PIROSKE - razne

Ja sam se izvinio svima ako ste dobro procitali da sam slucajno izostavio nule u predhodnom receptu za piroske, i da sam svoj recept editovao.

Sto se tice razlike izmedju govedine (moze biti starije i dosta starije) i junetine (mlado i bas mlado) :

Kao sto znate da su Argentina i Botswana i jos neke africke zemlje najveci izvoznici govedine (popularnog steka i T-bone) u svim malo boljim restoranima se nalazi bas ta govedina i da retko gde napolju se moze kupiti junetina osim kod nas i jos ponegde, jer to je za stocara van nasih prostora potpuno nerentabilna trgovina....
Njihova govedina je kavalitetnija iz jednog razloga :
Ne koristi se nikakva prehrana ili tako nesto vec goveda samo pasu i odredjena je povrsina u hektarima koliko goveda moze na jedan hektar, da bi bilo dovoljno hrane za sve......

Eksperimentom se moze utvrditi koliko je vremena potrebno da se ispece govedina a koliko teletina......itd.

Jedini je problem sto kod nas nikada nisi siguran sta kupujes (dok ne dodjes kuci) iako moze da se provali po boji mesa.....

Pozdrav i izvinjenje svima za zabunu sa receptom
Stonehenge
 
stonehenge:
Ja sam se izvinio svima ako ste dobro procitali da sam slucajno izostavio nule u predhodnom receptu za piroske, i da sam svoj recept editovao.

Sto se tice razlike izmedju govedine (moze biti starije i dosta starije) i junetine (mlado i bas mlado) :

Kao sto znate da su Argentina i Botswana i jos neke africke zemlje najveci izvoznici govedine (popularnog steka i T-bone) u svim malo boljim restoranima se nalazi bas ta govedina i da retko gde napolju se moze kupiti junetina osim kod nas i jos ponegde, jer to je za stocara van nasih prostora potpuno nerentabilna trgovina....
Njihova govedina je kavalitetnija iz jednog razloga :
Ne koristi se nikakva prehrana ili tako nesto vec goveda samo pasu i odredjena je povrsina u hektarima koliko goveda moze na jedan hektar, da bi bilo dovoljno hrane za sve......

Eksperimentom se moze utvrditi koliko je vremena potrebno da se ispece govedina a koliko teletina......itd.

Jedini je problem sto kod nas nikada nisi siguran sta kupujes (dok ne dodjes kuci) iako moze da se provali po boji mesa.....

Pozdrav i izvinjenje svima za zabunu sa receptom
Stonehenge
Oprosti na sali nista lose nismo mislili.
Shvatili smo gde je greska.
Veliki pozdrav! :D
 
stonehenge:
Ja sam se izvinio svima ako ste dobro procitali da sam slucajno izostavio nule u predhodnom receptu za piroske, i da sam svoj recept editovao.

Sto se tice razlike izmedju govedine (moze biti starije i dosta starije) i junetine (mlado i bas mlado) :

Kao sto znate da su Argentina i Botswana i jos neke africke zemlje najveci izvoznici govedine (popularnog steka i T-bone) u svim malo boljim restoranima se nalazi bas ta govedina i da retko gde napolju se moze kupiti junetina osim kod nas i jos ponegde, jer to je za stocara van nasih prostora potpuno nerentabilna trgovina....
Njihova govedina je kavalitetnija iz jednog razloga :
Ne koristi se nikakva prehrana ili tako nesto vec goveda samo pasu i odredjena je povrsina u hektarima koliko goveda moze na jedan hektar, da bi bilo dovoljno hrane za sve......

Eksperimentom se moze utvrditi koliko je vremena potrebno da se ispece govedina a koliko teletina......itd.

Jedini je problem sto kod nas nikada nisi siguran sta kupujes (dok ne dodjes kuci) iako moze da se provali po boji mesa.....

Pozdrav i izvinjenje svima za zabunu sa receptom
Stonehenge

Govedo je vrsta domaće životinje čije se meso i mleko koriste u ljudskoj ishrani. Muški pripadnici istog roda obično se tove do jedne odeređene težine i nakon toga stižu u klanice. Slična sudbina čeka i ženski rod (u narodu znan kao krava), ali je životni vek istih produžen sve dok rađaju teoce i uz put daju mleko.
Dešava se da i mladunčad stignu do klanice, ali uglavnom je, kao što reče stonhange, to vrlo nerentabilno.
Dakle, govedo je životinjska vrsta, čije se mladonče zove tele (meso - teletina) koje poraste najpre u june (meso - junetina), a potom u bika ili kravu, kako se obično nazivaju odrasle jedinke.
Odgajivači znaju tačno, ali kao poluseljačko dete, toliko sam upućena da i ja znam kako grlo nakon godinu do godinu ipo dana starosti više nije rentabilno hraniti, budući da mu se rast uglavnom završava, a prohtevi za hranom se ne smanjuju, te mlada životinja, još uvek june, završava u klanici.
U govedinu spadaju i teletina i junetina i tkz. "kraveće meso", mada kasapi obično sve prodaju kao junetinu. Klanje teladi je u nekim delovima naše zemlje (Vojvodina) čak i zabranjeno.
A razliku između mlevenog goveđeg i mlevenog junećeg mesa, teško da neko može da primeti, pa čak i ako govedo ili june dolaze sa drugog kraja sveta!
 
Bio je tražen recept za piroške, pa sam "iskopala" ovu temu. Treba da se sredi (i pobriše ono što nema veze sa kuhinjom), ali može nekome da posluži. A i recept za piroške (one masne, sa sirom, što su se prodavale na ulici) nismo dobili... :think:
 
А ово?
ПИРОШКЕ
350g брашна, 150g обареног кромпира ( може и остатак кромпир пиреа), 20g масти, 2 жуманца, 2½dl млека, 1 квасац, со, шећер.
Квасац се подигне у млеку којем је додата кашичица шећера, па се замеси тесто. Остави се да нарасте, развије се кора, сече на правоугаонике 8x4cm, филује сиром, остави да мало постоји и пече на врелом уљу.

БОЈАНИНЕ ПИРОШКЕ
350g брашна, 2-3 већа обарена кромпира (направити пире), 2 жуманца, 3-4 кашике уља, 2½dl млека, 1 квасац, со, шећер.
Квасац се подигне у млеку којем је додата кашичица шећера, па се замеси тесто. Остави се да нарасте, развије се кора, сече на правоугаонике 8x4cm.
Фил се направи као за пицу и додају се беланца.
Филује се, остави да мало постоји и пече на врелом уљу.
 
Понекад правим и од обичног теста за пицу, а филујем према расположивом материјалу (шта се нађе у фрижидеру). Понекад их печем и без фила, па служе као замена за хлеб. Иначе, оне код Атине су обележиле моје студентске дане и одрастање моје деце и незаменљиве су. И сада мислим да ту "радионицу за пирошке" треба вратити. Није џаба онај локал мало мало па празан. Има ту неки ђаво повезан са нашим сећањима-шалим се наравно.
 
А ово?
ПИРОШКЕ
350g брашна, 150g обареног кромпира ( може и остатак кромпир пиреа), 20g масти, 2 жуманца, 2½dl млека, 1 квасац, со, шећер.
Квасац се подигне у млеку којем је додата кашичица шећера, па се замеси тесто. Остави се да нарасте, развије се кора, сече на правоугаонике 8x4cm, филује сиром, остави да мало постоји и пече на врелом уљу.

БОЈАНИНЕ ПИРОШКЕ
350g брашна, 2-3 већа обарена кромпира (направити пире), 2 жуманца, 3-4 кашике уља, 2½dl млека, 1 квасац, со, шећер.
Квасац се подигне у млеку којем је додата кашичица шећера, па се замеси тесто. Остави се да нарасте, развије се кора, сече на правоугаонике 8x4cm.
Фил се направи као за пицу и додају се беланца.
Филује се, остави да мало постоји и пече на врелом уљу.
e, ja od ovog testa pravim mini pizze za rođendane... ostanu duže mekane
sad sam baš napravila jednu poveću količinu, testa i samo od pola napravila pizze... ostatak testa mi je u zamrzivaču i upravo si mi otvorila oči kako ću da ga iskoristim :cool:
 

Back
Top