Petarde

Једна илустрација:
- Стигао нам је прошле године један локални дечији часопис у којем је објављена репортажа о нашој школи са бројним фотографијама деце. Тај број је коштао 30 динара (!!!) и многа деца су се пријавила да га купе, између осталог и мали Перица (назовимо га тако). Однео је часопис кући, вероватно га прочитао, али га је сутрадан вратио рекавши да му тата није дозволио да га купи јер ''немају пара''... Добро, верујем да је некоме сваки динар светиња....
Месец дана касније, после Нове године, причамо како се ко провео на дочеку....и Перица каже како је он купио 1200 петарди и све их испуцао за време празника...
Питам знају ли његови родитељи за то, каже како да не, тата му је и дао новац за то...z:dm3:
 
Једна илустрација:
- Стигао нам је прошле године један локални дечији часопис у којем је објављена репортажа о нашој школи са бројним фотографијама деце. Тај број је коштао 30 динара (!!!) и многа деца су се пријавила да га купе, између осталог и мали Перица (назовимо га тако). Однео је часопис кући, вероватно га прочитао, али га је сутрадан вратио рекавши да му тата није дозволио да га купи јер ''немају пара''... Добро, верујем да је некоме сваки динар светиња....
Месец дана касније, после Нове године, причамо како се ко провео на дочеку....и Перица каже како је он купио 1200 петарди и све их испуцао за време празника...
Питам знају ли његови родитељи за то, каже како да не, тата му је и дао новац за то...z:dm3:

pa da...
nije valjda blesav da daje za časopis....kad može za petarse :roll:
 
Uz svo veselje i slave, neumitno se pojavljuju i one - petarde.
Praskaju, oštećuju sluh, a neretko i povređuju, a opet ih smatraju simbolom veselja i dočeka novog doba.

Evo šta je ranije navedeno u Blic-u:

Sedmogodišnji dečak T.B. našao je ispred kuće na ulici parče petarde. Uzeo je i zapalio ga. Nakon jednog sekunda - ostao je bez čeriti prsta leve šake. Ovaj strašan događaj desio se prošle nedelje u Makarskoj, u susednoj Hrvatskoj. Svake godine u ovo vreme neko dete se povredi petardom, koja je veoma opasna „igračka“.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/170559/Opasne-igre-petardama

Ja sam inače odavno izgubila želju da idem negde za NG, jer uvek postoji rizik da ću biti zasuta petardama na ulici; čak i kada sam u kući, mira nemam, mačke su htele nervni slom juče da mi dožive od praskanja :eek: . Za one sa osetljivim sluhom, to je vrlo neprijatna stvar, da ne spominjem da je i zakonom kažnjiva:

"Prema Zakonu o javnom redu i miru (Sl. gl. RS, br. 51/92,53/93,67/93,48/94,85/05 i 101/05), novčanom kaznom ili kaznom zatvora kazniće se svako ko neovlašćenim paljenjem raketa i drugog zapaljivog ili eksplozivnog materijala (petarde i sl.) remeti javni red i mir ili ugrožava bezbenost građana.".

Pa me interesuje: ako ima na ovom podforumu onih koji bacaju petarde, koja je njihova svrha? Na koji način one bude u vama lepo i praznično raspoloženje? Tako što isprepadate nekoga, oštetite mu sluh? :D
Da li ima drugih načina da se izazove uzbuđenje i praznična radost?

Ako nikako određene osobe ne mogu da se suzdrže od njih, ja bih predložila da naprave snimak jakih praskova, pa da te slušalice sebi stave na uši - pa nek osluškuju zvuke i raduju se, koliko god hoće. A ostale, neka poštede svojih izliva radosti.

Текст је обично медијско ударање по савести. Из године у годину слушамо и читамо разне вести о томе како су деца жртве неквалитетних петарди, а старије нико не спомиње. Зашто? Кога то интересује...?! "матор коњ, шта се ухватио петарди.." и то је то...

Свакако би требало ограничити употребу петарди, посебно намерно бацање петарди у маси људи, али сад баш толика хајка на ова пиротехничка средства, мало је претерана...
 
Hajka je potrebna i neophodna.
Ako oni mogu da vrše hajku na moje bubne opne, vršiću i ja hajku na njih, sve dok jedino mesto gde budu mogli da bacaju petarde jeste njihova dnevna soba.
Nek izvole svojim mamama bacati petarde pod noge, ljubi ih majka.

I naravno da je za svaku kritiku i deca i matori konji kad se hvataju petardi.
 
Ja volim Nove godine u Beogradu bas zbog urnebesne pucnjave i petardi oko ponoci. Mi smo kao klinci bacali i po dnevnoj sobi (pa keva poludi) i po hodnicima zgrada i skola (pa lude i roditelji i komsije i profesori z:mrgreen:), a najbolje je odjekivalo po stepenistima, tu kad grune z:lol:

Ni sad mi ne smeta osim ako bi bace bas pod noge, skocim ko oparena ali nije da sam nesto za zabranu, shvatam decu.
 
Ja volim Nove godine u Beogradu bas zbog urnebesne pucnjave i petardi oko ponoci. Mi smo kao klinci bacali i po dnevnoj sobi (pa keva poludi) i po hodnicima zgrada i skola (pa lude i roditelji i komsije i profesori z:mrgreen:), a najbolje je odjekivalo po stepenistima, tu kad grune z:lol:

Ni sad mi ne smeta osim ako bi bace bas pod noge, skocim ko oparena ali nije da sam nesto za zabranu, shvatam decu.

Trebaće vremena da svi shvate da zabava nije baš "zabava" ako se 80% ljudi time oseća izmaltretirano.

To je poput uvredljive šale kojoj se smeje samo onaj ko "se i šali".
 
Једна илустрација:
- Стигао нам је прошле године један локални дечији часопис у којем је објављена репортажа о нашој школи са бројним фотографијама деце. Тај број је коштао 30 динара (!!!) и многа деца су се пријавила да га купе, између осталог и мали Перица (назовимо га тако). Однео је часопис кући, вероватно га прочитао, али га је сутрадан вратио рекавши да му тата није дозволио да га купи јер ''немају пара''... Добро, верујем да је некоме сваки динар светиња....
Месец дана касније, после Нове године, причамо како се ко провео на дочеку....и Перица каже како је он купио 1200 петарди и све их испуцао за време празника...
Питам знају ли његови родитељи за то, каже како да не, тата му је и дао новац за то...z:dm3:

baš dobar primer.
mada, imam još gori slučaj...naime, uvek se plašim (kad raspale petarde) da neko dete nije stradalo....ne smeta mi buka, zaista.
i tako gunđam ja i gledam kroz prozor kada će da dođu brat i bratanac i - šlognem se skroz - moj brat sa sve klincem baca petarde z:cry: nisam mogla da verujem svojim očima...
pitam brata ''pa, dobro, jesi li ti normalan?!'', a on mrtav 'ladan kaže ''sve je pod kontrolom, baš se lepo zabavljamo moj sin i ja'' z:((
 
Trebaće vremena da svi shvate da zabava nije baš "zabava" ako se 80% ljudi time oseća izmaltretirano.

To je poput uvredljive šale kojoj se smeje samo onaj ko "se i šali".

Pa (mozda, ne znam odakle ti bas ova cifra) 80% odraslih koji ili nisu nikad bacali ili se ne secaju kako je to izgledalo. Kod mladje populacije je % nesto manji.

Ne razumem tu tendenciju da zeli da se zabrani sve sto je iole zabavno.
 
Uopste ne postoji tendencija da se zabrani 'sve sto je iole zabavno' , nego ono sto i te kako smeta drugima. Ako je zabavan zvuk koji prave petarde, kao sto je vise nas predlozilo, neka takvi idu na poljance pa bacaju do mile volje. Ali ako je cilj da provociranje i plasenje drugih kao sto je rec kod bacanja petardi po stepenistu i hodnicima, to nije normalno i ne treba da bude dozvoljeno. 'Ajde sto klinci od 6-7 godina nemaju obzira prema drugima, nego sto to rade i oni stariji koji su svesni toga da u toj zgradi ima zivotinja, beba, starijih ljudi ili jednostavno ljudi koji ne zele da se podsecaju ratnih vremena (tu ja spadam). Mislim da bi neke ljude stvarno trebalo odvesti na par nedelja u ratnu zonu, cisto da ih mine zelja za adrenalinom.
 
Pa (mozda, ne znam odakle ti bas ova cifra) 80% odraslih koji ili nisu nikad bacali ili se ne secaju kako je to izgledalo. Kod mladje populacije je % nesto manji.

Ne razumem tu tendenciju da zeli da se zabrani sve sto je iole zabavno.
Ја никад нисам бацила петарду... z:(...а мислила сам да сам све пробала у животу.....z:mrgreen:
 
Ne razumem tu tendenciju da zeli da se zabrani sve sto je iole zabavno.
I ja ne razumem tendenciju da se zabrani sve što je zabavno.
Samo, meni nije zabavno i uopšte ne razumem taj vid zabave koja ne može da prođe bez praskanja raznoraznih eksplozivnih naprava, jake muzike (od koje ne čuješ ni sopstvene misli), i pitam se gde je tu zabava.
Da bih se zabavio meni je potrebno društvo sa kojim mogu da pričam, šalim se, smejem se... Da li ćemo pritom igrati neku igru, gledati TV ili slušati muziku, đuskati, ili ćemo samo sedeti i pričati viceve, to je već manje bitno.

Zabava koja izgleda ovako:
Skupili smo se da se napijemo, da odvrnemo do daske muziku tipa: "Glavobolja od vina....", da bacamo petarde da sve prašti....
to za mene nije zabava.
 
Ја никад нисам бацила петарду... z:(...а мислила сам да сам све пробала у животу.....z:mrgreen:
Ni ja.
I ja ne razumem tendenciju da se zabrani sve što je zabavno.
Samo, meni nije zabavno i uopšte ne razumem taj vid zabave koja ne može da prođe bez praskanja raznoraznih eksplozivnih naprava, jake muzike (od koje ne čuješ ni sopstvene misli), i pitam se gde je tu zabava.
Da bih se zabavio meni je potrebno društvo sa kojim mogu da pričam, šalim se, smejem se... Da li ćemo pritom igrati neku igru, gledati TV ili slušati muziku, đuskati, ili ćemo samo sedeti i pričati viceve, to je već manje bitno.

Zabava koja izgleda ovako:
Skupili smo se da se napijemo, da odvrnemo do daske muziku tipa: "Glavobolja od vina....", da bacamo petarde da sve prašti....
to za mene nije zabava.
:worth::super: Slažem se!!
Čini mi se da je nekim ljudima zabavno samo ono što je potencijalno opasno.
 
I ja ne razumem tendenciju da se zabrani sve što je zabavno.
Samo, meni nije zabavno i uopšte ne razumem taj vid zabave koja ne može da prođe bez praskanja raznoraznih eksplozivnih naprava, jake muzike (od koje ne čuješ ni sopstvene misli), i pitam se gde je tu zabava.
Da bih se zabavio meni je potrebno društvo sa kojim mogu da pričam, šalim se, smejem se... Da li ćemo pritom igrati neku igru, gledati TV ili slušati muziku, đuskati, ili ćemo samo sedeti i pričati viceve, to je već manje bitno.

Zabava koja izgleda ovako:
Skupili smo se da se napijemo, da odvrnemo do daske muziku tipa: "Glavobolja od vina....", da bacamo petarde da sve prašti....
to za mene nije zabava.

Ko je pominjao takvu zabavu?
Tj sto povezujes napijanje, muziku tipa 'kojekakvo zapevanje' i bacanje peratdi? Mislis ta deca koja bacaju petarde se prvo napiju pa onda tek pocnu da prave galamu? A odrasli koji bacaju petarde su obavezno bas ljubitelji 'Glavobolje od vina'?
 
Poslednja izmena:
Pa (mozda, ne znam odakle ti bas ova cifra) 80% odraslih koji ili nisu nikad bacali ili se ne secaju kako je to izgledalo. Kod mladje populacije je % nesto manji.

Ne razumem tu tendenciju da zeli da se zabrani sve sto je iole zabavno.

Ne zabranjuje se ono što je iole zabavno, već ono što smeta i oštećuje drugima sluh.
Kao što rekoh, ako je to jedino što vas zabavlja, snimite zvuke jake grmljavine, pa stavilte slušalice, pa slušajte cele noći, sve dok vam ne popucaju bubnjići i - ludo se zabavite.

Govoriti da imamo tendenciju SVE iole zabavno da se zabrani, a navodim da petarde treba da se zabrane zato što ugrožava sluh i mir drugih, a nemam ništa protiv drugih zabava gde se drugi ne ugrožavaju na bilo koji način, (čak i predlažem da svojim mamama bacate petarde pod noge, ali u svom stanu, zvučno izolovanom) je krajnji cinizam i dobro oslikava mentalitet nasilnika.
 
I ja ne razumem tendenciju da se zabrani sve što je zabavno.
Samo, meni nije zabavno i uopšte ne razumem taj vid zabave koja ne može da prođe bez praskanja raznoraznih eksplozivnih naprava, jake muzike (od koje ne čuješ ni sopstvene misli), i pitam se gde je tu zabava.
Da bih se zabavio meni je potrebno društvo sa kojim mogu da pričam, šalim se, smejem se... Da li ćemo pritom igrati neku igru, gledati TV ili slušati muziku, đuskati, ili ćemo samo sedeti i pričati viceve, to je već manje bitno.

Zabava koja izgleda ovako:
Skupili smo se da se napijemo, da odvrnemo do daske muziku tipa: "Glavobolja od vina....", da bacamo petarde da sve prašti....
to za mene nije zabava.

Poenta je da svako ima pravo da se zabavlja kako god hoće, dokle god ne ugrožava drugog na bilo koji način uključujući i zvučni.

Ukoliko neko smatra svojim pravom da se "zabavlja" (kako god) i da pri tome narušava tuđ mir ( i oseća se frustriranom ako joj se prigovori na takvoj zabavi), takva osoba je nasilnik.
 
Ne zabranjuje se ono što je iole zabavno, već ono što smeta i oštećuje drugima sluh.
Kao što rekoh, ako je to jedino što vas zabavlja, snimite zvuke jake grmljavine, pa stavilte slušalice, pa slušajte cele noći, sve dok vam ne popucaju bubnjići i - ludo se zabavite.

Govoriti da imamo tendenciju SVE iole zabavno da se zabrani, a navodim da petarde treba da se zabrane zato što ugrožava sluh i mir drugih, a nemam ništa protiv drugih zabava gde se drugi ne ugrožavaju na bilo koji način, (čak i predlažem da svojim mamama bacate petarde pod noge, ali u svom stanu, zvučno izolovanom) je krajnji cinizam i dobro oslikava mentalitet nasilnika.


Valeria, jel' to hoces da kazes da ja imam mentalitet nasilnika?
 
Ko je pominjao takvu zabavu?
Tj sto povezujes napijanje, muziku tipa 'kojekakvo zapevanje' i bacanje peratdi? Mislis ta deca koja bacaju petarde se prvo napiju pa onda tek pocnu da prave galamu? A odrasli koji bacaju petarde su obavezno bas ljubitelji 'Glavobolje od vina'?
Eto ti sad!
Hajde da pročitam od tebe malo o tome šta ja to mislim. Bez toga ne bih znao šta ja to mislim.

A ja zapravo mislim da dobra zabava može (i treba) da prođe bez velikih količina alkohola, jake muzike od koje ne čuješ svoje misli, petardi i još kojekakvih stvarčica.
Razumeš?
 
Valeria, jel' to hoces da kazes da ja imam mentalitet nasilnika?

Zavisi: ako se prepoznaješ u mom komentaru da smatraš da treba da se osoba "zabavlja" čak i ako time povređuje druge i oštećuje im sluh, onda, DA, imaš mentalitet nasilnika. Sad, koliki je taj nivo agresije, ne znam, pošto ne znam da li takav stav obuhvata i druge sfere tvog života, da li uopšte imaš svest o nepovoljnosti uznemiravanja drugih i slično.

(A možda ti je i to faza u razmišljanju koja će proći, ne mogu tvrditi 100% jer te ne poznajem, ali gore navedene izjave zvuče prilično nasilno - zabava nauštrp tuđeg mira)

I još jednom ću predložiti mirno zabavljanje: staviti slušalice na uši, odvrnuti do daske, gruvati i ludo se zabavljati... to nikom neće naškoditi.
 
Poslednja izmena:
Пред празнике добили смо изводе из Закона да прочитамо ђацима, и ако ме памћење добро служи - закон изричито забрањује употребу пиротехничких средстава на јавном месту!!!


Казне за одрасле особе су 20 000 динара или 30 дана затвора, а за малолетнике одговара родитељ и казна је 30 000 динара.
Малолетницима је забрањена продаја пиротехничких средстава, као и о да је њихова продаја дозвољена само у овлашћњеним продавницама.


Значи, ко хоће да шенлучи - то сме само у свом дворишту или стану.....све остало је (или би бар по Закону требало да буде) КАЖЊИВО!!!
 

Back
Top