Pomoć, Excel

Danik

Autor Lošeg Života
Poruka
15.880
Poštovani forumaši, treba mi pomoć.

Imam excel tabelu u koju prenosim(kopiranjem) informacija iz različitih izvora (Banke, Sefa...)
Naziv odredjenog komitenta mi je iz tog razloga ispisan na različite načine (negde sa crtom, tačkom, razmakom ili bez), treba mi da ih uniformišem kako bi mogla da dobijem odredjeni zbir.
Da li postoji funkcija-formula koja može da prepozna sličan tekst i da vrati odgovarajuću vrednost iz zadate liste?
Znam za one koje mogu da prepoznaju deo teksta koji je zadat u samoj formuli ali to bih da izbegnem ukoliko je moguće, jer imam listu od preko 500 različitih komitenata.

Veeeliko hvala unapred :zaljubljena:
 
Poštovani forumaši, treba mi pomoć.

Imam excel tabelu u koju prenosim(kopiranjem) informacija iz različitih izvora (Banke, Sefa...)
Naziv odredjenog komitenta mi je iz tog razloga ispisan na različite načine (negde sa crtom, tačkom, razmakom ili bez), treba mi da ih uniformišem kako bi mogla da dobijem odredjeni zbir.
Da li postoji funkcija-formula koja može da prepozna sličan tekst i da vrati odgovarajuću vrednost iz zadate liste?
Znam za one koje mogu da prepoznaju deo teksta koji je zadat u samoj formuli ali to bih da izbegnem ukoliko je moguće, jer imam listu od preko 500 različitih komitenata.

Veeeliko hvala unapred :zaljubljena:
ovo ne pomaze?

doc-convert-number-between-euro-us-2.png
 
Poštovani forumaši, treba mi pomoć.

Imam excel tabelu u koju prenosim(kopiranjem) informacija iz različitih izvora (Banke, Sefa...)
Naziv odredjenog komitenta mi je iz tog razloga ispisan na različite načine (negde sa crtom, tačkom, razmakom ili bez), treba mi da ih uniformišem kako bi mogla da dobijem odredjeni zbir.
Da li postoji funkcija-formula koja može da prepozna sličan tekst i da vrati odgovarajuću vrednost iz zadate liste?
Znam za one koje mogu da prepoznaju deo teksta koji je zadat u samoj formuli ali to bih da izbegnem ukoliko je moguće, jer imam listu od preko 500 različitih komitenata.

Veeeliko hvala unapred :zaljubljena:
daj par plasticnih primera da bi mogao da razumem.
sad trenutno ne kapiram..
resicu ti problem..samo da ga razumem.
 
Kao što vidiš,
Naziv komitenta je ispisan različito.
Jedan izvor je recimo Banka, drugi E-fakture, treći knjigovodstvo...
Prenosim kopiranjem iz njihovih tabela

Zanima me da li postoji formula koji će da prepozna tekst, ime komitenta iz zadate liste i svaki od ovih zapisa iz kolone C, da vrati u, recimo, kolonu A, u ovom primeru samo Yuthane doo

Ovakih komitenata imam preko 500
Nadam se da me razumeš.

IMG-c18c1b86fa9b20fafbd171ac27a05f0c-V.jpg
 
Ako sam dobro razumeo imas razlicite unose. Npr.

Yuthane doo
Yuthane doo Nova Pazova (neki broj)
Yuthane d.o.o, Peta industrijska.

A ti zelis da sve celije u koloni budu

Yuthane doo

Jel sam dobro razumeo?
 
Jesi. Bar mi se tako čini.
Ne moraju da budu u toj koloni dovoljno je da kad unesem (kopiram) u ćeliju npr. Yuthane doo Nova Pazova (neki broj) da mi u drugu ćeliju formula vrati vrednost koju je prepoznao sa zadate liste.
Ja znam da napravim formulu za jedan slučaj to mi je najmanji problem ali oduzeće mi previše vremena da radim za svakog pojedinačno.
 
Postoji vise nacina kako ovo moze da se resi.
Po meni, najednostavniji je koriscenje text to columns opcije (Data > Data Tools > Text to Columns)

Ova opcija ce za svaku rec u tekstu napraviti posebnu kolonu. Npr.

A B C
YUTHANE DOO NOVA

Onda, ako ti trebaju samo reci prve dve kolone, spoji kolonu A i B.

Evo i videa gde se objasnjava koriscenje ove opcije.

 

Prilozi

  • text-to-columns1.jpg
    text-to-columns1.jpg
    9 KB · Pregleda: 1
Postoji vise nacina kako ovo moze da se resi.
Po meni, najednostavniji je koriscenje text to columns opcije (Data > Data Tools > Text to Columns)

Ova opcija ce za svaku rec u tekstu napraviti posebnu kolonu. Npr.

A B C
YUTHANE DOO NOVA

Onda, ako ti trebaju samo reci prve dve kolone, spoji kolonu A i B.

Evo i videa gde se objasnjava koriscenje ove opcije.

Hvala ti na predlogu ali nije to ono što mi treba.
Imam listu iz koje treba da prepozna šta da vrati na osnovu unosa.
Pra par godina sam napravila sličnu formulu ali tad sam na listi imala nekih 30 stavki pa mi nije bilo mučno da pravim jednu po jednu.
Sad mi je previše.
Svakako hvala.🤗
 
ako zelis samo ovo onda prosto odes u replace i napises

find what: yuthane*
replace with: yuthane

Da, ali to vazi samo za jedan naziv firme.

Moj metod izvlaci svaku rec naziva firme u posebnoj koloni.
Tako da je primenjiv na sve nazive firmi.

Potrebno je samo spojiti reci koje su pozeljne u novoj koloni.

Mada, moram priznati da nisam skapirao sta se tacno trazi.
 
Da, ali to vazi samo za jedan naziv firme.

Moj metod izvlaci svaku rec naziva firme u posebnoj koloni.
Tako da je primenjiv na sve nazive firmi.

Potrebno je samo spojiti reci koje su pozeljne u novoj koloni.

Mada, moram priznati da nisam skapirao sta se tacno trazi.
text to column generalno nije dobra funkcija..ako to vec zelis onda razdvajaj peske preko slozenih tekstualnih funkcija.
 
moras u jednoj tabeli ukucati svih 500 klijenata, pa to upotrebiti kao search nad ovom tabelom..
da svi pocinju sa istom duzinom slova imala bi bar neki kriterijum, ovako nemas.
Imam Maxo, listu svih komitenata. To sam i napisala u mojim prethodnim porukama.
Ta lista mi je reper iz koje bi excel trebalo da prepozna kad se unese sličan tekst ali zbog pojedinih karaktera ipak različit.
Ono što sam napravila u drugoj tabeli gde mi je kontrolisan unos naziva komitenata, je kontrolni zbir-saldo svih unosa, tipa izdatih računa, uplata... To hoću da uradim i ovde ali mi je predugačko da pravim formulu za svakog pojedinačno.
 
Imam Maxo, listu svih komitenata. To sam i napisala u mojim prethodnim porukama.
Ta lista mi je reper iz koje bi excel trebalo da prepozna kad se unese sličan tekst ali zbog pojedinih karaktera ipak različit.
Ono što sam napravila u drugoj tabeli gde mi je kontrolisan unos naziva komitenata, je kontrolni zbir-saldo svih unosa, tipa izdatih računa, uplata... To hoću da uradim i ovde ali mi je predugačko da pravim formulu za svakog pojedinačno.
Treba da se napise programce, exel ima neki svoj jezik, ukoliko je samo case sensityvity nije problem,
ukoliko se po koje slovo razlikuje ima algotitam za otkrivanje slicnih reci koji koriste
internet pretrazivaci. Radio sam to pre jedno 15 godina, negde mi je u arhivi...
 
Колона А је назив фирме, колона Б је вредност. Ви желите на другом Ексел листу да укуцате име фирме а он да са првог листа сабере све вредности?
 

Back
Top