parenje kod macaka koliko traje?

Ovako:ja imam macu staru 10 mjeseci,a posto su mačori počeli dolaziti zanima me samo par stvari.Da li je moguće da ona ostane skotna?Ili je ona možda već skotna?Primjetila sam da su joj se bradavice povecale.A postala je toliko "prozdrljiva"da mi je čak uskočila u frižider :rotf: !Stvarno bi željela mačiće :lol: Molim Vas da odgovorite.Unaprjed hvala :mrgreen:
 
Ovako:ja imam macu staru 10 mjeseci,a posto su mačori počeli dolaziti zanima me samo par stvari.Da li je moguće da ona ostane skotna?Ili je ona možda već skotna?Primjetila sam da su joj se bradavice povecale.A postala je toliko "prozdrljiva"da mi je čak uskočila u frižider :rotf: !Stvarno bi željela mačiće :lol: Molim Vas da odgovorite.Unaprjed hvala :mrgreen:
Verovatno da je već skotna.
Povećane grudi i glad su obično znak da je trudnoća već pri kraju, ali ako je tek počela da "izlazi" sa mačorima to mi još deluje prerano.
Mene zanima nešto drugo: šta ćeš sa mačićima?
Mačići su predivni ali su strašna obaveza. Znam iz sopstvenog iskustva, imala sam dve macane koje su se macile po 5 puta godišnje i to svaka po 4-5 komada... kod mene je uvek bila otvorena berza mačića.
Ako ti maca rodi 5-6 komada, imaš li plan kome da ih daš?
Da li znaš koliko mačića se nudi na usvajanje a niko ih ne želi?
Moj savet je (a naravno, ne moraš da ga poslušaš) da sada ostaviš macu da rodi kad je već u teranju, zadrži jedno mače da maca ima društvo, ostale udomi a madam macu steriliši.
Tako ćeš ubuduće biti mirna a maca će još neko vreme da se muva sa momcima ali neće biti mačića.
 
Može da se steriliše u teranju ali većina veterinara to izbegava zbog specifične prokrvljenosti materice i rizika koji to nosi, čak će pre da pristanu da sterilišu skotnu mačku, naravno, negde do sredine skotnosti, i da psuju, da im bude žao, da daju posebne instrukcije vlasnicima za postoperativni period... Moja kuja je sterilisana skotna i jedini problem je što odlepi kad vidi bebe, bilo mačiće, bilo štence, sva se razneži i samo bi ih lizala. Što se obaveze tiče, slažem se sa Kajom, ali ako je to maci prvo teranje, leglo možda i neće biti nešto veliko.
 
Možda, ali samo možda...
Moja Maja je u prvoj trudnoći bila strahovito bolesna, veterinar predlagao da je uspavamo da se ne pati, a meni je bilo žao da ubijem i majku i bebe... Ipak je omacila 6 komada i to za sat vremena! A posle se potpuno oporavila
 
Možda, ali samo možda...
Moja Maja je u prvoj trudnoći bila strahovito bolesna, veterinar predlagao da je uspavamo da se ne pati, a meni je bilo žao da ubijem i majku i bebe... Ipak je omacila 6 komada i to za sat vremena! A posle se potpuno oporavila

Zanimljivo koliko samo veterinari znaju da pogrese, slicno je bilo i u mojem slucaju. Treba slusatiii svoju intuiciju, ako mislie da tom malom bicu mozete da pomognete, ne oklevajte. Siguran sam i da bi oni sami tako odabrali, da se bore
 
Imam Sijamsku macku i sijamskog macora. Macka ima oko godinu dana, a macor oko 7 meseci. MAcka je upala u teranje. Problem je sto su macke dvorisne, tj. sada zimi su u kotlari gde im je toplo. MAcku ako pustim ima sigurno da bude sarenih macica, a to bas i ne bih. Malo pre ulazim da ih nahranim i vidim da ovaj macorcic navalio na macku ko blesav, mrcka nesto, ali, koliko sam ga gledao, pojma nema... Da li moze i on tu da zavrsi posao ili je samo smara? Lepo bi bilo da moze i da macici budu sijamci. Ali, koliko sam ga gledao, tehnika mu jos nije na nivou, mada je uporan... :)))
 
Poslednja izmena:
Imam Sijamsku macku i sijamskog macora. Macka ima oko godinu dana, a macor oko 7 meseci. MAcka je upala u teranje. Problem je sto su macke dvorisne, tj. sada zimi su u kotlari gde im je toplo. MAcku ako pustim ima sigurno da bude sarenih macica, a to bas i ne bih. Malo pre ulazim da ih nahranim i vidim da ovaj macorcic navalio na macku ko blesav, mrcka nesto, ali, koliko sam ga gledao, pojma nema... Da li moze i on tu da zavrsi posao ili je samo smara? Lepo bi bilo da moze i da macici budu sijamci. Ali, koliko sam ga gledao, tehnika mu jos nije na nivou, mada je uporan... :)))

Da se ne ponavljam, steriliši mačku na vreme to bi ti bio najpametniji potez.
 
Nema sanse da je sterilizem. To mi dodje greh protiv prirode. Velika je macka porasla. Sto se toga tice, izgleda sasvim Ok. Hranila se samo Hillsom. Debela je macka, visi joj na zadnjem delu stomaka salce, mislio sam da ima kilu, vodio je kod Vet-a i kaze da se samo utovila malo.
 
Iwcaham ako je ne sterilises imaces svake godine problem sa kako ti kazes "sarenim macicima" ....
razmisli o tome.....
ja sam se isto lozila da parim ovog mog ali sam na kraju odustala....cim dostigne polnu zrelost sterilisacu ga.... zao mi je ali ne bi da ga mucim jadnicka.....
on sada ima 9 meseci i mislim da cu za koji mesec da ipak to odradim....
i moj jede samo Hills i debeo je za medalju sada je na dijeti da bi smrsao pre sterilizacije jer se posle jos vise ugoje.....
 
Obicno ta faza traje oko nedelju dana. Samo, ako se sekiras oko zlocina protiv prirode, kako kazes, zasto si kupio rasne macke, dakle one u cije je stvaranje (pocev od nastanka rase, pa sve do tvoje dve konkretne macke) neko ulozio trud i razmisljanje, verovatno u cilju profita, umesto da usvojis domace? Nije mi namera da te osudjujem, svi imaju neke svoje razloge, samo pokusavam da te razumem jer su tvoje izjave u najmanju ruku kontradiktorne. A ako se nadas prodaji macica, a pritom zelis da ih othranis kako treba, ne uzdaj se previse, poj'o vuk magarca.
 
Valjda su sikamke domace macke u sijamu ;) Sijamci su prirodna rasa, stvorena bez intervencije coveka. Naravno da od prodaje macica nema zarade. To je smesno. Pa ja sam platio po 4000din i macku i macora, a koliko kostta samo to sto rucaju Hills. Nego, najverovatnije cu je morati sterilisati alo vidim da ona nalazi frajere i pored Djoleta. Prodavao bih macice po 3-4000din ne zarade radi, nego, da bi ih neko cuvao kako treba. Ovako, kad se poklanja, dodje neko da uzme za dz. i onda macke gladne i na -10, a njega bas briga jer je uzeo po principu "ae daj lad nista ne kosta...." Sarene macice ne bi hteli verovatno ni na poklon, osim sto bi mozda bili zanimljivi jer im je majka sijamka...
 
Poslednja izmena:
Nema sanse da je sterilizem. To mi dodje greh protiv prirode. Velika je macka porasla. Sto se toga tice, izgleda sasvim Ok. Hranila se samo Hillsom. Debela je macka, visi joj na zadnjem delu stomaka salce, mislio sam da ima kilu, vodio je kod Vet-a i kaze da se samo utovila malo.

Vidi se da si početnik, tako svi govore na početku i prave grešku za greškom. Imam jednu rasnu koja potiče iz legla gde jedan slično misli da je sterilizacija greh protiv prirode pa kad mu se nakupi višak on pušta na ulicu da se snalaze. Niti znaš da udomljavaš, niti imaš iskustva u tome.....misliš to je tako prosto i svi jedva čekaju da ih uzmu, ponuda je velika a potražnja mala....a vreme teče taman da presrastu i umanje se šanse. Posle ćeš ih davati besplatno...a na oglas će ti se javiti preprodavac rasnih životinja koji želi da malo zaradi.
Budi odgovoran vlasnik, skupa hrana ne znači i kvalitetan život jer činiš sve suprotno mačka je gojazna. Mačke jedu meso, briga njih za hills i druge stvari.
Ima puno stvari koje treba da znaš kad već držiš životinje, čačkaj malo po internetu ima dosta stvari na tu temu.

Teranje traje mesec dana u februaru sa različitim intezitetom, takodje i preko godine još par puta samo kraće.
 
Poslednja izmena:
Nema sanse da ja sterilisem svoju mackz.Jednostavno ne mogu.Citala sam i slusala ljude da ta sterilizacija moze da snosi neke grozne posljedice.Procitala sam da je jednom covjeku macka cak od toga umrla :sad2: a cak da to i zelim kod nas veterinari nista ne znaju :neutral: pa tako da nema sanse da je stterilisem.Ako se odlucimo da se maca vise ne koti drzacemo je u kuci.Razumijem ja vas da je po vama sterilizacija najbolje rjesenje ali ja to ne mogu.Svako ima pravo na svoje misljenje.
 
Macka je zatvorena vec nekoliko dana. Citao sam da teranje traje od 7-10 dana i da prestaje ako ne dodje do parenka, ali se posle javlja opet posle 2-3 nedelje. Da li je ovo tacno? Da li mog macku, kada joj prestane teranje, za verovatno jos 3-4 dana da sterilisem, ili da primi neku injekciju da me moze da ostane skotna?
 
Hormonska terapija se daje 10tak dana pre teranja ali veterinari izbegavaju da je daju jer su mesojedi skloni tumorima. Sterilizacija je ubedljivo najbolje resenje kod prevencije zeljenih i nezeljenih macica, teranja, zdravstvenih problema vezanih za reprodukciju... Ogroman broj macijih bolesti se prenosi polnim putem, ukljucujuci i maciju sidu (fiv) i infektivnu leukemiju (felv).
 

Back
Top