Pomoćne istorijske nauke

Акај

Elita
Poruka
15.631
Arheologija (od grčkih reči αρχαίος = star, (u savremenom grčkom i prastar) i λόγος = nauka, reč, misao) je nauka koja izučava materijalne ostatke, tj. sve uočljive tragove ljudskih delatnosti radi upoznavanja njihove sadržine u određenom vremenu i prostoru, kao i njihovog značenja u određenom socijalnom, ekonomskom i istorijskom okruženju. Iako je uobičajeno da se njeno proučavanje vezuje za „starine“, tj. za davnu prošlost, njome je obuhvaćeno vreme od najstarijih materijalnih ostataka pa sve do današnjih dana.

Po svom sadržaju i ciljevima arheologija je društveno-istorijska naučna disciplina. Po naučnim izvorima i metodi rada arheologija je istovremeno i egzaktna nauka, što znači da se bazira na materijalnim ostacima (pokretnim i nepokretnim) potpomažući se pri tom, ako ih ima, pisanim izvorima radi što boljeg testiranja hipotezâ. Njen osnovni i trajni cilj takvog načina rada jeste upoznavanje čoveka kao inteligentnog člana ljudskog društva, stvaraoca i tvorca kontinuirane kulturne evolucije

Arheologija poseduje određene metode u izučavanju prošlosti ljudi. Pored toga oslanja se i na ceo niz drugih, pomoćnih naučnih disciplina kao što su: geologija, paleontologija, antropologija, etnologija, antička istoriografija, hemija i dr.

Rezultati i plodovi arheoloških istraživanja postižu svoj cilj ako postanu pristupačni, vidljivi i razumljivi ne samo stručnjacima, nego i svima onima čiju pažnju privlači arheologija kao izrazito socijalna i antropološka nauka.
 
Poslednja izmena:
Arheologija (od grčkih reči αρχαίος = star, (u savremenom grčkom i prastar) i λόγος = nauka, reč, misao) je nauka koja izučava materijalne ostatke, tj. sve uočljive tragove ljudskih delatnosti radi upoznavanja njihove sadržine u određenom vremenu i prostoru, kao i njihovog značenja u određenom socijalnom, ekonomskom i istorijskom okruženju. Iako je uobičajeno da se njeno proučavanje vezuje za „starine“, tj. za davnu prošlost, njome je obuhvaćeno vreme od najstarijih materijalnih ostataka pa sve do današnjih dana.[1]

Po svom sadržaju i ciljevima arheologija je društveno-istorijska naučna disciplina. Po naučnim izvorima i metodi rada arheologija je istovremeno i egzaktna nauka, što znači da se bazira na materijalnim ostacima (pokretnim i nepokretnim) potpomažući se pri tom, ako ih ima, pisanim izvorima radi što boljeg testiranja hipotezâ. Njen osnovni i trajni cilj takvog načina rada jeste upoznavanje čoveka kao inteligentnog člana ljudskog društva, stvaraoca i tvorca kontinuirane kulturne evolucije[2]

Arheologija poseduje određene metode u izučavanju prošlosti ljudi. Pored toga oslanja se i na ceo niz drugih, pomoćnih naučnih disciplina kao što su: geologija, paleontologija, antropologija, etnologija, antička istoriografija, hemija i dr.[3]

Rezultati i plodovi arheoloških istraživanja postižu svoj cilj ako postanu pristupačni, vidljivi i razumljivi ne samo stručnjacima, nego i svima onima čiju pažnju privlači arheologija kao izrazito socijalna i antropološka nauka.

E to si dobro rekao "ne samo strucnjacima nego i svima onima ciju paznju privlaci arheologija" TOOOO CARE !!!
 
Poslednja izmena:
logo.png

http://www.mav.mk/


Супер тема...
 
Svojevremeno hteo da studiram arheologiju , ali nema od toga leba.

Pozdrav rode !!! Mislim da gresis da nema leba od arheologije, mozda nema kod nas (bivsa Juga) stoga ti saljem ove adrese da pogledas malo kako ima leba,a i pogace boga mi ;)

http://www.channel4.com/history/microsites/T/timeteam/

Evo ovde su ti sve epizode ili bar vecina njih; Bodica, Celtic tribes, First Britons,Pits=Skoti,Welsh, itd itd.pogledaj neces pozaliti

https://www.youtube.com/results?search_query=time+team+episodes&aq=0&oq=time+team+

pozdrav
 
LOVCI NA BLAGO

Takodje jedna od veoma dobro emitovanih dokumentaraca,koja razjasnjava i otkriva razna blaga,tovare zlata,srebra i dragog kamenja,koja su pod nekim okolnostima potonula u dubine Atlantika,Pacifika i Indijskog okeana.Nalaze razne brodove,objasnjavaju potonuce istih,zakljucci iz kapetanovih knjiga i dnevnika nizih oficira i osoblja visokog staleza, kao sto su: lordovi,vojvode,knezevi,i razni plemici

Largest Shipwreck Treasure Find Ever - VOA Story
 
Pohvala za temu i zanimljive podatke koje su clanovi postavljali. Hteo sam da studiram arheologiju,ali nisam imao sredstava za skolovanje. Medjutim posto je moj kraj bogat nalazima od neolita do turaka resio sam da se bavim hobi arheologijom. Muzej u mom gradu je prilicno zadovoljan nalazima koje sam golim okom pronasao i donirao.
To da se arheologija ne isplati nije tacno. Zamislite da vase saznanje promeni tok istorije ili bar neki deo istorije, ako nista drugo pomogne nekom novom saznanju. To je nesto sto mnogo vise vredi od novca. Ako radis nesto sto volis onda se to uvek isplati.

Licno sam zainteresovan za istoriju nasih prostora,narocito za period Kelta, Rima i Vizantije. Slede zanimljivi prilozi sa moje strane.
 
Egypt's lost cities
Pre neko vece dok sam bio na poslu i buljio u tv (to mi je posao da celu noc buljim u tv *** mora i to neko ) slucajno nabasah na ovaj dokumentarac o Egiptu.
Otkrice preko satelita su sledeca; 17 novo nadjenih piramida leze jos uvek zatrpana peskom u Egiptu sa vise od 1000 grobnica i preko 3000 drugih gradjevinskih objekata,kao sto su, hramovi,vile,zaboravljena svetilista i poznati lavirint kojeg je opisao Herodot i po cijem su nacrtu grci pravili i svoj poznati lavirint sa covekom-bikom Minotaur.Dr. Zahi Hawass glavonja za Egipatsku istoriju i arheologiju ( bez njegove dozvole mozes samo da piskis uz vetar ) je bio toliko ocaran i izgubljen u svim tim satelitskim snimcima sa mnostvom lepo vidljivim gradjevinskim karakteristikama,da je odmah posle gledanja tih snimaka naredio kopanje na jednom sajt-u (mestu) i naravno dokazalo se da su satelitski snimci nepogresivo tacni,nadjena je jedna vrsta crveno-braon boje krivudasti zid nalik na zmiju i posle izvesnog kopanja i merenja doslo se do zakljucka da je rec o jednoj vili iz doba Ramzesa I i njegovog dede, istrazivanja se nastavljaju citav Egipat je jako odusevljen ovim pronalaskom jedne amerikanke Sarah Parcak, Egiptoloskinje sa Univerziteta iz Alabame.
vise detaljnijih podataka i naravno video (dokumentarac) mozete naci na ovoj adresi
http://www.cbc.ca/news/arts/story/2011/05/31/pyramids-found.html

video traje oko 1:30 min uzivajte
http://www.bbc.co.uk/programmes/b011pwms

pozdrav
 
Poslednja izmena:
Kaze "not available in your area"

ArchNosferatu ko kaze ??? NOT AVAILABLE IN YOUR AREA kaze da je nedostupno u tvojoj eriji (delu zemlje grada i sl) to stvarno ne znam, ali to sam ggledao pre neko vece na tv kao sto sam napisao u predhodnom postu,pa sam vam posalo link "opis" i video koji traje oko sat i pol .
Probaj da ukucas naslov: Egypt's lost cities mozda ces tu naci,evo upravo sam probao te iste adrese koje sam vam postavio ovde i kod mene rade tj otvaraju,ja tvarno ne znam sto nece kod tebe
pozdrav
 

Back
Top