Paralele: Isus - Horus

1.Sta je to period Nakada u Egiptu ?
kada pocinje, kada se zavrsava i po cemu je poznat ?

Protodinasticki period Egipta (3200. p. n. e. - 3000. p. n. e.) je vremensko razdoblje koje se odnosi na kraj predinastickog perioda. Drugo ime za ovaj period je Nakada III. Nekada se naziva i nulta dinastija ili kasni predinasticki period. Protodinasticki period je doba kada je pocelo politicko ujedinjenje starog Egipta, koje je dovelo do konacnog ujedinjenja u ranom dinastickom periodu. U ovo doba se javljaju i prvi hijeroglifi…

Postoje periodi Nakada I, Nakada II i Nakada III… Trebao si da budes precizniji…

2.Odakle nam je poznat Mit o Izidi, Horusu, Ozirisu i Setu, gde nalazimo taj tekst ? U kom carstvu se prvi put javlja - starom, srednjem, novom ?

Ove mitove je detaljno opisao grčki pisac Plutarh.

3. Navedi imena 3 poznata Egiptologa danasnjice.

Ne znam sta podrazumevas pod danasnjicom. Egiptolozi koje ja cenim su: Zan-Fransoa Sampolion, Slivestr de Sasi, Johan David Oserblad, Tomas Jang i Vilijam Dzon Banks.

Ako zelis, mogu da ti nabrajam i one koji su jos medju zivima…

4. Koje bozanstvo je postalo prvo zvanicno bozanstvo etablirane drzave(sveobuhvatne drzave gornjeg i donjeg Egipta) i kada je to bilo, za vreme kog vladara (ili koje dinastije ) ?

Atum - period etablirane drzave, Heliopolis

5. Navedi tri palete iz predinastickog perioda .

Ne znam sta si mislio pod paletama… Mozda si mislio na paleolite, stariji, srednji, mladji, pozni…

Pojasni pitanje…

6. Glavni izvor za desifrovanje hijeroglifa ?

Egipatske hijeroglife je desifrovao Sampolion uz pomoc "Kamena iz Rozete"...

7. Od kada datira najpoznatija forma piramide u Egiptu, za vreme kog vladara je izgradjena(ili koje dinastije ) ?

Prvi arhitekta je bio Imhotep (2635-2595 godine p.n.e.) Radi se o piramidi faraona Zoser-a.

8. Vojnici u Egiptu su cinili kastu koja se nazivala .... ?

Kasta Mameluka…

9. Za vreme Saiske dinastije, na ostrvu Elefantina, pored hramova posvecenim Egipatskim bozanstvima nalazi se i hram jedne druge religije. Koje ?

Saiska dinastija je vladala Egiptom od 672 – 525 godine p.n.e. 1893 godine, americki arheolog Carls Edvin Vilbur je otkrio papiruse na ostrvu Elefantina koji poticu iz jedne judejske vojne kolonije koja je bila u sluzbi egipatskih vladara, a bila je smestena na ostrvu Elefantini u 5. veku p.n.e.. Oni su sa sobom doneli i svoju religiju i sagradili hram svome bogu Jahu (skraćeno od Jahve).

10. Za vreme kog vladara je izvrsena velika seoba naroda iz sirio-palestinske oblasti u Egipat ?

Ako mislimo na isto, onda se to desilo za vreme vladavine 14. dinastije…
 
Poslednja izmena:
1.Sta je to period Nakada u Egiptu ?
kada pocinje, kada se zavrsava i po cemu je poznat ?

Protodinasticki period Egipta (3200. p. n. e. - 3000. p. n. e.) je vremensko razdoblje koje se odnosi na kraj predinastickog perioda. Drugo ime za ovaj period je Nakada III. Nekada se naziva i nulta dinastija ili kasni predinasticki period. Protodinasticki period je doba kada je pocelo politicko ujedinjenje starog Egipta, koje je dovelo do konacnog ujedinjenja u ranom dinastickom periodu. U ovo doba se javljaju i prvi hijeroglifi…

Postoje periodi Nekada I, Nekada II i Nekada III… Trebao si da budes precizniji…

Bio sam itekako precizan.
E, sada sto toga nema na wikipedii, to je druga stvar. Ja sam lepo rekao : Period Nakada, sto ce reci Nakada I, Nakada II i Nakada III.
Ti si izguglao samo za Nakadu III a i ovo gore je samo delimicno tacno. Borba oko ujedinjenja pocinje(a i zavrsava se) jos u Nakada IIc. Ok je to sto si pronasao za prve hijeroglife i ujedinjenje(s' tim da nisi znao da je ujedinjenje nastupilo u Nakada II ) ... ali pobogu sta se desava u Nakadi I ? Najbitnije od svega.


2.Odakle nam je poznat Mit o Izidi, Horusu, Ozirisu i Setu, gde nalazimo taj tekst ? U kom carstvu se prvi put javlja - starom, srednjem, novom ?

Ove mitove je detaljno opisao grčki pisac Plutarh.

Pitanje se odnosilo na Egipat.
Gde se prvi put javlja taj mit u Egiptu. Ovaj mit se u Egiptu javlja na vise mesta.
Ali, odakle datira najstarija forma?



3. Navedi imena 3 poznata Egiptologa danasnjice.

Ne znam sta podrazumevas pod danasnjicom. Egiptolozi koje ja cenim su: Zan-Fransoa Sampolion, Slivestr de Sasi, Johan David Oserblad, Tomas Jang i Vilijam Dzon Banks.
Ako zelis, mogu da ti nabrajam i one koji su jos medju zivima…

Da, zelim.

4. Koje bozanstvo je postalo prvo zvanicno bozanstvo etablirane drzave(sveobuhvatne drzave gornjeg i donjeg Egipta) i kada je to bilo, za vreme kog vladara (ili koje dinastije ) ?

Atum - period etablirane drzave, Heliopolis

Da, jedno od prvih vrhovnih bozanstava sveobuhvatne etablirane drzave. Ali nije bio DRZAVNO bozanstvo - u smislu kao sto ti je danas "boze pravde" oficijalna himna Srbije.
Mislim, pre Atuma je bio Horus Nekhen, Osiris...ali jedno bozanstvo se proglasava za drzavno - sto znaci da ti hteo, ne hteo moras da ga postujes iznad ostalih bogova. A to bozanstvo nije Atum svedrzalac.


5. Navedi tri palete iz predinastickog perioda .

Ne znam sta si mislio pod paletama… Mozda si mislio na paleolite, stariji, srednji, mladji, pozni…

Pojasni pitanje…

Ovo je paleta (paleolit :hahaha: :hahaha: :hahaha:) :
800px-NarmerPalette_ROM-gamma.jpg



6. Glavni izvor za desifrovanje hijeroglifa ?

Egipatske hijeroglife je desifrovao Sampolion uz pomoc "Kamena iz Rozete"...

Bravo.

7. Od kada datira najpoznatija forma piramide u Egiptu, za vreme kog vladara je izgradjena(ili koje dinastije ) ?

Prvi arhitekta je bio Imhotep (2635-2595 godine p.n.e.) Radi se o piramidi faraona Zoser-a.

Netacno.


8. Vojnici u Egiptu su cinili kastu koja se nazivala .... ?

Kasta Mameluka…

Netacno.

9. Za vreme Saiske dinastije, na ostrvu Elefantina, pored hramova posvecenim Egipatskim bozanstvima nalazi se i hram jedne druge religije. Koje ?


Saiska dinastija je vladala Egiptom od 672 – 525 godine p.n.e. 1893 godine, americki arheolog Carls Edvin Vilbur je otkrio papiruse na ostrvu Elefantina koji poticu iz jedne judejske vojne kolonije koja je bila u sluzbi egipatskih vladara, a bila je smestena na ostrvu Elefantini u 5. veku p.n.e.. Oni su sa sobom doneli i svoju religiju i sagradili hram svome bogu Jahu (skraćeno od Jahve).

Bravo.

10. Za vreme kog vladara je izvrsena velika seoba naroda iz sirio-palestinske oblasti u Egipat ?

Ako mislimo na isto, onda se to desilo za vreme vladavine 14. dinastije…

Netacno.
 
Kad ste i jedan i drugi tolio upuceni u egiptologiju, dajte nam najstarije istorijske izvore egipatskih dinastija, pisane izvore koje koriste egiptolozi u sklapanju svog mozaika o drevom Egiptu.
I uz sve to, pokazite nam staroegipatske originalne istorijske pisane izvore i originalni istorijski staroegipatski kalendar koji potvrdjuje vjerodostojnost svih tih izvora.

:ok:
 
Kad ste i jedan i drugi tolio upuceni u egiptologiju, dajte nam najstarije istorijske izvore egipatskih dinastija, pisane izvore koje koriste egiptolozi u sklapanju svog mozaika o drevom Egiptu.
I uz sve to, pokazite nam staroegipatske originalne istorijske pisane izvore i originalni istorijski staroegipatski kalendar koji potvrdjuje vjerodostojnost svih tih izvora.

:ok:

Kakve imaju veze egipatske dinastije sa ovim mitom ? Liste kraljeva su cinjenice, lako proverljive na osnovu materjala, posebno na osnovu kartusa.

Egiptolozi koriste sve izvore, ne samo egipatske.

Sto se tice dokazivanja, i za tebe vazi isto.
Kvalifikuj se. Uklonio sam pitanja 6 i 9 jer je na njih vec dat odgovor.

1.Sta je to period Nakada u Egiptu ?
kada pocinje, kada se zavrsava i po cemu je poznat ?

2.Odakle nam je poznat Mit o Izidi, Horusu, Ozirisu i Setu, gde nalazimo taj tekst ? U kom carstvu se prvi put javlja - starom, srednjem, novom ?

3. Navedi imena 3 poznata Egiptologa danasnjice.

4. Koje bozanstvo je postalo prvo zvanicno bozanstvo etablirane drzave(sveobuhvatne drzave gornjeg i donjeg Egipta) i kada je to bilo, za vreme kog vladara (ili koje dinastije ) ?

5. Navedi tri palete iz predinastickog perioda .

7. Od kada datira najpoznatija forma piramide u Egiptu, za vreme kog vladara je izgradjena(ili koje dinastije ) ?

8. Vojnici u Egiptu su cinili kastu koja se nazivala .... ?

10. Za vreme kog vladara je izvrsena velika seoba naroda iz sirio-palestinske oblasti u Egipat ?
 
Vi se pozivate na egipatske dinastije i vrijeme nastanka tog mita. I zato pokazite originalne pisane istorijske izvore o tim dinastijama i pokazite vrijeme pojedinih vladara egipta po hronologiji ondasnjeg originalnog egipatskog kalendara. Zar je to tesko? :mrgreen:
 
Vi se pozivate na egipatske dinastije i vrijeme nastanka tog mita. I zato pokazite originalne pisane istorijske izvore o tim dinastijama i pokazite vrijeme pojedinih vladara egipta po hronologiji ondasnjeg originalnog egipatskog kalendara. Zar je to tesko? :mrgreen:

Nije, ali ovde se ne radi o dinastijama, radi se o mitu, o Bogovima. Kraljevske liste nemaju veze sa tim .
 
Je li ovo iznad odgovor? Ili se ti salis?


Jesi hteo najstarije religijske predstave Horusa ? "najstariji egipatski religiozni izvor o Horusu, i iz kog vremena potice. Dakle, neki svestenicki zapis ili freske iz grobnice.."
Evo ti, ti ti je period Nakada III , tada je Horus iz Hierakonpolisa bio vrhovni bog.
I to je taj Har Nekhen, prva forma boga Horusa.
Ja za starije predstave ne znam, moguce da ih ima, ali ja iskreno ne znam za njih.

Ako ti je to mnogo staro evo ti Staro Carsto, Horus stiti krilima faraona KhafRea odnosno Kefrena. Predpostavljam da si za njega cuo.
http://3.***************/_KqH9yFCgDzo/SQtebODduvI/AAAAAAAAAGo/MnhDASOS6nE/s400/Kephren_and_horus.gif
 
Poslednja izmena od moderatora:
Jesi hteo najstarije religijske predstave Horusa ? "najstariji egipatski religiozni izvor o Horusu, i iz kog vremena potice. Dakle, neki svestenicki zapis ili freske iz grobnice.."
Evo ti, ti ti je period Nakada III , tada je Horus iz Hierakonpolisa bio vrhovni bog.
I to je taj Har Nekhen, prva forma boga Horusa.
Ja za starije predstave ne znam, moguce da ih ima, ali ja iskreno ne znam za njih.

Ako ti je to mnogo staro evo ti Staro Carsto, Horus stiti krilima faraona KhafRea odnosno Kefrena. Predpostavljam da si za njega cuo.
http://3.***************/_KqH9yFCgDzo/SQtebODduvI/AAAAAAAAAGo/MnhDASOS6nE/s400/Kephren_and_horus.gif

Opet ne navodis vrijeme. Ne mozes, jer Egipcani nisu biljezili svoje dogadjaje kalendarski, odnosno svi njihovi zapisi po obeliscima, hramovima ili na papirusu nisu vremenski datirani, pa egiptolozi navode Kefrena u vrijeme od 2000 - 2600. god. st. ere. To nije nauka, to je kvazinauka.

Taj kip nadjen je van Druge tkz. Kefrenove piramide, u prostoru tkz. hrama pred Drugom piramidom. Tu je mogao biti napravljen i postavljen u bilo koje vrijeme.Horus se nalazi i nad likom Njegosa na Njegosevom kipu na Lovcenu. Hocemo li tvrditi da je Njegos obozavao Horusa?

959078268f84fa0fda.jpg


Istorijski najstariji izvor o Egipcanima je kod Herodota (5. vijek st. ere). Te tkz. dinastije su pobrojane tek u trecem vijeku st. ere po kazivanju nekog lokalnog "svestenika" Manetha.

Eto, to je to.

Mit o Horusu nije stariji od 1500 godina st. ere i dok su Izraljci boravili u Egiptu, Horus je Egipcanima bio nepoznat, jer su Egipcani tada jos obozavali Apisa (biblijsko Zlatno tele).
 
Poslednja izmena od moderatora:
Opet ne navodis vrijeme. Ne mozes, jer Egipcani nisu biljezili svoje dogadjaje kalendarski, odnosno svi njihovi zapisi po obeliscima, hramovima ili na papirusu nisu vremenski datirani, pa egiptolozi navode Kefrena u vrijeme od 2000 - 2600. god. st. ere. To nije nauka, to je kvazinauka.

Taj kip nadjen je van Druge tkz. Kefrenove piramide, u prostoru tkz. hrama pred Drugom piramidom. Tu je mogao biti napravljen i postavljen u bilo koje vrijeme.Horus se nalazi i nad likom Njegosa na Njegosevom kipu na Lovcenu. Hocemo li tvrditi da je Njegos obozavao Horusa?

Istorijski najstariji izvor o Egipcanima je kod Herodota (5. vijek st. ere). Te tkz. dinastije su pobrojane tek u trecem vijeku st. ere po kazivanju nekog lokalnog "svestenika" Manetha.

Eto, to je to.

Mit o Horusu nije stariji od 1500 godina st. ere i dok su Izraljci boravili u Egiptu, Horus je Egipcanima bio nepoznat, jer su Egipcani tada jos obozavali Apisa (biblijsko Zlatno tele).

Kako ne mogu ?
..kad naidjes na neki nalaz obicno on nije usamljen. Recimo nadjes ovu paletu u grobu sa predmetima od drveta ili dragim/poludragim kamenjem itd , odneses to na analizu , dobijes godinu, tu godinu uporedjujes sa kraljevskim listama itd...

Nisu datirani. Natpisi gotovo uvek pocinju sa godinom vladavine, imenom kralja, delom godine....naprimer : " U petoj godini vladavine Tutmozisa III, za vreme Aheta ...."

Ili ako je vladar : " Ja, Ramzes III u sedmoj godini svoje vladavine, u doba Peret ..."

Njegos i Lovcen - jadno. U Egiptu se zna ko je Horus, koga predstavlja Njegusev orao ? horusa sigurno ne.

3100 bc Narmer - 0 dinastija 3200/3100
narmer1.jpg


Grci su najstariji izvor za Egipat ?

Hijeroglifi su desifrovani, egipatski spisi, zapisi na arhitekturi se prevode i mnogo su veci izvor informacija nego Grci.

Naprimer, kraljevske liste.

http://en.wikipedia.org/wiki/Abydos_King_List
http://en.wikipedia.org/wiki/Palermo_stone
http://en.wikipedia.org/wiki/Saqqara_Tablet
http://en.wikipedia.org/wiki/South_Saqqara_Stone

Procunjaj malo po Unasovoj piramidi. Imas blizu 1000 tekstova. Izmedju ostalih i jedan mit o Horusu.

http://www.pyramidtextsonline.com/
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kalendar, razne forme, u raznim periodima.

ancient_egyptian_calendar.jpg

100_3795.JPG

pd562711.jpg


Ovo ti je poslednje od mene. Obrazuj se malo.
Prva sezona ti je Akhet - ona pocinje kada se zvezda Sirius pojavi na nebu posle pauze od 70 dana. Tada pocinje plavljenje Nila. Racunali su i dnevne i nocne sate.

egyptian-months.gif
 
Poslednja izmena:
Krang_;9628910]Kako ne mogu ?
...kad naidjes na neki nalaz obicno on nije usamljen. Recimo nadjes ovu paletu u grobu sa predmetima od drveta ili dragim/poludragim kamenjem itd , odneses to na analizu , dobijes godinu, tu godinu uporedjujes sa kraljevskim listama itd...

Analizom odredis godinu? Haaaaa-haaaaaaa! Kojom metodom? C-14 ili neka modernija?

Nisu datirani. Natpisi gotovo uvek pocinju sa godinom vladavine, imenom kralja, delom godine....naprimer : " U petoj godini vladavine Tutmozisa III, za vreme Aheta ...."
Ili ako je vladar : " Ja, Ramzes III u sedmoj godini svoje vladavine, u doba Peret ..."

I koja je to peta godina, kojoj godini modernog kalendara odgovara ta "peta godina"?

Njegos i Lovcen - jadno. U Egiptu se zna ko je Horus, koga predstavlja Njegusev orao ? horusa sigurno ne.

Mestrovic je samo kopirao tu egipatsku skulpturu.
3100 bc Narmer - 0 dinastija 3200/3100
narmer1.jpg

Daj mi reference na osnovu istorijskih izvora, a ne na osnovu Manetha i metode C-14.

Hijeroglifi su desifrovani, egipatski spisi, zapisi na arhitekturi se prevode i mnogo su veci izvor informacija nego Grci.

Desifrovani jesu, hronoloski nisu precizirani, jer tamo nema kalendara.

Naprimer, kraljevske liste.

Jedini izvor je Manetho, 3 vijek st.ere.

I gle nauke: "Unas had a long rule, but is not well attested and we really know very little about this king despite his fairly well preserved funerary complex at the southwest corner of the Step Pyramid of Djoser at Saqqara. Unas was his Birth Name, but he is also referred to as Unis, Ounas and Wenis. His Horus name was Wadj-tawy which means "Horus, the flourishing one of the Two Lands". He probably ruled Egypt between 2375 and 2345 BC and may have been married to two queens named Khenut and Nebit. They were buried in mastaba tombs near Unas' pyramid complex."

Vjerovatno je vladao 2375-2345 BC? Rijec vjerovatno ne spada u nauku! Cak nije ni sahranjen u piramidi koja mu se pripisuje, sto znaci da su i hijeroglifski zapisi mogli biti uklesani od nekoga naknadno, a ne u vrijeme gradnje te piramide.

Kalendaaaaarrrrrrr....

.
 
Poslednja izmena:
Analizom odredis godinu? Haaaaa-haaaaaaa! Kojom metodom? C-14 ili neka modernija?
................. ..."


Ne znam zbog cega se smejes metodi c-14 kada se pokazala vise nego merodavnom.
Ovo su ti sve metode koje daju apsolutnu hronologiju :

Radiocarbon dating - for dating organic materials
Dendrochronology - for dating trees, and objects made from wood, but also very important for calibrating radiocarbon dates
Thermoluminescence dating - for dating inorganic material including ceramics
Optically stimulated luminescence or optical dating for archaeological applications
Potassium-argon dating -for dating fossilized hominid remains
Amino acid dating
Obsidian hydration dating
a geochemical method of determining age in either absolute or relative terms of an artifact made of obsidian

Nije smesno nimalo, vrlo je ozbiljno.

Evo ti istorijskih izvora, originali. Ne znam zbog cega ti je Herodot recimo merodavniji od samih Egipcana. Ovo su ti kraljevske liste, ako koza(wikipedia) laze rog ne laze.
Svaki od onih Lista koje sam ti dao mozes proveriti u knjizi : "Oxfordska istorija Egipta", autor je Ian Shaw. Maneto je samo jedan u moru izvora.


396885730_234ed832cc.jpg

palermo.jpg

1460615.jpg

1225005216_e7eab105cf.jpg



Ne, egiptologija ne spada u nauku, ti spadas u nauku, slazem se.:ok:


Ok. Tvoji dokazi ?
 
Poslednja izmena:
Egipcani jesu imali kalendar od 365 dana, ali nisu pisali istoriju svog carstva brojeci godine kalendarski, nego onako: rodio se kad je babo kopao kukuruze...

Otkud pauza od sedamdeset dana, veliki pametnjakovicu? Sirijus se ne vidi na nebu oko 110 dana u godini. Obrazuj se malo astronomski, a ne prepisuj sa idiotskih sajtova po internetu.
l:

Da, Egipcani su bas tako belezili vreme:mrgreen:

Daj mi link da se Sirijus u Egiptu ne vidi 110 dana na nebu. Ne brini za moje obrazovanje.

Sto se tice lista kraljeva, Abidos, Karnak , turinski Papirus. Za predinasticki period ona iz Sakare. One se najvise slazu sa materjalom. Vidis kako se to radi...imas listu kraljeva...i imas ime Ramzes II ... a ti znas da si nasao 100000 nalaza sa imenom Ramzesa II
cartouche-ramses.jpg

to je inace Kartus - okvir u kome se pisu imena kraljeva i po tome znas da je to kraljevsko ime. Onda lepo imas dokaz da je ramzes postojao. I dokaz da je ta stavka sa liste tacna.
Onda uporedjujes materjal sa listama.
Inace imas jos jedan mnoogo mnogo cool nacin za datovanje. Sed festival se odrzava na svakih 30 godina :)



Oxfordska istorija Egipta, Ian Shaw


tvoji dokazi ?
 
Poslednja izmena:
Mit o Horusu nije stariji od 1500 godina st. ere i dok su Izraljci boravili u Egiptu, Horus je Egipcanima bio nepoznat, jer su Egipcani tada jos obozavali Apisa (biblijsko Zlatno tele).

Za ovo se slazem da je mit o Horusu , Ozirisu, Izidi i Setu nastao oko 1.500 pne. I to je mit o kome mi govorimo. Horus je medjutim starije bozanstvo, datira jos iz 3200 gpne i ima jos mitova vezanih za njega pre ovog.
No, to nije bitno jer nama treba ovaj Horus koji se bori sa Setom, na tog Horusa se misli.

Inace, Apis iz Memfisa je kopija Menwera iz Heliopolisa ciji je kult cvetao oko 2600 gpne, mozda i ranije. Mada bih to odmah odbacio u prici o zlatnom teletu. Mislim da se ona upravo uklapa u vremena Apisa i Ptaha.
 
Da, Egipcani su bas tako belezili vreme:mrgreen:

Daj mi link da se Sirijus u Egiptu ne vidi 110 dana na nebu. Ne brini za moje obrazovanje.

Sto se tice lista kraljeva, Abidos, Karnak , turinski Papirus. Za predinasticki period ona iz Sakare. One se najvise slazu sa materjalom. Vidis kako se to radi...imas listu kraljeva...i imas ime Ramzes II ... a ti znas da si nasao 100000 nalaza sa imenom Ramzesa II
cartouche-ramses.jpg

to je inace Kartus - okvir u kome se pisu imena kraljeva i po tome znas da je to kraljevsko ime. Onda lepo imas dokaz da je ramzes postojao. I dokaz da je ta stavka sa liste tacna.
Onda uporedjujes materjal sa listama.
Inace imas jos jedan mnoogo mnogo cool nacin za datovanje. Sed festival se odrzava na svakih 30 godina :)



Oxfordska istorija Egipta, Ian Shaw


tvoji dokazi ?

Sva ta lista faraona vrijedi onoliko koliko je poznata biblijska istorija jevrejskog naroda: dakle negdje do 1300 st. ere. I nista dalje osim imena faraona, a ko je, koliko i kada vladao to je nemoguce utvrditi, osim cistog stimanja.

Vidis, istorija nikada nije (jos nije) utvrdila ko je bio strani covjek, osvajac i vladar (faraon) Egipta poznat kao Kalj pastira niti je utvrdjeno kada je vladao, a spominje se u istoriji Egipta. Ramzes jeste postojao, i to je istorijski dokazano. I od Ramzesa prema novoj eri. A ranije dinastije? Nema nista osim Manetha.

Lista kraljeva moze se smatrati tacnom onoliko koliko ima istorijskih izvora da je potkrijepe dokazima. Samo ime nekog faraona (kralja) ispisano hijeroglifima nista ne govori.

Pusti Oksfordsku istoriju. Mislis da je tacna zato sto je sa skupog koledza? Moras da shvatis da od Herodota ne postoji ni jedan pisani istorijski izvor o Egiptu. Sve sto je nadjeno u Egiptu, a starije je od 1300. godine st. ere, sve to nije hronoloski odredjeno, osim sto se sklapa proizvoljni mozaik kako bi to moglo biti. Zato ima razlike od jednog do drugog istoricara, a ta razlika zna biti i po 300-500 godina.

A sto se tice Sirijusa, poznato je da se u nase vrijeme Sirijus iz nocne zone prelazi u zonu dana u drugoj polovini aprila i ne moze se ugledati sve do polovine avgusta (to je oko 110 dana, uopravo onolika proporcija koliko je Sunce vece od Zemlje).

Posto se zbog precesije ovo vrijeme pomjera, da se izracunati da je oko 1000 god. st. ere Sirijus u Egiptu postajao nevidljiv oko sredine marta, a pojavljivao se sredinom jula. I to nikako nije 70 dana. Ne znam gdje nadje taj frljavi podatak.
 
Poslednja izmena:
Za ovo se slazem da je mit o Horusu , Ozirisu, Izidi i Setu nastao oko 1.500 pne. I to je mit o kome mi govorimo. Horus je medjutim starije bozanstvo, datira jos iz 3200 gpne i ima jos mitova vezanih za njega pre ovog.
No, to nije bitno jer nama treba ovaj Horus koji se bori sa Setom, na tog Horusa se misli.

Inace, Apis iz Memfisa je kopija Menwera iz Heliopolisa ciji je kult cvetao oko 2600 gpne, mozda i ranije. Mada bih to odmah odbacio u prici o zlatnom teletu. Mislim da se ona upravo uklapa u vremena Apisa i Ptaha.

Horus je iz istog mita kao i Oziris i Izis i ne moze biti stariji.

Apis je samo dio egipatskog obozavanja polozaja Sunca u sazvijezdju Bika (Taurusa)

Ovdje pogledaj priblizan polozaj proljetnog ekvinocija oko 1800 st. ere:

http://www.geocities.com/astrologyages/movementofthevep.htm

Eto, sad si nasao i dva Horusa? :think:
 
Poslednja izmena:
Sva ta lista faraona vrijedi onoliko koliko je poznata biblijska istorija jevrejskog naroda: dakle negdje do 1300 st. ere. I nista dalje osim imena faraona, a ko je, koliko i kada vladao to je nemoguce utvrditi, osim cistog stimanja.

Vidis, istorija nikada nije (jos nije) utvrdila ko je bio strani covjek, osvajac i vladar (faraon) Egipta poznat kao Kalj pastira. ramzes jeste postojao, i to je istorijski dokazano. I od Ramzesa prema novoj eri. A ranije dinastije? Nema nista osim Manetha.

Lista kraljeva moze se smatrati tacnom onoliko koliko ima istorijskih izvora da je potkrijepe dokazima. Samo ime nekog faraona (kralja) ispisano hijeroglifima nista ne govori.

Pusti Oksfordsku istoriju. Mislis da je tacna zato sto je sa skupog koledza? Moras da shvatis da od herodota ne postoji ni jedan pisani istorijski izvor o Egiptu. Sve sto je nadjeno u Egiptu, a starije je od 1300. godine st. ere, sve to nije hronoloski odredjeno osim sto se sklapa proizvoljni mozaik kako bi to moglo biti.

A sto se tice Sirijusa, poznato je da se u nase vrijeme Sirijus iz nocne zone prelazi u zonu dana u drugoj polovini aprila i ne moze se ugledati sve do polovine avgusta (to je oko 110 dana, uopravo onolika proporcija koliko je Sunce vece od Zemlje).

Posto se zbog precesije ovo vrijeme pomjera, da se izracunati da je oko 1000 god. st. ere Sirijus u Egiptu postajao nevidljiv oko sredine marta, a pojavljivao se sredinom jula. I to nikako nije 70 dana. Ne znam gdje nadje taj frljavi podatak.

Prvo, ne poznajes materiju, tako da ne mogu da diskutujem sa tobom. ova recenica :
"amzes jeste postojao, i to je istorijski dokazano. I od Ramzesa prema novoj eri. A ranije dinastije? Nema nista osim Manetha."

To je kompletan debilizam. Procitaj nesto, obrazuj se pa mozemo da nastavimo. Lista u Sakari, Turinski papirus, Abidos, Karnak...svuda se nalaze liste kraljeva, mnoge i detaljnije od Manetove.

- Gde si ti nasao svoj podatak za SIrijus ? Ja u knjizi.
a i svi linkovi koje mozes da nadjes na netu to potvrdjuju. evo ti jedan sa jasnim referencama. Znam da je 70 dana, toliko traje i balsamovanje pokojnika, koje je upravo vezano za Sirijus.
http://www.robertbauval.co.uk/articles/articles/70days.html
http://www.bibliotecapleyades.net/universo/esp_sirio01.htm

evo ti objasnjenje kalendara i kako se racunaju godine
http://www.ancientegyptonline.co.uk/calendar.html

dosta od mene.
 
Horus je iz istog mita kao i Oziris i Izis i ne moze biti stariji.

Apis je samo dio egipatskog obozavanja polozaja Sunca u sazvijezdju Bika (Taurusa)

Eto, sad si nasao i dva Horusa? :think:

To je jedan te isti Horus samo se njegov mit nadogradjuje.
Proveri.
Horus jeste stariji od tog mita. Proveri.
Apis je samo kopija Men wer-a bika Heliopolisa. Proveri.


Ko je ovo na slikama :

235535500dRozGo_ph.jpg

235556589fourtP_ph.jpg

real%20canopic%20jar%201d.jpg
 

Back
Top