Pomoc,sestra mi je u komi!

Dusica6

Početnik
Poruka
11
Postovani,moja sestra koja boluje od asme(‘85 godiste) nalazi se u comi vec 9 dana.Nalaz njenog neurologa: Dg Polyuria Comma,St febrili,Th sustitucija tecnosti prema registrovanom gubitku i CVP(+10),odeljenska terapija.Molim vas objasnite mi sta taj nalaz znaci.Ona je levoruka.A Ca je 1.73.Ona je primljena u bolnicu bez svesti,sirokih zenica,bez disanja,radjena joj je reanimacija i intubirana je.Hitna pomoc koja je dosla po nju nije imala kiseonik,tako da je dugo bila bez kiseonika.Ako ima neko strucan,ja sam skenirala ceo njen karton u bolnici i imam sve njene nalaze pa ako moze da mi objasni konkretno stanje jer neko kaze da joj je mozak mrtav a drugi tvrde drugaciuje ja samo hocu da znam pravu istinu!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Zao mi je zbog tvoje sestre, zaista.
Prvo, dijagnoze koje si navela govore samo o njenom trenutnom stanju ali ne govore sta je izazvalo komu.
Dijagnoze znace (redosledom) : Mokrenje velike kolicine mokrace.Koma.Ima temperaturu. nadoknadjuje joj se tecnost posto mokracom gubi velike kolicine vode ( CVP +10 to ne mogu da ti objasnim jer ti treba osnovno medicinsko znanje, uglavnom govori o pritisku krvi u velikim venama na osnovu koga se procenjuje koliko osoba ima vode u krvotoku, najprostije i najrazumljivije receno). Ca je kalcijum i on je jako snizen, pretpostavljam da dobija nadoknadu. Opis koji si dala a koji je postojao na prijemu je klasican slucaj reanimacije. Inace, reanimatori ne nose sa sobom kiseonik vec samo set za reanimaciju tako da nije uobicajeno da se kiseonik da na licu mesta, tj na mestu gde je bolesnik zatece. Po prebacivanju u sanitetsko vozilo daje se kiseonik ako je vozilo opremljeno bocom za kiseonik.
Da je mozak mrtav moze se reci samo i iskljucivo na osnovu nalaza tzv evociranih potencijala tzv BERA. To je jedini nacin da se zaista utvrdi da li je mozak mrtav. Ako ima takvog nalaza, mozes ga prepisati ovde i ja cu ti reci o cemu se radi.
Ako taj nalaz kaze da nema mozdane aktivnosti, moze se smatrati da je mozak mrtav i na zalost, to stanje je nepovratno. Bez obzira sto srce i dalje radi. Takve su osobe razmatrane za potencijalnog donora nekog organa koji bi mozda mogao da spasi zivot nekoj drugoj mladoj osobi. O tome se obavestava porodica i ceo slucaj ide na eticku komisiju, proces je do detalja zakonom regulisan i razradjen.

Jos jedno pitanje, gde je smestena tvoja sestra, u kojoj bolnici?
 
U Kragujevcu,na urgentnom.Ovo ti je nalaz radiologa a BERA nigde se ne spominje:Infra i supratentorijalno uocava se endem mozdanog parenhma.Obostrano uz tentorijum malog mozga,u subarahnoidalnom prostoru u regiji pentagonalne sisterne koja je komprimovena,uz velikomozdani falks kao i visoko parijetalno intergiralno uocava se hemoragicni sadrzaj-SAH.Nema pomeranja mediosagitalnih struktura.Komorni sistem je komprimovan edemom mozdanog parenhima.U komornom sistemu se ne uocava pataloski sadrzaj.Na kostanim strukturama se ne uocavaju pataloske promene.Mi smo pokusali da dodjemo do nekih neurologa iz Beograda ali oni kazu da imamo i mi kao dobre strucnjake,inace moja sestra boluje od asme.
 
Dobro, tvoja sestra je imala krvarenje u mozgu zbog cega je mozdano tkivo pritisnuto i postalo je nateceno. Krvi u mozdanim komorama nema, sto je dobro. To sto si mi dala je nalaz CT-a. BERA verovatno nije radjena jer se ni ne sumnja jos uvek na mozdanu smrt, ko je rekao da postoji mozdana smrt?
Kragujevac ima dobre doktore, nemoj da se brines. O njenom stanju sada ne brinu neurolozi vec anesteziolozi-intenzivisti.
Ako znas da koristis privatne poruke, mozes da mi posaljes ime i prezime svoje sestre.
To sto tvoja sestra boluje od astme nema nikakve veze sa trenutnim stanjem.
Da li je tvoja sestra pala jer subarahnoidalna krvarenja obicno ne nastaju spontano?
 
Stanje joj je isto,koliko sam razumela lekare uzimali su joj kostanu srz(da bi videli u kakvom je stanju mozak) i rezultati su joj dobri.Na skeneru su videli da nema nikakvog krvarenja u mozgu,lekari non stop pricaju kako joj je stanje isto.U pocetku kad sam ulazila kod nje podigla bi nogu(mozda je to bio neki zivac) ali to je bilo samo 2-3 puta,odavno je prestala da reaguje na moje prisustvo.Ja se nadam da ce se oporaviti,mnogo je vremena proslo,14 dana.
 
Stanje joj je isto,koliko sam razumela lekare uzimali su joj kostanu srz(da bi videli u kakvom je stanju mozak) i rezultati su joj dobri.Na skeneru su videli da nema nikakvog krvarenja u mozgu,lekari non stop pricaju kako joj je stanje isto.U pocetku kad sam ulazila kod nje podigla bi nogu(mozda je to bio neki zivac) ali to je bilo samo 2-3 puta,odavno je prestala da reaguje na moje prisustvo.Ja se nadam da ce se oporaviti,mnogo je vremena proslo,14 dana.
14 dana nije mnogo vremena.
Nekada to stanje traje i nekoliko meseci.
Na srecu, iznenadjenja su uvek moguca.
 
Hvala svima na podrsci.Ja cvrsto verujem da ce njoj biti bolje i nadam se da ce se uskoro probuditi.Lekari su joj davali kako oni kazu vodu,keks i mleko preko sprica da bi videli dali joj creva rade i njen organizam je to prihvatio,nije mi jasno kako kad je u komi,nadam se da znaju sta rade..
 
Dušice, od kada sam pročitala šta se desilo tvojoj sestri, veruj mi da stalno ulazim na ovu temu i jedva čekam da čujem dobre vesti. Sada, pošto si napisala da su neka ispitivanja u redu, verujem da ćete isplivati iz ovog problema i od srca želim da ti se sestra što pre vrati iz "dubokog sna" i bude sa vama. Budite optimisti i verujte u ozdravljenje.:ceka:
 
Veruj u lekare,draga moja.Ovo ti govorim najiskrenije,jer će ti i ta vera puno pomoći u ovako teškim okolnostima kroz koje prolazite ona i vi, članovi porodice. Poneki lekari nisu dobri...u to smo se puno puta svi mi uverili i to je tako u svim profesijama.Generalno gledajući, to su većinom , i zaista većinom, ljudi koji rade svoj posao pre svega sa puno ljubavi i posvećenosti,te stoga i odgovorno. O tvojoj sestri sada brine čitav tim lekara, prema tome sigurno su većina od njih ozbiljni i savesni ljudi. Imam dovoljno prijatelja-lekara i znam zašto to govorim. Rođeni samarićani, pa to ti je! :) Budite jaki i verujte u dobro, iako je vrlo teško. Ako je za utehu, moj dever je pre par godina, nakon teške saobraćajke, bio u komi oko mesec dana.Izvukao se sa minimalnim posledicama i eno ga... živ i zdrav! Puno pozdrava i javi se.
 

Back
Top