Подземне мистерије Београда

Pogledajte prilog 180958

У београду постоји још много подземних ходника који су грађени тако да буду тајна. Таква им је била и првобитна намена, а и сада, када су постали мање важни или безначајни, остали су исто тако тајновити као што су били и онда, када су нешто требало да значе.

У Ресавској улици, код броја 38, налази се и данас необично лепа зграда, чији велики лук, на шест правилно распоређених улаза, говори о томе да је била некоме и нечему посебно намењена. Ово здање направљено је пре Другог светског рата, и то од новца ондашње Морнаричке управе, а било је намењено за становање највиших официра оног доба. Зграда је и данас изузетно очувана, па зато и сада одаје сјај времена када се градило са великом стилом.

Испод ње, већ у складу са временом у коме је зграда настала, постојали су подземни ходници, који су водили ка данашњој згради Генералштаба, срушеној у бомбардовању 1999. године.
Руку на срце, ходници су тада, у време кад су створени, водили ка другим здањима на истом месту, али имали су исту, конспиративну намену. Тада није било начина за хитну евакуацију важних људи хеликоптерима или неким сличним превозом који би био довољно муњевит, као што су то могли да буду тајни ходници, баш овако замишљени.

Данас је тај део испресецан зидовима који су напрасно **настали** баш на овом месту после Другог светског рата, па тако ни овај простор није више целовит, нити довољно доступан радозналом истраживачу. Остао је **у аманет** становницима ове зграде, али сада само као подрумски простор, који ће радозналије међу њима да подсећа на тајанствену улогу коју је некада имао, а у дечјој машти ће да буди довољно простора за имагинацију шта је све баш ту, за време рата и после њега, могло да се дешава.

Куда води тунел, тек неколико стотина метара ниже, у правцу према згради београдске
Железничке станице, налази се још једно здање на које су Немци много рачунали током окупације. То је данашња зграда ЖТП на углу Немањине и Сарајевске улице, у којој се током рата налазила једна од бројних немачких војних команди. У време борби за ослобођење града од фашистичких војних формација, остало је запамћено да су Руси и партизани управо пред овом зградом, баш као и у самој Немањиној улици, имали огромне губитке. Отпор је
био снажан, жртве многобројне, а застој у планираним операцијама очигледан.
Немци су се врло срчано борили, јер су знали да их у противном не чека ништа добро. И данас довољно радознао пролазник лако може да види како је сама зграда **прошарана** остацима куршума, који су невешто, после рата, само забашурени слојем глет-масе, тако различитим од боје фасаде саме зграде. Округле флеке, поготово око сваког улаза у зграду, само потврђују да су се овде водиле борбе које ни нападачима ни браниоцима нису обећавале лако окончање сукоба у коме су се нашли. Запрепашћење је било велико када је пуцњава најзад престала,
ослободиоци ушли у зграду, и тамо нису затекли никога!

Немци су успели некако да побегну, али овима није никако било јасно куда, на коју страну. Додуше, и зграда је велика па им је много времена однело пажњиво претраживање осталих празних просторија, али на крају Немаца нигде није било. А њихови војници, испоставило се касније, изашли су у околини Железничке станице, одакле су наставили даље повлачење. Јер, испод ове две важне зграде постоји тунел, којих их повезује, и који су Немци прво држали у најстрожој тајности, да би га после, на крају рата и искористили.

Тврђава под земљом, цео потез од Немањине улице до Железничке станице, остало је у
сећању сведока, представљао је један од најкрвавијих градских фронтова за време ослобађања Београда октобра 1944. године. Ту је била можда највећа концентрација важних немачких упоришта, и баш зато је све било обезбеђено, како подземним тунелима, тако и ниским бункерским пунктовима, који су претили потенцијалном нападачу готово испред сваке од зграда у овој улици.

Старији Београђани памте да том улицом није могла ни **мува да пролети** и да је ту, после битке, остало много олупина руских тенкова, јер је и пре почетка самих операција једино оклопна јединица могла да се нада да ће пробити овакву одбрану. Али, исто тако се сећају да су у данима после ослобађења овакви улази још дуго били видљиви. Грађени су да буду исте оне сигурности и чврстине, као и подземни објекти које смо сретали на Чукарици, или на другој страни града, дуж Звездарске шуме, дакле на местима која су била од суштинске важности за контролу прилаза граду. И ови бункери били су, вероватно, повезани сплетом подземних пролаза, који су посади давали осећај додатне сигурности, али и велику маневарску моћ, пошто би у току борбе могли брзо да се преместе са једног места на друго. Најзад, много је кориснији онај војник који није уплашен пред могућношћу да ће се наћи у безизлазној ситуацији, а
овакве подземне подобности су умногоме помогле Немцима да се баш тако осећају. Одступница је постојала, и они су знали за њу.

Заборављени пројектили обнављања београдских саобраћајница неретко доносе градитељима
чудновате сусрете са прошлошћу. Један од њих био је током реконструкције Улице Тадеуша Кошћушка, када је испод старе калдрме, коју је најзад требало да наследи асфалтна подлога, пронађена немачка бомба из шестоаприлског бомбардовања 1941. године. Угнездила се на око 20 сантиметара испод улице којом су свакодневно пролазила безбројна возила укључујући и тешке камионе. Чудо, или чиста срећа, хтели су да паклена направа не експлодира током свих тих година.

Из необичних сећања директора Музеја југословенског ваздухопловства Чедомира Јанића, помињемо оно када су копајући темеље за кућу у Улици Орловића Павла мештани позвали стручњаке, будући да су пронашли неку чудну гранату. Касније се испоставило да је тамо, на пола пута између Црвеног крста и Славије, лежала 80 година, пуна експлозива, још
из Првог светског рата.
 
Da,ceo Beograd je pod tunelima,Nemci su dosta toga nasli jos iz perioda Turaka.Jos neznamo cega sve ima ispod
digger.gif
 
Наставак.. Није реч о метафори, београдско подземље је разгранато и дубље него што то многи мисле; ипак, нема тамо ни баука ни сакривеног блага или духова, тек понеки бескућник, прашњава гајба с (празним) пивским флашама, пацови, паучина и, можда, скелети стари неколико векова који у мраку београдских лагума и даље чекају да буду прописно сахрањени.
Довољно да распали машту? Рекло би се да јесте, упркос уверавањима археолога да тамо доле нема ничег нарочито мистичног нити посебно атрактивног, како каже др Марко Поповић са Института за археологију.

Београд је ипак, то је чињеница, поткопан на све стране. Подземни ходници иду кроз Баново брдо, земунске брежуљке Ћуковац и Гардош, Сењак, Ташмајдан наравно и читав стари део града и са дунавске и са савске стране, Калемегдан. Има их и у Раковици, оних најмлађих из Другог светског рата и на Вождовцу, Врачару, Звездари. Занимају нас, међутим, они старији. Колико су стари?

Најдужу историју имају ташмајданске пећине, испод данашње Цркве Светог Марка, одакле се још у римско доба, на периферији ондашњег Сингидунума, вадио камен од кога ће бити прављени саркофази ископавани два миленијума касније свуда по Београду. Саркофази, али и много шта друго, прављено је од ташмајданског камена, говоре за НИН аутори књиге "Београд испод Београда", новинар "Вечерњих новости" Зоран Љ. Николић и др Видоје Голубовић.

Ходајући Ташмајданским парком, врло често и не слутећи ништа, Београђани шетају по старом београдском гробљу али и над сплетом од барем седам пећина које су и саме у прошлости биле гробнице. Неке од ових пећина су природне, друге су ископали и проширили Римљани и Турци који су одатле вадили шалитру, каже археолог др Марко Поповић. Београђани су се у њима скривали од аустријског бомбардовања у Првом светском рату, али посебно занимљиве оне постају у Другом, када их Немци преуређују у команду југоистока, уводе струју у подземље и граде подземне комуникације, "али тај систем није завршен", објашњава др Поповић. Нити је до краја испитан, додаће Зоран Николић. Куда су водили немачки подземни пролази? Претпоставка је, ка свим важнијим тачкама у граду, штабу Гестапоа на данашњем Тргу Николе Пашића, ка Правном факултету, Мањежу а одатле можда и до железничке станице... Немачка склоништа и пролази прешли су по ослобођењу у руке војске и тако постали забрањени град за знатижељне истраживаче, који се сада питају и да ли су баш све ташмајданске пролазе прокопали Немци. Или су они "дело неких давних рудара", који су "намеравали да овај део града сачува тајанствену, за многе скривену намену"?

Први ходници и подземни пролази испод београдских улица појављују се тек у турско доба, став је званичне археологије. Др Поповић говори да су у старом делу града нађени остаци турских водоводних канала, високих 80-90 сантиметара, широких око 60. Више и солидније водоводне тунеле, осмишљене да обезбеде цеви од извора у Малом Мокром Лугу до Калемегданске тврђаве, саградили су Аустријанци у 18. веку у оквиру велике барокне реконструкције Београда. "Део тога доживљава се као мистерија," каже археолог Поповић, алудирајући на тврдње које преносе Николић и Голубовић, да су још стари Римљани саградили ове водоводне канале. Кажу, Срби и остали каснији становници Београда умели су да се користе овим античким наслеђем па су Турци многе од њих, када су 1521. године коначно заузели град, депортовали у Цариград не би ли оспособили тамошњи Константинов водовод.

Марко Поповић, пак, каже да су остаци римског водовода нађени на само два места, у Студентском парку и недалеко одатле, у Римској дворани данашње Градске библиотеке, а и то су само водоводне цеви али не и ходници.

Тек, ови подземни пролази, били они аустријски или римски свеједно, имали су у једном тренутку и интересантнију намену - било је то 1801. године, када су се злогласне дахије кроз њих ушуњале унутар градских бедема и отеле Београд од Хаџи Мустафа-паше.

Освајања и освајачки покушаји оставили су Београду још тунела и пећина. Историчари бележе да су Турци 1440. године, када је султан Мурат ИИ опседао Београд, негде у околини данашње Париске улице ископали лагум не би ли се провукли испод бедема и браниоцима дошли иза леђа; били су откривени, посада града је са супротне стране такође
прокопала пролаз, минирала турски, и несуђени освајачи остали су да леже испод Београда до данас. Сличан покушај успео је, међутим, 1521. године, када су у Доњи град ушли са дунавске стране и Београд коначно прешао у турске руке.

У непосредној близини оних лагума из 15. века, иначе, налази се део београдског подземља који је током деведесетих година прошлог века добио целисходнију намену, након што су из њих исељене ромске породице. То су места где су данас клубови "Лагум" и "Андерграунд",
која су Турци, а затим и Аустријанци (уз данашњу "Барутану", која је тако и добила име) користили као складишта барута. Из "Андерграунда", прича Зоран Николић, воде урушени тунели за које се претпоставља да воде ка споменику Победник и на другу страну, ка француској амбасади. Др Марко Поповић говори и да постоји још један подземни ходник испод Калемегданске тврђаве, који је остао неистражен. "Потиче из 15. века а откривен је 1965. године. Не зна се поуздано куда води, али јасно је да није реч о водоводном тунелу, већ да је то била комуникација. О томе сведочи и висина овог тунела од 160 сантиметара", каже Поповић. Од Гардоша до Калемегдана

Овај и овакви неистражени тунели подстакли су, наравно, ширење прича а једна од најзанимљивијих јесте она да су београдски лагуми били повезани чак са онима у Земуну. Један од таквих лагума "повезивао" је (у причи) Римски бунар на Калемегдану са земунским брдом Гардош на супротној страни ушћа Саве у Дунав. Али, каже др Поповић, Римски бунар
"нити је римски, нити је уопште бунар", иако је настао током аустријских настојања у 18. веку да реше проблем водоснабдевања. Његово дно је 14 метара испод нивоа Саве. Међутим, он је дуго био сув пошто се завршава у чврстој стени. Вода којом је испуњен, слива се у
њега одозго.

Далеко је мистериознији и нејаснији - признаје и др Поповић - други бунар пронађен у центру данашњег Београда, код Вуковог споменика приликом копања метро-станице. Зна се да су и њега саградили Аустријанци у 18. веку, потврдили су то и предмети пронађени на дну, али је "необично што је толика конструкција направљена тако далеко на периферији тадашњег Београда". "Није јасно ни чему је тај бунар служио, јер нису пронађене водоводне цеви. Могуће да није довршен", наводи наш саговорник, и додаје да од бунара води један засвођени ходник; куда он води, такође је непознато, јер ни он није истражен. Уз то, каже Поповић, ни у "обимној грађи у Војном архиву у Бечу о овој конструкцији нема ни речи" премда, истини за вољу, ни ова архивска грађа није до краја проучена. Далеко мање романтично и мистично порекло имају мрачни лагуми у ****ђорђевој улици - укупно 13 - и они
њима слични у Земуну. Слични, јер су изграђени из истих, "чисто утилитарних разлога", да буду магацини и складишта. Копање су, поново, започели Аустријанци у 18. веку а настављено је оно и у деветнаестом. На зиду највећег међу овим лагумима урезан је монограм "М. О. 1809", за кога Николић и Голубовић тврде да се односио на Милана Обреновића, Милошевог брата. Узгред, спомиње се у књизи "Београд испод Београда", иако нема много везе са овом причом, наговештај да је Милана Обреновића баш те 1809. године у Букурешту убио К-ђорђе. У сваком случају, и Миланов и остали лагуми задржали су до данас првобитну намену, а у највећем од њих, који је потпуно запуштен, остало је још с почетка прошлог века да лежи 17 огромних буради за вино од по неколико хектолитара.У осталима су данас, гајбе пива и којекакав крш који сакрива и успомену на идеју да се, почев баш од ових лагума, још 1883. године испод Београда прокопа метро.
 

Back
Top