Povećanje inteligencija

Pod 1 ja znam da "loze" tj lupaju gluposti jer nemaju nikakve vrednosti u zivotu pa ni znanja vestina umenja i sl....Dal ti to zvao lozenje ili bilo kako nema veze jer oni mene nista nisu "zayebali" ali vi ste izmislili taj izraz da bi opravdali pokusaj da glup predje pametnog........


p.s. Ne lozim te nego pricam onako kako jeste

Zar ne vidis da covjek studira i da ce postati psiholog. :evil:


Mocartova muzika ne poboljšava IQ

Nije moguće da su nam studenti ovako nepismeni? :eek:
Šta onda reći za ostatak populacije. :dash:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Nije moguće da su nam studenti ovako nepismeni? :eek:
Šta onda reći za ostatak populacije. :dash:

Gde ti vidis da sam nepismen????

I odakle tebi kompetencija da kazes ko jeste a ko nije nepismen????

A i kucacka greska na veoma nezgodnoj tastaturi u mraku i u zelji da se sto pre iskuca nesto je za tebe nepismenost u sirokom smislu??????


ja i kad kucam gledam u tastaturu a ne u monitor pa i ne vidim sta je izaslo......

A zasto doktori nauka unajmljuju lektore kad zavrse neki naucni rad????

Pa da isprave njihove greske???

Sta sad i oni su kao nepismeni?????

Nemas ti pojma o zivotu.....Pismeniji i obrazovaniji od tebe sam 100 puta.......

I da nisam student,student sam bio....sada sam apsolvent koji pise diplomski.....I sprema se da upise doktorske studije i jos jednu slicnu studijsku grupu.....

A ti si ....sta????

k....lupovac
 
Gde ti vidis da sam nepismen????

I odakle tebi kompetencija da kazes ko jeste a ko nije nepismen????

A i kucacka greska na veoma nezgodnoj tastaturi u mraku i u zelji da se sto pre iskuca nesto je za tebe nepismenost u sirokom smislu??????


ja i kad kucam gledam u tastaturu a ne u monitor pa i ne vidim sta je izaslo......

A zasto doktori nauka unajmljuju lektore kad zavrse neki naucni rad????

Pa da isprave njihove greske???

Sta sad i oni su kao nepismeni?????

Nemas ti pojma o zivotu.....[/B]Pismeniji i obrazovaniji od tebe sam 100 puta[/B].......

I da nisam student,student sam bio....sada sam apsolvent koji pise diplomski.....I sprema se da upise doktorske studije i jos jednu slicnu studijsku grupu.....

A ti si ....sta????

k....lupovac

A je l zato ti kazes da inteligencija nema veze sa ucenjem? :eek: Pa ne budi pesimista - probaj malo da je treniras! Videces - bice bolje ;)
 
A je l zato ti kazes da inteligencija nema veze sa ucenjem? :eek: Pa ne budi pesimista - probaj malo da je treniras! Videces - bice bolje ;)

Ne moze se trenirati....Da moze odavno bi neki imali 500-1000 i ko zna sta bi izmislili....A danas retko ko moze da shvati i jednog Ajnstajna koji je rodjen u proslom veku a kamoli nesto drugo....

Mose se poboljsati obrazovanje zakljucivanje misljenje,recnik kultura,ali inteligencija NE MOZE..........

Ti bas izgleda imas mali IQ pa nikako da shvatis ili pak nisi vezbala pa zato ne razumes?????

Jedna od nepotpunih definicija IQ je i snalazenje u novim situacijama na osnovu predjasnjeg iskustva,a nova situacija je uvek nova i ne moze se "navezbati" kao da se resi,vec u zavisnosti od tvoje inteligencije ti se u odredjenom vremenskom roku snalazis u toj situaciji/problemu i to je inteligencija......Ako bi ti prethodno uvezbala kako da se snadjes basu toj situaciji/problemu onda to ne bi bio rezultat inteligencije vec varanja......To je kao kad neko na ispitu prepise i polozi ispit.....On jeste mozda polozio ispit ali nije izvrsio reprodukciju znanja vec samo mozda rekogniciju ili prepoznavanje materije i usled nedostatka reprodukcije on je bio prinudjen da prepise i dobije npr 9.....Da ocena 9 uopste nije merodavna i ne opisuje pravo stanje njegovog znanja ......Tako isto i za IQ.........

Ako ti mislis da moze da se uvezba nasuprot naucnom miljeu,ajde ti "navezbaj" a ja cu da ti sredim da izadjes javno pred naucni skup i da demonstriras IQ i naravno ako ima rezultata dobices Nobelovu nagradu.....

Ajde sta cekas,sto ne idete da vam dodele Nobelovu nagradu kad ste izmislili toplu vodu svi vi koji tvrdite ovakve gluposti.....A to sve zato sto se cini atraktivno.......Zato su novine tipa Trece oko moj horoskop i sl pune tako nekih nebuloznih naslova koje veze sa mozgom nemaju.........Inace ko bi i kupovao te "djubre" novine kad bi bili naucni naslovi sa naucnom terminologijom????Bezali bi od takvih novina ko djavo od krsta i rekli bi Uh sto je ovo dosadno,bas je glupo nista ne razumem :hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:

Ali kada se napisu neki nebulozni naslovi koji nemaju veze sa mozgom ali su zato atraktivni i nude leba bez motike onda se oodmah popale oni najgori kao npr ti.....I to vazi za sve mas mediji ne samo za novine.....

Zato me i najvise nervira kad se neka naucna oblast spusta na neki nivo i "srozava" da bi se objavio neki clanak u nekim novinama a da ga razumeju svi zivi......E pa ne moze.....Nece nauka da se srozava zgob vas i da izbacije naucnu terminologiju vec se vi neobrazovani edukujte malo.....
 
...ima dokaza i da nije, glupo je prepirati se

Ne prepirem se nego samo iznosim moju tvrdnju a i ustaljenu tvrdnju...

A ko tvrdi drugacije i ekstravagantnije red je da to i dokaze.....

Ali naravno oni nemaju dokaza...Tj nema niko da je utrenirao necim i da sad ima 260 a nekad je imao 103 na primer....


Gde ima dokaza i da nije,daj dokaz,i naucno priznavanje toga?????

Nemoj samo da mi vadis odlomke casopisa Trece oko......


p.s.izvukla si iz konteksta,mozda zavisi i od sredinskih faktora ali samo u ne znam koliko prvih godina,ALI TO NE ZNACI DA SE MOZE TRENIRATI I POVECATI KAO NPR KAD TRENIRAS NESTO PA UTRENIRAS BOLJE.......Znaci neko ko ima IQ u rasponu od 110 - 115 tesko da ce je utrenirati da ima 120-130 pa i vise
 
Poslednja izmena:
tako je, dosadasnji programi tipa head start nisu pokazali znacajnu efikasnost, tj. IQ je povecan za par jedinica i efekat je bio kratkotrajan, ali mozda samo jos nije smisljen adekvatan program ... i ja smatram da je inteligencija U NAJVECOJ MERI urodjena al pitanje je koliko prostora zauzima taj ostatak...da bi to stanoviste, koje i ti podrzavas, bilo u potpunosti dokazano, neophodno je da se jedan jednojajcani blizanac smesti u porodicu dr nauka, a drugi ispod Gazele, pa da se oko dvadesete testovima utvrdi jednak IQ.Uz to, trebalo bi osmisliti test koji je oslobodjen skolskog znanja...:think:
 

sAJT TI NIJE MERODAVAN...Treniranjem pamcenja bili na silu ili putem mnemotehnika se ne ostvaruje veca inteligencija......Pogotovo treniranjem mnemotehnika...To je caka,fora,fantaziranje,mastanje a ne IQ


Postoje i milioni sajtovi koji svi kvazinaucno tvrde da su vanzemaljci na zemlji i da postoje pa opet nema dokaza......Znaci nije prekrsaj tvrditi neke gluposti nedokazane,ali to ne znaci ako taj neki otvori sajt da to i postoji.....
Kao sto su svi mislili da je IVAN LJUBA iz prvog VELIKOG BRATA genije i da ima IQ 1000 jer je napamet zapamtio onaj niz od dal bes e200,300 nepovezanih pojmova...

A on imao mnemotehniku od Toni Buzana i sa njom i covek od IQ 90 moze to zapamtiti jer je prosto kao pasulj....

A ova dva linka sa wikipedije necu ni da gledam...

Dovoljno je samo reci WIKIPEDIJA.........Ko zna zna koliko je ona nepouzdana i ko je sve pise...A i film je film
 
tako je, dosadasnji programi tipa head start nisu pokazali znacajnu efikasnost, tj. IQ je povecan za par jedinica i efekat je bio kratkotrajan, ali mozda samo jos nije smisljen adekvatan program ... i ja smatram da je inteligencija U NAJVECOJ MERI urodjena al pitanje je koliko prostora zauzima taj ostatak...da bi to stanoviste, koje i ti podrzavas, bilo u potpunosti dokazano, neophodno je da se jedan jednojajcani blizanac smesti u porodicu dr nauka, a drugi ispod Gazele, pa da se oko dvadesete testovima utvrdi jednak IQ.Uz to, trebalo bi osmisliti test koji je oslobodjen skolskog znanja...:think:

Mislim da je ovo uradjeno...Ali se nije merila IQ nego crte licnosti,karakter,vaspitanje i obrazovanje ali ne i IQ

Ti sredinski uslovi deluju na sve ovo - dokazano ali na IQ ne

A problem je ni da jednojajcani blizanci po rodjenju nemaju istu IQ pa ni crte licnosti i sl!!!!Kaze se narodski da iako su jednojajcani i da ih ni majka ne moze provaliti oni su zapravo kao doope i oko.

Mozda treba pokusati sa kloniranjem...ali to je vec nehumano.....

A tu je faktor i dinamike licnosti i merenja IQ....PA i jednoj licnosti da izmeris IQ nekoliko puta uvek ce biti drugacije a kamoli da meris IQ dvema osobama i da ocekujes da budu iste pa da onda to bude dokaz da se IQ ne trenira...

Previse je tu faktora koji ometaju eksperimente...Sta da se radi psiho nije egzaktna nauka.....Kao sto su fizici se ne moze odrediti polozaj i brzina cestice u isto vreme pa je uveden Hajzenbergov princip neodredjenosti i teorija haosa i entropije


Uz to, trebalo bi osmisliti test koji je oslobodjen skolskog znanja

Pa naravno ovo ja svo vreme i pricam...Pravi IQ test nema veze sa skolom i ne sadrzi pojmove koji se uce u skoli,pa onda ne resavaju bolje ni ljudi iz sela ni iz grada ni oni koji nemaju ni osnovnu ni doktori nauka....Takav test daje svima jednake sanse za merenje IQa tj NEMA CITINGA,NEMA VARANJA!!!!!!!!!

I kada se iskljuce ti SOCIJALNI DRUSTVENI FAKTORI ono sto se dobije je INTELIGENCIJA...E sad jos ne mogu samo da se iskljuce psihicki unutrasnji faktori o kojima sam pisao....(nivo hormona,stres trema,zdravlje,temperatura,osvetljenost,opsti uslovi itd)
 
sAJT TI NIJE MERODAVAN...Treniranjem pamcenja bili na silu ili putem mnemotehnika se ne ostvaruje veca inteligencija......Pogotovo treniranjem mnemotehnika...To je caka,fora,fantaziranje,mastanje a ne IQ


Postoje i milioni sajtovi koji svi kvazinaucno tvrde da su vanzemaljci na zemlji i da postoje pa opet nema dokaza......Znaci nije prekrsaj tvrditi neke gluposti nedokazane,ali to ne znaci ako taj neki otvori sajt da to i postoji.....
Kao sto su svi mislili da je IVAN LJUBA iz prvog VELIKOG BRATA genije i da ima IQ 1000 jer je napamet zapamtio onaj niz od dal bes e200,300 nepovezanih pojmova...

A on imao mnemotehniku od Toni Buzana i sa njom i covek od IQ 90 moze to zapamtiti jer je prosto kao pasulj....

A ova dva linka sa wikipedije necu ni da gledam...

Dovoljno je samo reci WIKIPEDIJA.........Ko zna zna koliko je ona nepouzdana i ko je sve pise...A i film je film

...Bez namere da polemisem, mala digresija kada je Ivan Ljuba u pitanju: On jeste natprosecno inteligentan i spada u izuzetno nadarene kada je IQ u pitanju, sto svakako nema posebne veze sa okolnoscu da je koristio mnemotehniku u navedenom zadatku u okviru VB serijala...Kao pijanisti koji mora da memorise notni tekst za dvocasovno koncertno izvodjenje, ovakva vrsta olaksice mu je dobrodosla...Uzgred, ne bih se upustala u generalizovanje glede tvrdnje o mogucnosti savladjivanja mnemotehnike - ne mogu je svi savladati, niti je mogu primenjivati sa podjednakim uspehom, pogotovo u atipicnim uslovima...
 
Ljudi zasto lupetate gluposti?????

Svi vi znate najbolje,a muskarci posebno fudbal i politiku a zene astrologiju......

Jel ovo podforum PSIHOLOGIJA=NAUKA ili neko lupetanje u smislu pseudopsihologije.......

Jel neko od vas zavrsio psihologiju ili pak pedagogiju pa da je imalo kompetentan da kaze nesto????

Isto i na svim drugim temama...Teme lice na sadrzaj lista trece oko i Zona sumraka i na bilo sta drugo samo ne na nauku psihologiju.........

Psihologija uopste nema veze sa time o cemu vi lupate gluposti.......

Inteligencija nije isto sto i obrazovanje,znanje,vestine,umenja navike.Ona nije isto sto i kultura,vaspitanje.....

Inteligencija je urodjena i ne moze se vezbati uvecavati i smanjivati nikako!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Mogu samo testovi statisticki znacajno ili neznacajno da odstupaju i da daju razl rezultate zbog dinamike licnosti.....

ALI INTELIGENCIJA SE NE MOZE NIKAKO UVECAVATI I MENJATI I TACKA!!!!!!

P.S. nabavite naucnu strucnu psiholosku literaturu koja je zvanicno prihvacena od drustva psihologa a ne da citate definicije i clanke po wikipediji koju moze svako da napise ili po nekim laickim sajtovima.......

Svet je pun prevaranata i sarlatana koji prodaju knjige tipa Kako povecati IQ kako postati genije Ajnstajn i sl budalastine.......Sve je to nemoguce ali svaka ovca se istripuje da bas ona moze da bude genije i nalozi se na to a prevaranti samo mlate pare!!!!!!!!!

A koje su tvoje kompetencije po pitanju psihologije??? Ako je gledati u nebulozu koju si napisao u boldiranoj rečenici, čini mi se da su ti kompetencije upravo na nivou wikipedie!
 
Prvo bih voleo da čujem vašu definicuiju inteligencije?

Sestra Wikipedia kaže sledeće:
"Inteligencija ili intelekt (lat. intellectus) je mentalna osobina koja se sastoji od više sposobnosti: učenje iz iskustva, adaptiranje na nove situacije, shvatanje i razumjevanje novih situacija i korišćenja stečenog znanja u interakciji sa okruženjem."

I da li u psihologiji kao nauci postoje tehnike ili neki psihotretman kojim bi inteligencija pojedinca koji je praktikuje mogla da napravi pomak u napred? :think:
Isto kao što ako neko vreme ne naprežemo misli postajemo manje inteligentni iako onaj stari potencijal ostaje u nama.
ne znam da li u psihologiji postoje tehnike kojima se inteligencija "povecava", ali se u nauci zna da intelektualna stimulacija, u smislu "vezbe" deluje povoljno na intelekt...intelektualno vezbanje je kao i svako drugo vezbanje...ljudi koji su intelektualno aktivni (citanje, razmisljanje, "razmrdavanje" mozga raznim vezbalicama, vizuelno-audio obogacenje sredine u kojoj zive) tokom starenja duze i bolje zadrzavaju svoje kognitivne sposobnosti, intelekt im ostaje ocuvan, redje oboljevaju od neurodegenerativnih bolesti..drugim recima, trebamo da se trudimo da smo sto vise intelektualno aktivni, pa ce i inteligencija i intelekt duze i bolje da se "odrze"
 
....I da li u psihologiji kao nauci postoje tehnike ili neki psihotretman kojim bi inteligencija pojedinca koji je praktikuje mogla da napravi pomak u napred? :think:
Isto kao što ako neko vreme ne naprežemo misli postajemo manje inteligentni iako onaj stari potencijal ostaje u nama.

Čovek se rađa sa određenim potencijalom, odnosno granicom dokle može da razvija svoj intelekt. Ukoliko ne koristi svoje intelektualne sposobnosti tokom života, njegov IQ može biti znatno manji od onoga koliki bi mogao da bude, međutim, nikakvim vežbanjem ne može prevazići uređenu gornju granicu razvoja inteligencije.
 
Još PLATON je smatrao da učenje aritmetike, muzike i astronomije usavršava moć spekulativnog mišljenja. Iz ovog, veoma starog shvatanja, kasnije se razvila PRVA TEORIJA TRANSFERA – TEORIJA FORMALNE DISCIPLINE. U 17. veku engleski filozof DŽON LOK je smatrao da je formalna disciplina glavni cilj vaspitanja. Teorija formalne discipline vladala je dugo vremena i imala je veliki broj pristalica među istaknutim naučnicima i filozofima. Tek početkom XX veka ona je podvrgnuta oštroj eksperimentalnoj i teorijskoj kritici. Međutim, još i danas veliki broj vaspitača i nastavnika ima shvatanja koja su, u stvari, u skladu sa teorijom formalne discipline, mada obično oni toga nisu svesni.
TEORIJA FORMALNE DISCIPLINE, na osnovu koje su u 19. veku pravljeni školski programi, zasnivala se na tzv. PSIHOLOGIJI MOĆI. Prema psihologiji moći ljudski duh se sastoji od većeg broja specifičnih mentalnih moći, od kojih svaka čini celinu za sebe i potpuno je nezavisna od ostalih moći. Pamćenje, suđenje, mišljenje, volja, dar za matematiku, sposobnost za učenje stranih jezika, temperament, predstavljaju primere moći. Svaka ličnost je rezultat neke kombinacije određenog broja moći. Tako jedan čovek može da ima dobro pamćenje, prosečno mišljenje, slabu volju i karakter i odličan temperament.
Moći, međutim, mogu da se pojačavaju vežbanjem. Tako, na primer, ako učenik vežba pamćenje učenći napamet stihove on će time vežbati pamćenje kao moć. Posle tog vežbanja učenik će bolje pamtiti ne samo stihove nego i smisao pročitanog štiva, prozna štiva u celini, imena, datume u istoriji, brojeve, itd. Njegovo pamćenje će biti bolje bez obzira o kojoj je sadržini pamćenja radi. Pošto su moći nezavisne, ovo vežbanje će uticati samo na pamćenje i ni na jednu drugu moć.
Za disciplinovanje, pojačavanje pojedinih moći preporučivalo se učenje pojedinih predmeta. Naročito se mnogo govorilo o vrednosti matematike, latinskog jezika i gramatike. Vrednost ovih predmeta nije u njihovoj sadržini, nego u njihovoj formi.
Ova teorija je imala mnogobrojne PRAKTIČNE POSLEDICE. Predmeti nisu uvođeni u školske programe prema svojoj korisnosti u praktičnom životu, već su oni u programe ulazili prema svojoj formalno disciplinskoj vrednosti. Prema teoriji formalne discipline pogodni su nastavni planovi sa malim brojem dobro organizovanih predmeta. Obimni programi i veliki broj predmeta mogu da imaju rđave posledice, pošto učenici površno uče mnoštvo činjenica i pri tome ne vežbaju svoje moći. Motivacija, prema ovoj teoriji, takođe nema nikakvog značaja.
Krajem 19. veka psiholozi su prvi put počeli EKSPERIMENTALNO da ispituju transfer i od tada je to postala jedna od najvažnijih i najviše ispitivanih oblasti psihologije. U prvom eksperimentu u ovoj oblasti, koji je izvršio VILJEM DŽEMS 1890. godine, pokušalo se da se proveri teorija formalne discipline. Ovaj eksperiment je sa gledišta moderne psiholgije imao dosta metodoloških nedostataka, tako da ima više ISTORIJSKI ZNAČAJ. Džems je u ovom eksperimentu ispitivano vežbanje pamćenja. On je hteo da utvrdi da li je tačno da se celokupno pamćenje popravlja ako ga vežbamo u jednoj specifičnoj oblasti. Džems je sa svoja četiri saradnika učio prvo napamet jedan deo poeme "Satir" od Viktora Igoa. Mereno je vreme koje im je bilo potrebno da nauče te stihove. Zatim su učili napamet stihove iz poeme "Izgubljeni raj" od Miltona. Posle takvog vežbanja pamćenja oni su ponovo učili, sada drugi deo Igoove poeme. Džemsu i jednom od njegovih saradnika bilo je potrebno čak duže vremena da nauče isti broj stihova. Džems je smatrao da do slabijih rezultata u drugom učenju dolazi zbog umora, ali su opšti ZAKLJUČCI njegovog eksperimenta da se PAMĆENJE, uopšte uzev, NE MOŽE VEŽBATI. Ako postoji neka korist od vežbanja, ona se sastoji u sticanju iskustva kako da se koriste racionalnije, bolje metode učenja. Znači, ovaj eksperiment nije potvrdio teoriju formalne discipline, već je njene osnovne postavke doveo u pitanje.
 
• VEŽBANJE PAMĆENJA – U jednom od najpoznatijih eksperimenata iz ove oblasti VUDROV (1927) je hteo da ispita kako pojava transfera zavisi od načina vežbanja. On je radio sa tri grupe subjekata, koje je ujednačio po sposobnosti pamćenja. Jedna od tih grupa bila je kontrolna, a dve su bile eksperimentalne. Prva eksperimentalna grupa je učila napamet stihove i besmislene slogove na uobičajen način. Druga eksperimentalna grupa je izvestan deo vremena slušala uputstva o uspešnim metodama pamćenja, a ostali deo vremena vežbala se u primeni tih metoda na učenje stihova i besmislenih slogova.
Razlika između rezultata kontrolne i prve eksperimentalne grupe bila je mala i statistički beznačajna. Znači da jednostavno vežbanje u pamćenju nekog materijala ne dovodi do poboljšanja pamćenja kao sposobnosti, što potvrđuje rezultate ranijeg Džemsovog eksperimenta. Ujedno, ovo je takođe DOKAZ PROTIV TEORIJA FORMALNE DISCIPLINE. Druga eksperimentalna grupa koja je učila uspešne metode učenja pokazala je znatno bolje rezultate u svim zadacima naknadnog testiranja. Znači, kad su naučene i svesno primenjene opšte metode uspešnog učenja, pamćenje je u velikoj meri popravljeno i količina transfera je povećana.
Na osnovu ovoga se može zaključiti, kao što je to već i DŽEMS učinio, da se tu ne poboljšava pamćenje kao fiziološka funkcija, nego se poboljšavaju metode rada. Ovde se ne radi o vežbanju pamćenja, već o UČENJU METODA UČENJA.
 
• VEŽBANJE MIŠLJENJA – Veoma važan problem u psihologiji jeste da li se sa nekim vežbanjem može uticati na razvijanje sposobnosti mišljenja i zaključivanja.
Da bi proverio teoriju formalne discipline TORNDAJK je 1922/23. god. ispitivao formalno disciplinsku vrednost pojedinih predmeta, odnosno uticaj učenja pojedinih školskih predmeta na opštu inteligenciju. Zaključak eksperimenta bio je da ne postoje značajne razlike u uticajima pojedinih predmeta na razvoj opšte inteligencije. Zaključak ovog istraživanja bio je da je PRETPOSTAVKA O FORMALNOJ DISCIPLINSKOJ VREDNOSTI PREDMETA NETAČNA, tj. da nijedan predmet po svojoj formi ili organizaciji nema veći uticaj na razvijanje učenikovih sposobnosti nego ostali predmeti. U ovom eksperimentu je takođe utvrđeno da je transfer bio veći kod učenika koji su bili inteligentniji.
Drugim rečima, bez obzira koje su predmete učili, inteligentni učenici su imali najviše koristi od njih.
Ovaj eksperiment, samo sa upotrebom modernijih metoda rada i obrade rezultata ponovio je VESMAN 1945. god. i rezultati njegovog eksperimenta u potpunosti se slažu sa TORNDAJKOVIM rezultatima.
Jedan od najpoznatijih eksperimenata u ovoj oblasti je eksperiment BARLOVA (1937) u kome je on ispitivao da li može da se vežba mišljenje, odnosno transfer u oblasti mišljenja. Na osnovu testa inteligencije ispitanici su podeljenji u eksperimentalnu i kontrolnu grupu. Prethodni i naknadni test sastojao se u izvlačenju poruka iz 15 Ezopovih basni. Eksperimentalna grupa je vežbana u opštim principima mišljenja:
1) Mišljenju po analogiji;
2) Analizi i izvođenju operacija apstrakcije i generalizacije,
idući od konkretnog ka opštem i obrnuto;
3) U analizi smisla pročitanog gradiva i analizi ponašanja ljudi u raznim situacijama.
U ovom eksperimentu je dokazano da specijalnim vežbanjem može da se usavrši veština mišljenja. U stvari, subjekti tu uče način pristupanja problemima, postupak prilikom njihovog rešavanja, jednom rečju uče METODU MIŠLJENJA, rešavanja problema. U ovom eksperimentu takođe je potvrđeno da su inteligentniji učenici više dobili od vežbanja nego manje inteligentni. Transfer je bio znatno veći kod inteligentnijih nego kod manje inteligentnih učenika.
 
I sta je biklo na kraju????Vidite da ne mozete da "uvezbate" IQ kao sto mozete npr pamcenje ili citanje ili vezbanje misica,tela neke forme pokreta.....a oko toga smo se zakacili

Pod 2 mesate babe i zabe - MISLJENJE nije isto sto i Iq i Pamcenje i uspesnost pamcenja nije inteligencija.......Ne treba mesati kognitivne pojmove nije sve to isto postoje razlike....

Vidim neki brkaju i termin intelekt i inteligencija!!!!
Ni to nije isto.........Isti su samo jer pocinju sa INTEL kao procesor za komp npr - a vi po toj slucajnosti ih grupisete da su to termini istog znacenja....

Intelekt je genus proximum a inteligencija je podpojam pojam intelekt....

Znaci intelekt nije = inteligencija.....Intelekt cine i mnooogi drugi kognitivni procesi......

Znaci moze se "trenirati" paznja,koncentracija,pamcenje i kratkorocno i dugorocno,misljenje,zakljucivanje i to je dobro za mentalne funkcije i za intelektualno uzdizanje kao i sprecavanje pojave alchajmera ALI TO NE MOZE DA DOVEDE DO POVECANJA IQ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I zapamtite to i ne brkajte vise babe i zabe - pamcenje,koncentraciju,misljenje i inteligenciju.........Mozete vi upotrebljavati intelektualne mogucnosti ali necete povecati vasu SADASNJU INTELIGENCIJU......
 
A koje su tvoje kompetencije po pitanju psihologije??? Ako je gledati u nebulozu koju si napisao u boldiranoj rečenici, čini mi se da su ti kompetencije upravo na nivou wikipedie!

a KOJE SU TVOJE???

I uopste nije nebuloza,Iq kao i njen krajnji domet razvijenja je urodjen i ne moze se trenirati!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Pre se meni cini da su tvoje kompetencije na nivou Treceg oka i Zone sumraka a ne wikipedije cim mislis da se IQ moze istrenirati i neko od imbecila postane genije jer tamo vezba neki text........To je toliko ocigledno da trebas odmah da uzmes i promenis nick jer brukas nauku......

Navedi ti meni neku naucnu psiholosku studiju sa sve imenom naucnika,naziva knjige, odredjenog pasusa i zakljucka metodolosko-statistickog istrazivanja gde je prikazano da je statisticki znacajno to da se IQ moze "trenirati" i povecavati.......

Tek tada mozemo dalje da pricamo......

p.s.Nemoj da mi navodis neke kvazi naucne rezultate iz casopisa Trece Oko od nekog samoproklamovanog pseudo psihologa iz nekog malog gradica iz Amerike za koga naucni psiholoski milje nikad nije cuo.....

Kako ne shvatate: Da se IQ moze trenirati,IQ bi postao mentalni sport,postojali bi treneri,igraci,timovi i treniranjem bi se dostiglo da neko ima bar IQ=1000....Znaci to su price za klince i malu decu i na te price se obicno tripuju oni kojima IQ i nije jaca strana
 
a KOJE SU TVOJE???

I uopste nije nebuloza,Iq kao i njen krajnji domet razvijenja je urodjen i ne moze se trenirati!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Pre se meni cini da su tvoje kompetencije na nivou Treceg oka i Zone sumraka a ne wikipedije cim mislis da se IQ moze istrenirati i neko od imbecila postane genije jer tamo vezba neki text........To je toliko ocigledno da trebas odmah da uzmes i promenis nick jer brukas nauku......

Navedi ti meni neku naucnu psiholosku studiju sa sve imenom naucnika,naziva knjige, odredjenog pasusa i zakljucka metodolosko-statistickog istrazivanja gde je prikazano da je statisticki znacajno to da se IQ moze "trenirati" i povecavati.......

Tek tada mozemo dalje da pricamo......

p.s.Nemoj da mi navodis neke kvazi naucne rezultate iz casopisa Trece Oko od nekog samoproklamovanog pseudo psihologa iz nekog malog gradica iz Amerike za koga naucni psiholoski milje nikad nije cuo.....

Kako ne shvatate: Da se IQ moze trenirati,IQ bi postao mentalni sport,postojali bi treneri,igraci,timovi i treniranjem bi se dostiglo da neko ima bar IQ=1000....Znaci to su price za klince i malu decu i na te price se obicno tripuju oni kojima IQ i nije jaca strana

1. Ne volim da se pozivam na svoju kompetenciju jer će zvučati pretenciozno.
2. Uopšte nije precizirano o kojoj mi inteligenciji ovde pričamo, a trebalo bi da znaš da ih ima više, kao i više različitih podela. No, pretpostavimo da govoriš o G faktoru...
3. Ja nigde nisam rekao da debil može da se izvežba u genija. Statističke podatke i celokupnu metodologiju takođe neću navoditi zato što ovde dolaze i laici koje interesuje psihologija i koji neće razumeti podatke a tvoja želja da forum pretvoriš u zbornik istraživanja sa statističkim podacima i tabelama je takođe krajnje pretenciozna. O tim stručnim podacima možemo na privatnom chatu da razgovaramo.
4. Na kraju, moje mišljenje: Apsolutno je istina da se rađamo sa određenim potencijalima za razvoj inteligencije ali da li ćemo ih razviti ili ne, zavisi upravo od najprostije rečeno ,,vežbi''. Nemoguće je da bilo koja osoba koja studira psihlogiju nije naišla za vreme studija na gomilu istraživanja koja govore o tome da su deca koja su imala krajnje responzivne majke, koje su im pružale toplinu i negu, čitala im u detinjstvu i opremala dom stimulišućim igračkama, imala značajno višu inteligenciju nego deca zanemarena od svojih roditelja, deca koja su odrasla u lošoj ekonomskoj situaciju bez igračaka i kojekakvih pomoćnih sredstava. Dakle, potencijal je dat, a emocionalna toplina u detinjstvu, prihvatajuća i podstičuća sredina su upravo ono što je osnivač teme nazvao prosto ,,vežbama'' za razvoj inteligencije. Ako sam razumeo dobro, kada se sutra rodi tvoje dete, ti se apsolutno nećeš truditi oko toga da mu čitaš, kupujueš igračke i pomažeš u konceptualnom razvoju jer...zašto bi??? Ono se rodilo sa IQ-om tolikim koliki je i ti tu ne možeš ništa! A ako se govori o starijoj uzrasnoj dobi, pa naravnooo da ne postoji tehnika koja će razviti inteligenciju! Da je to tako, danas ne bi bilo onih sa niskom inteligencijom, svi bi bili pametni ! Uopšte ne kapiram zašto ste se raspravljali oko toga!
 
Poslednja izmena:
iq testovi ne mere potencijal

Naravno, ali mere u kojoj meri je taj potencijal ostvaren. Čovek sa potencijalom za visoki IQ, može u životu napredovati samo do prosečne razvijenosti IQ-a, ukoliko ne upotrebljava svoje potencijale.

Naravno, treba naglasiti i veliku ograničenost svih testova inteligencije. Postoje različite vrste inteligencije (po raznim teorijama), različiti testovi mere neke od tih aspekata inteligencije, a na uspeh u rešavanju ovih testova utiču mnogi faktori - socio-kulturna sredina u kojoj pojedinac odrasta (kome je namenjen test), stepen anksioznosti pojedinca (trema pred test), kao i razni drugi faktori. Dakle, sve testove inteligencije trebalo bi shvatiti uslovno. Oni su mnogo pouzdaniji kada je potrebno utvrditi donju granicu sposobnosti, odnosno granicu mentalne zaostalosti (IQ ispod 70).

Pozdrav! :)
 
Konstrukt inteligencije se pokazao od male valjanosti i koristi kada je trebalo objasniti čovekovo rešavanje svakodnevnih problema (onih koji se sreću tokom prilagođavanja običnim životnim situacijama).

Konstrukt inteligencije trebalo je da bude odraz činjenice da je jedinka razvila FORMALNU KONGNITIVNU SPOSOBNOST, a IQ da bude testovna mera te sposobnosti. Inteligencija se smatra najvažnijom komponentom predviđanja ljudskog ponašanja prilikom rešavanja problema.

Mekliland je 1973. stavio pod znak pitanja valjanost testova inteligencije: efikasnost na njima ima malo veze sa bilo kojom REALNO ŽIVOTNOM EFIKASNOŠĆU; prediktivnost IQ-a se odnosi samo na školski uspeh, pa i tu veliki procenat varijabilnosti ne biva pokriven dobijenim bodovima (korelacija približno 0.70).

Testovi inteligencije se kritikuju zbog svoje uskosti i ističe se da ZANEMARUJU SOCIJALNE I PERSONALNE FAKTORE urođene ljudskom ponašanju U SITUACIJAMA REŠAVANJA PROBLEMA.
 
Od početka pokreta za mentalno testiranje SOCIJALNA INTELIGENCIJA je igrala SPOREDNU ULOGU u svim teorijskim razmatranjima mentalnih sposobnosti.

Tradicionalni pogled na inteligenciju usredsređen je oko OPŠTEG FAKTORA koji se sastoji od apstraktnog racionalnog mišljenja procenjenog standardizovanim testovima i nepodložnog iskustvu.

Izuzetak: Torndajk (1936) je uveo SOCIJALNU INTELIGENCIJU kao nezavisnu kategoriju, pored APSTRAKTNE i KONKRETNE inteligencije. Definisao ju je kao lakoću u saobraćanju sa drugima (za razliku od lakoće u baratanju pojmovima i objektima).
Najbolji NAČIN ZA PROCENU socijalne inteligencije je posmatranje kako ljudi rešavaju probleme u oblasti MEĐULJUDSKIH ODNOSA, i to u STVARNIM ŽIVOTNIM SITUACIJAMA.

Vudrou (1939) je ispitao nekoliko skala socijalne inteligencije i skala verbalne i apstraktne inteligencije – našao da su socijalne povezane sa verbalnim.

Vedek (1947) je identifikovao tri faktora: opštu inteligenciju, verbalnu inteligenciju i bihejvioralnu kogniciju.

Gilford (1958) je smatrao da postoji BIHEJVIORALNI FAKTOR u inteligenciji koji se odnosio na vrstu znanja koje se aktivira kod razumevanja postupaka i mišljenja drugih ljudi. Smatrao je da je moguće (za razliku od Torndajka) konstruisati TEST koji će proceniti SOCIJALNU INTELIGENCIJU.
Nije smatrao da ona postoji kao poseban faktor, već da predstavlja PRIMENU OPŠTE INTELIGENCIJE NA SOCIJALNE SITUACIJE.
 

Back
Top