Порекло црногорских племена?

Slaven777 !
Знаш ли шта о Лужанима?
Имају ли (П)лужине везе са њима.
И уопште Пива?
Шта се прича за Пиву.

Znam prilično dosta o Lužanima, ali bi morao precizirati pitanje da ne bih ovdje pisao eseje. :think:

To je jedan od najstarijih južnoslovenskih slojeva stanovništva pri zetskim krajevima. Govoreći o Crnoj Gori u užem smislu. Lužani su bili ta najstarija skupina Srba odnosno Slovena Zećana. Oni su od stare srednjovjekovne srpske luške župe (odnosno od slovenske riječi 'lug').

O porijeklu naziva grada odnosno opštine Plužine zaista ništa ne znam, ali mislim da nema nikakve veze sa starim Lužanima. Mogao bih sada ovako odoka pretpostaviti da su Plužine dobile ime po plugu, ali to sada kažem bez ikakvog istraživanja i samo kao nešto što mi prvo pada na pamet.

Svašta se priča za Pivu i Pivljane. Zaista nemam toliko mnogo vremena
 
Ja sam čuo za jednu opasnu Zorku iz Pive, što je dosta Pivljana sa nožem razporila.
Vele da je bila opasnija za Pivljane no turski paša.
Inače je za Pivljane karakteristično, da imaju u prosjeku najviše obrazovanih ljudi i doktora nauka/ stanovniku u CG.
I još nešto; skoro da nema Pivljanina ispod 2m a oni ispod se zovu mućci.

I Boris Tadić je iz Pive.
 
Турски попис Пиве!
Највеће братсво Братилово у чијем је власништву млин!
За то братсво се препоставља да је Лужанско.
Зашто,дуга прича.
Зато сам те питао.
 

Prilozi

  • 5.jpg
    5.jpg
    40,3 KB · Pregleda: 38
Ako sam dobro shvatio, pretpostavka je ovdje ona ista koja se javlja kod pojedinih albanskih etnologa, a to je da su Piperi (bili) albanskog etničkog porijekla. Međutim, to se može osnovano otpisati, jer u albanskom jeziku ne postoji riječi od koje bi 'Piper' moglo biti izvedeno. Riječi osnove 'pip-' nisu domaće, već su preuzete iz latinskog jezika. I albanska riječ za biber ('piper') je došla, kao i u latinski, iz grčkoga; a albanski jezik sigurno nije mogao biti posrednik za slovenske zemlje na Balkanu - to je bilo Rimsko carstvo. Prezime koje si naveo jeste jedan primjer, ali izuzetak, jer se zaista u toponomistici ta piperska osnova (kada nije direktno povezana sa našim zemljama, recimo možda kod poarbanašenih Srbo-Slovena čije se porijeklo zasigurno može docrtati do crnogorsko-brdskoga plemena Pipera) ne pronalazi. Srpski/slovenski etnički identitet plemena koji se svugdje kasnije zapaža stoga nam i isključuje mogućnost neke originalno albanske skupine, koja je bi potom bila poslovenjena ili srbizirana.

Ne, mislim da nema mjesta sumnji da ime dolazi od bibera. Biber je bio luksuzni predmet trgovine u srednjem vijeku, pa i na istočnoj obali Jadranskog mora. Prva upotreba riječi 'piper' za biber u našim zemljama je datirana u 1350. godinu, u Dubrovačkoj republici. Naime, u pitanju je jedan slovenski prepis u dubrovačkom sudskom arhivu jedne listine prema kojoj despot Jovan Komnin u Avloni potvrđuje nekim mletačkim trgovcima prodaju bibera. Staroslovenski pisano (neki bi rekli i srpskoslovenski, odnosno da je ta ćirilska kancelarija bila srpska u srednjovjekovnoj Raguzi, što je vrlo moguće), tu piše 'пиперь', odnoseći se nesumnjivo na biber. To znači da je u slovenske jezike preko tih romanskih gradova dalmatinskoga primorja ta riječ nesumnjivo već bila ustaljena sredinom XIV stoljeća, pa je stigla vrlo vjerovatno i još ranije.

Nemoguće je da je postojala neka iliro-tračka romanizovana skupina koja je obuhvatala sve južnoslovenske prostore, potomaka od prije masovnijeg doseljavanja Slovena na Balkan u VII veku. Takođe, analiza piperskoga imena kod njihovih potomaka, balkanskih Vlaha (pod tim ne mislim na građane-Romane, već na nomadske stočare!), nam dalje ukazuje na sumnjivu mogućnost toga. Shodno tome, da se osnovano pretpostaviti da su ipak najvjerovatnije Sloveni uzeli to ime negdje u srednjem vijeku i da su ga upravo oni i nosili, a to se perfektno i uklapa u sliku slovenskog etničkog porijekla plemena Pipera.

Biber ima vrlo sitno zrno i svima je poznata njegova ljutina. Upravo te osobine, humanizovane i preslikane na čovjeka, najvjerovatnije su razlog njegove primjene kod naših predaka. Dodao bih još i da je naša piperevka/piperka vrlo sitna igra. :) Vrlo vjerovatno je u pitanju bila pomalo šaljiva oznaka za malog čovjeka.

E sada, sasvim su druga priča silna narodna predanja koja postoje o porijeklu Pipera, na koje je forumaš Ethana malo pogrešno insinuirala...


Pip na albanskom: Pupoljak.:zper: Isto znace i Syth i Gonxhe! Rekla sam ti i prije, nemoj da pricas kao da znas da reci nemaju neki znacaj na albanskom, kad ne znas albanski jezik.
 
Poslednja izmena:
A,reci mi,molim te,o Berishama,odakle to pleme potice ,tj,daj neki link da malo citam,molim te...QUOTE]


Pleme Berisha je najstarije albansko pleme i spominje se od I veka -Apiani! Berishe ima svugde, u Albaniji, Kosovu, Crnoj Gori itd. Od ovog plemena su nastali jos neka druga plemena! Njihova teritorija se nalazila izmedju Tropoje i teritorije plemena Gashi na severu Albanije. Severo zapadno od njih su bili teritorije Shkrela, Shala, Kelmenda, Krasniqe itd. Albanci imaju i mape koja teritorija pripada kojem plemenu. Ako neko kaze da je Berishe, cesto sledi pitanje: Jesi li Bela ili Crvena Berisha? Pripadnici Crvene Berishe su bili poznati kao bolji ratnici od Belih. Ima knjige o njima ali na albanskom su jeziku! O njima i drugim plemenima imas i u knjigama od Edith Durham!
 
Poslednja izmena:
A,reci mi,molim te,o Berishama,odakle to pleme potice ,tj,daj neki link da malo citam,molim te...QUOTE]


Pleme Berisha je najstarije albansko pleme i spominje se od I veka -Apiani! Berishe ima svugde, u Albaniji, Kosovu, Crnoj Gori itd. Od ovog plemena su nastali jos neka druga plemena! Njihova teritorija se nalazila izmedju Tropoje i teritorije plemena Gashi na severu Albanije. Severo zapadno od njih su bili teritorije Shkrela, Shala, Kelmenda, Krasniqe itd. Albanci imaju i mape koja teritorija pripada kojem plemenu. Ako neko kaze da je Berishe, cesto sledi pitanje: Jesi li Bela ili Crvena Berisha? Pripadnici Crvene Berishe su bili poznati kao bolji ratnici od Belih. Ima knjige o njima ali na albanskom su jeziku! O njima i drugim plemenima imas i u knjigama od Edith Durham!

Da li je to pleme Berisha primilo hriscanstvo,a kasnije islam,tj ,jedan njegov deo primio islam?Da li su ovi nasi Piperi i Kuci,mislim ,pravoslavni,po toj teoriji ostali hriscani ili primili hriscanstvo kasnije?Kad kazes albansko pleme,sigurno ne mislis na danasnju Albaniju?Mislis li da su ti Berishe Iliri ili pripadnoci nekog drugog naroda?
Nisam istoricar,ali volim da cujem razlicite strane price.Zadivljujuce mi je sto se toliko razlikuju,tako da moram da odlucim kome da verujem, a argumentovana je i jedna i druga strana.
Jednom prilikom sam citala jednu knjigu nekog albanskog istoricara sa Kosova,izdata je u USA,pisao je o dosta toga,npr. kako je Milos Obilic Albanac,a paznju mi je privukao clanak iz Radnickih novina koji je napisao Svetozar Miletic,ako se ne varam,a posle Prvog balkanskog rata,sad skrecem sa teme,mislim da je preveden bio na engleski taj clanak,a dat i faksimil strane iz RN.On kaze da ce nas Bog kazniti sto uzimamo zemlju tudju i o tome sta je nasa srpska vojska radila na Kosovu 1912.,palila i silovala i td.Da li ste culi nesto o tome?Ja ,inace,ne uzimam k srcu nista vise,samo slusam i trudim se da ne verujem nikome ,ali samo napominjem,to mi je interesantno bilo da procitam.Dakle,ima li podataka o tome sta se tacno desavalo nakon kraja Prvog balkanskog rata,posto Svetozar kaze da je bilo paljevine do neba?Mislim,taj istoricar kaze da je to Svetozar rekao,tj.pisao.
 
Da li je to pleme Berisha primilo hriscanstvo,a kasnije islam,tj ,jedan njegov deo primio islam?Da li su ovi nasi Piperi i Kuci,mislim ,pravoslavni,po toj teoriji ostali hriscani ili primili hriscanstvo kasnije?Kad kazes albansko pleme,sigurno ne mislis na danasnju Albaniju?Mislis li da su ti Berishe Iliri ili pripadnoci nekog drugog naroda?
Nisam istoricar,ali volim da cujem razlicite strane price.Zadivljujuce mi je sto se toliko razlikuju,tako da moram da odlucim kome da verujem, a argumentovana je i jedna i druga strana.
Jednom prilikom sam citala jednu knjigu nekog albanskog istoricara sa Kosova,izdata je u USA,pisao je o dosta toga,npr. kako je Milos Obilic Albanac,a paznju mi je privukao clanak iz Radnickih novina koji je napisao Svetozar Miletic,ako se ne varam,a posle Prvog balkanskog rata,sad skrecem sa teme,mislim da je preveden bio na engleski taj clanak,a dat i faksimil strane iz RN.On kaze da ce nas Bog kazniti sto uzimamo zemlju tudju i o tome sta je nasa srpska vojska radila na Kosovu 1912.,palila i silovala i td.Da li ste culi nesto o tome?Ja ,inace,ne uzimam k srcu nista vise,samo slusam i trudim se da ne verujem nikome ,ali samo napominjem,to mi je interesantno bilo da procitam.Dakle,ima li podataka o tome sta se tacno desavalo nakon kraja Prvog balkanskog rata,posto Svetozar kaze da je bilo paljevine do neba?Mislim,taj istoricar kaze da je to Svetozar rekao,tj.pisao.
ne bih rekla da se radi o markoviću već o dimitriju tucoviću i da budemo ontopic, ako se dobro sećam pod "naša vojska" on piše i o crnogorskoj vojsci koja ništablaža nije bila na kosovu tada.
 
Турски попис Пиве!
Највеће братсво Братилово у чијем је власништву млин!
За то братсво се препоставља да је Лужанско.
Зашто,дуга прича.
Зато сам те питао.
stvarno se ništa ne vidi.

inače trebalo bi da je deo moje porodice iz tog kraja. bar je navodono nekada bilo tamo prezimena čavić al ovde i ako ima ne može se pročitati.
 
Pip na albanskom: Pupoljak.:zper: Isto znace i Syth i Gonxhe! Rekla sam ti i prije, nemoj da pricas kao da znas da reci nemaju neki znacaj na albanskom, kad ne znas albanski jezik.

Znam ga slabo, ali nije moje originalno istraživanje, već je zasnovano na stručnoj literaturi. Prvi put čujem da se pupoljak na albanskom jeziku kaže 'pip' (volio bih i da neko potvrdi dodatno), a i iskreno ne mislim da to išta mijenja povodom Pipera i onog mog teksta.
 
Турски попис Пиве!
Највеће братсво Братилово у чијем је власништву млин!
За то братсво се препоставља да је Лужанско.
Зашто,дуга прича.
Зато сам те питао.

Ne znam ja za nikakvo pivsko bratstvo Bratilovo... :confused:
 
Pip na albanskom: Pupoljak.:zper: Isto znace i Syth i Gonxhe! Rekla sam ti i prije, nemoj da pricas kao da znas da reci nemaju neki znacaj na albanskom, kad ne znas albanski jezik.

Колико се ја разумем у односе албанског и словенских језика, "пип" је у албанском славизам од пуп, пупети.

Што се тиче речи основе пип...

пипа, лула
пипа, кукурузни клип
пипав, спор, тром, невешт
пипавац, неспреман, спор човек
пипак, израштај на телу црва
пипати, додиривати, дотицати
пипати, чупати
пипац, врабац
пиперевка, врста народне игре, пипиревка
пиперевка (у Срему), мука, невоља
пипица, млада кокош
пипун, диња

И само име не мора да има неко посебно значење. Peeper на енглеском значи фрулаш, па шта? Могао је неко и своје племе да назове Чангрља, па да се после 500 година јаве неки Роми како је на ромском чангрља име за неку птицу.
 
Колико се ја разумем у односе албанског и словенских језика, "пип" је у албанском славизам од пуп, пупети.

Што се тиче речи основе пип...

пипа, лула
пипа, кукурузни клип
пипав, спор, тром, невешт
пипавац, неспреман, спор човек
пипак, израштај на телу црва
пипати, додиривати, дотицати
пипати, чупати
пипац, врабац
пиперевка, врста народне игре, пипиревка
пиперевка (у Срему), мука, невоља
пипица, млада кокош
пипун, диња

И само име не мора да има неко посебно значење. Peeper на енглеском значи фрулаш, па шта? Могао је неко и своје племе да назове Чангрља, па да се после 500 година јаве неки Роми како је на ромском чангрља име за неку птицу.

Tako je. Mada, sve te riječi gore nisu originalno slovenske, tj. originalni slovenski korijen (kao ni albanski) pip- nije, ili barem je to mišljenje etnologa...
 
jado kad ti ja moram pipat,gdje si u zivotu :mrgreen:

Па слажем се али као старом форумском члану са репутацијом да не одговара на питања чланова испод 100 постова,
врло неугледно да пропустим такву прилику,
а узгред када пипнеш почнеш и да одговараш на питања:mrgreen:
 
Па слажем се али као старом форумском члану са репутацијом да не одговара на питања чланова испод 100 постова,
врло неугледно да пропустим такву прилику,
а узгред када пипнеш почнеш и да одговараш на питања:mrgreen:

imas svih 108 postova i niko te nije pipnuo

posto jos nisi otkrio cari rijeci "pipnuti",zelim ti svu srecu u daljnjoj potrazi
 
Tako je. Mada, sve te riječi gore nisu originalno slovenske, tj. originalni slovenski korijen (kao ni albanski) pip- nije, ili barem je to mišljenje etnologa...

Пипа као лула је највероватније латинског порекла, иако ту реч имају само Јужни Словени, Мађари и Словаци. Пипати и узвици "пи-пи" и "пи!" јесу словенски. Пипун је романског. За остале не знам.

А и небитно је да ли су оригинално словенске, ни Васоје није оригинално словенско име, па опет Васојевићи нису Грци. Битно је да речи постоје у словенским језицима вековима, крајње порекло није ту битно јер Пипери нису постали пре 1500 година.
 
Да се вратимо прву хомогенезу етничку,етнолошку и језичку су учинили Дорјани и Срби
што је уједно учинило и процват Дукље.
Срби су подпали под стару традицију и обичаје земље на коју су се прилагодили.
Дорјна је било мало да би били војска а Срба пуно да би били култура.(коју нису имали)
Тако да су Србо Дорјани били та прва војска и сила на Балкану а Срби као дошљаци
језички сурогат и културни катализатор и прво јемство прве Дукље.

Срби су подлегли културној атмосфери Дорјана који су једва дочекали да искористе уједињену моћ са Србима.
Као прве интеракције племена вероватно у то време аристократије јављају се прва племена орођавања Србо Дукљанских и држава доживљава тријумф.
Нит мање државе нит јаче војске.

Ову слику лагано мењају номадски Арбанаси који се у великом броју придружују и укључују у заједницу,бројно надмоћни културно инфериорни и мењају и заувек утичу на етногенезу Дукљана.
 

Back
Top