Parlamentarni izbori, nova vlada i popis u Crnoj Gori (Politička situacija u CG 3)

Koji procenat govornika srpskog jezika očekujete na popisu?


  • Ukupno glasova
    31



o_1922822_1024.jpg

MILOŠ BIKOVIĆ NA VASKRŠNJOJ LITURGIJI U BARU/ PRIMORSKI PORTAL

Biković prisustvovao Vaskršnjoj liturgiji u Baru 05/05/2024 Дан Портал

Jedan od najpopularnijih srpskih glumaca Miloš Biković prisustvovao je Vaskršnjoj liturgiji u Sabornom hramu Svetog Jovana Vladimira u Baru.

Pravoslavni vjernici danas proslavljaju Vaskrs, najveći hrišćanski praznik.

Vasršnje jutarnje i Sveta liturgija u barskom hramu počeli su u sedam časova.

Liturgiji su prisustvovali stotine vjernika. Pažnju je svakako privukao proslavljeni glumac u Srbiji i Rusiji, inače crnogorski zet.
 

DNP: Spajićev stav narušio Sporazum, u pitanje dovedeni naša podrška njegovoj Vladi i eventualnoj rekonstrukciji​

"DNP-u nije prihvatljivo da trguje ni sa sramnim etikitranjem srpkog naroda, ali ni sa žrtvama Srebrenice, kako bi zauzvrat dobio ministarske pozicije u Vladi"
0 komentar(a)
DNP, Foto: DNP

DNP, Foto: DNP
N
Ne.V.
09.05.2024. 15:46h
Demokratska narodna partija (DNP) smatra da je današnja izjava premijera Milojka Spajića da će Vlada Crne Gore glasati za Rezoluciji o Srebrenici, nanijeti nepopravljivu štetu srpskom i crnogorskom narodu u Crnoj Gori, uvodeći nas u društevno političku nestabilnost i dodatnu polarizacijum saopšteno je iz DNP.
"Nažalost, ovim činom Vlada Milojka Spajića je ozbiljno poremetila odnose i sa nama najbližom Republikom Srbijom i Republikom Srpskom, svrstavajući se u podržavaoce teze i zlokobnog nauma o žigosanju srpskog naroda kao genocidnog. Takođe, konstatujemo da je ovakvim stavom Milojka Spajića grubo narušen koalicioni Sporazum kojim je jasno precizirano da nova izvršna vlast neće potencirati i otvarati teme koje će nas dijeliti po nacionalnim, vjerskim i ideološkim šavovima. Ako tome dodamo neumitnu i opterećujuću činjenicu, da niko od potpisnika koalicionog Sporazuma još nije vidio ekonomski program nazvan Evropa sad 2, koji je dominantno i opredijelio našu podršku Vladi Milojka Sapjića, a čija realizacija je u ovom trenutku veoma upitna, naša tvrdnja o ozbiljnosti društveno političkog trenutka dobija na težini", ističe se u saopštenju DNP na čijem je čelu Milan Knežević.


Iz te partije su dodali da obavještavaju Spajića da su nepostojanje ekonomskog programa Evropa sad 2, indolentan, nestručan i vrlo sumnjiv i skandalozan način ponašanja i rada jednog broja ministara, ali i današnja podrška Rezoluciji o Srebrenici, doveli u pitanje njihovu dalju podršku njegovoj Vladi.
"A to dalje podrazumijeva da je u pitanje dovedena i naša podrška eventualnoj rekonstrukciji Vlade u junu. DNP-u nije prihvatljivo da trguje ni sa sramnim etikitranjem srpkog naroda, ali ni sa žrtvama Srebrenice, kako bi zauzvrat dobio ministarske pozicije u Vladi . Svakako, konačnu odluku o daljoj podršci vladi Milojka Spajića donijeće Predsjedništvo i Glavni odbor u doglednom vremenskom periodu", zaključuje se u saopštenju DNP.
Spajić je danas na posebnoj sjednici Skupštine koja je posvećena premijerskom satu kazao da će Crna Gora glasati za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije.
"Upravo ovu rezoluciju koju imamo ispred nas - Srebrenicu. Nikakv problem to nije. Glasaćemo za, rekli smo više puta. Ja sam javno govorio o tome, osuđivali smo genocid. Nemamo problem da to uradimo. Vlada će o tome raspravljati, ali mislim da je to izlišno spominjati jer smo se sporazumno obavezali da vodimo proevropsku politiku", kazao je Spajić.
 

DNP: Spajićev stav narušio Sporazum, u pitanje dovedeni naša podrška njegovoj Vladi i eventualnoj rekonstrukciji​

"DNP-u nije prihvatljivo da trguje ni sa sramnim etikitranjem srpkog naroda, ali ni sa žrtvama Srebrenice, kako bi zauzvrat dobio ministarske pozicije u Vladi"
0 komentar(a)
DNP, Foto: DNP

DNP, Foto: DNP
N
Ne.V.
09.05.2024. 15:46h
Demokratska narodna partija (DNP) smatra da je današnja izjava premijera Milojka Spajića da će Vlada Crne Gore glasati za Rezoluciji o Srebrenici, nanijeti nepopravljivu štetu srpskom i crnogorskom narodu u Crnoj Gori, uvodeći nas u društevno političku nestabilnost i dodatnu polarizacijum saopšteno je iz DNP.
"Nažalost, ovim činom Vlada Milojka Spajića je ozbiljno poremetila odnose i sa nama najbližom Republikom Srbijom i Republikom Srpskom, svrstavajući se u podržavaoce teze i zlokobnog nauma o žigosanju srpskog naroda kao genocidnog. Takođe, konstatujemo da je ovakvim stavom Milojka Spajića grubo narušen koalicioni Sporazum kojim je jasno precizirano da nova izvršna vlast neće potencirati i otvarati teme koje će nas dijeliti po nacionalnim, vjerskim i ideološkim šavovima. Ako tome dodamo neumitnu i opterećujuću činjenicu, da niko od potpisnika koalicionog Sporazuma još nije vidio ekonomski program nazvan Evropa sad 2, koji je dominantno i opredijelio našu podršku Vladi Milojka Sapjića, a čija realizacija je u ovom trenutku veoma upitna, naša tvrdnja o ozbiljnosti društveno političkog trenutka dobija na težini", ističe se u saopštenju DNP na čijem je čelu Milan Knežević.


Iz te partije su dodali da obavještavaju Spajića da su nepostojanje ekonomskog programa Evropa sad 2, indolentan, nestručan i vrlo sumnjiv i skandalozan način ponašanja i rada jednog broja ministara, ali i današnja podrška Rezoluciji o Srebrenici, doveli u pitanje njihovu dalju podršku njegovoj Vladi.
"A to dalje podrazumijeva da je u pitanje dovedena i naša podrška eventualnoj rekonstrukciji Vlade u junu. DNP-u nije prihvatljivo da trguje ni sa sramnim etikitranjem srpkog naroda, ali ni sa žrtvama Srebrenice, kako bi zauzvrat dobio ministarske pozicije u Vladi . Svakako, konačnu odluku o daljoj podršci vladi Milojka Spajića donijeće Predsjedništvo i Glavni odbor u doglednom vremenskom periodu", zaključuje se u saopštenju DNP.
Spajić je danas na posebnoj sjednici Skupštine koja je posvećena premijerskom satu kazao da će Crna Gora glasati za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije.
"Upravo ovu rezoluciju koju imamo ispred nas - Srebrenicu. Nikakv problem to nije. Glasaćemo za, rekli smo više puta. Ja sam javno govorio o tome, osuđivali smo genocid. Nemamo problem da to uradimo. Vlada će o tome raspravljati, ali mislim da je to izlišno spominjati jer smo se sporazumno obavezali da vodimo proevropsku politiku", kazao je Spajić.
Ne znam sta da mislim o ovome, sta dobijaju sada izlaskom iz vlade? Pucaju sebi u nogu. Ruke ce trljati BiH i Bosnjacka stranka u Crnoj Gori. Koliko vidim Mandic nece izlaziti iz vlade. Ako se srusi vlada ocekujem opet reunion DF-a kako Medo rece antimafijaski blok 🙂
 
Poslednja izmena:
Treba SPC i srpske partije da pozovu na vaninstitucionalnu borbu i proteste i da se targetiraju svi koji etiektiraju srpski narod u Crnoj Gori od ambasada,DPS,Bosnjacke stranke, NVOa ... Mislim da ne treba izlaziti DNP iz vlade jer ce uci umjesto njih neko sa klupe za rezerve i nista se time ne dobija. Sta vi mislite? Iskreno ocekivao sam makar da budemo makar uzdrazni ali opet dokazujemo koliki smo vazali. Nece ni ovo trajati zauvijek. Mislim da ce odgovor Milana Knezevica biti zestok.
 
Poslednja izmena:
Četvrta - posebna sjednica Prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2024. godini, 09.05.2024. Skupština Crne Gore
Стримовање је почело пре 5 сати


(UŽIVO) Spajić: Crna Gora će glasati za rezoluciju o Srebrenici

9.5.2024 Дан Портал

Premijer Milojko Spajić odgovara danas u Skupštini na pitanja predstavnika poslaničkih klubova, na posebnoj sjednici posvećenoj premijerskom satu. Sjednica je počela u 12 sati...
 
Poslednja izmena:
Ne znam sta da mislim o ovome, sta dobijaju sada izlaskom iz vlade? Pucaju sebi u nogu. Ruke ce trljati BiH i Bosnjacka stranka u Crnoj Gori. Koliko vidim Mandic nece izlaziti iz vlade. Ako se srusi vlada ocekujem opet reunion DF-a kako Medo rece antimafijaski blok 🙂
Ja se ne bih previse sekirao. Iskusni su to politicari. Odredjena reakcija mora da postoji. PES krsi ono sto je dogovoreno i definitivno povlaci antisrpski potez, tu nema dileme. Tu se mora jasno pokazati da Srbi nikome nece davati blanko podrsku narocito ne da bi radio protiv njihovih interesa. Sa druge strane bilo bi izuzetno glupo i naivno obarati ovu vladu. Ja mislim da je ova reakcija srpskih stranaka poput DNP i SLOBODNE deo uigranog i sinhronizovanog delovanja sa ciljem pritiska na vladu. Sa druge strane cilj je kontrola birackog tela jer ce nakon ovoga sigurno mnogi srpski glasaci biti za neulazak u vladu. U najgorem slucaju DNP tehnicki nece uci u vladu ali nece ni glasati za njeno obaranje. Njihov resor ce dobiti NSD, kvote za mesta po dubini bi ostale iste, a na lokalu se nista ne bi menjalo tako da DNP ne bi mnogo izgubio.

To je politika nazalost. Kako uci u vladu koja povlaci antisrpske poteze? A sa druge strane kako ne uci? Jos bi gore bilo ne uci i pokusati da sa pozicije vlasti ojacas polozaj Srba. Optimalno resenje je pokazati cvrstinu i podsetiti Spajica da granica postoji, da koalicioni sporazum ne mozes krsiti tek tako i da svaka antisrpska akcija ima reakciju - dakle da ce svaki antisrpski potez Spajica imati posledice.
 
Čuvena staropodgorička muslimanska familija Đečević dočekuje mitropolita Joanikija i Markovdansku litiju na mjestu nekadašnjeg manastira u njihovom dvorištu, čak ga ljubeći u ruku čime pokazuju dodatnu širinu!
Bog vam zdravlje dao časni potomci čuvara ostataka starog manastira- Halita Đečevića! Skidam kapu i naklon do poda! 🙌🏻
 

1715319337454.png

RazotkrivanjeE: Pisma bivšeg specijalnog tužioca otkrivaju da je VDT obmanulo crnogorsku javnost tvrdnjom da nije bilo psihijatrijskog vještačenja u Istražnom zatvoru u Spužu


Katnić: Da nije bilo časne i nepotkupljive dr Živković, smjestili bi mi da sam homicidan!


1715319423607.png


,,Shvatio sam njihove namjere: navodno ću napasti obezbjeđenje, a ono će morati u samoodbrani da me liši života!“, objašnjava Katnić u pismu

Nova pisma Milivoja Katnića iz Istražnog zatvora u Spužu, u koje je Pobjeda imala uvid, u potpunosti opovrgavaju saopštenje Vrhovnog državnog tužilaštva koje je 7. maja odbacilo navode Pobjede da je Specijalno državno tužilaštvo pokušalo da prikaže bivšeg specijalnog tužioca kao psihički neuravnoteženu osobu koja predstavlja opasnost za okolinu, čime se pokušalo opravdati određivanje, ali i buduće produženje pritvora u Istražnom zatvoru u Spužu.
U pismu porodici Katnić precizno navodi detalje paklenog plana, za koji tvrdi da je smišljen u Specijalnom državnom tužilaštvu kojim rukovodi Vladimir Novović, a sve uz znanje prvog čovjeka Vrhovnog državnog tužilaštva Milorada Markovića.

Bivši glavni specijalni tužilac – koji već 27 dana štrajkuje glađu, a od 6. maja i žeđu – upoznaje porodicu sa namjerom tužilačke i sudske vlasti da ga proglase, ne samo suicidnim, već i ,,homicidnim“, odnosno prijetnjom za živote drugih ljudi.

PSIHIJATRIJSKA VJEŠTAČENJA

Vrhovno državno tužilaštvo je u saopštenju 7. maja, reagujući na, kako su istakli, ,,kontinuirane neistinite medijske navode“, konstatovalo da su ,,tokom istrage u potpunosti poštovana prava okrivljenog Milivoja Katnića“.

Ne samo to: iz VDT-a su vrlo eksplicitno demantovali i pisanje Pobjede da je bilo više psihijatrijskih vještačenja, uz tvrdnju da ,,Specijalno državno tužilaštvo još uvijek nije donijelo naredbu o psihijatrijskom vještačenju okrivljenog, niti je po zahtjevu Specijalnog državnog tužilaštva okrivljeni pregledan od strane doktora medicine“.

No, pisma bivšeg specijalnog tužioca govore o drugačijoj realnosti.

NOVA PSIHIJATRICA I NOVI PAKLENI PLAN

"Raśo, govorio sam ti o cilju ovih satanista, da su odlučili da mi podmetnu suicide i operu pilatovske krvave ruke", obraća se Katnić sinu na početku pisma.
Potom obrazlaže da je svojoj porodici dostavio nalaze neuropsihijatrice dr Živković u kojima se konstatuje da mu je stanje stabilno i ,,da od suicida nema ništa“. Katnić u pismu ne otkriva puno ime doktorice Živković, ali navodi da ga je ona najmanje dva puta pregledala i da je definitivno procijenila da – nema samoubilačke ili ubilačke namjere.

Nezadovoljni takvim nalazom, a ,,kako nijesu mogli uticati na dr Živković“, prema Katnićevim tvrdnjama, Specijalno državno tužilaštvo je ,,nastavilo pritisak“.
"Prvo su me poveli u Klinički centar, te je tamo konstatovano da sam depresivan i propisali mi terapiju. Kako ne uzimam terapiju, jasno se zaključuje da mi se stanje pogoršava i da slijedi suicid. No, poslije toga, ova sjajna i očigledno nepotkupljiva ljekarka Živković nalazi, i to poslije višednevnih tretmana, da je sa mnom sve u redu", kaže Katnić.

Nakon toga iz tužilaštva su, izgleda, morali brzo da smisle novi plan. I angažovana je nova psihijatrica, koja je Katnića posjetila 6. maja, na Đurđevdan, kada je bio i 68. rođendan bivšem glavnom specijalnom tužiocu.

"E, evo muke za fašiste na Svetoga Đurđa. Kad mi je rođendan, stiže novi neuropsihijatar. Stiže u ranu zoru da se sve što prije završi", piše Katnić, bez otkrivanja identiteta nove ljekarke koja je angažovana da procijeni njegovo psihofizičko stanje.

"I pored uobičajenih pitanja, i ovog da li sam suicidalan i hoću li da se ubijem, pita me: ,,A jesi li homicidan“? Pitam je - šta to znači, ona odgovara: imam li namjeru da ubijem druge ljude", navodi Katnić i porodicu obavještava da mu je tada bio potpuno jasan pakleni plan koji je osmislilo Specijalno državno tužilaštvo.

"Shvatam da im štrajk glađu stvara problem pa je režija sljedeća. Napašću obezbjeđenje, a ono će morati u samoodbrani da me liši života", zaključuje Katnić.

Na kraju pisma moli sina da njegova priča postane dostupna crnogorskoj i međunarodnoj javnosti.

"Objavi ovo, Raśo, molim te, da ne bi mogli realizoviti ovaj naum", zaključuje Milivoje Katnić u pismu iz UIKS-a.

OBMANE VDT-a

Upoređivanje vremena objave saopštenja Vrhovnog državnog tužilaštva i dana Katnićevog pisma, koji govori da je nova ljekarka angažovana 6. maja, otkriva manipulaciju iz vrhovne tužilačke institucije.

Jer, ako je nakon dr Živković, druga ljekarka ispitivala Milivoja Katnića u poneđeljak, ,,u zoru na dan Svetog Đurđa“, sasvim izvjesno da je morala biti zvanično angažovana, makar dan ranije.

Što će reći: kada je Vrhovno tužilaštvo 7. maja saopštilo da nije bilo psihijatrijskog vještačenja, da ga nijesu ,,pregledali doktori medicine“ - slagali su crnogorsku javnost!

I tu se već zaista ne može govoriti o grešci ili neobaviještenosti. Prije bi se moglo zaključiti da iza svega stoji namjera vrha VDT-a i SDT-a, tačnije njihovih čelnika Markovića i Novovića, da se ućutkaju mediji i glasovi građana koji su počeli da bivaju sve bučniji i sve neprijatniji jer se otkrivaju teške zloupotrebe procedure, ali i kršenja ljudskih prava pritvorenog građanina Milivoja Katnića.

Tako se, iz dana u dan, dok Specijalno državno tužilaštvo i tužilac Miloš Šoškić lagano ,,zaboravljaju“ da traže dokaze o kriminalnoj organizaciji, otkriva jeziva pozadina hapšenja i progona Milivoja Katnića. Čovjek koji je rukovodio operacijom osujećenja terorizma, pod pokroviteljstvom Moskve, oktobra 2016. godine, prvo je godinama kriminalizovan i od političara tadašnjeg Demokratskog fronta, ali – ništa manje – od njima uslužnih srpskih i proruskih medija iz Srbije i Crne Gore. Potom se 14. aprila ove godine krenulo u totalni obračun, hapšenjem i optužbama za kriminalno udruživanje i zloupotrebu položaja.
Privođenje bivšeg specijalnog tužioca u lisicama i određivanje tridesetodnevnog pritvora bili su neka vrsta, ne mjere da Katnić ne pobjegne, već kažnjavanja i ponižavanja.

Sada kada stvari postaju jasnije, a Katnić pismima razobličava (ne)zakonitosti tretmana države prema njemu, Milivoje Katnić postaje nezgodan svjedok.
Zato se mora postaviti pitanje: da li onima koji ga optužuju za teške kriminalne radnje zaista odgovara da se utvrdi sudska istina ili bi pak nekima najviše
odgovaralo da se Katnićev štrajk glađu i žeđu nastavi, sve do njegovog kraja i da optužni prijedlog nikada ne ugleda svjetlo dana?

,,Ništa su bile Bordžije za ove naše!“

Milivoje Katnić u pismu, koje je napisano 5. ili 6. maja, objašnjava da je odluku o štrajku glađu donio i prije nego što je uhapšen, jer je tačno procijenio kakav će biti tretman prema njemu.

"Odluku o štrajku sam donio i prije nego sam lišen slobode zbog zločinačke udruge. Ovo može potvrditi Svetlana Đokić, novinarka, kojoj sam ovo lično saopštio. Kao i novinarka Tijana Ćoso, kojoj sam kazao - na njenu konstataciju da će me posjećivati u Spužu, a ona je znala da se to sprema – da sam joj odgovorio da požuri sa posjetama jer ima samo dva mjeseca vremena. Toliko mogu da izdržim bez hrane", piše Katnić.

"Što se mene tiče i hapšenja – ovo je čista osveta i ništa više. Podsjećam te da su Bordžije sudili papi pošto je umro, izvadili ga iz groba i izrekli ozbiljnu kaznu... Ništa su Bordžije za ove naše. Cilj mojeg držanja u pritvoru ovoliko vremena je namjera da se ućera strah u kosti građanima Crne Gore, da ne smiju pogled dići prema Nebu. Progovorite li, građani, završićete kao ovi što smo ih smjestili u Spuž. Nećete bijelog dana gledati! To im je cilj, moj Raśo. Ovo objavi hitno da znaju građani. Što rade meni, bogami će i njima", kaže Milivoje Katnić na kraju pisma porodici.
 

1715319796497.png


Katnić štrajkuje glađu na svoju odgovornost, poručio ministar pravde Crne Gore

1715319736480.png

Zastava SFR Jugoslavije na protestu u Podgorici, 9. maj 2024.

9. maj/svibanj, 2024

Protest podrške pritvorenom bivšem glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću pod sloganom "Presuda bez optužnice i suda", održan je 9. maja ispred Specijalnog državnog tužilaštva u Podgorici.

Uz povike "fašisti", "ubice", "izdaja", parolama "Kome treba mrtav Milivoje Katnić?" i "Ne sudimo bez suda", nekoliko stotina građana je na drugom protestu, otkad je Katnić pritvoren, zatražilo da se brani sa slobode zbog narušenog zdravlja.

Katnića Tužilaštvo tereti za zloupotrebu službenog položaja i učešće u kriminalnoj organizaciji koja je pomagala jednom od kriminalnih klanova u Crnoj Gori.
Od 14. aprila, kada mu je određen jednomjesečni pritvor, štrajkuje glađu a od 6. maja i žeđu.

Prema pisanju medija, prije mjesec i po je preležao plućnu emboliju a zdravlje mu je dodatno narušeno zbog neuzimanja hrane i vode.

Od kada je pritvoren, više puta je odvođen u Klinički centar u koji je odbio da bude smješten. Odbija i terapiju.


Da se ne smije dozvoliti stvaranje pravnog sistema u kojem se odobrava odbrana sa slobode "jer neko štrajkuje glađu" poručio je ministar pravde Andrej Milović :

"Nije prvi put da neko štrajkuje glađu i žeđu. Preduzimaju se sve potrebne mjere prema njemu, kao i prema drugima. Ukoliko mu se nešto desi isključivo je njegova odgovornost. On je to potpisao i svjestan je toga".

Katnić je bio glavni specijalni tužilac od 2015. godine.

Razriješen je početkom 2022, godinu i po nakon što je promijenjena vlast u Crnoj Gori, a Demokratska partija socijalista (DPS) Mila Đukanovića prešla u opoziciju nakon tridesetogodišnje vladavine.

Nove vlasti su optuživale Katnića da je progonio opoziciju, a štitio funkcionere DPS-a, u prvom redu upravo Đukanovića.

Zašto Katnić štrajkuje?​

Katnić se odlučio da počne štrajk glađu prvog dana kada mu je određen pritvor, uvjeren da mu se krše zakonska prava.
Javnosti se obratio pismom, upućenom sinu, i dostavljenom određenim medijima u kojem navodi da nije član kriminalne organizacije, te da je sve "zavjera aktuelne vlasti".

"Život bez časti i dostojanstva ništa ne vrijedi. Ova fašistička klika to želi da mi uzme, da me ovdje godinama drži kao 'psa u rešetkama'", napisao je Katnić iz pritvora.
Zaključuje da je "štrajk glađu jedina opcija iz oblasti samopomoći".

Istovremeno, Katnić je odbio da angažuje advokata, insistirajući da sam iznese odbranu, ispituje svjedoke i prisustvuje istražnim radnjama.

Međutim, sud mu je dodijelio advokata po službenoj dužnosti, Dragutina Durutovića, za koga je Katnić tvrdio da opstruira njegovu odbranu.

Durutović je blizak nedavno rasformiranom proruskom Demokratskom frontu protiv čijih je lidera, Andrije Mandića i Milana Kneževića, Katnić 2016. podigao optužnicu za učešće u slučaju "državni udar" kojom su obuhvaćeni dva ruska i osam srpskih državljana.

Prema presudi, oni su na dan parlamentarnih izbora 16. oktobra 2016. pripremali nasilno rušenje vlasti. Svi su bili osuđeni na višegodišnje kazne zatvora, ali je Apelacioni sud ukinuo tu presudu i proces vratio na početak.
PROČITAJTE I OVO:

Crnogorski tužioci iz 'državnog udara' u pritvoru, optuženi na vlasti​


Vrhovno državno tužilaštvo 7. maja je je saopštilo da su Katniću ispoštovana sva prava.
"Omogućeno mu je, na lični zahtjev, da prisustvuje svim dokaznim radnjama i da pored postavljenog branioca, i lično prisustvuje saslušanjima svih svjedoka, postavlja pitanja svjedocima i iznosi primjedbe na njihove iskaze".
Podsjetili su i da je Katnić prisustvovao saslušanjima svjedoka i istragama u dijelu vještačenja na njegovim imanjima u blizini Podgorice.
A da je Katniću i pravo na štrajk ispoštovano, tvrdi ministar pravde Andrej Milović.

Ministar pravde: Sistem uradio sve da zaštiti Katnića​

Milović je rekao da se mora poštovati Malteška deklaracija.
"Ima pravo da štrajkuje glađu i dok god je u svijesti nemamo pravo da ga smjestimo u bolnicu. Odbio je pred svjedocima da bude smješten u bolnicu i tu svoju odluku je potpisao" rekao je Milović.
Andrej Milović
On je poručio da se ne smije dozvoliti da se stvori pravni sistem u kojem se mijenjaju sudske odluke o pritvoru "jer neko štrajkuje glađu".
"Zbog činjenice da ima 71 godinu, ima možda bolji tretman nego neki drugi. Molili su ga da bude zadržan na liječenju i odbio je. Što važi za sve pritvorenike, važi i za njega. Ukoliko mu se nešto desi isključivo je njegova odgovornost".
Poslanik opozicione DPS, Oskar Huter rekao je Miloviću da Katnić štrajkuje jer su mu onemogućena ljudska prava:
"Poenta je da mu se sudi i dokaže krivica živom. Poraženi ćemo biti svi ako umre i to ne treba dozvoliti".
Member of Parliament of Montenegro Oskar Huter
Na pitanje kakvo je trenutno zdravstveno stanje Katnića, RSE nije dobio konkretan odgovor iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, gdje je Katnić pritvoren.
Uputili su nas na Viši sud.

Iz Suda nam je rečeno da su oni informisani o njegovom stanju ali da ne mogu o tome davati informacije javnosti.

Prema proceduri, zatvorska uprava prati stanje zatvorenika koji štrajkuje glađu, o čemu obavještava Viši sud.

Kada zatvorski ljekar procijeni da infuzije nisu dovoljne, upućuju ih u Klinički centar, ali ih tamo ne mogu zadržati protivno njihovoj volji.

Kakve su međunarodne procedure u slučaju štrajka?​

Ujedinjene nacije tretiraju protestno dobrovoljno gladovanje u pritvoru u skladu sa Malteškom deklaracijom, koju je 2006. usvojila Svjetska medicinska asocijacija.

"Morate biti svjesni da će vam priznanjem vašeg prava na korišćenje tijela u znak protesta, ukoliko budete odlučni da ga sprovedete do kraja, biti dopušteno da dostojanstveno umrete i nećete biti podvrgnuti resuscitaciji (postupak za održavanje rada srca i disanja) protiv svoje volje", navodi se u dokumentu UN.
To podrazumijeva i da štrajkačima glađu ne treba na silu davati tretman koji odbijaju.

Vještačko ili prisilno hranjenje je zabranjeno, naročito u situaciji kada doktor smatra da je pritvorenik sposoban da ima jasan i racionalan sud o posljedicama takve odluke.

 
photo_2022-11-21_05-49-49-1024x682.jpg

Митрополит Јоаникије, фото: ИН4С

Митрополит Јоаникије за ИН4С: Црна Гора не треба да гласа за резолуцију о геноциду у Сребреници! 11.5.2024 ИН4С

,,Ратни злочин над Бошњацима који се догодио у Сребреници 1995. године је за сваку осуду. Иако су Бошњаци над Србима у току грађанског рата у Босни и Херцеговини 1991-1995. извршили многе злочине, дио припадника Војске Републике Српске тиме не може бити оправдан за злочин у Сребреници. Они који су тај злочин извршили погазили су витешки морал српског војника и огријешили су се о честе позиве и вапаје Светог Патријарха Павла који је у то ратно вријеме скоро свакодневно позивао српске официре и војнике да бране свој народ, али и да се чувају од гријеха, да буду људи, и да не обрукају своје оружје“, рекао је у својој изјави за портал ИН4С Митрополит црногорско-приморски Јоаникије.

Како додаје, неспорна је чињеница да је у Сребреници извршен злочин, али прича о геноциду у Сребреници је неодржива и опасна. Погрешно је и веома опасно изједначавати Сребреницу и Јасеновац. Прича о сребреничком геноциду није научно утемељена, али је итекако политички мотивисана. Крајње је сумњиво да ли се покреће из поштовања према жртвама или из неких других разлога. Они, којима је истински стало до поштовања жртава, знају да је жртвама било којег и било чијег злочина истина потребнија од политике. Лобирање, спонзорисање и пропагирање приче о геноциду у Сребреници, не може надокнадити недостатке доказа за одрживост те приче. Због тих недостатака подноси се нацрт резолуције о геноциду и иде на гласање и прегласавање. Може се догодити када се буде гласало за или против резолуције о геноциду да под притиском спонзора, лобиста и пропагандиста истина буде прегласана у Генералној Скупштини Уједињених Нација. Неће то бити први пут у историји да истина буде прегласана, али је јако опасно ако се то догоди у Уједињеним Нацијама. По овом питању благовремено се чуо глас разума од неколико свјетски признатих ауторитета за ратне злочине и геноцид. Ефраим Зуроф, директор центра Симон Визентал, чувени Јуда Бауер и други јасно квалификују да је у Сребреници почињен ратни злочин, али не и геноцид. Зуроф посебно истиче да би означавање Сребренице геноцидом обесмислило тај појам, што би било опасно за даљу судбину човјечанства.

Зашто је покренута толика свјетска машинерија политичке, финансијске и медијске моћи да се изгласа поменута резолуција у Генералној Скупштини Уједињених Нација? Ради истине о злочину и ради пијетета према жртвама? Не, него да се пуна истина искриви и затрпа, а да се поштовање жртава потисне у други план, за рачун политике. Циљ је, између осталог да се геноцид припише српском народу који је више пута у последњих стотину година био жртва геноцида. Онда је јасно зашто се у овој причи појављује Њемачка, наводи у својој изјави митрополит Јоаникије.

,,Црна Гора, да би увијек била отворена за истину, да би сачувала своје достојанство, да би сачувала своју унутрашњу стабилност, да би допринијела измирењу и регионалној стабилности, не треба да гласа за резолуцију о геноциду у Сребреници. Досљедно поштујући сребреничке жртве неупитног злочина, али исто тако разликујући злочин од геноцида, треба да гласа против“, закључује Митрополит Јоаникије за портал ИН4С.
 

Back
Top