Poslednji covjek - iscrpljenost

Vredi li pričati sa ljudima koji prizivaju nirvanu stojeći na putu svoje nesreće.

Pri tome mora da usliši molbu svoje prirode i napravi javne i jasne trzaje. Trzaji bez suštine, bez stvarnog poštovanja svoje misli, svoje snage i na kraju i svoje moći....Može li se demoralisani ratnik staviti na tas sa čvrsto usmerenim spokojnim poštovanjem....

Prvi koji bi o svemu da morališe, kristališe , parlamentariše, izgubljen u demagogiji.
Ili drugi koji je istovremeno i egocentričan u svojoj misli, snazi , moći , sociocentričan u svom porodičnom , tradicionalnom , tolerantnom.

Prvi kojem je bitan utisak , baš kao i politici , kao i Tv i sa kojima čini neraskidiv skup.
Drugom koji ne samo da ne primećuje utisak, već se prema njemu ponaša kao filozofi prema animalnom , sa totalnim ignorisanjem.....ili minimalnim dubinskim vrednostima , zanemarivši da mnoge ravni duhovnog imaju oslonac u animalnom , čak i kada ta uslovljenost nije očigledna ili čak i suprostavljena....

I na kraju moć.
Prvi koji se nikad nije cenio dok moć nije osetio.
I drugi koji se svakim udisajem primiče svojoj predaji poslednje svoje moći radi konačnog oslobodjenja od okova koje moć ljudskoj duši nameće......

Prvu rečenicu mnogi ne razumeju .......

No ,
 
el u budizmu postoje neke zapovesti, kao u hriscanstvu_

mislim ljudi se mozda loze odavde na to jer je nesto daleko pa mogu da ga idealiyuju..mada citala sam o nasem koji je postao budistichki monah ili svestenik..ali dobro

sve je to lepo ali zasto ne funkcionise?
 
jagodica:
el u budizmu postoje neke zapovesti, kao u hriscanstvu_

mislim ljudi se mozda loze odavde na to jer je nesto daleko pa mogu da ga idealiyuju..mada citala sam o nasem koji je postao budistichki monah ili svestenik..ali dobro

sve je to lepo ali zasto ne funkcionise?
Funkcionise tamo ,ovde je materijalno ispred duhovnog.Tako da neznam ko je spreman da se odrekne svega materijalnog, ode u neku zabit i trazi svoju nirvanu kroz iscrpljenost.
 
pa šta je tačno tema? :shock:
prvo, nirvana NIJE stanje iscrpljenosti, već sveobuhvatnog mira natopljenog znanjem o svetu. Kako izgleda nadobudnim Jevropljanima, ma ja mislim da budiste zabole.
hrišćanstvo NIJE poteklo iz budizma - potpuno su drugačije koncipirani, umesto heroja koji se u Mahabharati žene, qrvaju, putuju, ostavljaju potomstvo i sl imaš glasnike Boga i jednoga sina koji je krajnje tragičan, sa stanovišta čoveka.
Pravoslavlje, kao hrišćanski smer, ima dodirnih tačaka sa budizmom, ali ima i sa islamom tj.sufizmom u njemu. A budizam je u Kini u manjini.
Možda bi se pre moglo zapitati zašto je ona humanna ideja komunizma (svi pod jednom kapom bratstva i blagostanja za svakog člana zajednice ) najbolje odgovrala pravoslavnima :idea: Kakva je to "osvetoljubivost socijlaizma" koja ima veze sa budizmom, baš me zanima....:
gluposti oko preuzimanja neću ni da komentarišem. Onog momenta kad budemo učili po principu hongkonškog perfekcionisitčkog sistema obrazovanja,. vrlo rado ću vas redom izljubiti u dupe za proročanstvo!!!
Kineska i indijska sila postaju najjače na svetu i u oblasti turizma i ekonomije, ali to nema veze sa "gajenjem produktivnog nemira" (entropija koja ima moć da stvara) o kome priča topic.
btw. Niče je bio težak psihički bolesnik i svako ko ga uzima za ozbiljno je vrlo sumnjiv.

gajite nemir, ako je to poruka, to je ok, ali čemu govor mržnje prema dr.nacijama i verama?
 
otprilike :) pošto je hiršćanstvo počelo kao religija donjeg sloja, onih najsiromašnijih, jedina uteha im jei mogla biti u izbavljenju od muka koje dolaze od ovoga sveta :)
eto zašto je ovde egzibicionizam kremacija! Sve se pakuje..od cigara do viskija i para u grob. Tama.
 

Back
Top