera i zapada uopšte, ne laju na sav glas o svojim oružjima i oruđima, od Staljina se drže devize "Ćutanje je zlato". Neke i to simbolične informacije su procurele posle raspada SSSR, kada je neki debil organizovao ispred Kremlja rasprodaju KGB-ovih dokumenata, verujući da to Rusiji više neće trebati. Ne veruješ da je to istina? E onda šta kažeš na ovo-Ameri su do poletanja Sputnjika bili ubeđeni da oni jedini imaju svemirski program. A onda bum! Cela Amerika je bila u šoku, a neki su smatrali da je Sputnjik objava rata... Drugo-poletanje na Mesec-danas se sve više u samoj SAD pojavljuju teze da je bilo lažirano i solidnih (ipak ne toliko dovoljnih) 5% ljudi ne veruje da je bilo istinito. Jer, zašto onda toliko iskusnoj naciji na Mesecu treba SADA još 20 godina za sledeći odlazak, ako Kini treba 12, a Rusiji oko 15?
P.S. Da li si ti navijao za Amere i NATO, kad su nas bombardovali?
 
I da dodam: neka zemlja nije osvojena dok neprijateljska pešadija ne umaršira u njenu prestonicu (osim ako se državni organi ne izmeste) i dok ta vojska ne može da se ponaša u toj zemlji kao u svojoj-To je prastara vojna doktrina i naravno, pošto nema ništa naročito novog, još se primenjuje.
Rusija još nije dopustila nijednoj vojsci da uđe na njenu teritoriju, što se naravno ne odnosi na nas, jer smo više puta tu posustali-NATO može da trkeljiše šta hoće i koga hoće u Srbiji, a ne plaća ništa. Da stvar bude gora-američki ambasador tvrdi da američka vojska ima pravo da otkupi, pa čak i oduzme, ako proceni a neko ne upotrebljava, imanja u Srbiji, za koje misli da su idealni za vojnu bazu!
 
Bila je cetrdeset i osma,
Ljudi u koznim kaputima odveli su moga oca,
Na neko pusto ostrvo,
Zvalo se Goli Otok.

A secam se kad se iz rata vratio,
Skinuo je Svetog Nikolu,
I Staljinovu sliku okacio
Na zid k'o ikonu.
I pustio je brkove
I obukao plavu odelo,
Izasao je tada na ulicu
I viknuo smelo:

Ziveo Staljin,
I svetska revolucija,
Ziveo Inform-Biro,
I njegova rezolucija.

A kada se odande onako mrsav vratio,
Niko ga u kuci nasoj nije prepoznao,
I kaze da ga tamo nije nista izmenilo,
Jer Staljin nikad nije, nije gresio.

Ziveo Staljin,
I svetska revolucija,
Ziveo Inform-Biro,
I njegova rezolucija.

I danas moj otac vozi Moskvica,
I vodku drzi iznad ostalih ****
Cita proglaz rezolucije...
I eto tu je pesmi kraj,
Ali ipak dobro znaj:
Iako Staljina vise nema,
Komunizam je jaci nego stena.
 
Dust:
E pa da i ja prokomentarišem tvoje postove: Kažeš da su svu pšenicu uvozili za vreme Staljina, a šta je sa Amerima? Jedan naš čovek koji živi tamo tvrdi da Ameri od svega proizvode samo vojnu opremu, a sve ostalo je mahom Made in China, ređe Made in EU,...

Covece u Rusiji su ljudi umirali od GLADI, dok su Ameri ziveli kako su ziveli...
Malo elementarne ekonomije: Ekonomija SAD se u poslednjih 20 godina zasniva na necemu sto se zove "outsourcing" iliti izvozenja industrije u druge zemlje gde je radna snaga jeftinija (klasicno eksploatisanje). To sto je sve made in China, Taiwan, Singapure ne znaci skoro nista. Zasto? Jer su ti proizvodi, iako u inostranstvu, napravljeni od strane Americkih kompanija, a ne stranih. Tj. kapital se vraca u Americu.
SAD izvozi svu tesku industriju(zagadjivace) iz svoje zemlje, a ljude zaposljava u usluznim delatnostima.(da li je to moralno ili ne vec je tema jako daleko od ovog topica). Vidim da ne poznajes bas najbolje stanje stvari, pa cu ti dati samo jedan podatak. Americki Bruto Nacionalni Dohodak(sav kapital ostvaren od strane Americkih drzavljana ukljucujuci i inostranstvo) u Americi je skoro JEDNAK Bruto Domacem Proizvodu(sav kapital ostvaren u zemlji bez obzira ciji su gradjani). Sta to znaci? To znaci da Amerikanci imaju pristup jeftinijoj robi siroke potrosnje nego da je pravljena u SAD kao i da to uopste ne utice na nezaposlenost jer su tu druge industrije izmedju ostalog i strane koje to bez vecih problema pokrivaju.

E sad razlika izmedju toga i onoga sto je bilo u Rusiji je sto Amerikanci prave sve u drugim zemljama, a Rusi NE PRAVE NISTA, osim vojne industrije. To je osnovna razlika. Zbog toga se i raspao SSSR, jer njihova ekonomija jednostavno nije mogla dalje da finansira SAMO vojsku sa jako, jako malo osvrta na sve druge industrije.


Dust:
Sovjeti su zaista morali da uvoze žito, ali to je bio deo plana, jer je domaće išlo za radne akcije i vojsku.
Pa to je i fora, sto je kolektivizacija poljoprivrede UNISTILA poljoprivredu i domaceg zita NIJE BILO ! Morali su da ga uvoze da ne cela zemlja ne bi skapala. A za to je direkno odgovoran Staljin.


Dust:
Mada iskreno, ne znam ni gde si došao do te informacije, jer Ameri su pričali i za Irak da je pustinja u kojoj nema ništa, pa sam gledao slike iz 2003., gde su njihovi tenkovi prošli najsavremenijim autoputem, pored najmodernijih vikendica,

Ameri su pricali za Irak da nema nista u VOJNOM pogledu. Niko nije pricao da oni nemaju moderne kuce i zgrade... Pa pola Bagdada su izgradile firme iz bivse Jugoslavije.

Dust:
To ti je moć propagande

Jeste moc propagande veoma velika, ali podaci koje sam izneo nije izmislila CIA, vec je to brutalno realno stanje stvari bilo u SSSR-u.
Dust:
Za vreme Staljina jeste ubijeno 2000000 Rusa, ali velika većina u ratu, što se zaboravlja.

Ne pricaj svasta... 20 miliona Rusa su pobijena od 1946 pa nadalje. Rat nema apsolutno nikakve veze sa tih 20,000,000.

Dust:
E onda šta kažeš na ovo-Ameri su do poletanja Sputnjika bili ubeđeni da oni jedini imaju svemirski program. A onda bum! Cela Amerika je bila u šoku, a neki su smatrali da je Sputnjik objava rata...

Dobro to je istina. Pa ? Rusi su imali u to vreme savremenije interkontinentalne rakete i raketni program. To niko ne spori. Ali covece ja ti sve vreme pricam koji ce ti to ku**c ako ti nemas leba da jedes. U tome je cela stvar! To je cela poenta moje price. Neka kazemo da su Rusi imali i duplo bolju vojsku, naoruzanje, rakete, svemirski program. Pa? Narod je ziveo kao najgora stoka.

Dust:
P.S. Da li si ti navijao za Amere i NATO, kad su nas bombardovali?
Cemu ta recenica? Sta ti mislis da si veci patriota od mene jer mrzis Ameriku? (??)
Tebi da objasnjavam moju ljubav i privrzenost svojoj zemlji mi ne pada napamet. Ni u ovo vreme, a ni na ovom mestu.
Ovo je podforum istorija i sve cinjenice koje sam ja izneo su istoriske cinjenice. Sve sto si ti pisao su tvoja naklapanja, predpostavke a neke stvari i potpuna izmisljotina.
 
Dust:
I da dodam: neka zemlja nije osvojena dok neprijateljska pešadija ne umaršira u njenu prestonicu (osim ako se državni organi ne izmeste) i dok ta vojska ne može da se ponaša u toj zemlji kao u svojoj-To je prastara vojna doktrina i naravno, pošto nema ništa naročito novog, još se primenjuje.
Rusija još nije dopustila nijednoj vojsci da uđe na njenu teritoriju, što se naravno ne odnosi na nas, jer smo više puta tu posustali-NATO može da trkeljiše šta hoće i koga hoće u Srbiji, a ne plaća ništa. Da stvar bude gora-američki ambasador tvrdi da američka vojska ima pravo da otkupi, pa čak i oduzme, ako proceni a neko ne upotrebljava, imanja u Srbiji, za koje misli da su idealni za vojnu bazu!


Dobro i? Kakve to veze ima sa temom?
Jeste Rusija je oduvek bila vojna sila, koja nije poklekla ni pred Fincima(u 14. veku), ni pred Turcima, ni pred Napoleonom, ni pred Nemcima. I mi smo oduvek bili mali i borili se kako smo znali i umeli za opstanak. To je sve tako, ali kakve to vezi ima sa Staljinom i komunizmom?

Drugo, EKONOMSKA okupacija je isto zlo kao i vojna... Onaj koji ne smatra tako je prilicno naivan.
 
Da, a gde su drugi argumenti. Ja sam se već složio sa tim da je narod umirao, to stoji, ali kad se sve sabere ispade da je za jednu deceniju u SSSR-u umrlo više od 40 miliona ljudi! 20 m. je sigurno ubijeno u ratu. To je jedna Poljska i dve bivše Jugoslavije, čoveče! Postojale su čistke, to je tačno, ali kako je moguće da jedan narod koji za deset godina izgubi petinu populacije vojno počne da jača posle rata i drži pod kontrolom pola Evrope i dobar deo Azije?
Ja ponavljam JESU ŽIVELI OČAJNO, NA GRANICI DOSTOJANSTVA, ALI ZATO SU DRŽALI POD KONTROLOM SKORO POLA SVETA! To je bila Staljinova politika, a što se tiče standarda, kao što je poznato u komunizmu, to je uvek poslednja stavka koju treba ispuniti, evo, ja ne verujem da je komunizam ostao tamo do danas, da bi u petogodišnjem planu 2005-10 bilo postavljeno pitanje standarda. A ono za NATO agresiju 1999. je posebna priča (to je već prozivka), a ne naklapanje, jer sam se bogami načitao ja koliko hoćeš knjiga o Staljinu i 2. sv. ratu i za početak pročitaj (ako nađeš)
Šasenov "Drugi svetski rat", ako hoćeš da si u toku.
Drugo, ova upišana zemlja, u kojoj su uvek vladali lopovi je ipak morala da se brani, ne kažem ništa protiv tadašnjeg ili sadašnjeg režima, jer je to činjenica.Mrzim SVE političare, a vojska je vojska i ona je uvek branila zemlju, kad je napadnuta, prema tome Ameri i NATO su sve rušili što je radilo u ovoj zemlji, sve ključne fabrike su porušene, a za mostove u Novom Sadu su rekli da su na Kosovu.
Nisam preterani i isključivi patriota, ali što sam negde pročitao, bilo da je Buš, bilo da je Klinton, ili šta ja znam ko, američki predsednik ima u opisu posla da izigrava Džingis Kana, što je doduše slično Staljinu. Ali još jednom, kog moćnog političara zabole za standard, kad može da opremi vojsku u borbi za značajnim teritorijama.
 
Dust:
Postojale su čistke, to je tačno, ali kako je moguće da jedan narod koji za deset godina izgubi petinu populacije vojno počne da jača posle rata i drži pod kontrolom pola Evrope i dobar deo Azije?
Moguce je iz prostog razloga sto taj narod nije bio jednostavno istrebljivan, vec je iskoriscavan. Znaci nisu bili nikakav trosak drzavi, a samo su stvarali kapital(iako komunizam ne priznaje koncept kapitala, al ajde drugi put). Kada ti imas milione robova koji samo rade a nista ne uzimaju nazad, osim mrvicu hrane koju im daju, nije bas toliko tesko izgraditi industriju. Nisu o njima ni najmanje brinuli, cim neko od njih umre jednostavno oni dovedu nove "zapadne spijune" i "neprijatelje drzave" da rade umesto njih.
Dust:
Ja ponavljam JESU ŽIVELI OČAJNO, NA GRANICI DOSTOJANSTVA, ALI ZATO SU DRŽALI POD KONTROLOM SKORO POLA SVETA!
Evo i ja opet ponavljam i sta je narod imao od toga?
Dust:
To je bila Staljinova politika, a što se tiče standarda, kao što je poznato u komunizmu, to je uvek poslednja stavka koju treba ispuniti, evo, ja ne verujem da je komunizam ostao tamo do danas, da bi u petogodišnjem planu 2005-10 bilo postavljeno pitanje standarda.
Pa nije komunizam tamo trajao 5, 6 godina, pa da kazes ajde radilo se razvijanju teske industrije, pa ce roba siroke potrosnje doci. Vec za 46! godina to pitanje nije bilo pokrenuto uopste.
Dust:
Drugo, ova upišana zemlja, u kojoj su uvek vladali lopovi je ipak morala da se brani, ne kažem ništa protiv tadašnjeg ili sadašnjeg režima, jer je to činjenica.Mrzim SVE političare, a vojska je vojska i ona je uvek branila zemlju, kad je napadnuta, prema tome Ameri i NATO su sve rušili što je radilo u ovoj zemlji, sve ključne fabrike su porušene, a za mostove u Novom Sadu su rekli da su na Kosovu.
O tome starno na nekom drugom mestu, ne bi doslo do zakljucavanja tema ako se ode predaleko.
Dust:
Nisam preterani i isključivi patriota, ali što sam negde pročitao, bilo da je Buš, bilo da je Klinton, ili šta ja znam ko, američki predsednik ima u opisu posla da izigrava Džingis Kana, što je doduše slično Staljinu.
E jeeeeeeste... Pronadji na netu American Constitution Section 2 koji govori o izvrsnoj vlasti tj. predsedniku i njegovim obavezama i duznostima. Procitaj pa vidi.
Dust:
Ali još jednom, kog moćnog političara zabole za standard, kad može da opremi vojsku u borbi za značajnim teritorijama.
Zabole onog koji planira da ostane na vlasti. Ali posto su u komunistickoj partiji svi nametnuti, a ne izabrani, njih stvarno zabole, ali to je samo jedna od stvari koje su jako losa strana komunizma.
 
Pa kad smo već kod suštine komunizma, hajde da uporedimo neke stvari, koje su u SSSR-u nastale u Staljinovo vreme i one koje su na zapadu, odnosno SAD, iako očekujem jak otpor na ovo-
-Školstvo-SSSR/Istočna Evropa-plaća država, nema privatnih škola, SVI koji žele mogu da se školuju i upišu fakultet, naravno ako polože prijemni ispit. Bez obzira na "Gvozdenu Zavesu", diploma se ceni u celom svetu.
-SAD/Zapadna Evropa-postoje državne škole, za koje se zna da su lošijeg kvaliteta, pa se plaćaju i privatni časovi.Privatne škole se, naravno, plaćaju, osim ukoliko se ne dobije stipendija, za koju vlada velika konkurencija. Svi fakulteti se plaćaju, a postoji i prijemni ispit. Zanimljivo, pošto to znam iz iskustva, da ne postoje razvijene umetničke škole, već učenici idu kod privatnih profesora i onda konkurišu na akademiju. Naravno, ukoliko na njihovu nesreću dođu brucoši sa istoka, pukli su.
Diploma se priznaje u celom svetu.

Zdravstvo/penzije-SSSR/Istočna Evropa-Zdravstvo plaća država, a za PIO fond se uplaćuje procenat od plate.
SAD/Zapadna Evropa-Zdravstveno osiguranje plaća korisnik, najčešće privatnim fondovima, a isto važi i za penzije. Ko ne plati Zdravstveno osiguranje, teško će se izlečiti.

Telekomunikacije-SSSR/Istočna Evropa-Centralizovane (dobro, to nije baš dobro)
-SAD/Zapadna Evropa-Postoje privatne firme za telefoniju, mobilnu telefoniju, KDS, Sattv,...
S obzirom da je ovo uređeno zakonom, ima izvesne prednosti u odnosu na istok.


Kao što vidiš, nije sve u Staljinizmu bilo tako crno...Neke stvari su daleko bolje bile uređene nego na zapadu. Inače u nekim profesijama diploma naša više škole je isto što i diploma akademije na zapadu.
 
Te stvari koje si naveo nemaju nikakve veze sa KOMUNIZMOM, vec sa ekonomskim uredjenjem zvanim socijalizam.
Te dve stvari se nikako ne mogu uporedjivati kao Amerika-Rusija, niti kao americka demokratija-ruski komunizam, vec iskljucivo i jedino kao kapitalizam-socijalizam.
To je potpuno ekonomsko pitanje koje uopste ne mora da se veze za ideologiju. Evo ti za primer Svedska i Norveska. Imaju najbolje socijalne programe u svetu. Zastita radnika, pedzije, medicinsko, skolstvo, zdravstvo, za te zemlje ne mogu biti demokratskije. I sva ta osiguranja idu direktno iz plate, hteo ti ili ne. E u pravom, ideja pravog(cistog) kapitalizma je da se sve pusti da tece svojim tokom. Takozvani " laizess faire", koncept ciji je idejni tvorac Adam Smit, se zalaze za to da drzava samo nadgleda firme da svi posluju po zakonu, ali da ih pusti da se sami bore. Slicno je i za gradjane. Gradjani nece imati beneficije od drzave, ali nece ni placati porez ni blizu onom koji bi placali da imaju vise socijalnih programa. Znaci imas vise para u dzepu pa trosi kako hoces.

Samo da znas pravi komunizam onakvim kakvim ga je postavio Karl Marx nikada nije, niti ce biti, ikada ostvaren igde. Sve ove zemlje sto su navodno sada ili su bile komunisticke su jako daleko od toga. Jer cist komunizam zahteva totalno iskljucivanje i na kraju nestanak bilo kakvog oblika vladajuce strukture.
Cist kapitalizam takodje nije moguce ostvariti sto je pokazao perod od 1870 do 1900. godine(The Gilded Age) kada je bilo jezivo mnogo zloupotreba i gusenja konkurencije koja je osnova za takav sistem.

Kapitalizam sa nekim(ne svim) socijalnim programima se pokazalo kao najbolje resenje.
Inace rec socijalizam je satanizovana i u nekim znacenjima predstavlja prelazni period do komunizma i snazno se vezuje za totalitaristicku vladavinu sto ustvari nije.
_______________________________________
Sto se Americkih skola nisi bas u pravu. Veruj mi na rec jer studiram u Americi. Univerziteti jesu jezivo skupi, ali onaj koji grize i koji ima ocene moze da dobije 100 razlicitih stipenija i da iako nema uopste para zavrsi jako dobre skole. Drugo dvogodisnji koledzi su stvarno skoro dzabe, pa se ti posle dve godine prebacujes na univerzitete. Trece uvek mozes da uzmes kredit koji pocnes da otplacujes tek kada diplomiras. E samo treba da radis i da imas ocene. Konkurencija jeste ogromna, ali je i konkurencija medju skolama takodje ogromna. To tera skole da se stalno unapredjuju i usavremenjavaju kako bi bile konkurentne. Na kraju krajeva ti bi placao i ovu u SSSR i ovu u Americi. Nista to nije za dzabe sve ti to bato platis, samo ovako ti sami uzmu isao, ne isao, a ovako ti das. samo sto te u SSSR realno ne dobiju ni deo tih para sto je otisao za njih pa u stanju u kakvom jesu. Dok u USA sve ide skoli da iskoristi u daljem razvoju. A i kada skola kosta to eliminise one kvazi studente koji studiraju po sedam do deset godina.
Da li u USA ima dobrih umetnickih skola ja stvarno ne znam, a iskreno me i ne zanima. Ali zato znam da ima najboljih ekonomskih, medicinskih, tehnickih, prirodnih nauka, drustvenih nauka itd.
 
UrosWasHere:
Te stvari koje si naveo nemaju nikakve veze sa KOMUNIZMOM, vec sa ekonomskim uredjenjem zvanim socijalizam.
Te dve stvari se nikako ne mogu uporedjivati kao Amerika-Rusija, niti kao americka demokratija-ruski komunizam, vec iskljucivo i jedino kao kapitalizam-socijalizam.
To je potpuno ekonomsko pitanje koje uopste ne mora da se veze za ideologiju. Evo ti za primer Svedska i Norveska. Imaju najbolje socijalne programe u svetu. Zastita radnika, pedzije, medicinsko, skolstvo, zdravstvo, za te zemlje ne mogu biti demokratskije. I sva ta osiguranja idu direktno iz plate, hteo ti ili ne. E u pravom, ideja pravog(cistog) kapitalizma je da se sve pusti da tece svojim tokom. Takozvani " laizess faire", koncept ciji je idejni tvorac Adam Smit, se zalaze za to da drzava samo nadgleda firme da svi posluju po zakonu, ali da ih pusti da se sami bore. Slicno je i za gradjane. Gradjani nece imati beneficije od drzave, ali nece ni placati porez ni blizu onom koji bi placali da imaju vise socijalnih programa. Znaci imas vise para u dzepu pa trosi kako hoces.

Samo da znas pravi komunizam onakvim kakvim ga je postavio Karl Marx nikada nije, niti ce biti, ikada ostvaren igde. Sve ove zemlje sto su navodno sada ili su bile komunisticke su jako daleko od toga. Jer cist komunizam zahteva totalno iskljucivanje i na kraju nestanak bilo kakvog oblika vladajuce strukture.
Cist kapitalizam takodje nije moguce ostvariti sto je pokazao perod od 1870 do 1900. godine(The Gilded Age) kada je bilo jezivo mnogo zloupotreba i gusenja konkurencije koja je osnova za takav sistem.

Kapitalizam sa nekim(ne svim) socijalnim programima se pokazalo kao najbolje resenje.
Inace rec socijalizam je satanizovana i u nekim znacenjima predstavlja prelazni period do komunizma i snazno se vezuje za totalitaristicku vladavinu sto ustvari nije.
_______________________________________
Sto se Americkih skola nisi bas u pravu. Veruj mi na rec jer studiram u Americi. Univerziteti jesu jezivo skupi, ali onaj koji grize i koji ima ocene moze da dobije 100 razlicitih stipenija i da iako nema uopste para zavrsi jako dobre skole. Drugo dvogodisnji koledzi su stvarno skoro dzabe, pa se ti posle dve godine prebacujes na univerzitete. Trece uvek mozes da uzmes kredit koji pocnes da otplacujes tek kada diplomiras. E samo treba da radis i da imas ocene. Konkurencija jeste ogromna, ali je i konkurencija medju skolama takodje ogromna. To tera skole da se stalno unapredjuju i usavremenjavaju kako bi bile konkurentne. Na kraju krajeva ti bi placao i ovu u SSSR i ovu u Americi. Nista to nije za dzabe sve ti to bato platis, samo ovako ti sami uzmu isao, ne isao, a ovako ti das. samo sto te u SSSR realno ne dobiju ni deo tih para sto je otisao za njih pa u stanju u kakvom jesu. Dok u USA sve ide skoli da iskoristi u daljem razvoju. A i kada skola kosta to eliminise one kvazi studente koji studiraju po sedam do deset godina.
Da li u USA ima dobrih umetnickih skola ja stvarno ne znam, a iskreno me i ne zanima. Ali zato znam da ima najboljih ekonomskih, medicinskih, tehnickih, prirodnih nauka, drustvenih nauka itd.

Nisam ja pričao u komunizmu, koji se nigde nije ostvario, jer je nemoguć. Pokušao je Pol Pot u Kambodži, pa je svima poznato kako se to završilo.
I Staljinizam i Titoizam i Lenjinizam i sva ostala poznata uređenja, koja su bila de fakto diktature, najbliža su socijalizmu. O Skandinaviji ne bih da pričam, jer tamo je prvo stvorena lova, pa onda odlična socijalna klima. To je tačno, Norvežani u proseku idu godišnje na more 3 puta. A pre oko 60 godina su bila najsiromašnija zemlja u Evropi, da bi onda našli naftu i sa velikim izvozom ribe, oni su se toliko obogatili, da ne žele da uđu u EU, jer bi im to čak i oborilo standard. Njih EU MOLI da uđu kako bi, naprimer, engleska ribarska flota mogla nesmetano da kupi ribu, a EU propisi bi ih obavezivali koliko nafte i po kojoj ceni da izvoze. Isto/slično važi i za Švajcarsku.

UrosWasHere:
Na kraju krajeva ti bi placao i ovu u SSSR i ovu u Americi. Nista to nije za dzabe sve ti to bato platis, samo ovako ti sami uzmu isao, ne isao, a ovako ti das. samo sto te u SSSR realno ne dobiju ni deo tih para sto je otisao za njih pa u stanju u kakvom jesu.
Ajd sad polako, šta si hteo time da kažeš? Država je apsolutno sve finansirala u SSSR-u i u socijalističkim državama. Štaviše, što se tiče muzike, naprimer, na zapadu su orkestri gotovo 100% sačinjeni od Rusa i ruskih Jevreja, a i u drugim oblastima se ispostavilo da su Rusi daleko stručniji na zapadu od svojih kolega, ponovo ću te podsetiti na primer izgradnje nove rakete za američki satelit.
 
UrosWasHere:
Te stvari koje si naveo nemaju nikakve veze sa KOMUNIZMOM, vec sa ekonomskim uredjenjem zvanim socijalizam.
Te dve stvari se nikako ne mogu uporedjivati kao Amerika-Rusija, niti kao americka demokratija-ruski komunizam, vec iskljucivo i jedino kao kapitalizam-socijalizam.
To je potpuno ekonomsko pitanje koje uopste ne mora da se veze za ideologiju. Evo ti za primer Svedska i Norveska. Imaju najbolje socijalne programe u svetu. Zastita radnika, pedzije, medicinsko, skolstvo, zdravstvo, za te zemlje ne mogu biti demokratskije. I sva ta osiguranja idu direktno iz plate, hteo ti ili ne. E u pravom, ideja pravog(cistog) kapitalizma je da se sve pusti da tece svojim tokom. Takozvani " laizess faire", koncept ciji je idejni tvorac Adam Smit, se zalaze za to da drzava samo nadgleda firme da svi posluju po zakonu, ali da ih pusti da se sami bore. Slicno je i za gradjane. Gradjani nece imati beneficije od drzave, ali nece ni placati porez ni blizu onom koji bi placali da imaju vise socijalnih programa. Znaci imas vise para u dzepu pa trosi kako hoces.

Samo da znas pravi komunizam onakvim kakvim ga je postavio Karl Marx nikada nije, niti ce biti, ikada ostvaren igde. Sve ove zemlje sto su navodno sada ili su bile komunisticke su jako daleko od toga. Jer cist komunizam zahteva totalno iskljucivanje i na kraju nestanak bilo kakvog oblika vladajuce strukture.
Cist kapitalizam takodje nije moguce ostvariti sto je pokazao perod od 1870 do 1900. godine(The Gilded Age) kada je bilo jezivo mnogo zloupotreba i gusenja konkurencije koja je osnova za takav sistem.

Kapitalizam sa nekim(ne svim) socijalnim programima se pokazalo kao najbolje resenje.
Inace rec socijalizam je satanizovana i u nekim znacenjima predstavlja prelazni period do komunizma i snazno se vezuje za totalitaristicku vladavinu sto ustvari nije.
_______________________________________
Sto se Americkih skola nisi bas u pravu. Veruj mi na rec jer studiram u Americi. Univerziteti jesu jezivo skupi, ali onaj koji grize i koji ima ocene moze da dobije 100 razlicitih stipenija i da iako nema uopste para zavrsi jako dobre skole. Drugo dvogodisnji koledzi su stvarno skoro dzabe, pa se ti posle dve godine prebacujes na univerzitete. Trece uvek mozes da uzmes kredit koji pocnes da otplacujes tek kada diplomiras. E samo treba da radis i da imas ocene. Konkurencija jeste ogromna, ali je i konkurencija medju skolama takodje ogromna. To tera skole da se stalno unapredjuju i usavremenjavaju kako bi bile konkurentne. Na kraju krajeva ti bi placao i ovu u SSSR i ovu u Americi. Nista to nije za dzabe sve ti to bato platis, samo ovako ti sami uzmu isao, ne isao, a ovako ti das. samo sto te u SSSR realno ne dobiju ni deo tih para sto je otisao za njih pa u stanju u kakvom jesu. Dok u USA sve ide skoli da iskoristi u daljem razvoju. A i kada skola kosta to eliminise one kvazi studente koji studiraju po sedam do deset godina.
Da li u USA ima dobrih umetnickih skola ja stvarno ne znam, a iskreno me i ne zanima. Ali zato znam da ima najboljih ekonomskih, medicinskih, tehnickih, prirodnih nauka, drustvenih nauka itd.

Nisam ja pričao u komunizmu, koji se nigde nije ostvario, jer je nemoguć. Pokušao je Pol Pot u Kambodži, pa je svima poznato kako se to završilo.
I Staljinizam i Titoizam i Lenjinizam i sva ostala poznata uređenja, koja su bila de fakto diktature, najbliža su socijalizmu. O Skandinaviji ne bih da pričam, jer tamo je prvo stvorena lova, pa onda odlična socijalna klima. To je tačno, Norvežani u proseku idu godišnje na more 3 puta. A pre oko 60 godina su bila najsiromašnija zemlja u Evropi, da bi onda našli naftu i sa velikim izvozom ribe, oni su se toliko obogatili, da ne žele da uđu u EU, jer bi im to čak i oborilo standard. Njih EU MOLI da uđu kako bi, naprimer, engleska ribarska flota mogla nesmetano da kupi ribu, a EU propisi bi ih obavezivali koliko nafte i po kojoj ceni da izvoze. Isto/slično važi i za Švajcarsku.

UrosWasHere:
Na kraju krajeva ti bi placao i ovu u SSSR i ovu u Americi. Nista to nije za dzabe sve ti to bato platis, samo ovako ti sami uzmu isao, ne isao, a ovako ti das. samo sto te u SSSR realno ne dobiju ni deo tih para sto je otisao za njih pa u stanju u kakvom jesu.
Ajd sad polako, šta si hteo time da kažeš? Država je apsolutno sve finansirala u SSSR-u i u socijalističkim državama. Štaviše, što se tiče muzike, naprimer, na zapadu su orkestri gotovo 100% sačinjeni od Rusa i ruskih Jevreja, a i u drugim oblastima se ispostavilo da su Rusi daleko stručniji na zapadu od svojih kolega, ponovo ću te podsetiti na primer izgradnje nove rakete za američki satelit. Sad, jeste da to uređenje po ideji nema naročite veze sa Staljinom, ali je država pre njega počela da propada, a onda, bez obzira na čistke, onje došao i počeo da stvara to što ne postoji u komunizmu-kapital, koji je društveni, ali "koliko para, toliko muzike", tj. kada se stvorila lova, počeo je da se promoviše novi obrazovni sistem. Jedino što je uslov bio u njemu, u prvo vreme, da se posao traži u SSSR-u, ali znam da su najbolji studenti još na poslednjoj godini studija imali obezbeđem stan i, naravno, posao u skladu sa kvalifikacijama.
Osim toga u SAD-u se ljudi koji studiraju/uče prilično ograničavaju na određenu profesiju, a iz ostalih su prilični laici-naprimer neki radnik elektrane će reći da je "Anu Karenjinu" napisao Tolstojevski, a da se Srbija nalazi u Аfrici, kao što su neki već rekli par puta za televiziju u nekoj anketi. Naravno, ni Srbi nisu daleko od toga, nažalost, ali da ne pomešamo dve stvari koje nemaju naročite veze.
 
Dust:
Ajd sad polako, šta si hteo time da kažeš? Država je apsolutno sve finansirala u SSSR-u i u socijalističkim državama. .
Pa nije drzava finansirala nego su, laicki receno, njeni gradjani finansirali.... preko poreza. Nepostoji nista dzabe. Nista to drzava nije poklonila. Vec su porezi daleko veci nego u kapitalistickim zemljama, pa zato ima i vise soc. programa. Prosto i jednostavno.
Dust:
Štaviše, što se tiče muzike, naprimer, na zapadu su orkestri gotovo 100% sačinjeni od Rusa i ruskih Jevreja
Ma idi. :lol: Bas 100 % ?

Ko te je to slagao?
Dust:
, a i u drugim oblastima se ispostavilo da su Rusi daleko stručniji na zapadu od svojih kolega, ponovo ću te podsetiti na primer izgradnje nove rakete za američki satelit.
Tacno u nekim oblastima se ispostavilo da su Rusi daleko strucniji, a onda u nekim drugim se ispostavilo da su Amerikanci daleko strucniji, a u nekim trecim Juzno Afrikanci. Pa? Kakve to veze ima sa temom?
Dust:
Osim toga u SAD-u se ljudi koji studiraju/uče prilično ograničavaju na određenu profesiju, a iz ostalih su prilični laici-naprimer neki radnik elektrane će reći da je "Anu Karenjinu" napisao Tolstojevski, a da se Srbija nalazi u Аfrici,
To je tacno. Ali moras da na napravis razliku izmedju srednje klase i visoko obrazovanih strucnjaka. To sto ce ti taj radnik u elektrani ne zna za Srbiju, je njegova licna sramota, ali ce taj isti radnik raditi svoj posao sa 100% efikasnosti. A to jedino vazno. Sto se njega samog tice, dodatno obrazovanje je uvek dostupno. Harvardski obrazovan doktor nauka ce, veruj mi, imati isto ili cak mnogo bolje opste obrazovanje nego bilo koji nas ili ruski strucnjak iz iste oblasti.
A sto se tice srednje obrazovane mase, oni su tu da rade i zarade i ne moraju da budu previse sirkoumni, za razliku od jako malog broja one elite koja je uvek bila i bice na celu.
Dust:
kao što su neki već rekli par puta za televiziju u nekoj anketi.
Eto jeste prosecan Amerikanac ima mnogo nize OPSTE obrazovanje od naseg coveka. Ali u isto vreme je prosecan Amerikanac mnogo veci strucnjak u SVOJOJ OBLASTI od naseg coveka(ili Rusa). A njemu prihod ne donosi opste obrazovanje, vec upravo ta specijalizacija.
 
QUOTE=UrosWasHere]Pa nije drzava finansirala nego su, laicki receno, njeni gradjani finansirali.... preko poreza. Nepostoji nista dzabe. Nista to drzava nije poklonila. Vec su porezi daleko veci nego u kapitalistickim zemljama, pa zato ima i vise soc. programa. Prosto i jednostavno.

Ma idi. :lol: Bas 100 % ?

Ko te je to slagao?
Tacno u nekim oblastima se ispostavilo da su Rusi daleko strucniji, a onda u nekim drugim se ispostavilo da su Amerikanci daleko strucniji, a u nekim trecim Juzno Afrikanci. Pa? Kakve to veze ima sa temom?

To je tacno. Ali moras da na napravis razliku izmedju srednje klase i visoko obrazovanih strucnjaka. To sto ce ti taj radnik u elektrani ne zna za Srbiju, je njegova licna sramota, ali ce taj isti radnik raditi svoj posao sa 100% efikasnosti. A to jedino vazno. Sto se njega samog tice, dodatno obrazovanje je uvek dostupno. Harvardski obrazovan doktor nauka ce, veruj mi, imati isto ili cak mnogo bolje opste obrazovanje nego bilo koji nas ili ruski strucnjak iz iste oblasti.
A sto se tice srednje obrazovane mase, oni su tu da rade i zarade i ne moraju da budu previse sirkoumni, za razliku od jako malog broja one elite koja je uvek bila i bice na celu.

Eto jeste prosecan Amerikanac ima mnogo nize OPSTE obrazovanje od naseg coveka. Ali u isto vreme je prosecan Amerikanac mnogo veci strucnjak u SVOJOJ OBLASTI od naseg coveka(ili Rusa). A njemu prihod ne donosi opste obrazovanje, vec upravo ta specijalizacija.[/QUOTE]
E, sad u SSSR-u platiš porez, pa on ode za sve sfere života i državu-školstvo, zdravstvo, vojsku, puteve,... A u SAD daš za ratove i državu porez, a onda za sve ostale sfere života, pre svega mislim na školstvo, plaćaš nezavisno. jeste da je plata tamo veća, ali to nije baš isplativo, u stvari nije nikako.
Ne vidim stvarno po čemu su američki stručnjaci, veći od ruskih, do sada samo ono što su oni oblavili je bilo fascinantno, a za sve ostale projekte, koje oni nisu dovršili, ispostavilo se da Rusi jesu, a ima i dosta projekata koje Ameri nisu ni započeli, a Rusi su već završili (raketa koja štedi gorivo,...).
E sad, što se tiče orkestara, svi koji su bili u SAD/na zapadu su mi potvrdili da njihove orkestre gotovo 100% čine Rusi i ruski Jevreji. Naravno, zapadna Evropa je posebna priča, jer je tamo nastala ta vrsta muzike, pa ima i dosta Skandinavaca, Francuza,... Ali SAD su zaista laici (čast izuzecima), jedna moja ortakinja mi je rekla da je za tamo neki univerzitet dovoljno da čovek konkuriše za profesora, a ako je iz Evrope, pogotovu istočne, primljen je, bez obzira na diplomu i prosek.
Naravno, ovo nas je prilično udaljilo od teme, ali ima veze sa njom, jer iza svega stoji državna uprava, na jednoj strani je zapadni, a na drugoj Staljinov model.

p.s: Pokvario mi se nešto ovaj program za Forum, PREPRAVKE U TOKU!
 
Dust:
E, sad u SSSR-u platiš porez, pa on ode za sve sfere života i državu-školstvo, zdravstvo, vojsku, puteve,... A u SAD daš za ratove i državu porez, a onda za sve ostale sfere života, pre svega mislim na školstvo, plaćaš nezavisno. jeste da je plata tamo veća, ali to nije baš isplativo, u stvari nije nikako.
A sta mislis kako se finansiraju ruski vojni projekti? Isto ko Americki.
Kako nije to isplativo? Izracunaj koliko ti za zivota platis za skolovanje, a izracunaj koliko bi platio da placas sam, pa proceni da li je dobro ili nije.
Uostalom pogledaj samo standarde u dve zemlje.
Dust:
Ne vidim stvarno po čemu su američki stručnjaci, veći od ruskih, do sada samo ono što su oni oblavili je bilo fascinantno, a za sve ostale projekte, koje oni nisu dovršili, ispostavilo se da Rusi jesu, a ima i dosta projekata koje Ameri nisu ni započeli, a Rusi su već završili (raketa koja štedi gorivo,...).
Uopste ne pricam o tome ko je strucniji. Mozda su i Ruski strucnjaci daleko bolji od Americkih i svaka im cast na tome. ALI velika razlika je u tome je sto se svaki vojni ili drugi projekat koristi i u komercijalne svrhe tako da i raja ima koristi od toga. Recimo sistem gusenica za tenkove je primenjen za traktore, neki mlazni motori su preradjeni za auto idustriju i tako dalje da ne lupam napamet. Problem je sto se to nije radilo u Rusiji. Vec jedan model Moskvica i cepaj, bez obzira sto su tenkovi recimo savremeniji od zapadnih. To je glavna i osnovna zamerka celog sistema, jer se nista od toga nije koristilo da poboljsa zivot narodu, vec samo za prestiz.
 
Neću ovo da prokomentarišem, jer ne znam... Bilo je i dosta takmičenja sa zapadom u to vreme, ali znam da su modeli tenkova iz 2.sv. rata u SSSR-u osmišljeni tako da bi i seljak mogao da ih vozi.
Ne, nisu bili bolji od, npr. Šermana, ali su Rusi, iskreno, uvezli jednu seriju iz SAD. I pored obećane pomoći, Čerčil nikada nije pomogao Staljinu.
 

Back
Top