Pasji život na selu,pasji život u gradu

ja hoću da živim na selu u kome živi mojra...
i hoću takvog doktora
ovde lekarka ima pramenove i prevrće očima kad treba da mrdne guzi.com, a mlada je, mlađa od mene...sestre su još gore...dobro, meni je jedna izvadila krpelja bez gunđanja...
ja trenutno živim na selu, preselila sam se zbog posla... i da je još nekih "sitinca" sređenih, recimo kanalizacija, pa ti lekari da su korektniji i tako ... bilo bi super... ne bi ni pomislila da se vratim u NS.
 
King 7:
U Evropi je trenutno masovna migracija ljudi iz velikih gradova na sela. Miran, zdrav zivot, odlicne putne veze i jako dobro organizovan zivot i rad u njihovim selima su jako privlacni za razliku od stresnog zivljenja u gradovima.

problem je sto mi nismo u evropi.....mada poucena nekim mojim iskustvom......da i kod nas se vise ljudi iz grada "bezi u selo"...ako se kaludjerica, lestane itd ubrajaju pod pojmom selo.....neki kazu to su prigradska naselja.....nesto u to ne verujem ali ajde.....pitam se sta su onda banovci, dobanovci...batajnica...ovca, borca......mada i nasi ljudi su krivi.....da svako od tih "seljaka"..znaci pod znacima navoda da ne ispadnem snob....jednostavno nece nista da radi....valjda kao sto neko rece zaduze se...i po nekoliko hiljada eura i ako im ta sezona prodje lose....kuku lele.....ne zele da porade na tome da im prostor u kome zive bude lepsei....toliko prljavstine....blata....e to je ono sto mene izmedju ostalog odbija od svega....mnogo su neuredni...posto sam bas daleko "otisla od teme"......ukljucicu se u diskusiju neki drugi put........ :) :wink:
 
Betty:
ej! Poenta je da kukate sa tužnim patkom kako je svuda pasji život, a ne da pričate o lepoti sela u EU :P
Izgubljena dušo....

Kako si se samo naružila....
Pa ti ne možeš da dišeš od povredjenosti i mržnje...

Baš naprotiv, iako ovde publika nije siromašna , nije ni daleko od toga , bar neki od njih....

Naravno da vas ne interesuje taj pasji život.
Ali vas interesuje da ga koristite tako što mesečna plata biva 6000 din...

Ja gledam malo i iz ugla onih koji su stvarno u takvoj poziciji . Naravno da ne očekujem da neki odmaknu misli ni centimetar od svog dupeta i još jednog vrlo bitnog organa...

Tema nije ni bila upućena njima...
Nažalost ovde na krstarici se daje komentar i kad se ne želi da učestvuje u diskusiji.

Zar je toliko teško da u svojoj okolini pronadjete baš takve ljude....
 
Kad pokrećeš temu izokola...

A ja zaista mislio da pišem o pasjem životu u subpolarnim krajevima. Da li je potrebno da spomenem da mi je Džek London jedan od omiljenijih pisaca iz rane mladosti? See my point.

A ono, živeti ko pas u selu ili gradu. Na to ću da odgovorim kasnije večeras, kad budem imao vremena da ga posvetim 'ozbiljnim' stvarima.
 
Betty, Betty,... pojma nemaš.

Postoje ljudi koji rade i za manje od tih 6k. Navodno jer se uzdaju u radni staž, trla baba lan...

A što se tiče zagarantovanog: Jedino vam se može garantovati da će te jednog dana umreti!

Pasji život je tako pogrešna odrednica, a za način života koji ona opisuje (u svom iskrivljenom značenju) mogu reći samo: Sranije u selu, njesra u gradu, isto vam se fata. Ko želi, uvek može da se uzdigne iznad toga. Na više načina. Ali neki su lenji, ili slabi duhom.
 
Tuzni_patak:
Zaključak koji ja ovde vidim , je da niko od članova ovog foruma ne živi loše .

Pasji život u gradu , je jako zeznut, nego ga vi neznate baš zbog toga što Srbi žive u formi , pa svi kukaju kako nemaju , a oni koji stvarno nemaju , ćute, jer sve je jasno....

Pasji život na selu , je takodje zeznut, hrane ima , a za dinar možeš i da ubiješ bedaka , nećeš naći.

OVO NIJE TEMA O PARALELI SELO - GRAD.

Ovo je tema o paraleli težak život u gradu i težak život u selu...Ali je verovatno promašena , jer većina ovde nezna šta je težak životu u gradu...

Da uporedim, kad pitate vojnike kako je bilo , svi kažu teško maltretiranje , i delimično su u pravu...
Pravu sliku imaju tek oni koji su prošli kroz desetak kasarni i videli razliku u maltretiranjima u modelima...

Tako ukratko : "Svakom svoja muka najveća"

P.S.
Pošto poznajem obrazovni sistem , potpuno se slažem da je školski sistem na selu užasno lošiji u odnosu na grad. Problem je u psihologiji predavača, sujeti, gordosti, neposvećenosti.

'Ajde? Toga na gradu nema? Uz par izuzetaka, SVI smo posvećeni onome što predajemo. Ne samo tome. Na selu smo, moramo, biti mnogo veći sociolozi. Na selu većina dece dosta vremena provodi i na njivi. I to treba uzeti u obzir kada se proverava znanje.
 
E pa iz mog iskustva, profesori sa sela su tako sujetni i zloupotrebljavaju položaj seoskih profesora da je neopisivo...

Primer hoćeš.
Kad se ukinula škola u jednom većem selu iliti manjoj varošici , profesori su bili prebačeni u moju srednju školu.
Milion problema. Od jezika, ogovaranja,otaljavanja časa do drskog ponašanja.

A karakteristično je ovo . Uvek ispravim ako je profesor pogrešio u pisanju na tabli, jer moji klasići će pogrešno zapisati, pa posle i naučiti ili će se mučiti da provere jer ne mogu da pohvataju vezu.

Sa tim profesorima sa sela sam zbog jednog slova (hemija) i jedne brojke (matematika) imao obećano da ću imati trojku na kraju i krenuli su u ostvarivanje svojih namera. Prva kroz dodavanje uvek jednog jedinjenja više u smešu koja treba da se otkrije (tri anjona i tri katjona i to ponekad baš one dvosmislene kombinacije).
Drugi , kroz gadjanje kredom , pa kad se izmaknem onda komentar ćorčo, uplašeni, nesposobni, a ja jednostavno hvatam kredu samo ako se baca odozdo , a nikako ako se to čini odozgo...
I krenuli da daju trojke, da se prekrstiš po kakvim merilima, na šta sam ja samo kulirao i to ih je ubijalo. A ja jednostavno izračunao, republičko iz hemije, republičko iz matematike i hteli ne hteli moraju da daju 5 .

Ali da se vratim na to kako je bilo toj drugoj deci u njihovim prethodnim školama. Oni nisu bili drski u svom samopouzdanju u znanje. Oni su morali da gledaju kao i ja , to iživljavanje i uživljavanje u lik "samo bog zna za 5 , ja za 4 , a vi deco za 3"

------------------------------------------------
Nastavnici (1-4) su već malo drugačija priča, i poštujem njihovo razumevanje za veliki kontrast psihologija i socioloških predznanja dece.
JEr za razliku od grada , gde se stanovnici MORAJU SAMI OBRAZOVATI O OBAVEZAMA I NAČINIMA PONAŠANJA inače će vrlo brzo naučiti na bolniji i skuplji način, na selu imate lokalno oblikovane ekstreme , neznalice socijalnog života. Da se ne bi ovi "dobronamerni" sada naložili , u mnogim kućama na selu je čak i bolja situacija nego u gradu , ali zato postoji veća neuredjenost , pa samim tim i mogućnost individualnog vaspitanja dece . To dovodi da su deca predoblikovana u većim ekstremima nego u gradu , gde i roditelji i uslovi i predškolsko čine da se već prihvate neki standardi i ublaže razlike izmedju njih....

A o kvalitetu znanja koje poseduju , i nastavnici i profesori na selu su često "polutani" što će reći , da posle nastave obradjuju njive i imanja.
Da ih pitate šta znači 20+20 neće znati (dobro to je sad promenjeno u 20+15+3+1+1). Nemaju pripremu za čas u punom obimu...Imaju više vaspitnog nego kolega iz grada , ali manje se obrazuju generalno .
A manje se i trude, i manje im i čine što se nastavnih sredstava tiče...Zato na selu nastavnik i profesor su uvek pioniri, i to oni dobri. Ali i dalje su babe babe,a žabe žabe...
 
Tuzni_patak:
E pa iz mog iskustva, profesori sa sela su tako sujetni i zloupotrebljavaju položaj seoskih profesora da je neopisivo...

Primer hoćeš.
Kad se ukinula škola u jednom većem selu iliti manjoj varošici , profesori su bili prebačeni u moju srednju školu.
Milion problema. Od jezika, ogovaranja,otaljavanja časa do drskog ponašanja.

A karakteristično je ovo . Uvek ispravim ako je profesor pogrešio u pisanju na tabli, jer moji klasići će pogrešno zapisati, pa posle i naučiti ili će se mučiti da provere jer ne mogu da pohvataju vezu.

Sa tim profesorima sa sela sam zbog jednog slova (hemija) i jedne brojke (matematika) imao obećano da ću imati trojku na kraju i krenuli su u ostvarivanje svojih namera. Prva kroz dodavanje uvek jednog jedinjenja više u smešu koja treba da se otkrije (tri anjona i tri katjona i to ponekad baš one dvosmislene kombinacije).
Drugi , kroz gadjanje kredom , pa kad se izmaknem onda komentar ćorčo, uplašeni, nesposobni, a ja jednostavno hvatam kredu samo ako se baca odozdo , a nikako ako se to čini odozgo...
I krenuli da daju trojke, da se prekrstiš po kakvim merilima, na šta sam ja samo kulirao i to ih je ubijalo. A ja jednostavno izračunao, republičko iz hemije, republičko iz matematike i hteli ne hteli moraju da daju 5 .

Ali da se vratim na to kako je bilo toj drugoj deci u njihovim prethodnim školama. Oni nisu bili drski u svom samopouzdanju u znanje. Oni su morali da gledaju kao i ja , to iživljavanje i uživljavanje u lik "samo bog zna za 5 , ja za 4 , a vi deco za 3"

------------------------------------------------
Nastavnici (1-4) su već malo drugačija priča, i poštujem njihovo razumevanje za veliki kontrast psihologija i socioloških predznanja dece.
JEr za razliku od grada , gde se stanovnici MORAJU SAMI OBRAZOVATI O OBAVEZAMA I NAČINIMA PONAŠANJA inače će vrlo brzo naučiti na bolniji i skuplji način, na selu imate lokalno oblikovane ekstreme , neznalice socijalnog života. Da se ne bi ovi "dobronamerni" sada naložili , u mnogim kućama na selu je čak i bolja situacija nego u gradu , ali zato postoji veća neuredjenost , pa samim tim i mogućnost individualnog vaspitanja dece . To dovodi da su deca predoblikovana u većim ekstremima nego u gradu , gde i roditelji i uslovi i predškolsko čine da se već prihvate neki standardi i ublaže razlike izmedju njih....

A o kvalitetu znanja koje poseduju , i nastavnici i profesori na selu su često "polutani" što će reći , da posle nastave obradjuju njive i imanja.
Da ih pitate šta znači 20+20 neće znati (dobro to je sad promenjeno u 20+15+3+1+1). Nemaju pripremu za čas u punom obimu...Imaju više vaspitnog nego kolega iz grada , ali manje se obrazuju generalno .
A manje se i trude, i manje im i čine što se nastavnih sredstava tiče...Zato na selu nastavnik i profesor su uvek pioniri, i to oni dobri. Ali i dalje su babe babe,a žabe žabe...

2.gif
 
Tuzni_patak:
E pa iz mog iskustva, profesori sa sela su tako sujetni i zloupotrebljavaju položaj seoskih profesora da je neopisivo...

Ovo nije jedno te isto - jedno je biti "profesor sa sela " (onaj koji je rođem i došao u drugo mesto sa nekog sela), a drugo "seoski profesor" (onaj koji radi na selu, a može biti dža je i Beograđanin, pa prekomandovan zbog neke uvrede, Hellen bi se setila, u pitanju je važan romantičarski pisac, Jakšić možda)
 
Betty:
DisMisaL:
Betty, Betty,... pojma nemaš.

Postoje ljudi koji rade i za manje od tih 6k. Navodno jer se uzdaju u radni staž, trla baba lan...

.

Misliš, ide im radni staž preko Biroa, a oni dobijaju naknadu za nezaposlene?
Mislim, 6 soma :shock:
da pa? što ti je to tako čudno? ima takvih ljudi koji pristaju da rade i za te pare...
možda ne u BG ali u unutrašnjosti još kako...
 
Pop Relja:
'Ajde? Toga na gradu nema? Uz par izuzetaka, SVI smo posvećeni onome što predajemo. Ne samo tome. Na selu smo, moramo, biti mnogo veći sociolozi. Na selu većina dece dosta vremena provodi i na njivi. I to treba uzeti u obzir kada se proverava znanje.

e pa ti si prosvetni radnik,jel?
e a ako ti kažem da je većina mojih kolega lenja i uobražena i radije ništa ne radi nego samo truli po muzejima i vremenom se propije od dosade, bićemo 1:1
Kada sam rekla o školama na selu ja to iz iskusva, svog i nekih mojih drugarica... znam da razlike ima u korist grada.
Time nisam rekla sve škole i svi nastavnici/učitelji...oooo ne. Uostalom ja se ne slažem da su oni uobraženi već samo da ne traže onoliko koliko nast. u gradu...Pa onda sekcije i sl. zezancije...manje je na selu...i tako...


e još nešto, izgleda da je to manir prosvetnih radnika...nemoj govoriti- lupaš...jer ne lupam...i nisi prvi na forumu prosv. radnik koji se tako obraća ljudima a nije lepo... jer mi nismo vaši učenici.
Možeš reći npr. nisi u pravu, gršiš i sl.
pozdrav!
 
gigule:
e pa ti si prosvetni radnik,jel?
e a ako ti kažem da je većina mojih kolega lenja i uobražena i radije ništa ne radi nego samo truli po muzejima i vremenom se propije od dosade, bićemo 1:1
Kada sam rekla o školama na selu ja to iz iskusva, svog i nekih mojih drugarica... znam da razlike ima u korist grada.
Time nisam rekla sve škole i svi nastavnici/učitelji...oooo ne. Uostalom ja se ne slažem da su oni uobraženi već samo da ne traže onoliko koliko nast. u gradu...
Zavisi od nastavnika.

Pa onda sekcije i sl. zezancije...manje je na selu...i tako...
Ne znam kako je na gradu, ali sekcija dopunskih i dodatnih časova ima tušta i tma. Znam da deca su po ceo dan u školi, tako da "manje je na selu" ne stoji. To zavisi od predmeta i nastavnika.


e još nešto, izgleda da je to manir prosvetnih radnika...nemoj govoriti- lupaš...jer ne lupam...i nisi prvi na forumu prosv. radnik koji se tako obraća ljudima a nije lepo... jer mi nismo vaši učenici.
Možeš reći npr. nisi u pravu, gršiš i sl.
pozdrav!
Izvinjavam se zbog tih reči.
 
Tuzni_patak:
E pa iz mog iskustva, profesori sa sela su tako sujetni i zloupotrebljavaju položaj seoskih profesora da je neopisivo...

Primer hoćeš.
Kad se ukinula škola u jednom većem selu iliti manjoj varošici , profesori su bili prebačeni u moju srednju školu.
Milion problema. Od jezika, ogovaranja,otaljavanja časa do drskog ponašanja.

A karakteristično je ovo . Uvek ispravim ako je profesor pogrešio u pisanju na tabli, jer moji klasići će pogrešno zapisati, pa posle i naučiti ili će se mučiti da provere jer ne mogu da pohvataju vezu.

:lol: To sam obožavao kao đak. Ništa mi slađe nije bilo. Danas, po istom principu, u momentu uočim greške kod đaka.

Sa tim profesorima sa sela sam zbog jednog slova (hemija) i jedne brojke (matematika) imao obećano da ću imati trojku na kraju i krenuli su u ostvarivanje svojih namera. Prva kroz dodavanje uvek jednog jedinjenja više u smešu koja treba da se otkrije (tri anjona i tri katjona i to ponekad baš one dvosmislene kombinacije).
Drugi , kroz gadjanje kredom , pa kad se izmaknem onda komentar ćorčo, uplašeni, nesposobni, a ja jednostavno hvatam kredu samo ako se baca odozdo , a nikako ako se to čini odozgo...
I krenuli da daju trojke, da se prekrstiš po kakvim merilima, na šta sam ja samo kulirao i to ih je ubijalo. A ja jednostavno izračunao, republičko iz hemije, republičko iz matematike i hteli ne hteli moraju da daju 5 .

Mislim da ovo nema veze sa tim što su sa sela. To je stvar naravi osobe. Imao sam sličan slučaj kao osnovac, kad je došla nova nastavnica. Pošto me nije znala, na moje ispravke je reagovala burno, ali nije imala kud. Srećom, nije dugo trajala njena ljutnja, jer je znala da je pogrešila, a pokazalo se posle i da je sasvim cool osoba. Lično nisam opterećen time da me neki učenik ispravi, čak mi i godi, jer onda znam da prate nastavu sa razumevanjem. E, sad, uvek imaš sujetnih. U svemu, pa i u prosveti.

Ali da se vratim na to kako je bilo toj drugoj deci u njihovim prethodnim školama. Oni nisu bili drski u svom samopouzdanju u znanje. Oni su morali da gledaju kao i ja , to iživljavanje i uživljavanje u lik "samo bog zna za 5 , ja za 4 , a vi deco za 3"


"samo bog zna za 5 , ja za 3 , a vi deco za 0" su reči jednog profesora u srednjoj.
------------------------------------------------

A o kvalitetu znanja koje poseduju , i nastavnici i profesori na selu su često "polutani" što će reći , da posle nastave obradjuju njive i imanja.

Da ih pitate šta znači 20+20 neće znati (dobro to je sad promenjeno u 20+15+3+1+1).
Nažalost, tačno.


A manje se i trude,
NE!
i manje im i čine što se nastavnih sredstava tiče...
Tabla, kreda, sunđer i ako od kolege pozajmime lenjir. Ustvari, ako im pozajmim lenjir koji sam sam kupio. Većinu stvari se dovijamo sami, uvek ima neko ko nam može nešto napraviti, popraviti.
Zato na selu nastavnik i profesor su uvek pioniri, i to oni dobri. Ali i dalje su babe babe,a žabe žabe...
 
gigule:
[da pa? što ti je to tako čudno? ima takvih ljudi koji pristaju da rade i za te pare...
možda ne u BG ali u unutrašnjosti još kako...

:cry:
Pa kako kako? Kako žive?

Setila sam se: rehabilitacioni centar u Vrdniku nije plate svojim terapeutima, sestrama i ostalom osoblju isplatio ŠEST meseci!
I oni postavili iznad ulaza natpis - pošteni smo, radni, al - gladni.
6 meseci!
Grozota.
 
Betty:
ko bre ima platu od 6 soma? Valjda je garantovana od 10?
Jeste, postoji slucajevi u preduzecu. Radnici u proizvodnji, pa higijenicari,....
Ali to zavisi od minimalne zarade. Zakon garantuje da radnik(ako je bruto ispod) ima pravo da njegov bruto zarada bude jednak minimalan zarada. Npr. radnik ima pun fond sati (176sati) i njegov bruto iznosi 4000 din, onda bi njegov bruto da bude 7000 din(minimalna zarada).
 
Betty:
gigule:
[da pa? što ti je to tako čudno? ima takvih ljudi koji pristaju da rade i za te pare...
možda ne u BG ali u unutrašnjosti još kako...

:cry:
Pa kako kako? Kako žive?

Setila sam se: rehabilitacioni centar u Vrdniku nije plate svojim terapeutima, sestrama i ostalom osoblju isplatio ŠEST meseci!
I oni postavili iznad ulaza natpis - pošteni smo, radni, al - gladni.
6 meseci!
Grozota.
kupuju kod Kineza..snalze se...nemam pojma...načučiš vremenom šta su ti prioriteti i za to trošiš lovu...


Moje kolege u jednom muzeju godinu dana ali bukvalno nisu dobijali platu...a radili su kao da se muzej ne zatvori...e to sad zvuči kao SF... izdržavali ih roditelji šta će...
 
OK, naveli ste svi primere, ali bi trebalo valjda i pričati o načinu na koji ti ljudi preživljavaju.

Selo: lakše se dolazi do hrane (uzgajaš je), u manjim sredinama ljudi su više okrenuti jedni drugima, ali zato malo posla, i to uglavnom teška fizikalija...

Grad: više posla, raznovrsniji, prema svačijim mogućnostima, ali su ljudi nekako otuđeniji i veći troškovi života...

Ima toga još.
 

Back
Top