Polarna svetlost sinoć i u Vojvodini

Meni nije jasno zasto novine i portali ne izveste o fantasticnim rezultatima ovog naucnog istrazivanja?
Bukvalno je vest ostala zabelezena samo na forumu i to jer sam je ja slucajno nasao (nema ni naknadnih analiza dostignuca na engleskom...) :think:
https://www.adn.com/alaska-news/sci...e-artificial-aurora-over-alaska-this-weekend/
Посматрачи ноћног неба дуж већег дела путног система Аљаске могу током викенда да ухвате шарену светлост високо у ваздуху. Иако може изгледати као аурора, црвени или зеленкасти „сјај ваздуха“ у јоносфери је нуспродукт ретког, четвородневног скупа експеримената на високофреквентном активном ауроралном истраживачком програму – или ХААРП – у Гакони.
„Сваког дана, сјај ваздуха би могао бити видљив и до 300 ... миља од ХААРП постројења“, наводи се у саопштењу Геофизичког института на Универзитету Аљаске Фербанкс.
 
Poslednja izmena:
Meni nije jasno zasto novine i portali ne izveste o fantasticnim rezultatima ovog naucnog istrazivanja?
Bukvalno je vest ostala zabelezena samo na forumu i to jer sam je ja slucajno nasao (nema ni naknadnih analiza dostignuca na engleskom...) :think:
https://www.adn.com/alaska-news/sci...e-artificial-aurora-over-alaska-this-weekend/
Посматрачи ноћног неба дуж већег дела путног система Аљаске могу током викенда да ухвате шарену светлост високо у ваздуху. Иако може изгледати као аурора, црвени или зеленкасти „сјај ваздуха“ у јоносфери је нуспродукт ретког, четвородневног скупа експеримената на високофреквентном активном ауроралном истраживачком програму – или ХААРП – у Гакони.
„Сваког дана, сјај ваздуха би могао бити видљив и до 300 ... миља од ХААРП постројења“, наводи се у саопштењу Геофизичког института на Универзитету Аљаске Фербанкс.
Citala sam I ja o tome ali vecina ljudi smatra to teorijama zavere pa se ne opterecujem sa time da delim... Samo ovo sto pisu ovi nasi javni portali...
 
Polarna svetlost sinoć se videla i u Vojvodini

58040-pexels-harrison-haines-3536278.jpg

U nedelju između 17.30 i 18.30 Polarna svetlost (Aurora borealis) bila je vidljiva i na nižim geografskim širinama, pa tako i u delovima Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Srbije (konkretno Vojvodine).

Izbačaj koronalne mase na suncu prema Zemlji 2. novembra izazvao je geomagnetnu oluju kategorija G3. Drugi veći izbačaj od 3. novembra upravo udara Zemljino magnetno polje i izaziva auroru borealis, čak i na vrlo malim geografskim širinama.

Tako je Polarna svetlost u nedelju bila vidljiva i iz delova Vojvodine, i okolnih teritorija.

Na našim geografskim širinama polarna svetlost je vidljiva kada je ona zapravo najizraženija u polarnom pojasu, gde je ona redovna i uobičajena pojava, piše Vojvodina meteo.

Poslednji put je polarna svetlost u našim krajevima viđena 2003. godine – naveo je Miša Bracić, profesor fizike.

Posmatrana iz područja bliže Zemljinim polovima, polarna je svetlost je uglavnom žutozelene, a sa manjih geografskih širina, crvene boje. Do razlike u boji dolazi zbog različitih gustoća vazduha na različitim visinama u atmosferi. Na velikim visinama, gde je atmosfera retka, sudari su među molekulima zraka retki i kiseonik dva minuta nakon pobuđenja emituje crvenu svetlost.

Može li magnetna oluja izazvati posledice?​

Istovremenim pojavljivanjem polarne svetlosti i magnetne oluje u visokoj atmosferi, dolazi do indukcije snažnih električnih struja na većim visinama. Posedica toga može biti indukcija visokog električkog potencijala u metalnim vodičima na površini Zemlje, kao što su telefonski i električni kablovi, pa i delovi onih Zemljinih slojeva koji sadrže dosta metala. S tim u vezi dolazi i do smetnji kao npr. pregorevanje osigurača na električnim instalacijama, prekid telefonskih veza ili daljinskog prenosa električne energije, smetnje u radio-emisijama, itd.

Polarna svetlost u našim krajevima je viđana i 1958, 8. i 9. kao i 11. novembra 1991. godine, 6. na 7. aprila 2000. godine, kao i već pomenute 2003. godine.
Interesantno da se vidjela zelena svjetlost u Vojvodini. Zelena svijetlost je u nizim dijelovima atmosfere , kod nas je obicno vidi crvena koja se nalazi na vecoj visini ,zbog krivine zemlje se ne vidi zelena kod nas.
 
Šta ćeš tamo naopako? Ne smeš se ni prošetati kao čovek.
Spokoj.
I spavati... danima, odnosno noćima se naspavati.
Biti na kraju svijeta, ali stvarno na kraju svijeta.
Ne znam kako da ti to dočaram, ali da sada izađeš van, čuje se neki pozadinski šum, neki auto juri, kamion bruji, majmun u ljudskom obliku pijan arlauče...ali za onih godinu, dvije, koje smo imali taj privilegij živjeti u lockdownu, izašao bi na balkon i nisi čuo ništa.
 
Spokoj.
I spavati... danima, odnosno noćima se naspavati.
Biti na kraju svijeta, ali stvarno na kraju svijeta.
Ne znam kako da ti to dočaram, ali da sada izađeš van, čuje se neki pozadinski šum, neki auto juri, kamion bruji, majmun u ljudskom obliku pijan arlauče...ali za onih godinu, dvije, koje smo imali taj privilegij živjeti u lockdownu, izašao bi na balkon i nisi čuo ništa.
Ne znam, meni se nije sviđala ta potpuna tišina.
 

Back
Top