Posao u Australiji

Ma, ne verujem da ću imati većih problema s tim.
Nego, šalješ li već aplikaciju?
Nešto je trebalo da uvedu elektronsko prijavljivanje, nisam ni gledao jesu li uveli.
Mislim bilo bi ekstra, sedneš kod kuće, staviš papire u skener i sve to lepo njima pošalješ, onda ne bi imalo svrhe silna overavanja i čuda, zar ne?
 
Cao!

Evo ja dobio prosle nedelje case officera! :) Napisao sam onaj mail kako mi je preporucio Sidewalker i odmah sutradan sam dobio oficira. I ladno mi oficir kaze da ja ni ne trebam da polazem IELTS test, nisam mogao da verujem i 2x sam je pitao!!! Ladno sam dzaba polagao hehe
Inace poslao sam sva potrebna dokumenta preko interneta, i ostalo mi je jos da popunim formular za Character Requirement koji mi je poslao oficir, i da idem na medicinski pregled (Chest X-Ray Report).

E sad pitanja za Sidewalkera :) i ostale koji nesto znaju o sledecem:

1. Taj formular ’’Declaration and Statement regarding character for residents of the Former SFRJ’’ se odnosi na ucesce u ratovima iz 90tih. Kako si ti popunio taj formular u smislu jer su te nesto dodatno oko toga ispitivali i proveravali ili ne? Pitaju za komandire itd , ja sam isao u regularnu vojsku 2005 god i ne secam se imena tih nadredjenih :). I da li si im slao overenu kopiju vojne knjizice ???

2. Skinuo sam formular za interneta sa mojim TRN i imenom za medicinski pregled. Icicu sledece nedelje da zavrsim taj pregled pa me zanima: kako si ti Sidewalkeru taj izvestaj koji si dobio sa pregleda slao u Australiju, postom ili si skenirao pa slao e-mailom??? Koliko je kostao medicinski pregled za snimanje pluca?

3. Koliko je vremena trebalo ovima iz Departmenta u tvom slucaju da ti odobre vizu nakon sto si im poslao medicinski izvestaj?

Hvala unapred. Pozzz! :)
 
Cao!

Evo ja dobio prosle nedelje case officera! :) Napisao sam onaj mail kako mi je preporucio Sidewalker i odmah sutradan sam dobio oficira. I ladno mi oficir kaze da ja ni ne trebam da polazem IELTS test, nisam mogao da verujem i 2x sam je pitao!!! Ladno sam dzaba polagao hehe
Inace poslao sam sva potrebna dokumenta preko interneta, i ostalo mi je jos da popunim formular za Character Requirement koji mi je poslao oficir, i da idem na medicinski pregled (Chest X-Ray Report).

E sad pitanja za Sidewalkera :) i ostale koji nesto znaju o sledecem:

1. Taj formular ’’Declaration and Statement regarding character for residents of the Former SFRJ’’ se odnosi na ucesce u ratovima iz 90tih. Kako si ti popunio taj formular u smislu jer su te nesto dodatno oko toga ispitivali i proveravali ili ne? Pitaju za komandire itd , ja sam isao u regularnu vojsku 2005 god i ne secam se imena tih nadredjenih :). I da li si im slao overenu kopiju vojne knjizice ???

2. Skinuo sam formular za interneta sa mojim TRN i imenom za medicinski pregled. Icicu sledece nedelje da zavrsim taj pregled pa me zanima: kako si ti Sidewalkeru taj izvestaj koji si dobio sa pregleda slao u Australiju, postom ili si skenirao pa slao e-mailom??? Koliko je kostao medicinski pregled za snimanje pluca?

3. Koliko je vremena trebalo ovima iz Departmenta u tvom slucaju da ti odobre vizu nakon sto si im poslao medicinski izvestaj?

Hvala unapred. Pozzz! :)


1. Svaka cast :). Malo ih treba samo pogurati i nista vise. Sto se tice formulara... ja sam popunio, ali samo ono cega sam se i secao. Ono cega se nisam secao, stavio sam "sorry, can't remember his name" ili za nesto drugo "sorry, I don't remember" itd. Nista me nisu dodatno uspitivali ili zahtevali. Otisao sam u moj vojni odsek pre slanja i tamo su mi rekli da su Australijanci mnogo bezobrazni, jer traze vojnu tajnu da im das prakticno i kopiju vojne knjizice. Zena mi je rekla da su na taj nacin i znali vojna i ratna mesta okup[ljanja za vreme bombardovanja, pa su tamo i gadjali, ali su i nasi znali to , pa su promenili zborna mesta. Ma, zajebancija. To sad i nije vazno :). Kopiju vojne knjizice sam slao prevedenu na engleski, pa mi je oficir ipak rekao da posaljem skeniranu vojnu knjizicu u originalu na srpskom (SVE STRANE). Tako da posalji prvo na srpskom, pa ako bude trazio prevod poslaces. Da ne trosis novac na overu i da se ne zajebavas sa time. Inace, sve to traze samo da vide da li se tvoje ime vuce po optuznicama i da li ti u vojnoj knjizici stoji ucesce u ratu.
2. Medicinski pregled kosta oko 25-30 evra i nikako ga ti ne saljes njima, nego sami doktori imaju sporazum da ga oni salju preko organizacije za imigraciju, kod koje ces i da uplatis taj pregled. Oni te posle uplate posalju kod doktora da snimas pluca. Ti i ne smes da dodirnes svoje snimke, niti ces ih videti. Doktor ce ti samo reci da li je sve u redu i prijatan dan ;). Sve oni posalju preko DHL-a, a to ces isto platiti 25-30 evra. Ja sam imao problem, jer mi je oficir poslao mail da ne dostaje med.pregled pluca i to posle meec dana od kada sam ga i snimao. Pa sam preko interneta proverio posiljku da je stigla posle 4 dana u Sidnej i to sam mu poslao. Za divno cudo, on mi se u sledecem mailu izvinjava i kaze da mu je stiglo tek "danas". Ma, vazi ;). Moras ih uvek malo pogurati... lenji su da provere. Moras pratiti stalno svoju aplikaciju.
3. Posle med.nalaza i svih papira koje sam poslao... od poslednjeg mail-a proslo je ja mislim nekih 15-ak dana dok nisam dobio obavestenje da sam dobio vizu, ali od prvog maila oficiru... skoro mesec dana.


Eto... nadam se da sam pomogao ;) Odlicno za IELTS sto ne moras da polazes, ali ja bih ti preporucio da to ipak uradis tu nego ovde. Ovde je mnogo skuplje (neko je ja mislim spomenuo od ovih ovde da je oko 1000 dolara... sto je oko 600evra, ali nisam siguran), dok je u BGD samo 150 evra. Trebace ti ipak kada budes predavao za rezident. IELTS vazi dve godine.

Sve najbolje ;)
 
Hvala puno Sidewalkeru! :) Bas mi znace tvoja iskustva!!!

Skeniracu vojnu knjiz i iskreno se nadam da me nece smarati da im prevodim, jer tu ima ihaha da se prevodi, ima sve pare da potrosim :).
Znaci oko 50-60 evra pregled medicinski u zbiru, ok, tako sam nesto i nacuo. To cu sledece nedelje. I odmah da im saljem, Mada u Australiji ce sada Bozic, ima da se odmaraju do sredine Januara :) valjda oficirka nece zaboraviti na mene :)

A za IELTS. Pa polagao sam ja sredinom novembra prvi i jedini put, i dobio odmah overal band score 7.0 :). Znaci extra! Ali kad mi je rekla da mi ni ne treba malo me zbunila, jer na sajtu jasno pise da mora IELTS da se ima polozen, i to sa 4.5, a u odredjenim slucajevima i vise. Pa sam se ja istripovao da mi treba ko zna koja ocena :). A na kraju kaze ne mora, valjda je provalila iz mailova da znam dovoljno english :)

HVALA JOS JEDARED I VELIKI POZZZ ZA PERTH !!! :)
 
1. Svaka cast :). Malo ih treba samo pogurati i nista vise. Sto se tice formulara... ja sam popunio, ali samo ono cega sam se i secao. Ono cega se nisam secao, stavio sam "sorry, can't remember his name" ili za nesto drugo "sorry, I don't remember" itd. Nista me nisu dodatno uspitivali ili zahtevali. Otisao sam u moj vojni odsek pre slanja i tamo su mi rekli da su Australijanci mnogo bezobrazni, jer traze vojnu tajnu da im das prakticno i kopiju vojne knjizice. Zena mi je rekla da su na taj nacin i znali vojna i ratna mesta okup[ljanja za vreme bombardovanja, pa su tamo i gadjali, ali su i nasi znali to , pa su promenili zborna mesta. Ma, zajebancija. To sad i nije vazno :). Kopiju vojne knjizice sam slao prevedenu na engleski, pa mi je oficir ipak rekao da posaljem skeniranu vojnu knjizicu u originalu na srpskom (SVE STRANE). Tako da posalji prvo na srpskom, pa ako bude trazio prevod poslaces. Da ne trosis novac na overu i da se ne zajebavas sa time. Inace, sve to traze samo da vide da li se tvoje ime vuce po optuznicama i da li ti u vojnoj knjizici stoji ucesce u ratu.
2. Medicinski pregled kosta oko 25-30 evra i nikako ga ti ne saljes njima, nego sami doktori imaju sporazum da ga oni salju preko organizacije za imigraciju, kod koje ces i da uplatis taj pregled. Oni te posle uplate posalju kod doktora da snimas pluca. Ti i ne smes da dodirnes svoje snimke, niti ces ih videti. Doktor ce ti samo reci da li je sve u redu i prijatan dan ;). Sve oni posalju preko DHL-a, a to ces isto platiti 25-30 evra. Ja sam imao problem, jer mi je oficir poslao mail da ne dostaje med.pregled pluca i to posle meec dana od kada sam ga i snimao. Pa sam preko interneta proverio posiljku da je stigla posle 4 dana u Sidnej i to sam mu poslao. Za divno cudo, on mi se u sledecem mailu izvinjava i kaze da mu je stiglo tek "danas". Ma, vazi ;). Moras ih uvek malo pogurati... lenji su da provere. Moras pratiti stalno svoju aplikaciju. 3. Posle med.nalaza i svih papira koje sam poslao... od poslednjeg mail-a proslo je ja mislim nekih 15-ak dana dok nisam dobio obavestenje da sam dobio vizu, ali od prvog maila oficiru... skoro mesec dana.


Eto... nadam se da sam pomogao ;) Odlicno za IELTS sto ne moras da polazes, ali ja bih ti preporucio da to ipak uradis tu nego ovde. Ovde je mnogo skuplje (neko je ja mislim spomenuo od ovih ovde da je oko 1000 dolara... sto je oko 600evra, ali nisam sigur
 
(Moras ih uvek malo pogurati... lenji su da provere. Moras pratiti stalno svoju aplikaciju)Da li mozes da pojasnis kako i koliko mozes se informisati o statusu svoje aplikacije,tj. da li je moguce preko interneta pratiti ili se informisati o svojoj trenutnoj aplikaciji i njenom statusu.:idea::confused:;)
 
Sidewalker, bi li napisao kolika ti je neto plata kao električaru?
I još nešto što nisam siguran, znaš li ti ili neko od tvojih kolega tamo kako se tamo zove "pogonski električar", i ima li posla za takve?
 
(Moras ih uvek malo pogurati... lenji su da provere. Moras pratiti stalno svoju aplikaciju)Da li mozes da pojasnis kako i koliko mozes se informisati o statusu svoje aplikacije,tj. da li je moguce preko interneta pratiti ili se informisati o svojoj trenutnoj aplikaciji i njenom statusu.:idea::confused:;)

Kada vec apliciras za vizu, ima na internetu (na sajtu gde se i predaje viza) kada se ulogujes sa svojim TRN brojem ili kako vec, da pratis status svoje aplikacije i koji papiri jos nedostaju i koje si vec poslao/la. Tako da imas uvid u dokumentaciju i ako stoji da neki dokument nedostaje, a ti si poslao/la... onda im mozes skrenuti paznju na to itd. Mada se sve svodi na dopisivanje sa svojim oficirom. Eto, kao sto sam i opisao meni se desilo da mi nedostaje lekarski izvestaj koji sam odradio mesec dana pre, pa sam se zalio i nasli su ga odmah sutradan,hehehe...
U svakom slucaju ih mozes pitati sta god hoces i kada hoces u vezi svoje aplikacije, jer su oni tu zbog tebe.
 
Sidewalker, bi li napisao kolika ti je neto plata kao električaru?
I još nešto što nisam siguran, znaš li ti ili neko od tvojih kolega tamo kako se tamo zove "pogonski električar", i ima li posla za takve?
Koliko sam video u novinama, za elektricare placaju 31 dolar na sat bez oduzetih taksi. Mislim da su takse oko 30 posto,ali na kraju njihove fiksalne godine ( a to je jun/juli :) ) prave presek, pa se moze desiti da si preplatio sa porezom, tako da ti vrate pozamasnu svotu nazad :) , a moze se desiti da dodas i nesto malo ;). Sve u svemu... plata ti moze biti oko 3200-3500 (cisto) mesecno, bez prekovremenih.
Ima posla za svako zanimanje, tako da neces imati problem da nadjes u struci, ali ovde inace moras imati polozeno za sve sto radis. Tako da elektricar ima svoju kartu, elektromonter svoju... itd. Medjutim, skoro svi poslodavci ce uputiti svoje radnike na te kurseve potrebne da zadovolje trzisne uslove rada. Moja kompanija me slala i da polazem da vozim viljuskar, hehehe... , a sledeceg meseca idem da polazem za kamion ( SVE ONI PLACAJU )... sto je dzabe, slatko je :) Neka... ako se nedaj boze nesto desi sa ovom firmom... imacu bar, nekoliko poslova u rukama.
Pozdrav ;)
ps: ne znam pravi naziv za pogonskog elektricara, izvini
 
Kada vec apliciras za vizu, ima na internetu (na sajtu gde se i predaje viza) kada se ulogujes sa svojim TRN brojem ili kako vec, da pratis status svoje aplikacije i koji papiri jos nedostaju i koje si vec poslao/la. Tako da imas uvid u dokumentaciju i ako stoji da neki dokument nedostaje, a ti si poslao/la... onda im mozes skrenuti paznju na to itd. Mada se sve svodi na dopisivanje sa svojim oficirom. Eto, kao sto sam i opisao meni se desilo da mi nedostaje lekarski izvestaj koji sam odradio mesec dana pre, pa sam se zalio i nasli su ga odmah sutradan,hehehe...
U svakom slucaju ih mozes pitati sta god hoces i kada hoces u vezi svoje aplikacije, jer su oni tu zbog tebe.


Da li je praćenje statusa aplikacije preko neta ograničeno samo za e-vize ili to može i za one poslate u papirnoj formi?
Kada se dobija taj TRN broj?

Sidewalker, čini mi se da si zadovoljan tamo.Jesi li se u potpunosti adaptirao?
 
Skoro sam dosao na ovaj forum i zaista predstavlja koristan izvor informacija za sve koji zele da emigriraju.
Ono sto me interesuje je sledece:
procitao sam onu zvanicnu knjizicu - booklet ali ne znam odakle da pocnem....toliko informacija, a u stvari treba staviti na papir i po tackama poceti proceduru. Da li neko moze da buvalno u nekoliko tacaka, npr od 1-5 napise koji su to koraci kako bih znao i odakle da pocnem celu pricu.....
unapred hvala
 
Jedno pitanje... Nadam se da neko moze da mi pomogne. Odgovorom naravno, jer drugacije....

Da i treba potvrda o nekaznjavanju iz SUPa?

I da li mogu da se provucem ako sam napravio saobracajni prekrsaj? Recimo oduzeta mi je dozvola na 3 ili 6 meseci, i u toku toga vremena, da li je moguce da se iselim. Ako sam u medjuvremenu polozio IELTS i diploma mi je priznata.
 
zdravo drustvance. vidim da ste vecina upuceni u problematiku pa sam hteo da vas pitam po nesto sto mi je ostalo nejasno. naime ja imam 25 a zena 19. za neki dan ocekujemo jos jednog clana porodice. vidim da se u australiji bas i traze takvi mladi ljudi koji su u braku. hteo bih da konkurisem za skill vizu. posto vidim da i ja i zena smo na listi i to sa vecim brojem bodova predpostavljam da mozemo lakse otici.
do sada nisam aplicirao osim na sajtu www.migrationexpert.com na kom sam video da imam 135 od 120 potrebnih bodova. e sad na tom sajtu jos je jedino ostalo da uplatim 300 dolara za tu proveru. ja naravno necu da placam nista dok ne vidim kakva je situacija i da li je to regularan sajt ili neka prevara.
ja imam srednju i visu skolu. sto se radnog iskustva tice imam ga ali ne u istoj firmi. tacnije imam 5 godina staza u struci ali u razlicitim firmama. da li to moze ili ne. moja zena ima iskustvo van struke tako da ne verujem da se to priznaje, ali zato imam ljude u firmama koji ce rado napisati da smo radili i sta smo radili iako nismo, posto vidim da samo potvrdu od firme traze a ne i proveru.
a da li u ambasadi u beogradu je dovoljno svratiti sa ulice i pitati sta te interesuje ili moram nesto da zakazem? i jel pricaju srpski?
i jos jedno pitanje i necu vise da gnjavim. engleski??
da li i ja i zena moramo da polazemo ili je dovoljno samo ja. vidim da AMLAP nije ucila eng kao ni ja pa je blizu da polozi. naime ja umem da se sporazumem sa englezima i lepo citam ali jos cu raditi na tome, ali gramatiku pojma nemam. upisacu neki kurs. a da li pomazu kursevi??
i AMLAP vidim da dugo pokusavas da zavrsis dokumentaciju. reci mi dokle si stigla.

hvala vam od srca za svaku pomoc
 
Pozdrav,
1. Da bi poceo moras poloziti IELTS (vidi za tvoju struku koji prosek)
2. Drugo nostrifikacija diplome ide preko nekih od njihovih institucija kao sto su TRA, IEAUst......
3. Tek onda podnosis za useljenje aplikaciju
4. Migration expert je meni maznuo 300 dolara za ucip i posle toga trazili 4000 za usluge, lopovi
5. Idi sam nije komplikovano, korak po korak
6. Au ambasada ne radi sa stanovnistvom samo po zakazivanju
7. Ono sto ti pise u bookletu je to i nista vise

Pozdrav
 
e hvala ti ali mi nisi odgovorio da li i zena mora da polaze IELTS ili je dovoljno samo ja da polazem. a drugo koliko je bar tacno bodovanje na Migration expert. a sto se tice ambasade ja nekako lakse mi je kad to cujem odnekog kad mi objasni nego da citam. jesam sve procitao ali bih ipak voleo da porazgovaram uzivo sa njima u ambasadi. znaci moram da zakazem sastanak. i jel pricaju srpski tamo ili samo engleski?
 
Jedno pitanje... Nadam se da neko moze da mi pomogne. Odgovorom naravno, jer drugacije....

Da i treba potvrda o nekaznjavanju iz SUPa?

I da li mogu da se provucem ako sam napravio saobracajni prekrsaj? Recimo oduzeta mi je dozvola na 3 ili 6 meseci, i u toku toga vremena, da li je moguce da se iselim. Ako sam u medjuvremenu polozio IELTS i diploma mi je priznata.


Treba potvrda iz policije,ali to nema veze sa vozačkim dozvolama :shock: I mom muzu je prosle godine bila oduzeta a potvrde o nekažnjavanju su izdate bez problema.

Nego ti samo nastavi sa aplikacijom bez brige...

To ti je samo da nemaš kriminalni dosije :)
 
...a da li u ambasadi u beogradu je dovoljno svratiti sa ulice i pitati sta te interesuje ili moram nesto da zakazem? i jel pricaju srpski?
i jos jedno pitanje i necu vise da gnjavim. engleski??
da li i ja i zena moramo da polazemo ili je dovoljno samo ja. vidim da AMLAP nije ucila eng kao ni ja pa je blizu da polozi. naime ja umem da se sporazumem sa englezima i lepo citam ali jos cu raditi na tome, ali gramatiku pojma nemam. upisacu neki kurs. a da li pomazu kursevi??
i AMLAP vidim da dugo pokusavas da zavrsis dokumentaciju. reci mi dokle si stigla.

hvala vam od srca za svaku pomoc

U ambasadu možeš doći samo kada predhodno zakažeš ali ti ta "posjeta" neće biti od koristi jer će neljubazna službenica ( naša, nije australka) odmah da te pošalje na sajt http://www.immi.gov.au/skilled/index.htm da sam pronađeš sve što ti treba.

Ja sam prošla IELTS a takođe i poslala moju aplikaciju u Australiju prije 5-6 dana.
Ako si iz Bg imaš tamo specijalizovane kurseve za IELTS koje te pripreme za 1-2 mjeseca za ispit i bez nekog posebnog predznanja, samo proguglaj pa ćeš naići na informacije.

Ako nemate sponzora možete ići na independent ili drugi tip skilled vize ali izbjegnite bodovanje i plaćanje usluga na nekim sajtovima jer pravo zvanično bodovanje imaš upravo na ovom sajtu koji sam ti dala (vlade Australije).Recimo za moju sponsored 176 pass mark je 100 poena a za independent 175 je 120 poena - evo ti sajt http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/points-test.htm

Samo nosilac vize ( glavni aplikant ) polaže engleski, ali i supružnik može ako vam trebaju dodatni poeni za point test ( tu se dobija 5 poena ali uz engleski, supružnik mora imati i kvalifikacije, radno iskustvo i sve ono kao i glavni aplikant).U mom slučaju samo sam ja polagala jer moj muž nema pojma engleski, tako da nismo išli da dobijemo te 5 poena za njega.

http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/1121i.pdf Ovdje nađi tvoje zanimanje, a pored svakog imaš i Assessing Authority ( autoritet nadležan za ocjenjivanje tvog radnog iskustva i diplome ).Na kraju ovog informatora naći ćeš informacije o tom autoritetu i web adresu , te na njihovom sajtu se informišeš koliko će koštati taj assessment, kako da ga pošalješ i na koji način da pripremiš potrebnu dokumentaciju.

Mislim da sam o ovome već pisala negdje na forumu tako da molim sve koji trebaju informacije, prvo pročitaju sve postove ispočetka.
Ali to ne znači da neću pomoći nikome, naprotiv, meni je trebalo oko godinu dana i više od prve pomisli za iseljenje pa do finaliziranja aplikacije.Bilo mi je sve toliko spetljano ali mogu vam reći da je kombinacija forumi-immi sajt uradila svoje. Zato i oni koji slabo znaju engleski (kao što sam ga ja znala) ovako će ga naučiti.Skinite sve potrebno sa sajtova, odštampajte i čitajte i čitajte...To će vam biti više nego korisno...

Pozdrav
 

Back
Top