Pesma "Đurđevdan" krije jezivu priču

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
211.129

Pesma „Đurđevdan“ krije jezivu priču: Stihovi koje danas svi pevaju nastali u „vozu smrti“​


Danas je Đurđevdan, praznik koji nosi uspomenu na Svetog Đorđa i označava granicu između zime i leta. Međutim, dok budete pevušili melodiju pesme „Đurđevdan“, setite se i ove priče.
Čuli ste za „voz smrti“? U njemu je navodno nastala pesma uz koju danas pijemo i slavimo.

„Ederlezi“ je popularna tradicionalna romska folk pesma nastala na Balkanu, a naslov je ponela po romskom prazniku Ederlezi – proslavi proleća. Međutim, „Đurđevdan“, verzija koju je pevalo Bijelo dugme, pominje se u mnogo drugačijem kontekstu – priči iz 1942. kad je policija NDH naredila da se Srbima pripremi „đurđevdanski uranak“ u Sarajevu.

„Šestog maja, na Đurđevdan, otvaraju se vrata ćelije u zatvoru Beledija i ustaša još sa vrata kaže: ‘Ajte Srbi, Đurđevdanski uranak'“, pričao je profesor doktor Žarko Vidović, preživeli svedok koji je sa još 3.000 Srba i muslimana koji su podržavali Srbe bio zatočen u sarajevskim kazamatima.


Pridružili su im se sapatnici iz logora Beledije, Ćemaluše i Centralnog i Gradskog zatvora kao i kasarne Vojvode Stepe. Kolone su se susrele na Obali Kulina bana gde su dočekali voz smrti – koji je putovao za Jasenovac.

„Na vagonima je pisalo: 7 konja ili 40 vojnika, a nas su smeštali po 200 ljudi u jedan vagon, tako da u njima nije bilo mesta ni za stajanje, a kamoli za sedenje. Nije bilo ni dovoljno vazduha, a o vodi i hrani i da ne govorimo“ – svedoči Žarko Vidović, a prenosi RTS.

Na putu prema kazamatu zatočenici u vagonima bez hrane i vode počeli su da padaju u krize zbog straha i neizvesnosti. Legenda kaže da je u opštem haosu, jedan od njih, za koga se tvrdi da je bio član sarajevske „Sloge“, u sopstvenoj nemoći, iz ponosa i prkosa, prvi put zapevao „Proljeće na moje rame slijeće, đurđevak zeleni, svima osim meni – Đurđevdan je!“.
Po dostupnim svedočenjima, ustaše su zbog pesme „Đurđevdan“ zatvorile sve prozore na vagonima, a zatvorenici su ostali bez vazduha na malom prostoru, zbijeni jedni do drugih. Od 3.000 zarobljenika koliko je krenulo iz Sarajeva, do logora je stiglo oko 2.000. Svaki treći zarobljenik je umro od gladi, iscrpljenosti, bolesti… A novi pakao – Jasenovac, tek ih je čekao…
https://nova.rs/magazin/lifestyle/p...Skjbj&pv=c39d7f9f-8616-4a9c-977b-736c8ed485fa

Аух ... после ове страшне приче није ми више до песме.
 
„Ederlezi“ je popularna tradicionalna romska folk pesma nastala na Balkanu, a naslov je ponela po romskom prazniku Ederlezi – proslavi proleća. Međutim, „Đurđevdan“, verzija koju je pevalo Bijelo dugme, pominje se u mnogo drugačijem kontekstu – priči iz 1942. kad je policija NDH naredila da se Srbima pripremi „đurđevdanski uranak“ u Sarajevu.
Znam da si samo preneo vest, ali gadi mi se ovakva postavka da je Đurđevdan ciganski praznik koji su Srbi prihvatili?!?

To je stari, paganski", praznik u duhu starih Slovena (a i mnogih drugih naroda) koji slavi ciklus u prirodi (kao i Božić i Preobraženje, recimo) a koji je grčka (vizantijska) crkva preklopila nekim, za Srbe, nebitnim likovima.

Najveći broj Srba se protivi globaliznu, osim ako nije kroz crkvu za koju te je neko nekad ubedio da je tvoja.

Srbi su robovi a da to i ne znaju.
 
Uopšte ne piše da je ciganski praznik pod jedan, pod dva pa i da jeste cigani dele sudbinu Srba u svemu pa i u umiranju a o tome u tekstu piše. Srbi su poprimili toliko ružnih navika da ih jedna pesma neće ugroziti više nego što sami sebe ugrožavamo. Svakako je lakše biti Japanac, em si daleko em ništa ne razumeš.
 
Uopšte ne piše da je ciganski praznik pod jedan, pod dva pa i da jeste cigani dele sudbinu Srba u svemu pa i u umiranju a o tome u tekstu piše. Srbi su poprimili toliko ružnih navika da ih jedna pesma neće ugroziti više nego što sami sebe ugrožavamo. Svakako je lakše biti Japanac, em si daleko em ništa ne razumeš.
Zaista piše da je romski praznik, ali je činjenica da su Romi debelo podeli sudbinu sa Srbima i bili proganjani od strane ustaša i Nemaca sa istim žarom kao i mi.
Broj njihovih žrtava je bio manji čisto zato što ih je daleko manje i ukupno bilo (što je i sada slučaj), ali u nekoj statistici procentualnog gubitka ne verujem da su bolje prošli.
 
Zaista piše da je romski praznik, ali je činjenica da su Romi debelo podeli sudbinu sa Srbima i bili proganjani od strane ustaša i Nemaca sa istim žarom kao i mi.
Broj njihovih žrtava je bio manji čisto zato što ih je daleko manje i ukupno bilo (što je i sada slučaj), ali u nekoj statistici procentualnog gubitka ne verujem da su bolje prošli.
Samo sam reagovoa na to "romski praznik"
Pesma je tužna, ali se na to nisam osvrtao
 

Back
Top